شما هنوز زنده اید؟ | تعبیرستان
شما هنوز زنده اید؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

شما هنوز زنده اید؟

یاد گرفتیم که در هنگام گرفتن نبض به تعداد، نظم و حجم آن باید توجه کرد. همچنین تعداد تنفس در افراد مختلف، کودک، جوان و پیر و در حالت های
شما هنوز زنده اید؟ مختلف بیماری تغییر می کند و بالاخره یاد گرفتیم که افزایش درجه حرارت بدن یعنی تب علل مختلفی دارد. اکنون در قسمت دوم علائم حیاتی با موارد ذیل آشنا می شویم.
رنگ پوست
رنگ پوست بدن در درجه اول مربوط به رنگ خونی است که در عروق زیر جلدی در جریان است. تغییر رنگ پوست باید مورد توجه قرار بگیرد.
▪ پوست قرمزرنگ را در بیماری فشار خون بالا و بعضی از مراحل مسمومیت با اکسید دوکربن (co) و گرمازدگی مشاهده می کنیم. البته در مراحل پیشرفته مسمومیت با اکسید دوکربن ممکن است به علت کمبود اکسیژن، رنگ پوست آبی شود.
▪ پوست رنگ پریده، سفید و خاکستری رنگ را در گردش خون ناکافی، حالت شوک و حمله قلبی و گاهی در اثر ترس شدید می بینیم.
▪ پوست آبی رنگ که به آن «سیانوز» می گویند، به هنگام ضعف قلب، انسداد مجاری تنفسی و بالاخره در بعضی از مسمومیت ها که خون از اکسیژن اشباع نگردد، دیده می شود.
مردمک چشم
مردمک چشم ها در حالت طبیعی کاملا مساوی هستند. تغییرات در اندازه مردمک یک یا هر دو چشم در فوریت ها اهمیت زیادی دارد.
▪ مردمک تنگ، دلیل بر مسمومیت دارویی و یا بیماری دستگاه عصبی مرکزی است.
▪ مردمک گشاد، دلیل بر حالت شل بودن عضلات و یا بیهوشی بوده و پس از توقف قلب به سرعت ایجاد می شود. پس از مرگ نیز مردمک ها گشاد می شود.
▪ مردمک های غیرمساوی در موارد ضربه ها و یا خونریزی مغزی مشاهده می شود.
درجه هوشیاری
هر فرد در حال طبیعی هوشیار و از اطراف خود آگاه بوده و موقعیت خود را از نظر زمانی و مکانی درک کرده و بالاخره به تحریکات خارجی مانند نور و صدا عکس العمل نشان می دهد. سطح هوشیاری را معمولاً به صورت زیر طبقه بندی می کنند:
▪ به طور عادی به سوالات پاسخ می گوید و صحبت می کند.
▪ تنها می تواندبه سوالات مستقیم پاسخ دهد.
▪ فقط به صورت مبهم به سوالات پاسخ می دهد.
▪ فقط به درد واکنش نشان می دهد.
▪ اصلاً واکنشی نشان نمی دهد.
قدرت حرکت
ناتوانی شخص از انجام حرکات ارادی در صورتی که هوشیار بوده و در حالت اغما نباشد «فلج» نامیده می شود.
این حالت ممکن است به علت بیماری یا تصادفات ایجاد شود. فلجی که فقط یک سمت بدن به اضافه صورت را فرا گرفته باشد ممکن است به علت خونریزی مغزی به وجود آمده باشد.
عدم قدرت حرکت دست ها و یا بازوها پس از تصادف، ممکن است به علت آسیب نخاع شوکی در ناحیه گردن و در صورتی که شخص قادر به حرکت دادن پاها نباشد ولی دست ها حرکت نماید، نشانه ضایعه نخاعی در پایین گردن باشد.
فشارخون
فشارخون عبارت است از میزان فشاری که خون هنگام گردش در عروق به جدار آنها وارد می کند.
فشارخون طبیعی انقباضی (سیستول) در افراد کمتر از ۴۰ سال، بین ۱۴ـ ۱۱ سانتی متر جیوه و فشارخون انبساطی (یامستول) بین ۹ـ ۶ سانتی متر جیوه است در بزرگسالان حتی فشارخون انقباضی بین ۱۰ـ ۹ در صورتی که همراه با علایم مهم بیماری نباشد کاملاً طبیعی است.
معمولاً حداکثر فشارخون طبیعی انقباضی را ۱۴ و برای فشار انبساطی ۹ سانتی متر جیوه در نظر می گیرند و آن را به صورت چهارده نهم یا صد و چهل نودم میلی متر جیوه نشان می دهند.
پایین آمدن فشارخون دلیل آن است که در دستگاه قلب و عروق شخص، فشار کافی که خون را به تمام نقاط بدن برساند، وجود ندارد و به همین دلیل بعضی از اعضای بدن در اثر نرسیدن خون کافی ممکن است آسیب ببیند.
توجه کنید
▪ پس از خونریزی زیاد و یا حمله قلبی، فشارخون سقوط می کند.
▪ فشارخون در میانسالان و سالمندان بیشتر از جوانان است.
▪ فشارخون در افراد تنومند، غالباً بیشتر از افراد باریک اندام است.
▪ بعد از فعالیت بدنی، ورزش، صرف غذا و هیجان های روحی، فشارخون کمی بالا می رود.مریم صابونی
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
سخنرانی جالب و خنده دار درباره ی دعا (حجت الاسلام مهدی دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند