زکریای رازی طبیب عربی! | تعبیرستان
زکریای رازی طبیب عربی!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

زکریای رازی طبیب عربی!

بسیار بیشتر از خلیج عربی نامیدن "خلیج همیشه فارس" تلاشهایی در عرب نامیدن دانشمندان ایران آغاز شده بود که متأسفانه باید اعتراف کرد عملی آگاهانه در محافل علمی است و
زکریای رازی طبیب عربی! انجام این کار از طرف نخبگان عرب، زشتی آن را دو چندان می کند؛ آشکار می باشد که افراد به تنهایی نمی توانند با این موج گسترده تبلیغات مقابله کنند، هم اکنون منطق ابن سینا در جهان غرب با نام منطق عربی تدریس می شود!!
و سالها پیش همایش به یاد زکریای رازی برگزار می شود که از دکتر " مهدی محقق " هم برای شرکت در آن دعوت می شود. ایشان که می بینند نام همایش " زکریای رازی طبیب عربی " می باشد پاسخی می دهد و شرط حضور خود را تغییر نام همایش می گذارد.
صد البته به نامه ایشان ترتیب اثر داده نشد و کنگره با همان عنوان برگزار شد و ایشان هم به آنجا نرفت و این روال سالهاست که ادامه دارد و دایرهٔ المعارفهایی در آنجا چاپ می شود به نام "میراث عربی" که بیشتر ادیبان و متفکرانش را غیر عربها از ایرانیان گرفته تا اهالی اندلس و... تشکیل می دهند.
رازی جنبش نوزایی فرهنگ اسلامی
نیمه دوم سده سوم (هجری قمری) جورج سارتون در تاریخ علم، به عنوان "عصر محمد بن زکریای رازی" ( ۲۵۱-۳۱۳ هجری قمری) نامیده است. عصر رازی اولین جنبش "نوزایی فرهنگ اسلامی" به شمار می رود که در وسیع ترین محدوده زمانی خود فاصله ها ی میان سده ها ی سوم و چهارم را در بر می گیرد. این دوره را که اوج " تمدن اسلامی" دانسته اند شاهد ظهور یک طبقه متوسط قدرتمندی بود که با برخورداری از اشتیاق و امکانات کسب دانش و موقعیت اجتماعی به پرورش فرهنگ کهن مدد رساند و اما چیزی زیادی از زندگی من در دسترس نیست. طبق قول ابوریحان بیرونی در ماه شعبان ۲۵۱ ق – ۸۶۵ م در ری زاده شدم نام نیایم یحیی بوده است. پیشه زرگری اولین کارم شمرده شده است. در روم شوشه ها ی طلا معامله می کردم و شناخت کیمیا از همین داستان نتیجه گرفته شده است.
"ابن ربن طبری" در طب، "ابوزید بلخی" در فلسفه و محمد بن نیشابوری درحکمت مادی (ماترلیسیم) یا گیتی شناسی از شاگردان من بوده اند. مرا "پدر شیمی" نامیده اند. از آن رو کیمیای کهن را به "علم شیمی نوین" دگرگون ساخته ام.
من مکتب جدیدی در علم کیمیا تأسیس کردم که آن را می توان کیمیای تجربی و علمی نامید. "ژولیوس روسکا" دانشمند برجسته ای که در شناسایی کیمیا (شیمی) من به دنیای علم سهم بیشتری داشته آن را پدر شیمی علمی و بانی مکتب جدیدی در علم می داند. البته این لقب را به دانشمند بلند پایه فرانسوی لاوازیه داده بودند.
در فرایند دانش کیمیا به علم شیمی توسط من نکته ای که از نظر محققان و مورخان علم، ثابت گشته، نگرش "ذره یابی" یا اتم شناسی من است. کیمیاگران قائل به تبدیل عناصر به یگدیگر بوده اند و این نگرش موافق با نظریه ارسطویی است که عناصر را تغییر پذیر یعنی قابل تبدیل به یکدیگر می داند.
اما از نظر ذره گرایان عناصر غیر قابل تبدیل به یکدیگرند و نظر من هم مبتنی بر تبدیل ناپذیری آنهاست و همین علت کلی در روند تحول کیمیایی کهن به شیمی نوین بوده اسب. به تعبیر تاریخی من "کیمیا" ارسطویی بوده است و "شیمی" دموکرایتی طبیعی می باشد. به عبارت دیگر شیمی، علمی من مرهون نگرش ذره گرایی است چنانچه همین نظریه را بیرونی در علم فیزیک به کار بست و گسترش داد. در اروپا فرضیه اتمی را "دانیل سرت" در سال ۱۶۱۹ از فلاسفه یونانی گرفت که بعدها "روبرت بویل" آن در نظریه خود راجع به عناصر گنجانده با آنکه نظریه من با مال بویل و یا نگرش نوین تفاوت دارد. لیکن به نظریه ها ی دانشمندان شیمی و فیزیک امروزی نزدیک است.
در علوم طبیعی از جمله فیزیک تبحر داشتم. علوم فیزیولوژی، کالبد شکافی، جانور شناسی، گیاه شناسی، کانی شناسی، زمین شناسی، هواشناسی و نور شناسی تبحر داشته ام و توانستم مواد شیمیایی از جمله الکل و اسید سولفوریک را کشف کنم.
ناصر خسرو قبادیانی گفته است: قول محمد زکریای آنست که گوید لذت چیزی نیست مگر راحت از رنج، و لذت نباشد مگر بر اثر رنج و گوید چون لذت پیوسته شود رنج گردد.سپهر

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ثواب یک سوره برای همه اموات! (استاد محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند