پول، کثیف تر از چرک کف دست! | تعبیرستان
پول، کثیف تر از چرک کف دست!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پول، کثیف تر از چرک کف دست!

شنیده اید که می گویند، پول، چرک کف دست است و بدون شک همیشه گمان کرده اید که به بی ارزشی آن اشاره دارد؛ اما بد نیست بدانید که معنی
پول، کثیف تر از چرک کف دست! ظاهری این جمله هم بسیار درست است.
درواقع، پول از چرک کف دست هم کثیف تر است چرا که بیماری های واگیردار می توانند از طریق تماس با اشیای بی جان که عوامل بیماری زا را منتقل می کنند، انتشار یابند ودر این میان، پول کاغذی، می تواند نقش مهمی را ایفا کند.
گفته می شود اسکناس، یکی از عمده ترین ناقلان بیماری های مسری است که با کاهش دست به دست شدن آن، کمک شایانی نیز به بهداشت عمومی خواهد شد. اسکناس های کاغذی در همه جا مورد استفاده قرار می گیرند، طی مدت زمان گردش خود در میان افراد بی شماری رد و بدل می شوند و هر فردی در هر شغلی که باشد با آن سر و کار دارد.
حالا می توانید به قضیه از این منظر نگاه کنید که اگر برخی از این اسکناس ها آلوده به باکتری های بیماریزا باشند، چه دایره وسیعی برای انتقال این بیماری ها به وجود خواهد آمد.
بررسی آلودگی میکروبی پول، موضوع تازه ای نیست، چرا که از سال ها پیش تحقیقات متعددی روی انواع اسکناس ها و سکه ها انجام شده که تمامی آنها هم وجود آلودگی وسیع را تأیید کرده اند.
مثلا در اوایل دهه ۱۹۷۰، ۲محقق آمریکایی گزارش دادند که روی ۱۳درصد از سکه ها و ۴۲درصد از اسکناس های کاغذی جمع آوری شده در کشور آمریکا، میکروب های بیماری زای بالقوه وجود دارد. آنها استافیلوکوکوس کواگولاز مثبت، اشریشیاکلی، گونه های کلبسیلا و سودوموناس آئروژینوزا و پروتئوس- میرابیلیس را مورد جداسازی قرار دادند. در یک مطالعه مشابه هم که در سال ۱۹۷۲ در همین کشور انجام شد، باکتری ها از ۲۰۰ سکه و اسکناس جدا شدند و اعلام شد که پول واقعا آلوده است.
در همین اواخر نیز مطالعه ای در دانشگاه کالیفرنیا، روی ۱۱۳ نمونه از اسکناس های رایج در آمریکا انجام شد که نشان داد اکثر اسکناس های مورد مطالعه آلودگی میکروبی به اشریشیاکلی و استاف اورئوس دارند.
شاید خبری هم که چندی پیش منتشر شد که ویروس آنفلوانزا می تواند تا ۱۷ روز روی اسکناس زنده بماند و از این طریق به دیگران انتقال یابد را هم شنیده باشید. اما بشنوید از تحقیقی جدید که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده و نشان دهنده آن است که اسکناس ها بیش از حد تصور آلوده اند.
محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران، پژوهشی از نوع توصیفی- مقطعی و بنیادی- کاربردی را روی ۴۰۰ نمونه از اسکناس های کاغذی مختلف که به شکل تصادفی از مکان های مختلف ایران از قبیل تهران، مشهد، اهواز، تبریز، سنندج، کرمانشاه و قزوین جمع آوری شده بود، انجام داده اند.
این محققان، اسکناس ها را وارد بطری های حاوی آب استریل کرده و به مدت ۱۲تا۲۴ ساعت در دمای ۳۷ درجه سانتی گراد گرمخانه گذاری کردند، سپس به کمک پنس استریل، اسکناس ها را برداشته و از محلول به جا مانده، کشت میکروبی دادند. نتیجه این بود: از ۴۰۰ نمونه اسکناس مورد بررسی، ۲۷۳ باکتری جدا از هم به دست آمد، به شکلی که ۴۶درصد از انواع اسکناس های کاغذی دارای آلودگی به باکتری های گرم مثبت و ۵۴درصد دارای آلودگی به باکتری های گرم منفی بودند.
ترتیب آلودگی باکتریایی اسکناس های کاغذی نیز جالب بود: اسکناس های۱۰و۲۰ تومانی(که البته الآن تقریبا از رده خارج شده)، ۱۰۰ تومانی، ۲۰۰ تومانی و ۵۰۰ تومانی، بیشتر از اسکناس های ۵۰ تومانی، ۱۰۰۰ تومانی و ۲۰۰۰ تومانی آلوده بودند؛ شاید به این دلیل که اسکناس های ۱۰۰تومانی، ۲۰۰ تومانی و ۵۰۰تومانی، به طور روزمره، به مراتب بیشتر از سایر اسکناس ها در بین مردم رد و بدل می شود.
اگرچه تاکنون هیچ بیماری مشخص بالینی در ارتباط مستقیم تماس بدن با اسکناس به ثبت نرسیده است اما نکته قابل توجه، انتقال ارگانیسم های مقاوم از فردی به فرد دیگر است؛ به این معنا که حتی اگر در ابتدا فقط باکتری ها در بدن موجود گیرنده سکنی گزیده باشند و بیماری خاصی را ایجاد نکنند، بعدها ممکن است درصورتی که فرد بستری شود یا سامانه ایمنی بدنش ضعیف شود، از نظر بالینی، عفونت چشمگیری ایجاد کنند.
بنابراین، بد نیست در اینجا کمی هم در مورد نوع باکتری های پیدا شده و اینکه چه بیماری هایی را ایجاد می کنند، صحبت کنیم. به عنوان مثال در بین میکروارگانیسم های شناسایی شده روی اسکناس ها، تنها استافیلوکوکوس کواگولاز منفی، جزو باکتریهای ساکن پوست و فلور طبیعی تمام مناطق مختلف پوست انسان است که یک باکتری غیربیماری زا بوده و بالقوه پاتوژن نیست اما استافیلوکوکوس اورئوس، یکی دیگراز باکتری هایی که روی اسکناس پیدا می شود، یک ارگانیسم بسیار مقاوم است که می تواند تا مدت های مدیدی خارج از بدن میزبان زنده بماند و پس از ورود به بدن میزبان که در اینجا انسان ها هستند، بیماری های عفونی جلدی از قبیل جوش، کورک، کفگیرک، زرد زخم، عفونت های پستان، سندروم شوک سمی، باکتریمی، سلولیت و... ایجاد کند. کلبسیلا پنومونیه نیز ارگانیسم یافته شده دیگری است که ممکن است موجب عفونت های محیطی و بیمارستانی شود.
البته، بخش اعظم باکتری های جداشده، معمولا در میزبانان بستری نشده، ایجاد بیماری نمی کنند اما در بیماران بستری شده یا دارای ضعف سامانه ایمنی، این باکتری ها می توانند از نظر بالینی، عفونت های قابل ملاحظه ای را به وجود آورند. البته جالب اینجاست که همان باکتری غیربیماری زایی هم که در این میان گفته شد، یعنی استافیلوکوکوس کواگولاز منفی، سابقاً غیربیماری زا به حساب می آمده اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که این باکتری ها نیز از نظر بالینی بیماری های قابل ملاحظه ای را سبب می شوند؛ به این معنا که آلودگی با استافیلوکوک های کواگولاز منفی، معمولاً با جای گرفتن در بدن افراد دارای ضعف ایمنی در ارتباط است که البته، این عفونت ها معمولاً خفیف است اما مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها می تواند درمان آنها را دشوار کند.
با این اوصاف، ۴۰۰ اسکناس کاغذی مورد مطالعه در دانشگاه علوم پزشکی تهران، تنها نمونه کوچکی از بیلیون ها اسکناس در حال گردش است و بررسی وسیعی لازم است تا بتوان با اطمینان، درصد اسکناس های آلوده به باکتری های بیماری زا را اعلام کرد؛ اما به هر حال این بررسی نشان می دهد که آلودگی پول کاغذی به باکتری هایی که بالقوه مضر هستند، همواره می تواند صورت بگیرد و رعایت نکات بهداشتی نظیر شستن دست ها بعد از استفاده از اسکناس یا نگهداری آنها در کیف پول، استفاده از کارت های اعتباری وچک به جای پول نقد و جلوگیری از تماس آنها با کودکان و... می تواند، انتقال بیماری ها از طریق اسکناس را کاهش دهد.صدف کوه کن
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
فاجعه تراریخته ها در سفره (پرفسور کرمی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند