گفتگوی سپید با دکتر محمدعلی محققی، دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی کشور | تعبیرستان
گفتگوی سپید با دکتر محمدعلی محققی، دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی کشورپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

گفتگوی سپید با دکتر محمدعلی محققی، دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی کشور

پیشرفت علمی، آزمون پیش روی ملت
گفتگوی سپیید این بار با دکتر محمدعلی محققی، دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی کشور است. کسی که پس از پایان دوره
گفتگوی سپید با دکتر محمدعلی محققی، دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی کشور جراحی عمومی در سال ۶۵، به ریاست انستیتو کانسر دانشگاه تهران رسیده و سپس به طور همزمان با اداره کل نظارت و ارزشیابی وزارت بهداشت همکاری داشته است. وی که مدت شش سال معاون درمان دانشگاه تهران و بیست ماه معاون آموزشی وزارت بهداشت بوده است، تنها از یک سالی که مسوولیت اجرایی نداشته به عنوان بهترین دوران علمی خود یاد می کند.
می خواهیم به خیلی پیشتر برگردیم، به دوران کودکی و پس از آن.
▪ در یک خانواده روحانی متولد و تربیت شدم. مرحوم پدرم مدرس ادبیات عرب و علوم دینی بودند و مجالس وعظ و تبلیغ داشتند و طبعا از محضر ایشان استفاده می کردم.
اهل کجا هستید؟
▪ اهل رفسنجان هستم. می دانید که رفسنجان شهری قدیمی نیست. وقتی وارد دوره ابتدایی می شدم، یعنی سال قیام حضرت امام ۱۳۴۲، بخشی بود که تازه شهر شده بود. البته بعدها توسعه نسبتا خوبی داشت (به خصوص بعد از انقلاب).
چطور به پزشکی علاقه مند شدید؟
▪ علاقه مند نبودم، علاقه من ادبیات فارسی بود و بیشتر مطالعات غیردرسی ام را شامل می شد. زمانی که هنوز دانشگاه برایم مطرح نبود و سیکل اول دبیرستان را می خواندم، پدرم گفتند پزشکی بخوانم و در این رشته، جراحی را انتخاب کنم.ایشان دلایل خودشان را توضیح دادند. با اینکه در آن سال ها اغلب بچه های درس خوان به رشته ریاضی می رفتند، من به خاطر رشته پزشکی، طبیعی را انتخاب کردم که برخلاف عرف رایج شاگردان با استعداد تر بود. یعنی باوجود گرایش شخصی خودم و گرایش رایج اجتماع، وارد رشته طبیعی شدم.
هدف گذاری به این روشنی در آن زمان جالب و کمی دور از انتظار نبود؟
▪ در تحصیلات دینی که داشتم، بهترین خدمت به خوبی تعریف شده بود. اینکه خدمتی موثر برای خلق خدا باشد و ناب و خالص باشد و به انگیزه دیگری آلوده نشود، کامل و جامع باشد و بتوان آن را عالمانه و ماهرانه به انجام رساند. دیگر اینکه عده بیشتری از مردم از آن استفاده کنند. همه اینها شکل گیری انگیزه را در من موجب شدند.
پس هیچ وقت از اینکه پزشک هستید، پشیمان نشدید؟
▪ چون آگاهانه انتخاب کرده بودم، هرگز پشیمان نشدم. اگر خداوند توفیقاتی را نیز عنایت کرده بر مبنای همان انگیزه ها بوده است.
کی وارد دانشگاه شدید؟
▪ ورودی سال ۵۴ دانشگاه تهران هستم.
زمان اوج گیری انقلاب؟
▪ بله، پیش از دانشگاه نیز از نظر سیاسی فعالیت هایی داشتم ولی پس از دانشگاه شکل گسترده ای گرفت.
پس به دانشگاهیان حق ابراز نظرات سیاسی اجتماعی را می دهید؟
▪ دانشگاه همیشه جایی برای آزاد اندیشی، انتقاد سازنده و حرکت پویا بوده است. دانشگاه جایگاه سالم و مقدسی است. این تقدس از عمق و ذات دانشگاه است.
پس از پیروزی انقلاب و دوران جنگ کجا بودید؟
▪ هنگام حمله عراق به کشور و در دوران دفاع مقدس، دستیار جراحی عمومی در بیمارستان سینا بودم. انتخاب رشته جراحی عمومی برایم به واسطه جنگ اهمیت بیشتری یافت.
جنگ چه تاثیری بر شما داشت؟
▪ توفیق خدمت به رزمندگان و مجروحان را داشتم. در اوج جنگ تحمیلی تجربیاتی را کسب کردیم که منحصر به فرد و بی نظیر است، تجربیاتی که حتی یک موردش هم در شرایط عادی تا به حال پیش نیامده است.
بیشتر توضیح می دهید؟
▪ الان در دانشگاه و در جراحی سرطان فعال هستم، باوجود اینکه جراحی های سرطان بسیار پیچیده و وسیع هستند ولی هنوز تجربیات جنگ تکرار نشده است. در شرایط اضطرار اعمال جراحی بسیار وسیعی را که قبلا انجام نداده بودیم را تجربه کردیم که بعدها بسیار مورد استفاده قرار گرفت. به هر حال مقتضیات آن زمان بود.
این طور که پیداست، بسیار درگیر مسایل اجرایی و جنگ بوده اید. پس کی ازدواج کردید؟
▪ بعد از پایان جنگ، در پایان دوره دستیاری ازدواج کردم.
همسرتان و بچه ها چه کار می کنند؟
▪ ایشان خانه دار هستند. سه فرزند دارم که هر سه دختر هستند. در مقطع دبیرستان، راهنمایی و پیش دبستانی هستند.
پس حتی تشکیل زندگی مشترک شما از جریانات انقلاب و جنگ تاثیر گرفته است؟
▪ به هر حال تشکیل زندگی اقتضائات و حداقل هایی را لازم دارد.
با این نظر که پزشکان جوان بی انگیزه هستند موافق اید؟
▪ اینکه انگیزه نیست، جمله غلطی است. چطور می توان تصمیمات مهمی مانند رشته تحصیلی و تخصصی رابدون انگیزه گرفت! چطور می توان بدون انگیزه درباره نوع خدمت و محل خدمت تصمیم گرفت؟ حتما انگیزه هایی هست. مهم تشخیص آنهاست.
بالاخره بی انگیزه هستند یا خیر؟
▪ همان طور که گفتم، مهم تشخیص انگیزه ها و گم نشدن میان انگیزه هایی است که شاید زیاد درست نباشند. ببینید، در اصول پزشکی و ماهیت وجودی آن از زمان تاسیس تا امروز و از امروز تا هر زمانی که بشر هست و پزشکی هست، انگیزه ها برای این شغل مقدس بوده و در مسیر زمان کامل تر و مقدس تر می شود ولی از بین نمی رود. برخی از دلایل و انگیزه ها که جزو بدی ها قرار می گیرند، جزو مسایل عارضی و محدثه است. همیشه انگیزه ها و دلایل منفی بوده و هست، فقط شکل عوض می کنند. باید دقت کنیم در انتخاب اصلی ترین انگیزه اشتباه نکنیم.
اصلی ترین انگیزه، کدام است؟
▪ جلب رضایت الهی و خدمت خالصانه به انسان های نیازمند.
پس احتیاجات فردی و انگیزه های شخصی در کجا قرار می گیرند؟
▪ هر انسان فرهیخته و تحصیل کرده ای می تواند نسبت به شرایط خودش، انگیزه درست را تشخیص دهد و می تواند تصمیمات سرنوشت ساز را بدون اشتباه بگیرد. تشخیص اشتباه، کار آسانی است. سایر انگیزه ها را نمی توان نفی کرد، برای آنها هم می توان راه هایی را انتخاب کرد تا هم فرد و هم مردم بهره مند شوند.
پزشکان جوان را چگونه وصف می کنید؟
▪ در وزارت بهداشت تماس بسیاری با پزشکان جوان دارم و این را موهبتی برای خود می دانم. در واقع برای شناختن مسایل امروز پزشکان و دانشجویان، از وجودشان بهره می برم. نسل جوان پزشک امروزه نسلی بسیار عمیق، آگاه و خودباور است. در خیلی از جهات نیاز به نصیحت از زبان افرادی که در شرایطی متفاوت با امروز آنان زندگی کرده اند، ندارند.: این نسلی را که وصف کردید، احساس نزدیکی و تفاهم با استادان خود را ندارد!
این مطلبی است که در محیط دانشگاهی نگران آن هستم. متاسفانه برخی حریم ها هستند که گاهی ناآگاهانه به آنها تعدی می شود. در دانشگاه از مهم ترین موضوعات، حریم استاد و دانشجو است. در دانشگاه که محل درس و علم است یکی از موضوعات مهم این رابطه است که در فرهنگ ها از جایگاه بسیار والایی برخوردار است. این نگرانی را نمی توان انکار کرد که این جایگاه در حال متزلزل شدن است و متاسفانه فاصله میان استاد و دانشجو بیشتر می شود. هر کس در جای خود باید سعی کند تا قداست این رابطه حفظ شود. نباید بگذاریم این رابطه زیبا که در طول تمدن، شکل گرفته تحت تاثیر برخی پدیده ها و عوارض مخدوش شود. همه باید سعی کنیم این رابطه در جایگاه مقدس خود باقی بماند.
یکی از راه حل هایی که پزشکان جوان برای این شرایط یافته اند، مهاجرت است. آیا موافق هستید؟
▪ از چالش های اساسی جامعه پزشکی و از تقاضاهای اصلی و روز افزون رشته دکتری، ادامه تحصیل است که این به تنهایی جای بحث بسیار زیاد دارد ولی همیشه رویکرد به علم را مثبت می دانم. ادامه تحصیل با هر انگیزه ای را مثبت می دانم.
بسیاری از این پزشکان برای ادامه تحصیل مهاجرت نمی کنند، برای کار می روند. حتی اگر دلیل آنان فرار از شرایط بیکاری یا اشتغال نامناسب باشد، باز هم قابل دفاع است.
پس حق می دهید که بروند؟
▪ مطمئنا به دنبال اشتغال بودن از سوی هرکس، امری پسندیده و مقدس است ولی به نظر من تجربه و ظرفیت جامعه برای به کارگیری نسل تحصیل کرده کافی نیست. به طور طبیعی این تقاضا به سمت های دیگر انتقال پیدا می کند. در جامعه ما ظرفیت های اشباع نشده زیادی داریم که باید به بحث و تحقیق بگذاریم، ظرفیت های اشباع نشده کاری در مناطق محروم کشور را ببینید، بسیار زیاد است و این مسوولیت مسوولان را بسیار سنگین می کند.
کمبود وقت و مسایل ناشی از کار اجرایی باعث خداحافظی شما از ادبیات شده؟
▪ ادبیات روح حیات انسانی است و در هر شرایطی به من کمک می کند. نمی توان با آن خداحافظی کرد. موضوعات ادبی و جریان های آن را دنبال می کنم. علاقه مفرط من به شعر شهریار موجب شده تا سبک شعری او و تابعین او را دنبال کنم.
اهل ورزش هم هستید؟
▪ وقت کم دارم ولی از من نرمش روزانه و پیاده روی را بپذیرید. در شرایط کنونی فقط موفق به این دو ورزش می شوم. مسیرهای طولانی را پیاده می روم. زمانی ۱۴ کیلومتر را به صورت آهسته و پیوسته پیاده روی می کردم. الان هم در حدود ۱۰ تا ۱۴ کیلومتر را پیاده روی می کنم.
سخن آخر...
▪ جنگ حادثه ای بود که به ملت ما تحمیل شد ولی ملت فهیم ما آن را به صحنه های بی مانند تبدیل کرد که هنوز هم مورد استفاده است. امروز جنگ نیست ولی حوادث و اتفاقاتی هست که هر کدام میدان جنگی است. می توان صحنه های ایثار و تجربیات آن دوران را دوباره خلق کرد. حوادث غیرمترقبه، پدیده های اجتماعی مانند فقر، بیکاری، مسایل و مشکلات فرهنگی که تهاجم بیرونی هم دارد، اعتیاد، آمار تلفات حوادث رانندگی، اینها هیچ کدام کمتر از جنگ نیست. نوع عملکرد ما تفاوت کرده و تعریف نشده است. انسان های خلاق و به طور خاص گروه پزشکی باید مداخله کنند و تاثیرگذار باشند، مسوولیت خود را بشناسند و به وظیفه عمل کنند. همان طور که جوانان نسل جنگ توانستند طوری عمل کنند که هم اشغال گران توهم جنگ با این ملت بزرگ را از سر بیرون کنند، جوانان این نسل این همه میدان جنگ دارند که خود را نشان دهند و موثر واقع شوند.
آخرین حرف، بحث علمی است. پیشرفت علمی، آزمون پیش روی ملت ماست. اگر در این آزمون سربلند شویم می توانیم مانند حرکت جنگ آن را به کمال برسانیم. باید باور کنیم سرنوشت ما در عرصه های علمی تعیین می شود. در حین کلاس های درس و بحث است که آینده شکل می گیرد.هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
برای گناهکاری که میخواد برگرده (استاد حسین انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20