پزشکان توانمند را با آزمون هایی بر پایه توانمندی ها بسنجیم | تعبیرستان
پزشکان توانمند را با آزمون هایی بر پایه توانمندی ها بسنجیمپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پزشکان توانمند را با آزمون هایی بر پایه توانمندی ها بسنجیم

کسی که دوره پزشکی را گذرانده باشد، از امتحانات و ارزشیابی های این رشته خاطرات تلخ و شیرینی دارد. امتحاناتی که همواره بعد از برگزاری مورد انتقاد دانشجویان واقع می
پزشکان توانمند را با آزمون هایی بر پایه توانمندی ها بسنجیم شوند اما هیچگاه این انتقادات موجب تحول و اصلاحاتی در این زمینه نشده است.
ارزشیابی، یک هدف چندمنظوره
ارزشیابی دانشجویان به شیوه های مختلفی انجام می شود. ارزشیابی می تواند به نوعی باشد که عملکرد دانشجو را بسنجد و نتیجه آن به «شکل سازنده» به دانشجو بازخورد داده شود که موجب ارتقای عملکرد دانشجو و رفع معایب وی در حوزه آموزشی شود. نتیجه برخی آزمون ها به شکل ردی یا قبولی دانشجو اعلام می شود. از آنجا که بسیاری از آزمون ها در کشور ما به این صورت برگزار می شوند بیشتر دانشجویان با آن آشنا هستند. متاسفانه امتحانات مهم کشوری در رشته پزشکی چون «جامع علوم پایه» و «جامع پیش کارورزی» از این دسته هستند. نتیجه این آزمون ها بیانگر آن هستند که دانشجو حداقل توانمندی های ارتقا به مرحله بعد یا فارغ التحصیل شدن را داراست یا خیر. در کنار ارزشیابی عملکرد دانشجویان در امتحانات، یک موضوع مهم دیگر نیز در آزمون ها بررسی می شود. درواقع آزمون ها به نوعی بیانگر توقعات نظام سلامت و دستگاه آموزشی از دانشجویان خوب هستند. بر این اساس هر آزمونی که برگزار می شود، همراه آن دو موضوع دیگر نیز ارزیابی می شود. اگر دانشجویی آن چیزی را که نظام سلامت از آن انتظار دارد بلد است، پس می توان نتیجه گرفت محتوی آموزش داده شده خوب و مرتبط به نیازهای سیستم است و از طرفی روش یاددهی این مطالب مورد نظر نیز، موثر و کارآمد بوده است.
امتحان با ربط، امتحان بی ربط
اگر ارزیابی براساس توقعات نظام سلامت از دانشجو یا پزشک باشد، نتیجه موفق دانشجو در آزمون نشانگر هم خوانی محتوی آموزشی با محتویات مورد نظر سیستم و اثربخشی انتقال این محتویات و مفاهیم به دانشجویان است. اما اگر امتحان از مطالبی که آموزش داده ایم برگزار شود، ممکن است مشکلاتی روی دهد. این امتحانات درواقع همان امتحاناتی است که استاد از جزوه سوال می دهد! اگر جزوه استاد ناقص باشد، امتحان استاد هم از مطالب ناکافی و اندک است. پس اگر از این جور امتحانات نمره بالایی کسب کرده اید خیلی خوشحال نشوید. اما اگر در جزوات مطالب غیر مرتبط با انتظارات نظام سلامت تدریس شده باشد، نمره دانشجویان خیلی مرتبط با اهداف نظام سلامت نخواهد بود.
راهکارهای تجربه شده
بر این اساس، برای آنکه امتحانات از مسیر خود خارج نشوند و بتوانند محتویات آموزشی مرتبط با اهداف را بررسی کنند، راهکارهایی تدارک دیده شده است. یکی از این راهکارها برگزاری امتحان در مراحل خاصی از دوره تحصیل است. به طور معمول این امتحانات به صورت سراسری یا ارزیابی خارجی برگزار می شوند. اغلب شما با امتحانات سراسری آشنایی دارید. چراکه حداقل سه بار در کنکور، آزمون جامع علوم پایه و آزمون جامع پیش کارورزی شرکت کرده اید. اما در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، برای آنکه از موثر بودن شیوه های آموزشی خود مطلع شوند، نوع دیگری آزمون ها را نیز تجربه می کنند. در این کشورها بین دو دانشگاه خواهر و برادر هماهنگی هایی به عمل می آید تا هر یک دانشجویان دانشگاه دیگر را ارزیابی کند. مثلا در کشور ما دانشگاه شیراز می تواند در مقاطعی دانشجویان دانشگاه تهران را محک بزند یا دانشگاه بهشتی به ارزیابی دانشجویان دانشگاه اصفهان بپردازد. پس در امتحانات پزشکی، انتظار می رود سه مورد به خوبی ارزیابی شوند. اول عملکرد دانشجو، دوم مرتبط بودن مطالب آموزش داده شده و سوم موثر بودن شیوه های یاد دهی در انتقال مفاهیم تعیین شده.
پزشک موفق، پزشک توانمند
پزشکی فن و هنری است که قسمت فن آن نیازمند دانش و معلومات خاص است. دانشجو باید بتواند در پایان دوره تحصیل این توانمندی ها را در خود ایجاد کرده باشد. بنابراین در آزمون های پزشکی دانشجو باید بتواند ثابت کند در توانمندی های پایه از دانش و مهارت لازم برخوردار است. توانمند شدن دانشجو در زمینه توانایی های مورد نظر، بستگی به سطوح مختلف شناختی در ذهن فرد به همراه مقولات دیگری که به آن اضافه می شود دارد. مقولاتی مانند نگرش فرد به حرفه خود و یا خبره شده در مهارت هایی که نیازمند ممارست در کار عملی است. (مانند بخیه زدن)
برنامه های آموزشی برپایه توانمندی ها
بر این اساس نزدیک به دو دهه است که در حوزه علوم پزشکی، برنامه های آموزشی بر پایه توانمندی ها مطرح شده اند. متعاقب این موضوع روش های ارزیابی نیز تغییر یافته اند. چراکه وقتی بحث توانمندی ها مطرح می شود، متولیان امر به کاری که بعد از فارغ التحصیلی پزشک باید انجام دهد توجه می کنند و همه چیز را حول آن شکل می دهند و از دانشجو انتظار دارند توانایی های لازم، برای انجام وظیفه ای که بعدا بر دوش وی گذاشته می شود را کسب کند. متاسفانه با وجود رخداد تحولات بنیادین در زمینه آموزش و ارزیابی دانشجویان پزشکی در سطح جهان، در کشور ما این امر هنوز نهادینه نشده است.
حرکات نوپا و جدیدی که در دانشگاه شهید بهشتی در برنامه اصلاحات آموزشی پزشکی صورت گرفته است می تواند الگوی مناسبی برای سایر دانشگاه ها برای حرکت به سمت برگزاری آزمون ها بر پایه توانمندی ها باشد.هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
کشف اسرار عالم (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند