بلاخره کاشف کیست؟ | تعبیرستان
بلاخره کاشف کیست؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

بلاخره کاشف کیست؟

زمزمه هایی شنیده می شود که واکسن گارداسیل ، که حالا شهرت جهانی به هم زده است، نباید به نام فریزر تمام شود.
یک بار دیگر یک داستان تکراری
بلاخره کاشف کیست؟ در دنیای علم. پروفسور ایان فریزر، دانشمند اسکاتلندی الاصلی که در استرالیا زندگی می کند و در سال ۲۰۰۶ به دلیل کشف واکسن گردن رحم (گارداسیل) به عنوان دانشمند سال استرالیا انتخاب شد، حالا برای دریافت جایزه دوسالانه «فلوری» (جایزه ای که در محافل علمی از منتخبان آن به عنوان نامزدهای اصلی دریافت جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی نام برده می شود، همچنانکه در سال ۲۰۰۵ پروفسور بری مارشال و پروفسور رابین ویلیام پس از دریافت مدال فلوری به دریافت جایزه نوبل نائل آمدند) معرفی شده است، اما به موازات مشهور شدن او، زمزمه هایی هم شنیده می شود که او آن قدرها هم شایسته این جایزه نیست و اساساً این واکسن، که حالا شهرت جهانی به هم زده است، نباید به نام فریزر تمام شود.
ماجرا از اینجا شروع شد که مدت کوتاهی پس از اعلام موفقیت واکسن گارداسیل، سه مؤسسه علمی هم دستیابی پژوهشگران خود به این واکسن را اعلام کردند. این سه عبارت بودند از: دانشگاه رچستر در نیویورک، مؤسسه ملی سرطان ایالات متحده و دانشگاه جورج واشنگتن.
فریزر می گوید که می داند سه گروه تحقیقاتی دیگر در آمریکا بر این باورند که آن ها پیش از او و ژو به واکسن دست پیدا کرده اند، اما آنچه مهم است زمان اعلام دستیابی به واکسن است. او گفته: «ما در سپتامبر سال ۱۹۹۱ مقاله ای درباره قدم های مؤثر اولیه مان در تولید واکسن منتشر کردیم. مقاله خود را در یک کنفرانس بین المللی در آمریکا هم ارائه کردیم. آن زمان هنوز هیچ کسی درباره موفقیتش در تولید نمونه آزمایشگاهی واکسن حرفی نزده بود.»
این در حالی است که محققان مدعی اند ایان فریزر بیش از آنچه مستحق آن بوده برای کشف گارداسیل اعتبار جهانی پیدا کرده است. حتی مرکز پزشکی دانشگاه جورج واشنگتن با صدور یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده است که تأیید گارداسیل توسط سازمان غذا و دارو نشانه نقش بارز یکی از دانشمندان این مرکز به نام ریچارد شلگل است که فرآوری واکسن را در دهه ۱۹۹۰ انجام داده است. فریزر و همکارش ژو در ژوئن سال ۱۹۹۱ کشف خود را در زمینه تولید اولیه واکسن به ثبت رساندند و سپس در سپتامبر همان سال با ارائه مقاله ای علمی در آمریکا دستاورد خود را به سایر محققان ارائه دادند. در همان زمان شرکت فرآورده های زیستی استرالیا (سی اس ال) موفق شد تا امتیاز تولید واکسن را از فریزر و ژو خریداری کند. این امتیاز سپس به شرکت دارویی مرک فروخته شد. همزمان شرکت مِد ایمیون امتیاز تولید انحصاری واکسن را ابتدا از دانشگاه رچستر و سپس از دانشگاه جورج واشنگتن خریداری و آن را به شرکت گلاکسو اسمیت کلاین واگذار کرد.بد نیست بدانید از لحاظ تجاری، تمام مدعیان واکسن، از ثبت تجاری تولید برخوردارند و به همین خاطر هم دو شرکت دارویی مرک و گلاکسو اسمیت کلاین به طور مستقل در حال تولید واکسن هستند.
هر دو شرکت از ثبت تجاری دانشگاه های طرف قرارداد خود استفاده می کنند، اما هنوز شکایت های حقوقی برای متوقف کردن یک شرکت و یا پرداخت غرامت از طرف دانشگاه ها دنبال می شود و به نظر می رسد دعاوی حقوقی در آینده ای نه چندان دور اوج بیشتری بگیرند، زیرا واکسیناسیون با استفاده از گارداسیل در حال حاضر منحصر به استرالیاست، اما به زودی این محصول راهی کشورهای دیگر نیز خواهد شد و امتیاز مالی حاصل از آن می تواند شرکت های دارویی را به مقابله جدی تر با رقبا ترغیب کند.دانش پزشکی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
احساس بی نیازی از گناه در زمان امام زمان عجل الله تعالی (استاد حسین انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20