تغییر یک میلیاردی | تعبیرستان
تغییر یک میلیاردیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

تغییر یک میلیاردی

شاید هیچ واژه ای به اندازه واژه «تغییر» در شنونده احساس امید ایجاد نکند. امید به تغییر و بهتر شدن آینده هر انسان خموده ای را به فعالیت و تلاش
تغییر یک میلیاردی امیدوار می کند و البته امسال، سال «تغییر» است! کمی بعد از انتخاب اولین رییس جمهور سیاه پوست تاریخ آمریکا با شعار «تغییر»، اینک نوبت چینی هاست تا از اصلاح و رفورم صحبت کنند. دولتمردان کشوری که حدود یک پنجم جمعیت جهان را در خود جای داده است، نوید تغییرات گسترده در نظام بهداشتی چین می دهند...
روز دوشنبه دولت چین رسما برنامه ای برای اصلاح در نظام سلامت خود ارایه کرد. هدف اصلی این برنامه، ایجاد یک نظام سلامت نوین تا سال ۲۰۲۰ است که بتواند خدمات بهداشتی قابل اطمینان، موثر، قابل دسترسی و ارزان قیمت برای ساکنان شهری و روستایی چین ایجاد کند.
عصر پزشکان پابرهنه
از زمان تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، هدف نظام سلامت چین عرضه خدمات بهداشتی به تمام ساکنین چین بوده است. در این مرحله زمانی تقریبا ۹۰ درصد هزینه های بهداشتی ساکنین مناطق شهری توسط دولت چین پرداخت می شده است. اصطلاح پزشکان پابرهنه مربوط به همین مقطع زمانی است. به خاطر گسترش مناطق روستایی چین و عدم دسترسی مناسب ساکنین این مناطق به خدمات درمانی و پزشک، دولت چین اقدام به آموزش اصول اولیه بهداشتی، کمک های اولیه و اصول ابتدایی پیشگیری از بیماری ها به تعدادی از کشاورزان مزارع برنج کرد. حضور این کشاورزان تحت عنوان پزشکان پابرهنه، عملا توانست سطح بهداشت جامعه روستایی چین را تا حدود زیادی ارتقا دهد، به نحوی که امید به زندگی در چین از ۳۵ سال در ۱۹۴۹ به ۶۵ سال در ۱۹۷۸ رسید.
تجاری شدن، به سبک چینی
در سال های بعد از دهه ۸۰ افزایش سطح بهداشت باعث افزایش جمعیت چین شد اما نظام درمانی به ویژه در مناطق روستایی به مقدار کافی پیشرفت نکرد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۰، سیستم بهداشتی چین قبل از آغاز دهه ۸۰ بسیار بهتر از کشورهای هم رده خود عمل می کرده است. در سال های ابتدایی دهه ۸۰، دولت چین سعی کرد تغییراتی را در نظام سلامت پدید آورد و آن را بیشتر به سمت «بازار» و «تجارت» سوق دهد. شاید مهم ترین قسمت این تغییرات خودکفا شدن بیمارستان ها بود. دولت بیمارستان ها را تشویق کرد تا هزینه های جاری خود را خود تامین کنند و از مشارکت خود در امر بهداشت کاست. گر چه این خصوصی سازی تا حدودی باعث بهبود سطح کیفی بیمارستان ها و خدمات بهداشتی گردید اما عدم توجه و نظارت کافی دولت چین باعث شد که نظام بهداشتی در بازار گم شود. داروها بدون نظارت و به مقدار زیاد، فقط به خاطر منافع مالی تجویز می شدند و این مساله خودبه خود باعث فقر بیشتر و عدم دسترسی مردم به خدمات بهداشتی گردید. این خصوصی سازی گسترده عملا باعث فقیر تر شدن مردم چین شد. در سال های دهه ۹۰ مردم چین مجبور شدند بیش از ۶۰ درصد از هزینه های بهداشتی را خود پرداخت کنند.
برگشت به دامان دولت
در سال ۱۹۹۷ طی آنچه خبرگزاری ژین هوا «خبرگزاری رسمی چین» آن را یک تصمیم تاریخی خوانده است، خدمات نظام سلامت، خدمات اجتماعی اعلام شد و از وضعیت تجاری خارج گردید. با این تصمیم عملا نظام سلامت چین تبدیل به یک نظام سلامت دولتی گردید که البته تا حدودی به موسسات خصوصی نیز اجازه فعالیت می داد. با این وجود مشکل نظام سلامت چین به ویژه در مناطق روستایی همچنان باقی بود. گسترش سریع SARS، سندرم زجر تنفسی شدید حاد، در مناطق روستایی زنگ خطری برای دولت چین بود. از سال ۲۰۰۵ برنامه تغییرات در نظام سلامت چین مطرح شده است و با توجه به شرایط فعلی و مشکلات اخیر مانند بحران شرکت های تولید کننده شیر، نیاز به «اعلان عمومی» یک تغییر گسترده ضروری به نظر می رسد.
برنامه سه ساله
نظام سلامت چین که مدت ها به صورت حمایت دولتی « از گهواره تا گور» عمل کرده بود به دنبال یک تلاش ناموفق در زمینه تجاری شدن – که البته در کشورهایی با سیستم کمونیستی چندان هم عجیب نیست- دچار مشکلات عمده شده است تا جایی که اکنون دولتمردان چین قصد دارند با انجام یک برنامه ضربتی ۳ ساله این مشکلات را برطرف کنند. دولت چین قصد دارد با اجرای این رفروم،دسترسی خدمات اولیه بهداشتی را – که در سال های اخیر به خاطر گران بودن از دسترس بسیاری از مردم دور مانده است- افزایش دهد. این طرح ۳ ساله با بودجه ای برابر ۸۵۰ میلیارد یوان ( ۱۲۴ میلیارد دلار) اجرا خواهد شد و یکی از اهداف آن تجهیز ساختارهای درمانی مانند بیمارستان های دولتی است.
گرچه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که این رفورم در راستای اهداف این سازمان است اما به نظر می رسد بین رویکرد دولت چین و سازمان جهانی بهداشت در زمینه این رفورم اختلاف نظر وجود داشته باشد.
ژانگ ماو، وزیر بهداشت چین هدف اصلی این طرح را افزایش پرداخت هزینه های بهداشتی توسط دولت و کاهش پرداخت توسط خود بیماران بیان کرده است. مارگارت چان، مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی تلاش دولت چین برای دسترسی یکسان افراد به خدمات بهداشتی را مثبت ارزیابی کرده است اما خاظرنشان کرده است که تجربه ۲۰ سال نشان می دهد چیزی به نام خدمات رایگان، کارایی چندانی نخواهد داشت. هزینه های درمانی باید به نحوی پرداخت شوند یا از طریق مالیات های عمومی و یا از طریق گسترش سیستم های بیمه.
با این وجود وی اعلام کرده است که در طول برنامه ریزی این طرح، سازمان بهداشت جهانی طرف مشاوره دولت چین بوده و این اقدام دولت چین شایسته قدردانی است.
نگرانی ها همچنان باقی است
گرچه اقدام دولت چین برای بهبود وضعیت بهداشتی یک روند رو به رشد به حساب می آید اما نگرانی های مردم چین در این زمینه همچنان برقرار است. در روزهای اخیر روزنامه های پکن از وضعیت چند بیمار کلیوی پرده برداشتند که به علت در دسترس نبودن امکانات درمانی و هزینه بالای درمان، با جمع آوری پول اقدام به خرید یک دستگاه دیالیز دست دوم کرده بودند و خود این دستگاه را در منازل خود به کار گرفته بودند. دولت چین با اطلاع از این وضعیت اقدام به تعطیل کردن این «کلینیک غیرقانونی» کرد و در مقابل برای بیماران خدمات رایگان دیالیز در بیمارستان محلی را پیشنهاد کرد. عکس العمل این بیماران نمونه ای بارز از نگرانی های مردم چین است. چن بینژی، یکی از بیماران به روزنامه ای در پکن گفت: «ما نگرانیم که آیا پس از بازگشت به خانه برای مدتی کوتاه، باز هم کسی هست که نگران ما باشد؟» نتیجه عملکرد نظام سلامت چین، احساس عدم امنیتی است که در صحبت های این بیماران دیده می شود. برای آنکه کارایی رفورم بهداشتی دولت چین مشخص شود، مسلما زمانی بیش از ۳ سال مورد نیاز است.
سلامت و سیاست
هم زمان با مشکلات اقتصادی اخیر ایالات متحده، یکی از مسایلی که فراوان به چالش کشیده شد مساله سلامت بود. یکی از۰ دیدگاه های مهم اوباما در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مساله نظام سلامت آمریکا بود. وی با بیان اینکه باید همه مردم آمریکا تحت پوشش بیمه قرار بگیرند بحث "مراقبت بهداشتی همه گیر" را مطرح کرد. مراقبت بهداشتی همه گیر نوعی پوشش درمانی است که تمام ساکنین یک منطقه را در برگرفته و شامل خدمات پزشکی، دندانپزشکی و روان پزشکی می باشد. وی همچنین طرحی برای کاهش حق بیمه سالانه خانواده ها به ۲۵۰۰ دلار در سال داده است و مالیات اضافه ای برای کارفرمایانی که کارمندان خود را بیمه نمی کنند، وضع کرده است. نظام سلامت آمریکا تا حدود زیادی بر اساس شرکت های بیمه ای خصوصی اداره می شود. در حال حاضر ۴۷ میلیون آمریکایی فاقد بیمه درمانی هستند.
ایران
در کشور ما و بر اساس ماده ۹۰ برنامه چهارم توسعه به منظور ارتقای عدالت توزیعی در دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی و در جهت کاهش سهم خانوارهای کم درآمد و آسیب پذیر از هزینه های بهداشتی و درمانی آنها توزیع منابع و امکانات بهداشتی و درمانی باید به نحوی صورت گیرد که «شاخص مشارکت عادلانه مالی مردم» به ۹۰ درصد ارتقا یابد و سهم مردم از هزینه های سلامت حداکثر از ۳۰ درصد افزایش نیابد و میزان خانوارهای آسیب پذیر از هزینه های غیرقابل تحمل سلامت به یک درصد کاهش یابد. شاخص مشارکت عادلانه به این معنی است که هزینه های درمان بین قشر پر درآمد و کم درآمد توزیع شود. وزیر بهداشت در مهر ماه سال گذشته بدون اعلام عدد خاصی از بهبود این شاخص سخن گفت.
مشکلات چینی
سندرم زجرتنفسی شدید حاد یا سارس و بروز آن در چین، یکی از نمونه های ناکارآمدی سیستم بهداشت دولت چین محسوب می شد و شاید بتوان گفت پایه های رفورم بهداشتی در چین از زمان بروز این بیماری بنا نهاده شد. زمانی که در نوامبر ۲۰۰۲ مکی دنیس، اولین بیمار مبتلا به سارس بدون تشخیص قطعی در بیمارستانی در چین درگذشت، سازمان بهداشت چین نه تنها این مساله را به سازمان جهانی بهداشت اطلاع نداد بلکه با سانسور خبری باعث عدم اطلاع رسانی توسط مطبوعات و رسانه ها نیز گردید. دکتر ژیانگ یانیونگ یکی از پزشکان بیمارستان های نظامی پکن، بعد ها از پنهانکاری بیشتر چینی ها در این زمینه پرده برداشت که نتیجه آن اخراج تعداد زیادی از مسوولان بهداشت چین من جمله وزیر بهداشت و شهردار پکن شد. همچنین دولت چین رسما از سازمان جهانی بهداشت و جامعه بین الملل برای کندی در زمینه انتقال اخبار مربوط به سارس عذرخواهی کرد. علکرد دولت چین در زمینه سارس باعث بروز انتقادهای شدید در داخل و خارج چین شد. دو سوم کل بیماران مبتلا به سارس و بیش از نیمی از کسانی که بر اثر سارس فوت شدند چینی بودند.دکتر روزبه بخیت
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
یه راه برای دور کردن فکرهای شیطانی (مرحوم آیت الله بهجت)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20