زبان مورنینگ رپورت | تعبیرستان
زبان مورنینگ رپورتپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

زبان مورنینگ رپورت

«رزیدنت»۱ هیستوری۲ بیمار را شروع می کند. بیمار آقای ۶۵ ساله یی است که به دلیل «لاس اف کانشسنس»۳ و «لفت همی پارزی»۴ مراجعه کرده. در اورژانس دوبار «سیژر»۵ کرده
زبان مورنینگ رپورت است. در معاینه «گیز»۶ به راست دارد. سطح «اروزال»۷ بیمار پایین است. «رسپیراتوری ریت»۸ بیمار بالاست و «دیپ رسپیریشن»۹ دارد. استاد می پرسد؛ «سی تی بیمار چی داره؟»
«در لفت تالاموس۱۰ یک اکستنسیو هموریژ۱۱ دارد.»
به نظر می رسد در چند ۱۰ سال اخیر در گزارش های صبحگاهی (مورنینگ رپورت) بیمارستان های ما، در درمانگاه و در بالین بیماران زبان خاصی رایج شده باشد که نه فارسی است نه انگلیسی، هم فارسی است و هم انگلیسی و گاهی حتی فرانسوی، این زبان به خودی خود دارای فواید و مضراتی است. البته بنده بر این فواید و مضرات مروری خواهم کرد اما پرواضح است که بنا ندارم استفاده از این زبان را نفی یا تشویق کنم بلکه مقصود من از این یادداشت، پرداختن به دلایل و زمینه های پدیده یی است که نه می توان آن را نهی کرد و نه تشویق. بی تردید گسترش و تداوم زبانی که اگر اجازه دهید آن را زبان «مورنینگ رپورت» می خوانم، خود آینه عواملی است که شاید خود آن عوامل اهمیت شان بیش از زبانی باشد که ما برای ارتباط استفاده می کنیم. پس ابتدا از نتایج این زبان شروع کنیم تا برسیم به آن عوامل.
مهم ترین فایده این زبان اعتماد به نفسی است که بخصوص به پزشک جوان می دهد. اعتماد به نفسی که حاصل احساس تعلق به ریسمانی محکم، علمی و حرفه یی است، ریسمانی که کلمات، آن را قوام می بخشند. اما فایده دیگر اینکه در بسیاری از موارد کلمات انگلیسی، معنا را به وسعت و جزئیات بیشتری منتقل می کنند و تمامی زوایای معنا را می پوشانند.
اما آنچه باعث زبان «مورنینگ رپورت» بوده است تنها این نیست که بسیاری از مفاهیم طب مدرن در غرب، زاده شده اند بلکه این واقعیت هم هست که بسیاری از این مفاهیم از هاضمه فرهنگی ما عبور نکرده اند. در این جزییات هم مثل بسیاری از جزییات زندگی جدید خود نیندیشیده ایم. کلمه حاصل اندیشه است و کلمه یی که حاصل اندیشه یی سنجیده باشد اندیشه را غنا می بخشد. پس کلمات فارسی حاصل اندیشه فارسی هستند و زبان «مورنینگ رپورت» محمل کلماتی است که نشانه مفاهیم بیگانه هستند. زبان «مورنینگ رپورت» را نمی توان با دستورالعمل، با اندرز یا با واژه سازی تغییر داد، این کار نه تنها فایده یی نخواهد داشت بلکه خساراتی نیز به بار خواهد آورد که در این مورد بخصوص ممکن است سلامتی افرادی را نیز در خطر اندازد. تنها فایده زبان «مورنینگ رپورت» آن است که در آینه آن بنگریم و نقشی از معایب خود در آن بیابیم. کلمات بیگانه تنها در زبان «مورنینگ رپورت» وجود ندارند. سایر وجوه زندگی ما نیز آکنده از کلماتی است که حتی پس از ترجمه و واژه گزینی نیز حامل مفاهیمی هستند که زادگاه آنها در سرزمین ما نبوده و در ذهنیت ملی ما هم «خودی» نشده اند. اما چرا این اندیشه ضرور در میان ما به تمامی به منصه ظهور نرسید؟ بی تردید حجم و سرعت ارسال این مفاهیم جدید در این زمینه نقش غیرقابل انکاری داشته اند. مفاهیم و تکنولوژی های جدید آنقدر فراوان، مفید و جالب بوده اند که در بسیاری از موارد یادگیری و کاربرد آنها جایی برای اندیشیدن به آن نمی گذاشت و هنوز این تکنیک ها به خوبی فراگرفته نشده اند که هر روز باز هم تکنیک ها و مفاهیم جدیدی از راه می رسند، اما اضافه بر اینها دلایل دیگری نیز وجود دارد که از این قرارند آنان که به کار طب مشغولند با اندیشه و فلسفه بیگانه شده اند و آنان که به کار روشنفکری مشغولند نه تنها از طب که با تمامی جزییات تکنولوژیک مدرن بیگانه اند. باز هم این «تقصیر» این افراد نیست.
این تناقض بزرگ دوران ماست که دیگر حتی دو تکنولوژی موازی در یک زندگی نمی گنجد تا چه رسد به تمامی طب و تمامی فرهنگ، قرن ها از زمانی که طبیبان را حکیم می نامیدند و درس طب را در کنار «اخلاق» و «کلام» می گفتند، گذشته است. حالا دیگر طبیبان یکسره به کار طب می پردازند و آنقدر در فراگرفتن جدیدترین ها و کاربرد آنها وقت کم می آورند که دیگر جایی برای آن اندیشه بالاتر، آنچه میراث گذشته است، باقی نمی ماند. برعکس، روشنفکران نیز سال هاست که با جزییات زندگی بیگانه اند. اندیشه و فلسفه در زندگی روزمره، بخصوص در مواردی که به امور نازلی چون قرص و آمپول مربوط می شود، کسر شأن روشنفکران است، زندگی در کلیت آن چشمگیر اینان است. می توانی طبیب باشی و روشنفکر، یعنی اینکه روزها در سودای نان به کار علاج صرع و برص بپردازی و شب ها، شعری زیبا بسرایی، فیلم بسازی و این موضوع نه تنها برای پزشکان که در مورد مهندسان و وکلا و سایر پیشه ها هم به فراخور مصداق می یابد.
در بحث های پیچ درپیچ روشنفکرانه یی که مثلاً یک طبیب روشنفکر با یک مهندس روشنفکر یا حقوقدان روشنفکر در مورد زیبایی و هنر و داستان و شعر و سینما می کنند کار و تخصص روزانه آنها جایی ندارد. بحث درباره علل زبان «مورنینگ رپورت» را باز هم می توان ادامه داد. می توان افزود بسیاری از طبیبان و عالمان هم که شیفته «طب سنتی» ما هستند التفاتی به تلفیق سنت های طبی ما با پیشرفت های مدرن پزشکی ندارند. آنها «طب سنتی» را به عنوان چیزی در تقابل با طب مدرن مطرح می کنند. دعوت آنها پناه آوردن به طب سنتی است. واقعیت آن است که اگرچه طب سنتی در جزییات و روش هایش امروزه کاربرد چندانی ندارد اما در کلیت خود در واقع نگرش ملی ما به جان و تن خود است. طب سنتی در کلیت خود حکمتی است که آرام می کند و امید می بخشد. دقیقاً همان حکمتی که نقیصه بزرگ طب مدرن به شمار می رود؛ طبی که با جزییات بسیار دقیق و غیرقابل چشم چوشی می رود که کلیت انسان را به فراموشی بسپارد. عالمان ما به جای آنکه این حکمت را در تکنولوژی مدرن طب بدمند خود را با روش های اثبات نشده و جزیی نظیر حجامت و زالو و... سرگرم می کنند. تلفیق این دو یعنی کلیت سنت های فرهنگی و پزشکی ما با جزییات طب مدرن، حاصل اندیشیدن به طب خواهد بود و اندیشیدن به زبان فارسی، کلمات فارسی یا در شرایطی «فارسی شده» پدید خواهد آورد.دکتر بابک زمانی
متخصص مغز و اعصاب
پی نوشت ها؛
معنای کلمات به ترتیب؛ ۱- دستیار
۲- شرح حال
۳- کاهش سطح هوشیاری
۴- ضعف نیمه چپ
۵-تشنج
۶- نگاه
۷- سطح بیداری
۸-تعداد تنفس
۹- تنفس عمیق
۱۰-تالاموس
۱۱- خونریزی وسیع.
روزنامه اعتماد

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان اسهال (استاد خیراندیش)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند