معرفی نسل جدید لارنگوسکوپ مجهز به دوربین لوله گذاری آسان تر می شود | تعبیرستان
معرفی نسل جدید لارنگوسکوپ مجهز به دوربین لوله گذاری آسان تر می شودپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

معرفی نسل جدید لارنگوسکوپ مجهز به دوربین لوله گذاری آسان تر می شود

گلایداسکوب یک اختراع کانادایی است که توسط Saturn ساخته شده است. لارنگوسکوپ، گلایداسکوب مزایای زیادی در زمینه های هوشبری و مراقبت های ویژه دارد و می تواند دید شفاف و
معرفی نسل جدید لارنگوسکوپ مجهز به دوربین لوله گذاری آسان تر می شود واضحی از مسیر هوایی بیمار را با لوله گذاری سریع فراهم کند.
لوله گذاری عبارت است از قرار دادن لوله تراشه در نای بیمار برای کمک به تنفس. امروزه لوله تراشه به ابزاری استاندارد در زمینه باز کردن مسیرهای هوای تبدیل شده است. زیرا به ریه ها این امکان را می دهد که با فشارهای تهویه بیشتری باد شوند و از آسپیره شدن مسیر هوایی جلوگیری می کند. در روش های رایج لوله گذاری به صورت مستقیم از لارنگوسکوپ استفاده می شود که ممکن است در بیمار ایجاد ناراحتی و استرس کند.
گلایداسکوب روشی جدید است که نیازی به شرایط خاص برای مشاهده مسیر نای ندارد و با اعمال نیروی کمتری قابل استفاده است.
مسیرهای هوایی سخت
مسیرهای هوایی سخت به مسیرهای هوایی گفته می شود که دید بسیار ضعیفی دارند و چاکنای (دستگاه صوتی حنجره متشکل از تارهای صوتی و شکاف بین آنها) به علت تورم در حنجره، گردن یا مسیرهای هوایی به صورت مستقیم قابل مشاهده نیست. در این صورت لوله گذاری مستقیم به روش های رایج توسط لارنگوسکوپ امکان پذیر نیست. گلایداسکوب در این موارد روشی مطمئن است که می تواند دیدی شفاف، واضح و real time از حنجره فراهم کند تا امکان لوله گذاری مهیا شود. ویژگی های منحصر به فرد گلایداسکوب باعث شده استفاده از آن در زمینه های مختلف روز به روز افزایش پیدا کند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از: دوربین رزولوشن بالا که در محلی مناسب قرار گرفته و دید real time ای از محل لوله گذاری فراهم می کند. امکان ۶۰-۵۰ درجه چرخش برای مشاهده چاکنای قدامی بدون نیاز به استفاده از نور مستقیم، نیاز به نیروی کمتر برای جایگذاری ابزار در مقایسه با لارنگوسکوپ های رایج، امکان تشخیص سریع محل لوله گذاری، مانیتورینگ رنگی و امکان ثبت حالت های ایده آل و مناسب برای لوله گذاری و حتی آموزش حالت های مناسب لوله گذاری، سادگی یادگیری نحوه استفاده از آن.
کاربردهای کلینیکی
▪ لوله گذاری و باز کردن مسیرهای هوایی
▪ جراحی های طب چاقی
▪ آموزش آناتومی مسیرهای هوایی
▪ آمبولیزاسیون ستون فقرات
▪ لوله گذاری مجدد در ICU
▪ تعویض لوله همراه با مانیتورینگ ویدئویی در ICU
▪ مسیرهای هوایی متورم
دستورالعمل استفاده
عملکرد واحد کنترل
واحد کنترل دارای یک منوی تنظیم است که معمولاً در مقیاس متوسط قرار داده می شود تا نور ایجاد شده در حد متوسط باشد و در صورت لزوم شدت نور افزایش داده می شود. زاویه دید معمولاً طوری تنظیم می شود که بهترین دید از نای و مسیرهای هوایی فراهم شود.
نحوه قرار دادن گلایداسکوب
۱) گلایداسکوب بر روی وسط زبان قرار داده می شود، به طوری که اپیگلوت به سرعت قابل رؤیت خواهد بود.
۲) اپیگلوت به صورت غیرمستقیم توسط تیغه در گودی شیار (ناوه) بالا بده می شود.
زاویه قرار گرفتن لوله تراشه اهمیت خیلی زیادی دارد. انتهای لوله تراشه باید در زاویه ۶۰ به سمت بالا قرار گیرد تا عملکرد مناسب انجام نشود.
انتهای لارنگوسکوپ موجود در گلایداسکوب ریز دوربینی قرار دارد که باعث می شود درون مسیرهای هوایی به خوبی قابل مشاهده باشد.
در ساختار این ابزار از دیودهایی استفاده شده است که نورهای قرمز و آبی ساطع می کنند و باعث ایجاد کنتراست مناسب در تصاویر می شود، دوربین های رزولوشن بالا که به صورت چیپ هستند درون یک محافظ پلاستیکی کوچک با ضخامت mm ۱۸ قرار می گیرند.
بنا براین تنها با تغییر اندکی در ساختار لارنگوسکوپ هایی رایج می توان با استفاده از این ریز دوربین ها آرامش بیشتری را به بیمارانی هدیه داد و در عین حال در شرایط بسیار خوب عمل لوله گذاری را انجام داد.مهندس سرور بهبهانی
مجله مهندسی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
جایزه برای فیلم همجنس بازی
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند