چرا مردان دکتر نمی روند؟ | تعبیرستان
چرا مردان دکتر نمی روند؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

چرا مردان دکتر نمی روند؟

یک مطالعه دیگر روی هزار و ۶۰۰ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله هم نشان می دهد آنهایی که دیدگاه سنتی نسبت به جنس خود دارند، تصور می کنند مردها باید
چرا مردان دکتر نمی روند؟ آدم های قوی باشند و نقش حامی داشته و نباید بیماری و یا مشکلات خود را بیان کنند.پزشکان معتقدند هرچقدر زنان به سلامت خود اهمیت می دهند، مردان نسبت به سلامت خودشان سهل انگار و بی توجه اند . حتما شما هم در اطرافیان تان مردانی را دیده اید که وقتی بیمار می شوند، دکتر نمی روند و اگر هم بروند زمانی می روند که بیماری آنها خیلی طول کشیده و یا شدید شده است. اما این طرز تفکر را چه کسی به مردان یاد داده یا چرا مردان فکر می کنند که نباید موقع بیماری ناراحتی های خود را بیان کنند و به صرف اینکه خودش خوب می شود، آن را از دیگران مخفی نگه می دارند؟
زمانی که پسر بچه ای در یک خانواده وجود دارد و به سن نوجوانی می رسد، اطرافیان مدام به او می گویند تو دیگر بزرگ شدی، مرد شدی، قوی شدی و نباید از فلان چیز بترسی، نباید از چیزی شکایت کنی و نباید ناله کنی و ...
بنابراین این آویزه گوشش می شود که چون یک مرد است و قوی شده و اندامش عضلانی و ورزیده است، نباید از درد شکایت کند. کم کم یاد می گیرد که اگر بیمار شد، سعی کند بیماری اش را بروز ندهد و اگر تب داشت آن را انکار کند و اگر هم دچار سرماخوردگی شد، بگوید نه چیزی نیست. در حالی که ممکن است همین مرد قوی و قدرتمند را عوامل بیماری که بسیار ریز هم هستند، از پا در بیاورد. با وارد کردن این افکار در ذهن پسر بچه ها و یا برخی خرافات و داشتن روحیات مردانه، آنها کمتر برای درمان بیماری هایشان به پزشک مراجعه می کنند.
نگاهی به آمار
در یک مطالعه که در آن ۴۰۰ مرد جوان شرکت داشتند، مشخص شد مردان کمتر عادت دارند تا برای ارزیابی سالیانه، مشاوره روانی وکنترل وضعیت جسمی به پزشک مراجعه کنند و نسبت به زنان کمتر از خدمات پزشکی استفاده می کنند.
یک مطالعه دیگر روی هزار و ۶۰۰ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله هم نشان می دهد آنهایی که دیدگاه سنتی نسبت به جنس خود دارند، تصور می کنند مردها باید آدم های قوی باشند و نقش حامی داشته و نباید بیماری و یا مشکلات خود را بیان کنند. عده ای دیگر از مردان هم به دلیل بی حوصلگی و مشغله کاری به پزشک مراجعه نمی کنند. بسیاری از آنها معقدند تحمل انتظار کشیدن در مطب را ندارند. این طرز تفکر حتی روحیه انتقادپذیری را در پسران نوجوان و جوان کاهش داده و بیشتر آنها را افرادی خودخواه و خودرای بار می آورد. بر این اساس پسران فکر می کنند مراجعه به پزشک علامت ضعف آنها است.
پسران باید از نظر ایمنی علیه بیماری هایی مانند کزاز، هپاتیت ب و تست های غربالگری از نظر بیماری های قابل انتقال جنسی بررسی شوند. بیشتر مردان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که پا به سن گذاشته و به اصطلاح دچار گرفتاری های دوره سالمندی شده باشند. شاید این نوع نگرش به دلیل عضلانی شدن و قوی تر شدن بدن شان باشد. به گفته پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز، مردان کمتر از زنان به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند و کمتر از خدمات بهداشتی استفاده می کنند، در صورتی که زنان بیشتر برای ارزیابی های سالیانه تنظیم خانواده و ویزیت فرزندان شان نزد پزشک می روند. در تحقیقات مشخص شده است مردان بیشتر زمانی که با همسرشان در روابط جنسی مشکل پیدا کنند به پزشک مراجعه می کنند.
حتی احتمال اینکه مردان طی درمان و در دوران استراحت به سرکار خویش بروند بیشتر است. آنها از مشورت درباره بیماری نسبت به زنان هراس بیشتری دارند.
در صورتی که نیاز دارند تا درباره مشکلات و بیماری شان با پزشک مشورت کنند. بنابراین لازم است طرز تفکر و نوع نگرش مردان به خود و به بیماری شان عوض شود. زنان و مردان هر دو نگرش های متفاوتی به بیماری دارند. در سال های اخیر تلاش های فراوانی برای بهبود وضعیت بهداشتی مردان و سلامت آنها صورت گرفته است. مردان بایدبدانند که پیشگیری و درمان، بهترین راه مبارزه با بیماری ها است.
چه چیز مانع است؟
وقتی بیماری به سراغ مردان می آید، آنها برای درمان دچار نوعی ترس و نگرانی می شوند و گاهی از مراجعه به پزشک خجالت می کشند و احساس می کنند کمتر به کمک دیگران نیاز دارند. برخی از مردان معتقدند اگر بعضی بیماری ها را فراموش کرده و به اصطلاح به آن توجهی نکنند، خودشان دور می شوند. بیشتر مشکلات بهداشتی مسایل ساده ای هستند و به راحتی درمان می شوند در غیر این صورت برای درمان آن مشکلات زیادی به وجود می آید. برخلاف زنان، مردان کمتر به توصیه های پزشکان درباره مشکلات بهداشتی توجه می کنند.
هیچ می دانید که یک تحقیق درباره عده ای از مردان مبتلا به علایم ادراری که دچار بزرگی پروستات بودند، نشان می دهد از هر چهار مرد یکی از آنها، ۶ ماه از مراجعه جهت درمان خودداری می کند و تقریبا ۵۰ درصد آنها بیش از یک سال به پزشک مراجعه نمی کنند. ۹ نفر از هر ۱۰ نفر با علایمی که با تغییر شیوه زندگی بر طرف می شود از مسافرت هایی با مسافت طولانی اجتناب می کنند، از رفتن به سینما پرهیز می کنند و حتی از داشتن روابط خوب با اقوام و دوستان محروم می مانند. چون از مشکلات ادراری خود خجالت می کشند. در حالی که این مشکل آنها خیلی سریع قابل درمان است.
ترس از اینکه مبادا علایم بیماری تهدیدکننده حیات باشد، مانند سرطان مانع از مراجعه به پزشک می شود. در صورتی که بسیاری از بیماری ها جدی نیستند یا حداقل در صورت تشخیص زودرس جدی نمی شوند.
مثلا علایم ادراری که از هر مرد یکی را در سن ۶۵ سالگی مبتلا می کند، موجب بیدار شدن مکرر در شب شده و تکرر ادرار در روز و احساس دفع فوری ادرار در افراد ایجاد می کند. این حالت مربوط به بزرگی پروستات است و یک بیماری قابل درمان بوده و سرطانی نیست.
دلیل دیگر مراجعه نکردن مردان به پزشک خجالت کشیدن است. مردان از این می ترسند که همه درباره مشکلات آنها اطلاع پیدا کنند .آنها از پرسش از دیگر دوستان خود اجتناب می کنند چون نمی خواهند دیگران بفهمند که چه مشکلی دارند. در حالی که زنان بعد از ایجاد مشکل با سایر دوستان خود هم مشورت کرده و از راهنمایی دیگران برای مراجعه به پزشک استفاده می کنند. انجام تست غربالگری سرطان گردن رحم، مراقبت های دوران بارداری و واکسیناسیون کودکان از بیشترین دلایل مراجعات زنان به پزشک است.
فقط مخصوص آقایان
یک نکته جالب این است که مردان بیشتر هنگام عصر به پزشک مراجعه می کنند و ترجیح می دهند حتی عمل جراحی آنها در عصر یا آخر هفته باشد؛ زمانی که از هر زمان دیگری خلوت تر است. برای اینکه مردان را بیشتر به دکتر رفتن تشویق کنیم، بهتر است مجلاتی را که برای مردان تهیه شده در مطب ها و یا اتاق انتظار بگذاریم و از پوسترها و جزوه هایی که کاملا مردانه است و بیشتر در مورد مسایل مردان نوشته است، استفاده کنیم.
بهتر است پرستارهایی که در مراکز خدمات بهداشتی هستند، بیشتر مرد باشند تا آنها درباره پرسش پیرامون مشکل خود احساس خجالت نکنند. حتی استفاده از فیلم های جنگی و ورزشی در اتاق های انتظار تاثیر زیادی دارد. ایجاد محیطی دوستانه در مطب و درمانگاه سلامت مردان هم در تشویق آنها برای پیگیری مراقبت های پیشگیرانه و درمانی تاثیر زیادی دارد.سلامت نیوز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شیر الاغ و عفونت ریه!!!! (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند