بررسی عوامل نارضایتی بیماران در محیط های درمانی | تعبیرستان
بررسی عوامل نارضایتی بیماران در محیط های درمانیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

بررسی عوامل نارضایتی بیماران در محیط های درمانی

پرداختن به عوامل نارضایتی مشتری در محیط های صنعتی و تجاری برای افزایش سود اقتصادی است، اما در محیط های درمانی بیمار به عنوان انسان دردمندی است که از روی
بررسی عوامل نارضایتی بیماران در محیط های درمانی نیاز و برای درمان به ما مراجعه کرده و رضایت او تاثیر مستقیم در نتیجه درمان دارد.
عوامل ایجاد نارضایتی برای بیماران و کارکنان در محیط های بهداشتی و درمانی از دیدگاه و منظرهای متفاوت، قابل دسته بندی و بررسی است.
عوامل فیزیکی و عوامل انسانی ایجاد نارضایتی
▪ کمبود فضای فیزیکی:
طی سال های دهه پنجاه تاکنون، جمعیت ایران دو برابر شده است. از طرف دیگر تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص و خدمات درمانی تخصصی و بخش های مراقبت ویژه بیش از ده برابر افزایش داشته است. به طور مثال، در استان خراسان رضوی در سال ۱۳۵۷ فقط چهار بخش مراقبت ویژه با ۲۴ تخت بستری دولتی دایر بوده است. در حال حاضر، در بیمارستان های دولتی این استان بالغ بر ۲۴۰ تخت مراقبت ویژه دایر و مشغول به کار است و همراه با این، افتتاح بخش ها و درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی داخلی و جراحی، اقدام مناسبی است که قشر دانشگاهی در پاسخ به نیازهای مردم طی این مدت انجام داده اند.
برای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دولتمداران و دست اندرکاران تنظیم اعتبارات عمرانی، این نکته قابل توجه است که با وجود افزایش و ارتقای تخصصی خدمات در بیمارستان ها از دهه پنجاه تاکنون، فقط تعداد تخت های بستری بیمارستان ها و تراکم تخت در هر اتاق افزایش پیدا کرده است، نه مساحت ساختمان بیمارستان ها. به طور مثال اتاق های دو تخته تبدیل به چهار تخته و اتاق های چهار تخته تبدیل به اتاق های هشت تخته شده اند و از راهرو بیمارستان ها به عنوان فضای درمانی برای پذیرش بیماران اورژانس استفاده می شود. در شهرهایی که بیمارستان جدید ساخته شده است، اغلب بیمارستان ها جایگزین بیمارستان های فرسوده احداث شده در دهه چهل و ابتدای دهه پنجاه است و می توان اذعان داشت گسترش فضاهای درمانی، کند و یا دچار رکود بوده است و نیاز به یک جهش عمرانی بیمارستان سازی داریم.
▪ نامناسب بودن فضاهای موجود
از سوی دیگر نقشه بیمارستان های ساخته شده نیز متناسب با فرهنگ و عقاید مردم مسلمان ایران نیست؛ به گونه ای که بیماران احساس راحتی ندارند و جا دارد که دفتر فنی وزارت بهداشت و درمان، فعال تر از قبل نسبت به طراحی و مناسب سازی نقشه بیمارستان ها در شان مردم مسلمان و متدین ایران اسلامی اقدام نماید.
در فضای شلوغ اتاق های بستری بیمار و در حالی که فرهنگ همراهی بیمار رایج شده و هر بیمار انتظار یک نفر همراه را دارد و در کنار هر بیمار یک نفر همراه نشسته، ایستاده و حتی روی زمین اتاق، خوابیده است، در این فضا، شور و شوق کار دلسوزانه و مشفقانه از پرستار نیز سلب می شود و موجب نارضایتی کادر پرستاری و تیم درمان می شود.
برای جبران کمبود فضای فیزیکی می توانیم از توان بخشی خصوصی استفاده کنیم، اما به علت شفاف نبودن سیاست و استراتژی تعیین تعرفه ها، بخش خصوصی تمایل به سرمایه گذاری در متلینگ و بخش های بستری بیمار ندارد و به عبارتی بخش خصوصی از وضعیت موجود ناراضی است و به همین دلیل است که به جز ارگان های دولتی و نیمه دولتی استفاده کننده از سوبسیدهای دولت، بیمارستان های فعال خصوصی و خیریه در حال کمرنگ کردن خدمات بستری خود طبق تعرفه های مصوب هستند و ضرورت دارد که دولت محترم با موظف کردن وزیران رفاه و بهداشت، پوشش مناسب بیمه مکمل را برای بیمارستان های خصوصی فراهم آورند.
توزیع جغرافیایی نامناسب امکانات درمانی بستری
جا دارد که وزارت بهداشت با تدوین سامانه اطلاعات جغرافیایی سلامت (hgis) توزیع جغرافیایی منابع و تخت های بستری را سامان دهی نماید. به طور مثال می توانیم بگوییم که پنجاه درصد تخت های بستری در استان خراسان رضوی در شهر مشهد و در فاصله کمتر از هزار متر پیرامون میدان شریعتی (تقی آباد) این شهر قرار گرفته و مردم این شهر و شهرستان ها و استان های مجاور مجبور به مراجعه به این منطقه شلوغ و پرترافیک هستند و البته با بزرگواری این وضعیت را تحمل می کنند.
برای توزیع جغرافیایی مناسب تخت های بستری می توان از بیمارستان های خصوصی و خیریه که در مناطق حاشیه ای و کم تراکم ساخته شده، خرید خدمت کرده و به ازای هر خدمت انجام شده، مابه التفاوت تعرفه ای آن را از طریق سیستم های دولتی پرداخت نماییم. بدین گونه زمینه و زیر ساخت مناسب برای اجرای سیستم ارجاع در شهرهای بزرگ را هم فراهم آورده ایم.
رعایت حریم بیمار
در نظام آموزشی فعلی حریم بیمار کمتر مورد توجه قرار گرفته است. ضمن تاکید بر رعایت اصول اسلامی در انطباق رفتارمان با موازین شرع مقدس اسلام، ابتدا باید بپذیریم که بیمار یک انسان است و رعایت مسایل انسانی پیش از رعایت مسایل شرعی اسلامی مورد تاکید است و البته و صد البته که از دیدگاه نگارنده، این دو تفکیک ناپذیرند و رعایت شأن و کرامت انسان ها جزو اولین و ضروری ترین مسایل دینی است تا آنجا که حتی کوچک ترین رنجش منطقی بیمار از ما می تواند در زمره حق الناس تلقی شود. بنابراین تاکید بر رعایت حریم بیمار، همراه با آموزش دادن موارد لازم در رابطه با بیماری، راه های بهبود و بازتوانی او جزو مواردی است که بر جلب رضایت بیمار تاثیر به سزا دارد.
و بالاخره آنچه که به طور شایع و همه گیر درتمام محیط های درمانی دولتی مطرح است، شامل کمبود کادر درمان، لزوم ارتقای عناوین پست های سازمانی متناسب با نیازهای جدید، سعی بر استقرار پزشکان در اورژانس بیمارستان ها و کمرنگ شدن قدرت تصمیم گیری دستیاران در تعیین وضعیت بیماران اورژانس، بازنگری در نظام آموزش حین خدمت کارکنان، تعیین شاخص نهایی تعداد پرستار و کادر پرستاری مورد نیاز به ازای هر تخت بیمارستانی با توجه به اختلاف سازمان مدیریت (قدیم) و وزارت بهداشت و درمان در تعیین شاخص های تعیین تعداد کادر درمان و ضریب های مطرح شده ۷/۱ از سوی سازمان و شاخص های اعلام شده از سوی اداره پرستاری (نظام گرا)، بلاتکلیف ماندن اصلاح چارت های تشکیلاتی بیمارستان ها و حضور کمرنگ و کم فروغ دست اندرکاران حوزه مدیریت توسعه منابع وزارت بهداشت در تدوین چارت های تشکیلاتی و... (شامل شیوه سنتی احراز هویت از سوی ماموران بیمه های درمانی و معطل ماندن بیماران در زمان ترخیص که باید اندک اندک به سمت و سوی شیوه های پیشرفته تر و الکترونیکی فرهنگ صداقت برویم) است.
در انتها، لازم است بر این موضوع تاکید شود که برای دفاع از حقوق بیمار باید سیستم اعتبار بخشی فعلی که از سوی وزارت بهداشت اعمال می شود، تغییر داده شود و همانند سایر صنعت ها اعتبار بخشی و صدور درجات ارزشیابی بیمارستان های دولتی، به یک سیستم معتمد بیرون از وزارت واگذار شود.دکتر رضا غرویان
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عذاب زناکار (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند