بحران پزشکی در عراق جنگ زده | تعبیرستان
بحران پزشکی در عراق جنگ زدهپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

بحران پزشکی در عراق جنگ زده

«اینجا مردان حاضرند زن باردارشان بمیرد اما دست پرستار یا پزشک مرد به او نخورد!» این صحبت های دکتر ایاد الحدیث است. آنچه وی به زبان می آورد، یکی از
بحران پزشکی در عراق جنگ زده مشکلاتی است که متولیان بهداشت عراق بعد از اشغال این کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند. مسوولان دولت عراق و نیروهای اشغالگر سعی دارند به درمان مردم جنگ زده استان انبار بپردازند. در راستای همین تلاش، سال گذشته یکی از مدارس پرستاری عراق ویژه بانوان در شهر رمادی، مرکز استان انبار بازگشایی شد. در سقلاویه نیز به زودی ۱۰ دانشجوی مدرسه پرستاری فارغ التحصیل خواهند شد. اما وضع در هیچ جا به بدی سقلاویه نیست. اینجا به ازای ۵۰ هزار نفر ساکن، هیچ پزشک زنی وجود ندارد و تنها یک پرستار و یک مامای زن به فعالیت مشغول اند. هر دوی آنها بسیار مسن و از کار افتاده هستند...
آخرین آمار منطقه که مربوط به ۵ سال قبل - قبل از شروع حملات علیه نیروهای اشغالگر- است، نشان می دهد که از هر ۳ زن باردار یکی بر اثر زایمان فوت می کند و بسیاری از زنان هیچ گاه حتی روی پزشک را هم نمی بینند.
این تعصب مردان منطقه نسبت به پزشکان و پرستاران مرد از فرهنگ قبایل منطقه و برداشت آنها از دین منشا می گیرد اما دکتر ایاد الحدیث که متخصص زنان و اطفال است، نظر متفاوتی دارد: «این برخلاف اسلام است. در هیچ کجای دین ما گفته نشده که بگذارید همسرانتان بمیرند.»
یکی دیگر از موانع موجود از دید دکتر الحدیث، بعد مسافت است. مردان اجازه نمی دهند زنانشان ۲۵ مایل مسافت را طی کنند تا برای آموختن حرفه پرستاری به رمادی بروند. مرکز آموزش پرستاری سقلاویه عملا برای حل این مشکل بازگشایی شده است.
از طرفی عراقی ها شغل پرستاری را شغل دون پایه می پندارند و به سختی به فرزندانشان اجازه فعالیت در این رشته را می دهند. با این وجود دکتر الحدیث به پروژه آموزش سریع پرستاری به این زنان امیدوار است.
موزدلیفه حمزه، زن ۳۳ ساله یکی از دانش آموختگان این دوره هاست. وی که جزییات طرح را از طریق پسرعمویش شنیده بود، پس از موافقت همسر چنان تحت تاثیر قرار گرفت که موفق شد خواهر ۴۰ ساله اش را نیز راضی کند تا همراه او بیاید. او می گوید: «اکنون وقتی نیمه شب کسی در خانه را می زند، می دانم که باید با بیماران چه کار کنم اما دوست دارم یک روز یک پرستار واقعی بشوم.» وی قصد دارد در پاییز برای تکمیل آموزش خود در یک دوره ۳ ساله پرستاری ثبت نام کند.
پروژه سقلاویه حاصل فعالیت ورنون پرسلی، مشاور بهداشت از مرکز کنترل بیماری های آمریکاست که در شاخه بهداشتی ارتش فعالیت می کند. ساخت این موسسه ۱۲۰۰۰ دلار هزینه برداشته است. البته در مقابل مبلغ ۸۴۷ میلیون دلاری که آمریکا مدعی است برای رفع نیازهای بهداشتی عراق صرف کرده است، هزینه مرکز سقلاویه بسیار ناچیز به نظر می رسد.
مشت نمونه خروار است
کمبود پرستار تنها یکی از مشکلات متعدد سیستم بهداشت عراق است. مشکلاتی که ثمره جنگ، مدیریت غلط و کمبود امکانات است. کادر پزشکی عراق از دهه ۹۰، از دوران حکومت صدام حسین به تدریج از عراق گریختند. از زمان حمله آمریکا به عراق هزاران پزشک و پرستار عراق را ترک کرده اند. از آنهایی که در عراق باقی مانده اند، حداقل ۶۲۰ نفر تاکنون به قتل رسیده اند. ۱۲۷ نفر از آنها پزشک بودند و بعضی از آنها حتی در مطب های خود از پای در آمدند.
دکتر احمد ابراهیم صلیح، مدیر اداره بهداشت رمادی تاکنون سه بار مورد سوء قصد قرار گرفته است و در جریان این سوء قصدها دستیارش، ۵ تن از همکارانش و یکی از محافظینش از پای درآمده اند. در حال حاضر خشونت ها تا حدودی کاهش یافته و شهر انبار مدتی است که آرام است اما دکتر صلیح هنوز در دفتری فعالیت می کند که مملو از پلیس و نیروهای حفاظتی است. در این میان محدودیت های قبیله ای برای زنان به حدی زیاد است که عده ای از شرکت کنندگان در کلاس های پرستاری شهر رمادی از مسوولان آموزشکده خواسته اند که هویت آنها را نزد دیگران فاش نکنند. این کارآموزان با روبنده هایی بر سر کلاس ها حاضر می شوند که با پوشاندن تمام صورت مانع از شناسایی آنها می شود. یکی از شرکت کنندگان در این کلاس ها می گوید برای آنکه والدینم را راضی کنم به آنها گفته ام که در صورت پرستار شدن می توانم کمک خرج خانواده باشم.
سعود عزیز، مربی این پرستاران با ناراحتی تاکید می کند که تعصبات و باورهای غلط حتی در شهر رمادی نیز در میان خانواده ها دیده می شود. وی با اشاره به شاگردان کلاسش می گوید وقتی اینها شروع به کار کنند، وضع تغییر می کند.
اما احتمال اینکه همه این پرستاران بتوانند به فعالیت بپردازند، چندان زیاد نیست. بودجه دولت محدود است و برای استخدام هر پرستار، مراحل سخت زیادی باید پشت سر گذاشته شود.
خمیس مشرف، متخصص اطفال که در تنها بیمارستان ویژه زنان و کودکان در سطح استان فعالیت می کند می گوید اگر امکانات وجود داشت، تمام این پرستاران را همین فردا استخدام می کرد و اما دولت به ما اجازه نمی دهد و دست ما بسته است. بیمارستان ۲۵۰ تخت خوابی رمادی در حال حاضر هیچ پرستاری ندارد و مادران وظیفه مراقبت از کودکان خود را بر عهده دارند.دکتر روزبه بخیت
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
صدقه به اینها حرامه (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند