کشف هلیکوباکتر پیلوری | تعبیرستان
کشف هلیکوباکتر پیلوریپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

کشف هلیکوباکتر پیلوری

بیماری زخم پپتیک
زخم معده اولین بار در سال ۱۵۸۶ توسط پزشکی ایتالیایی گزارش شد و سپس پزشکی سوئیسی در سال ۱۶۸۸ زخم دئودنوم را گزارش نمود.
کشف هلیکوباکتر پیلوری در سال ۱۷۶۱، قرمزی و اروزیون معده و دئودنوم در مبتلایان به سوزش پشت جناغ و درد بالای شکم توصیف گشت. جزییات علامت شناسی زخم پپتیک در سال ۱۸۵۷ توصیف شد. شعار «اگر اسیدی نباشد، زخمی هم نخواهد بود» توسط کارل شوارز (Shwarz) کروات در سال ۱۹۱۰ تاثیر زیادی بر نحوه درمان زخم پپتیک گذاشت. البته قبل از آن تئودور بیلروت (Billroth) در سال ۱۸۸۱ عمل گاسترودئودنوستومی و گاستروژژونوستومی را ابداع کرده بود و هنوز هم از عمل های بیلروت I و بیلروت II استفاده می شود که با عوارض خاص خود همراه است. به هر حال در سال ۱۹۱۵، داروهای ضد اسید برای درمان زخم پپتیک توصیه شدند. در سال ۱۹۷۴ آنتاگونیست های گیرنده H۲ ابداع شدند و باعث بهبود درمان زخم پپتیک گشتند تا آنجا که جایزه نوبل در سال ۱۹۸۸ به این کشف اختصاص یافت. امپرازول اولین داروی مسدودکننده پمپ پروتون بود که در سال ۱۹۸۲ در کنگره جهانی گوارش معرفی شد. البته مشکلی که وجود داشت عود زخم پس از توقف درمان بود که ابتدا به تنظیم افزایشی (up-regulation) پس از استفاده درازمدت از داروهای مسدودکننده گیرنده H۲ یا تداوم هیپرگاسترینمی پس از درمان با مهارکننده پمپ پروتون نسبت داده می شد...
باکتری مارپیچی شکل
پروفسور جاوورسکی (Jaworski) لهستانی اولین کسی بود که بیش از ۱۰۰ سال قبل باکتری هایی مارپیچی را در ترشحات معده انسان کشف کرد. ارتباط بین گاستریت و بیماری زخم پپتیک از دهه ۱۹۴۰ مشخص شده بود ولی کشت این باکتری ها با موفقیت همراه نبود. در سال ۱۹۲۴، لاک (Luck) و ست (Seth) گزارش کردند که معده انسان دارای فعالیت اوره آزی بسیاری است و در سال ۱۹۵۹ نشان داده شد که فعالیت اوره آزی معده پس از تجویز تتراسیکلین کاهش می یابد ولی ارتباط بین این آنزیم و اسپیروکت های معده تا سال ۱۹۸۴ مشخص نشد. در واقع مانع اصلی در تشخیص نقش باکتری های مارپیچی در پاتولوژی معده انسان، عدم توانایی کشت باکتری ها از معده بود. باکتریایی بودن منبع اوره آز معده در سال ۱۹۶۸ و با نشان دادن عدم فعالیت اوره آز در معده حیوانات فاقد میکروب تایید گشت. در سال ۱۹۷۵ همراهی باکتری ها با گاستریت در ۸۰ نمونه های حاصل از رزکسیون معده مبتلایان به زخم معده گزارش شد. در سال ۱۹۷۹، باکتری هایی مارپیچی در سطح مجرایی سلول های اپی تلیومی بیماران مبتلا به زخم معده توصیف گشتند. سه سال بعد اثر مفید بیسموت بر مخاط دئودنوم در مبتلایان به زخم دئودنوم مشخص شد.
اما دوران طلایی در سال ۱۹۸۱ شروع شد که یک دستیار داخلی سال ۲ به نام باری مارشال (Barry Marshall) یک طرح پژوهشی بالینی را به همراه یک آسیب شناس به نام رابین وارن (Robin Warren) در استرالیا آغاز کرد. وارن نمونه های بیوپسی معده را با رنگ وارتین- استاری (Warthin-Starry) رنگ آمیزی کرد و متوجه وجود باکتری در مخاط گشت. مارشال یک بیمار مسن روسی مبتلا به گاستریت را که در معده اش باکتری وجود داشت، با تتراسیکلین درمان نمود و متوجه از بین رفتن عفونت و بهبود گاستریت شد. تلاش های بعدی برای کشت این باسیل ها ناموفق بود تا این که در آوریل ۱۹۸۲ مارشال به گونه ای غیرمترقبه موفق به این کار شد. ماجرا از این قرار بود که درعید پاک به جای اینکه ظروف پتری ۲ روز در انکوباتور بمانند، به ناچار ۵ روز باقی ماندند. وقتی این ظروف پس از پایان تعطیلات بررسی شدند، کلنی های کوچکی با ظاهر براق دیده شدند. این اولین کشت و جداسازی موفق باکتری ها از معده یک بیمار مبتلا به گاستریت بود. ارتباط این باکتری ها با گاستریت برای اولین بار در کالج سلطنتی پزشکان استرالیا در ۲۲ اکتبر ۱۹۸۲ عنوان شد. این ارگانیسم های شبیه کمپیلوباکتر، ابتدا کمپیلوباکتر پیلوریدیس خوانده شدند چرا که ریزهوازی، خمیده و گرم منفی بودند و هم از لحاظ مورفولوژیک و هم از لحاظ محتویات گوانین/سیتوزینِ DNA شبیه کمپیلوباکترها بودند. به خاطر ملاحظات گرامری، این اسم در سال ۱۹۸۷ به کمپیلوباکتر پیلوری تغییر یافت. سپس معلوم شد که این باکتری به جنس کمپیلوباکتر تعلق ندارد و در سال ۱۹۸۹ نام جدید هلیکوباکتر پیشنهاد شد که نشانگر ۲ ظاهر مورفولوژیک این ارگانیسم است: مارپیچی در بدن زنده ولی غالبا میله ای در آزمایشگاه (باکتر، عصا).
اما ابتدا گزارش های مربوط به ارتباط بین باکتری ها و گاستریت با شک و تردید بسیاری از جانب جامعه علمی روبه رو شد. یک سوال اصلی این بود که آیا این باکتری ها علت گاستریت هستند یا تنها ناظری بی گناه اند که در مخاط آسیب دیده کلونیزه می شوند. برای رفع این تردید، مارشال و آرتور موریس (Morris) تصمیم گرفتند با نوشیدن محلولی حاوی ۱۰۹ باکتری همراه با سرکوب اسید توسط سایمتیدین، خود را تلقیح کنند. هر دو دچار نشانه های ناخوشی حاد و شبه آنفلوآنزایی معده همراه با اتساع معده، تهوع و استفراغ شدند. پس از ۱۰ روز، آندوسکوپی ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری و گاستریت را نشان داد که به تدریج طی ۳ هفته بعدی فروکش نمود. در آندوسکوپی مجدد ارگانیسمی دیده نشد و گاستریت رو به بهبود بود. بدین ترتیب فرضیه کخ مبنی بر اینکه در واقع خود باکتری ها علت بیماری هستند، تایید شد.
کارآزمایی های بالینی نشان دادند که درمان با آنتی بیوتیک ها می تواند علایم و شدت گاستریت را کاهش دهد. همچنین مطالعات نشان دادند که ریشه کنی هلیکوباکتر می تواند مانع عود بیماری زخم پپتیک گردد. ارتباط احتمالی این باکتری با آدنوکارسینوم نیز ابتدا توسط مارشال و همکاران مطرح شد و در سال ۱۹۹۴ به عنوان کارسینوژن قطعی شناخته شد و در بیانیه نشست اجماعی موسسه ملی سلامت توصیه گشت که تمام مبتلایان به زخم معده یا دئودنوم و عفونت همزمان با هلیکوباکتر پیلوری، با هدف ریشه کنی باکتری تحت درمان قرار بگیرند. در سال ۱۹۹۷ در یک مجمع اجماعی اروپایی «قویا توصیه شد» که بیماران مبتلا به عفونت با هلیوباکتر پیلوری و زخم پپتیک، لنفوم بافت لنفویید مخاطی با درجه پایین، گاستریت ماکروسکوپی یا میکروسکوپی شدید یا کسانی که اخیرا سرطان معده در مراحل اولیه آنها برداشته شده است، درمان ۳ دارویی حاوی یک مهارکننده پمپ پروتون، به منظور ریشه کنی عفونت دریافت نمایند.
در گذشته ۲ باور غلط، یعنی اینکه معده استریل است و زخم ها ناشی از استرس هستند، مانع کشف علت بیماری زخم شده بود. کشف این موضوع که یکی از شایع ترین بیماری های نوع بشر، یعنی بیماری زخم پپتیک، علتی میکروبی دارد، باعث انجام پژوهش هایی برای یافتن نقش میکروب ها در دیگر وضعیت های التهابی مزمن شده است و کشف هلیکوباکتر پیلوری امکان درک بیشتر ارتباط بین عفونت مزمن، التهاب و سرطان را فراهم می کند.ترجمه و تلخیص: دکتر دامون غضنفری املشی
منابع:
۱. Hellstr?m PM. This year&#۰۳۹;s Nobel Prize to gastroenterology: Robin Warren and Barry Marshall awarded for their discovery of Helicobacter pylori as pathogen in the gastrointestinal tract. World Journal of Gastroenterology May ۲۱, ۲۰۰۶; ۱۲: ۳۱۲۶-۷.
۲. Buckley MJM, O&#۰۳۹;Morain CA. Helicobacter biology- discovery. British Medical Bulletin ۱۹۹۸; ۵۴: ۷-۱۶.
۳. Konturek JW. Discovery by Jaworski of Helicobacter pylori and its pathogenetic role in peptic ulcer, gastritis and gastric cancer. Journal of Physiology and Pharmacology ۲۰۰۳; ۵۴: ۲۳-۴۱.
هفته نامه نوین پزشکی ( www.npjm.org )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
24 ساعته خوابی؟ (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند