پوستت را جوان کن | تعبیرستان
پوستت را جوان کنپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پوستت را جوان کن

پیری پوست معمولابه علت گذر زمان و افزایش سن به وجود می آید.البته کمابیش دیده می شود که افراد با سن مشابه جوان تر یا پیرتر از دیگری به نظر
پوستت را جوان کن می رسند. عوامل ارثی در این زمینه نقش مهمی دارند، در عین حال عوامل محیطی را نیز در ایجاد پیری پوست نباید نادیده گرفت. سردسته این عوامل «تابش خورشید» است.
این نوع پیری پوست در قسمت هایی از پوست بدن که بیشتر با عوامل خارجی در تماس اند، بارزتر است، از دیگر عوامل محیطی می توان «سرمای شدید»، «خشکی شدید» و «آلودگی هوا» را نام برد.
پرهیز از نور خورشید
قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب به مدت طولانی باعث می شود الیاف الاستین پوست تخریب شود، لکه های قهوه ای رنگ در آن به وجود آید و در نهایت احتمال بروز انواع بدخیمی در پوست افزایش یابد.بهترین راه پرهیز از نور خورشید استفاده از لباس های نخی روشن، کلاه لبه دار و عینک آفتابی است. عینک آفتابی علاوه بر محافظت از چشم ها موجب می شود که جمع شدن غیر ارادی چشم ها در پی تماس با نور شدید حذف شود و در نتیجه از ایجاد و عمیق شدن چین و چروک در طرفین چشم جلوگیری گردد. استفاده از ضدآفتاب های مناسب نیز آسیب آفتاب را به حداقل می رساند.کم کردن حالات چهره به خصوص موقع صحبت کردن، خشم و خندیدن موجب می شود چین و چروک ناشی از عضلات صورت کم شود.
پرهیز از سیگار کشیدن
سیگار علاوه بر وارد آوردن آسیب های جبران ناپذیر به ریه، قلب، مغز و سایر اعضای بدن به پوست نیز صدمه می زند. نیکوتین موجود در سیگار با ایجاد انقباض در عروق پوست، تغذیه پوست را مختل می کند. تماس مستقیم پوست با مواد سمی موجود در سیگار هم به این عضو آسیب می رساند. به علاوه عبور و جذب این مواد از فورل پوست به الیاف کلاژن و الاستین که شادابی و قوام خوب پوست را تضمین می کنند، لطمه می زند، همچنین قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک چشم ها و جمع شدن غیر ارادی آنها می شود. این عمل بروز چین و چروک ها را در طرفین چشم ها تشدید می کند. تمام این تغییرات باعث می شود فرد سیگاری چهره ای رنگ پریده یا رنگ زرد متمایل به خاکستری داشته باشد و چین و چروک های عمیق در اطراف دهان و چشم وی به وجود می آید. دندان ها و ناخن انگشتان این افراد هم به رنگ زرد تیره در می آید. به علاوه روندهای ترمیمی پوست به خصوص پس از اعمال جراحی ای مثل پیلینگ (لایه برداری شیمیایی) دراشخاص سیگاری بسیار کند است. به همین دلیل اینگونه اقدامات درمانی برای رفع چین و چروک صورت در این افراد عوارض بسیار زیادی دارد.
پرهیز از کشش های غیر ضروری در پوست
نتیجه وارد آوردن کشش زیاد به پوست به خصوص اگر تدریجی و مکرر باشد این است که سطح آن گسترش می یابد و پوست اضافه به صورت شل، آویزان و چین خورده در آید. ازحرکات و حالات اغرق شده صورت باید پرهیز کرد.
ورزش دادن شدید عضلات چهره ممکن است با ایجاد کشش غیر ضروری باعث کشیدگی و گسترش سطح پوست شود. در واقع شاید این فقط یک افسانه باشد که این نوع ورزش دادن پوست صورت مفید است.افزایش شدید وزن با تجمع مقدار زیادی چربی در زیر پوست همراه است این مساله به نوبه خود باعث کشیدگی پوست روی یک لایه ضخیم چربی زیرپوستی می شود. با کاهش ناگهانی وزن پوستی که قبلا کشیده شده بود شل و آویزان و دچار چین و چروک می شود. بنابراین تعادل در رژیم غذایی را باید رعایت کرد تا ازتغییرات ناگهانی وزن جلوگیری شود. با همین منطق، خوابیدن مداوم روی یک طرف چهره باعث کشیدگی پوست آن سمت از صورت می شود.روش زندگی بایستی هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی فرد را تضمین کند. برای تامین سلامت جسمی رعایت این نکات ضروری است.
الف) فعالیت فیزیکی و ورزشی مناسب:
که باعث می شود جریان خون اندام های مختلف به ویژه پوست افزایش یابد. بعد ازیک ورزش مناسب، رنگ پوست برافروخته می شود. این خون رسانی مناسب در درازمدت به ساختار بهتر پوست کمک می کند.
ب) داشتن برنامه منظم خواب:
همه ما بعد از یک شب بی خوابی، رنگ پریدگی، چشمان قرمز و تیرگی دور چشمان را تجربه کرده ایم. از تکرار بی خوابی های شبانه، بایستی پرهیز کرد. زیرا به ساختار پوست آسیب می رساند.قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک چشم ها و جمع شدن غیر ارادی آنها می شود این عمل بروز چین و چروک ها در طرفین چشم ها را تحریک می کند. تمام این تغییرات باعث می شود فرد سیگاری چهره ای رنگ پریده یا به رنگ زرد متمایل به خاکستری داشته باشد و چین و چروک های عمیق در اطراف دهان و چشم وی به وجود آید.
ج) رژیم غذایی متعادل و سالم:
اینگونه رژیم غذایی در درجه اول از تغییرات ناگهانی وزن جلوگیری می کند و در نتیجه مانع از به وجود آمدن پوست شل، چروکیده و آویزان می شود. رژیم غذایی متعادل و سالم همچنین از کمبودهای تغذیه ای مختلف ، کمبود ویتامین های c، a، b، e و نیز آهن، روی، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری جلوگیری می کند. ویتامین های e و c و بتاکاروتن ها به عنوان آنتی اکسیدان، نقش ویژه ای در جذب رادیکال های آزاد اکسیژن دارند.
رادیکال های آزاد اکسیژن در جریان فعل و انفعالات شیمیایی بدن به منظور پاسخ دادن به آسیب های محیطی از جمله پرتوهای خورشید، اشعه ایکس و سیگار به وجود می آیند. این رادیکال های آزاد اگر به غشای سلول های بدن یا هسته سلول متصل شوند، تغییرات ساختمانی مولکولی به وجود می آورند که در نهایت به پیری زودرس و حتی بدخیمی می انجامید.
روش سالم زندگی
تامین سلامت روانی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. وضعیت سلامت روانی و عاطفی هر شخص ارتباط مستقیمی با سلامت پوست وی دارد. برای مثال به دنبال یک استرس روانی، فرد ممکن است تغییراتی را در پوست خود به صورت رنگ پریدگی یا برافروختگی احساس کند. دیده شده است که در جریان ترس و اضطراب درجه حرارت نوک انگشتان پایین می آید. اگر اضطراب تداوم یابد، به پوست نوک انگشتان دست آسیب می رسد به علاوه بسیاری از بیماری های پوستی با یک استرس روانی شدت می یابند از جمله آکنه (جوش غرور جوانی) اگزما و ...
همچنین خطوط پوست صورت در افراد افسرده که ناشی از انقباض عضلات صورت است برای مدت های طولانی در وضعیت افسردگی تثبیت می شود.مریم صابونی
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
کشک و قره قورت و این همه خاصیت؟؟ (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند