نیاز معتادان به روان درمانی | تعبیرستان
نیاز معتادان به روان درمانیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

نیاز معتادان به روان درمانی

حدود۵ سال گذشته، فرهنگ سازی در زمینه سلب حکم مجرمیت از معتادان و معرفی اعتیاد به عنوان یک بیماری در جامعه آغاز شد.
با گسترش این تفکر، به تدریج
نیاز معتادان به روان درمانی این باور در ذهن مردم جای گرفت که می توان اعتیاد را همچون سایر بیماری های جسمی با مراجعه به مراکز درمانی و قرار گرفتن تحت درمان هایی چون سم زدایی سریع و فوق سریع، تعویض خون، درمان های نگهدارنده با متادون و بوپرونرفین و همچنین با انجام درمان های بدون دارو در دوره های ۲۱ روزه از طریق مراجعه به کمپ های ترک اعتیاد معتاد را معالجه و به آغوش جامعه بازگرداند.
نکته حائز اهمیت این است که اگر چه اعتیاد را می توان یک بیماری تلقی کرد، اما به گفته مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر باید آن را همچون بیماری قند یا فشار خون دانست که حفظ سلامت فرد تنها منوط به مراقبت و کنترل دائمی وضعیت بیماری در طول عمر است و نمی توان تنها با انجام روش های درمانی کوتاه مدت به بهبود کامل بیماری اطمینان پیدا کرد.
بر اساس گفته دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر که ۹۰ درصد درمان شدگان اعتیاد، دوباره به چرخه اعتیاد باز می گردند، این پرسش مطرح می شود که چه عامل یا روشی پاک شدن کامل فرد از سموم مواد مخدر و مهم تر از آن، کاهش گرایش به مصرف مجدد این مواد را ضمانت می کند؟
در این میان اگر در جلسات عمومی انجمن معتادان گمنام معروف به na شرکت کنید، خواهید دید که این افراد حتی پس از گذشت چند سال از ترک اعتیاد همچنان خود را تا پایان عمر یک معتاد معرفی می کنند؛ زیرا به اعتقاد آن ها و البته به اذعان بسیاری از متخصصان، اعتیاد درمان شدنی نیست؛ بلکه این بیماری را تنها می توان با انجام اقدامات تکمیلی درمان به ویژه روان درمانی به عنوان تنها ضامن کاهش عود اعتیاد، کنترل کرد.
علاوه بر این طبق اعلام انجمن مبارزه با آسیب های رفتاری ایران نیز، انجام اقدامات تکمیلی درمان اعم از مشاوره درمانی، گروه درمانی، کار درمانی، ورزش درمانی، گفتار درمانی، ایمان درمانی و در نهایت خانواده درمانی علاوه بر دارو درمانی، احتمال ۲۵درصدی عود اعتیاد را به ۲ درصد کاهش می دهد.
مراکز درمانی به روانشناسان مجرب تجهیز شوند
از سوی دیگر دکتر سعید صفاتیان - مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر - با اشاره به این که روان درمانی اعتیاد یکی از مهم ترین روش های مکمل درمان این بیماری است، خاطرنشان کرد: متأسفانه از ارائه خدمات مشاوره و روان درمانی مستمر اعتیاد به معتادان پس از ترک، تاکنون در جامعه غفلت شده و هنوز این امر مهم به عنوان یکی از ضمانت های اصلی برای کنترل اعتیاد پس از ترک معرفی نشده است.
وی با هشدار نسبت به این که کنترل اعتیاد بدون انجام روان درمانی احتمال عود مجدد اعتیاد را به شدت افزایش می دهد، یادآور شد: اعتیاد را باید بیش از آن که یک بیماری جسمی دانست، یک بیماری روانی تلقی کرد، زیرا اگر چه پس از ترک، سموم مواد مخدر تا حدی از بدن فرد خارج می شود، اما اعتیاد روانی به این مواد همچنان در فرد باقی است که کنترل نکردن این اعتیاد روانی گرایش به مصرف دوباره مواد مخدر را افزایش می دهد.
مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر این که همه مراکز mmt یا مرکز درمان نگهدارنده اعتیاد با متادون، باید به روانشناسان مجرب برای روان درمانی معتادان پس از ترک مجهز باشند، گفت: با توجه به این که روش های درمان دارویی و غیردارویی اعتیاد یعنی روان درمانی، مکمل یکدیگر هستند، ضروری است، بر ارائه مشاوره های روان درمانی به معتادان مراجعه کننده به مراکز درمانی اعتیاد بیش از پیش توجه و نظارت شود.
وی همچنین با اشاره به این که در حال حاضر هیچ مرکز روان درمانی خاص و مستقل برای اعتیاد وجود ندارد، اظهار کرد: آغاز به کار چنین مراکزی به کنترل هر چه بهتر اعتیاد از سوی معتادان کمک می کند.
صفاتیان همچنین به برگزاری جلسات «۱۲ قدم» که به ریشه یابی مشکل اعتیاد در معتادان اختصاص دارد و نیز جلسه هایی تحت عنوان جلسات خودگردان مشارکت معتادان تولد دوباره و معتادان گمنام، اشاره کرد و افزود: شرکت در این جلسات پس از گذراندن دوره های ابتدایی ترک به کنترل اعتیاد و کاهش گرایش به مصرف مجدد مواد مخدر کمک می کند.
مخدرهای جدید و خطرناک
از هر ۱۰ کیلو تریاک به طور متوسط یک کیلوگرم مرفین بدست می آید و طی عمل استیلازیسیون از هر کیلو مرفین حدود ۹۳۰ تا ۹۵۰ گرم هروئین بدست می آید.
براساس تقسیم بندی پلیس بین الملل، هروئین به ۴ دسته تقسیم می شود که نوع اول آن همان مرفین قبل از عمل استیلازیسیون و نوع دوم نیز معروف به هروئین خاکستری یا هروئین خیابانی با درصد خلوص بین ۳ تا ۷ است. هروئین نوع سوم که به هروئین آزمایشگاهی معروف است با درصد خلوص ۶۰ تا ۷۰ درصد که این روزها اصطلاحا به آن کراک گفته می شود.
به گفته کارشناسان موادمخدر، در این نوع هروئین (کراک) علاوه بر به کارگیری اسیداندریداستیک معمولاً از مواد ترکیبی دیگری نیز استفاده می شود که قدرت تخدیری آن را به شدت افزایش می دهد و فرد را شدیداً وابسته می کند.در اثر تزریق کراک، قسمت های بدن مصرف کنندگان که مورد تزریق قرار گرفته اند دچار التهابات و گاهاً ایجاد حفره هایی در عروق می شود.
در ادامه باید به ماده مخدر دیگری به نام «تمجیزک یا نورجیزک» اشاره کرد و توضیح داد که این ماده مخدر توسط کشور پاکستان به عنوان داروی ترک اعتیاد تولید و به کشورهای جهان قاچاق شد.
این آمپول ها از ریشه تبائین بدست آمده و حاوی ماده ای به نام بوپره نورسین است که ۳۳ برابر از مرفین قوی تر و علاوه برآن دارای ناخالصی هایی از قبیل کرتن و هیدروکرتیزون است.
مصرف این نوع آمپولها نیز منجر به متلاشی شدن بافت های درونی بدن می شود و به دلیل ناخالصی های موجود در آن، بافت بدن افراد مصرف کننده پس از گذشت مدتی براثر متلاشی شدن، کرم خواهد گذاشت.براساس یک تحقیق غیررسمی، مشخص شد تبائین به دست آمده برای تولید آمپول های فوق از نمونه ادرار معتادان به دست می آید که همانگونه که گفته شد دارای ناخالصی های زیادی است.
این درحالی است که نهایتاً با گذشت ۶ ماه از مصرف این نوع آمپولها بافت های درونی بدن دچار چنان فرسایشی می شوند که هنگام لمس آنها، ممکن است قسمتی از دست لمس کننده در بدن فرد مصرف کننده، فرو رود یا حتی گوشت بدنش کنده شود.
استفاده از آمپول و داروهای تزریقی در ترک اعتیاد هیچ جایگاهی ندارد، اما سودجویان و قاچاقچیان مواد مخدر چند سالی است که با ورود و توزیع این مواد در پی کسب سود هستند و با این کار خود جان انسان ها و افرادی که نسبت به خطرات این مواد اطلاع کافی ندارند را به خطر می اندازند.
بیشتر این آمپولها به صورت قاچاق از پاکستان به صورت فله ای و با گالن وارد کشور می شود و در کشور کارگران افغانی این مواد را در شرایط کاملا غیراستریل و زیرپله ای در شیشه های آمپول پر می کنند و به عنوان داروی ترک اعتیاد در بین معتادان تبلیغ می کنند.
اطلاع رسانی در مورد کراک که از سوی مطبوعات و صدا و سیما دنبال شد بسیار موفق بود اما ای کاش این اطلاع رسانی۲ سال پیش و زودتر شروع می شد تا شاهد این همه مرگ و میر و خسارات ناشی از این ماده تقلبی نبودیم.لیلا خاکسار
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خال اندام تناسلی سرطانیه؟! (دکتری انتظاری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند