بگو، بعد پایم را قطع کن! | تعبیرستان
بگو، بعد پایم را قطع کن!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

بگو، بعد پایم را قطع کن!

بی توجهی به خواسته های بیماران، اشتباه پزشکان در کشورهای در حال توسعه.
دانیل سوکول، استاد فلسفه علم اخلاق دانشگاه علوم پزشکی جورجی انگلیس، برای یک تیم پزشکی در
بگو، بعد پایم را قطع کن! مورد این که بیماران را باید از نوع بیماری شان آگاه کرد و واقعیت را به آنها گفت، سخنرانی می کرد.
در این سخنرانی، او ضمن تاًکید بر ارزش دادن و احترام گذاشتن به خواسته ها و عقاید بیماران به پزشکان توصیه می کرد که تشخیص دهند چه موقع و چگونه بیماران را از نوع بیماری شان با خبر سازند و به آنها واقعیت را بگویند.
به این دلیل که بازگوکردن یک واقعیت تلخ و ناگوار در موقعیت و زمان نامناسب منجر به آسیب رساندن به بیماران و خانواده آنها می گردد. اوتجربیات خود در ایالت تامیل نادو واقع در هندوستان را تعریف کرد.
پرواز من ۱۱ ساعت طول کشید. پس از ترک فرودگاه در عرض ۶ ساعت، با یک تاکسی که راننده آن بسیار خطرناک و با سرعت خیلی زیاد رانندگی می کرد به ایالت تامیل نادو، واقع در هندوستان رسیدم و در آنجا پس از یک ماه شروع به بررسی و مشاهده کار جراح یک روستا در این ایالت کردم.
در این روستا، هر روز صبح جراح بیماران خود را ویزیت می کرد. او زخم ها و عفونت های بیماران را تمیز می کرد، دمل و ورم های چرکی آنها را خشک و عفونت حاصل از آن را خارج می ساخت و سپس بعد از ظهر را به عمل جراحی اختصاص می داد.
در اتاق عمل، جراح بدون آنکه با بیمار مشورت کند و به او بگوید چه می خواهد بکند، مریض را می خواباند و آپاندیس یا رحم او را از بدنش خارج می کرد، هموروئید او را عمل می کرد، فتق او را جراحی می کرد و یا این که زخمی که عمیق و باز شده بود را بخیه می زد.
با سفر پر خطری که پس از ترک فرودگاه با یک تاکسی داشتم، این موضوع برای من عجیب نبود که خیلی از اتاق های بیمارستان با قربانیان و مجروحان تصادف های رانندگی پر شده باشد. عده ای از بیماران دارای زخم های بزرگ و عمیقی بودند که ماهیچه ها و استخوان های بدنشان کاملاً دیده می شد. اتاق های بیمارستان وضعیت خوب و مناسبی نداشتند. فضای بسیاری از اتاق های آنقدر شلوغ و کوچک بود که بسیاری از بستگان بیماران روی زمین نشسته بودند.
پنکه هایی که به سقف آویزان بودند نمی توانستند با گرمای طاقت فرسای اتاق مقابله کنند و فضای اتاق را خنک نگه دارند. در یکی از اتاق ها مردی به نام راجن دران که بیماری قند خون داشت، روی تخت دراز کشیده و پای او پانسمان شده بود. پای بیمار قانقاریا داشت و احتمال مرگ او زیاد بود. به همین دلیل او باید تحمل می کرد که جراح پایش را از ناحیه زانو قطع کند.
روز بعد من تصمیم گرفتم به راجن دران کمک کنم تا او را هرچه سریع تر به اتاق عمل منتقل کنند. او در حالی که خیلی ترسیده بود و به آرامی با خودش حرف می زد، با داروی بیهوشی که به ستون فقرات او تزریق کردند، از هوش رفت. هنگامی که او بیهوش شد، جراح یک شکاف خیلی عمیق در بالای زانوی چپ او ایجاد کرد و شروع به بریدن ماهیچه پای او کرد تا اینکه به استخوان رسید. پس از چند ضربه که دکتر جراح با چاقوی جراحی زد، پرستار پای او را از میز جراحی برداشت و داخل یک لگن پلاستیکی انداخت.
روز بعد، من به همراه جراح، برای این که سوراخ روده یک مرد و زخم های سزارین یک خانم جوانی را بخیه بزنیم به یک روستا رفتیم. به محض این که ما از کنار یک کامیون حامل فیل عبور کردیم، او به من گفت که راجن دران هنوز از قطع پایش بی خبر است. پیش بینی هایی که جراحان در مورد پای او می کردند بسیار نگران کننده بود و آنها چاره ای جز قطع پای او نداشتند.
به همین دلیل بستگان راجن دران به او گفته بودند که یک عمل جراحی ساده قطعا ً پای او را درمان خواهد کرد و گمان کرده بودند که با این عمل جراحی ساده، خون مجدداً در پای او جریان پیدا می کند. با اصراری که خانواده به او کرده بودند، راجن دران با بی میلی موافقت کرده بود تا تحت عمل جراحی قرار بگیرد، اما پس از گذشت سه روز از عمل جراحی، راجن دران هنوز از قطع پایش بی خبر بود و واقعیت را نمی دانست.
در اولین روزی که من در بیمارستان شروع به کار کردم با دکترهای بی تجربه و جوانی آشنا شدم که به این نتیجه رسیدم، بیشتر بیماران این ایالت تحت درمان پزشکان مجرب و کارکشته قرار نمی گیرند.
با بی توجهی به این گونه مسائلی که در پزشکی بسیار مهم است و موارد دیگری مثل حق ویزیت پزشکان که در این ایالت نسبتاً بالاست، بیماران را ترغیب می کند کمک های پزشکی خود را از یک کشور پیشرفته طلب کنند.
دربسیاری کشورها، رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به عقاید بیمار و خواسته های او بسیار مهم است. در این کشورها، بیماران می توانند به راحتی از هرگونه عمل جراحی، حتی اگر سبب شود که زندگی آنها را به خطر بیندازد، امتناع کنند. استقلال و خودمختاری بیمار و بستگانش در تصمیم گیری برای هرگونه اقدام جراحی و پزشکی می تواند بسیار موثر باشد.
اما در هندوستان، پزشکان و جراحان برای اقدامات پزشکی حرف اول را می زنند و اعتقادات آنها قطعی و محرز است. به همین دلیل بود که راجن دران مجبور شد تصمیمی که بستگانش برای او گرفته بودند و جراح در آن نقش بسیار زیادی داشت را بپذیرد.
در هندوستان، پزشکان شخصیت های محترم و برجسته ای به حساب می آیند. در این کشور یک پسر۱۰ ساله تی شرتی را می پوشد که روی آن نوشته شده است: من دکتر آینده هستم.
در مقابل، بیماران معمولاً افرادی هستند که مطیع پزشکان هستند و از پیشنهادات و عقاید آنها اطاعت می کنند. آنها اعتقاد دارند هرچه که دکترها بگویند درست است. در هندوستان اصطلاح «پزشکان بهتر می دانند» رواج و مرسوم است.
یک روز صبح یک پسر ۲۲ساله وارد اتاق پزشک مشاور شد. پس از یک گفت وگوی کوتاه و مختصر، جراح از دکتر و پرستاران خواهش کرد که اتاق را ترک کنند. بیمار لباسش را درآورد و با صورت روی تخت دراز کشید. جراح یک وسیله فلزی به نام پروکتوسکوپ را در مقعد او فرو کرد و فشار داد.
بیمار در حالی که از درد به خود می پیچید، اخم های خود را درهم کرد و فریاد کشید. جراح با این حرکت سر او داد زد و سیلی محکمی به پشت او زد و به او گفت که آرام باشد و خودش را سفت و منقبض نکند.
سپس جراح به من گفت، نگاه کن و ببین که آیا تغییر رنگی در ترشحات او می بینی؟ او پروکتوسکوپ را به سمت پایین آورد و متوجه شد که رنگ صورتی ترشحات بدن او به رنگ قرمز تیره درآمده است. او به محض اینکه فهمید بیمار هموروئید دارد، بدون اینکه با او مشورت کند شروع به عمل جراحی کرد.
ما شاید از یادآوری وقایعی که در بیمارستان ایالت تامیل نادو اتفاق می افتاد به خنده بیفتیم، اما من به سهم خودم از این موضوع خیلی نگرانم که راجن دران هنگامی که واقعیت را بفهمد و بداند که پای او را بدون اینکه به او بگویند قطع کرده اند چه عکس العملی نشان خواهد داد؟ترجمه مرجان رودبار محمدی
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
امام حسین تب کرد و مرد؟ (حجت الاسلام عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند