تاوان سنگین برنزه شدن | تعبیرستان
تاوان سنگین برنزه شدنپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

تاوان سنگین برنزه شدن

گرماگرم تابستان است و تحمل گرما برای خیلی ها سخت و توان فرسا. اغلب در پی فرار از محیط گرم و استفاده از بادهای مصنوعی کولرهای گازی و آبی هستیم.
تاوان سنگین برنزه شدن روزانه مقدار زیادی آب یخ می نوشیم و از انواع نوشیدنی های خنک استفاده می کنیم تا عطش و گرمای بدن خود را کمی پائین بیاوریم و چه بسا آن قدر در انجام این کارها استمرار به خرج می دهیم که به سرماخوردگی در تابستان مبتلا می شویم. اما در این بین اگر سری کنجکاوانه به بازارها، پاساژها و خیابان ها بزنیم، افرادی را می بینیم که نه تنها از این گرما خسته نشده اند، بلکه آفتاب داغ و سوزان تابستان گرم برایشان بسیار جذاب و مطبوع می باشد و شاید روزانه، ساعت ها خودشان را بی دریغ به دست اشعهٔ آفتاب بسپارند و از تغییر رنگ پوست بدن خود و به عبارتی برنزه شدن آن احساس خوشایندی داشته باشند. در این بین هستند کسانی که به دلیل نبودن این امکان و یا نداشتن حوصله، یکراست به سراغ سالن های زیبائی رفته و پوست خود را به دست لامپ های برنزه کننده می سپارند.
”مد“ گران ترین برچسب قیمتی بازار مکاره شده است و ضرب المثل زیبای ایرانی خودمان ـ بکش و خوشگلم کن ـ کاملاً مصداق پیدا کرده است. چند سالی می شود که معیارهای زیبائی تغییر کرده و دیگر پوست سفید طرفداری ندارد. برخلاف گذشته که همه می کوشیدند تا با استفاده از کرم های سفید کننده، پوست خود را روشن کنند و افرادی نیز این کار را آن قدر به افراط کشیده بودند که دست به جراحی پوست خود و سفید کردن آن می زدند، اکنون بازار تیره پوست ها داغ تر است. استخرهای روباز و ساحل وسیع دریاها، بستری مناسب برای برنزه کردن رنگ پوست می باشد. آنهائی که امکان استفاده از این محیط را دارند، هر چند اگر کم و کوتاه باشد، همان را هم غنیمت دانسته و به برنزه شدن خود می پردازند و کسانی که وقت و حوصلهٔ بیشتری صرف این کار می کنند حتی از مرحلهٔ برنزه شدن پیشی گرفته و کم کم از لحاظ رنگ به دو رگه های آمریکائی شباهت پیدا می کنند و در این بین چه خنده دار است تراژدی غمگینی که نژادپرستان در سالیان دور گذشته نوشته اند. چه جنگ ها، اشغال ها و سلطه ها برای اثبات برتری رنگ پوستشان برپا کردند. اکنون کجایند تا ببینند که سفیدپوستان، دیگر نه تنها از رنگ پوست خود احساس برتری نمی کنند، بلکه سعی در از بین بردن آن هم دارند.
این که برنزه شدن به تحمل آفتاب جانگداز و سوختگی و التهابات پوستی و شاید چندین بیماری دیگر می ارزد یا نه، به خودتان مربوط می شود و مجالی برای نصیحت ندارد ولی لازم است قبل از این که عینک و حوله و شیشهٔ روغن زیتون را بردارید و خود را در آغوش آفتاب سوزان رها کنید و تمام فکر خود را مشغول به زیباتر کردن پوست خود کنید، کمی هم به مضرات تابش نور مستقیم خورشید بر بدنتان فکر کنید و لحظه ای به این بیندیشید که چه بسامدی گذرا و متنوع باعث خرابی پوستتان شود و در آینده نتوانید از زیبائی و شادابی پوست خود لذت ببرید.
درست است که استفاده از نور آفتاب برای انسان لازم و ضروری است، اما فقط برای مدت کوتاهی و در صورتی که پوست بیش از حد معین در برابر نور شدید آفتاب قرار گیرد، منجر به عوارض خطرناک پوستی می شود.
اشعهٔ ماوراءبنفش که از خورشید متساعد می شود، پوست را سریع تر به سمت پیری می کشاند. بروز لکه های قهوه ای، از دست دادن شادابی و طراوت پوست، چین و چروک، ایجاد برخی بیماری های پوستی و افزایش احتمالی سرطان پوست، همه و همه، آثار زیان بار این اشعه بر پوست انسان می باشد. هرچند می توان با استفادهٔ صحیح از نور خورشید نه تنها از این مضرات در امان ماند بلکه از خاصیت میکروب کشی اشعهٔ ماوراءبنفش نیز استفاده کرد.
نور خورشید حاوی سه نوع پرتو ماوراءبنفش است به نام های uva، uvb و uvc که نوع سوم در جو زمین جذب شده و ساکنان کرهٔ خاکی از آن بی بهره مانده اند. اما پرتوهای نوع a و b اگر به مدت طولانی به پوست بتابند، خطرناک هستند، uvb لایهٔ بالائی پوست را می سوزاند و منجر به آفتاب سوختگی شدید می شود. پرتو uva هم به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و به آن آسیب می رساند و هم باعث تغییر رنگ پوست می شود.
در جهان شش گونهٔ مختلف پوستی وجود دارد که از نظر میزان آسیب پذیری در برابر اشعهٔ زیان بار خورشید با هم متفاوتند. دستهٔ اول روشن پوستانی هستند که موهای قرمز و بلوند و چشمانی روشن و عسلی دارند. پوست این افراد در برابر آفتاب به شدت می سوزد و قرمز می شود ولی هرگز برنزه یا تیره نمی شود. برای نمونه مردمان روس نژاد در این گروه قرار دارند.
دستهٔ دوم مردمانی هستند که پوست سفید، موهای خرمائی و طلائی و اغلب چشمانی سبز و یا آبی دارند. در این گروه که اروپائیان را در بر می گیرد، پوست به شدت می سوزد ولی کمتر تیره می شود.
زردپوستان شرق آسیا که چشم ها و موهای قهوه ای دارند، گروه سوم را شامل می شوند که در مقابل اشعهٔ آفتاب دچار کمی سوختگی شده و به تدریج تیره می شوند.
مردمان ناحیه مدیترانه که پوستی گندمگون و چشم ها و موهائی قهوه ای دارند، دارای پوستی هستند که به راحتی تیره و برنزه می شود ولی نمی سوزد.
گروه پنجم مردمانی هستند که خود پوستی تیره دارند. پوستشان سریع برنزه می شود و در برابر آفتاب بسیار مقاوم است.
و در آخر سیاه پوستانی جای گرفته اند که پوستشان هرگز نمی سوزد ولی سریعاً سیاه تر می شود.
هنگامی که پرتوهای ماوراءبنفش به پوست برخورد می کند سلول هائی به نام ملانوسیت ها را که مولد رنگ دانه ای قهوه ای، به نام ملانین هستند، تحریک می کند. ملانوسیت ها با تولید هرچه بیشتر ملانین به آن پاسخ می دهد تا از پوست محافظت بیشتری به عمل آید، اما وقتی آفتاب بیش از حد معمول به پوست بتابد دیگر ملانین نمی تواند واکنشی نشان دهد و در واقع قدرت محافظتی خود را از دست می دهد و به پوست صدمه وارد می شود. یکی از عوارضی که در طولانی مدت در پوست ایجاد می شود، تجزیه کلاژن و ایجاد رادیکال های آزاد است. کلاژن یکی از سخت ترین و فراوان ترین پروتئین های بدن است که در دوام و شادابی پوست نقش اساسی ایجاد می کند اما اشعهٔ uv باعث تجزیهٔ کلاژن شده و تدریجاً آن را از بین می برد و این بدان معناست که پوست مهم ترین عامل طراوت و پایداری خود را از دست می دهد. در نتیجه حتی قبل از این که به سن ۴۰ سالگی برسد یعنی دقیقاً زمانی که کارشناسان آن را خط انتهای جوانی و ورود به مرز میانسالی می دانند، پوست بدن، به پیری رسیده، شادابی و استحکام خود را از دست می دهد و ظاهری پر از چین و چروک و لکه های قهوه ای و سفید پیدا می کند.
هرچه پوست روشن تر باشد امکان ابتلا به این عوارض بیشتر است و افرادی که پوست روشن دارند باید بیشتر مواظب خودشان باشند و حتی المقدور خود را از اشعهٔ مستقیم خورشید دور نگه دارند و از ضدآفتاب هائی با قدرت محافظتی بالاتری استفاده کنند.
با این حال اگر هنوز هم مایلید به برنزه کردن خود ادامه دهید، این کار را به تدریج انجام دهید. هر روز کمی بیشتر از دیروز تا پوست شما کم کم به اشعهٔ آفتاب عادت کند و این گونه حداقل واکنش خفیف تری نشان می دهد. البته کرم های ضدآفتاب spfدار را فراموش نکنید.سحر جناتی، عضو کلوپ نویسندگان آبی
مجله دنیای ورزشهای آبی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مرور بدبختی ها خوبه!؟ (دکتر شهرام اسلامی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند