قلب دوم شما | تعبیرستان
قلب دوم شماپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

قلب دوم شما

وقتی راه می روید، می ایستید، حرکت می کنید وقدم می زنید، جرم بدن نیرویی را به سمت پائین وارد می کند که این نیرو از طریق تنها نقطه اتصال
قلب دوم شما شما با زمین یعنی همان پاها منتقل می شود. در حالت عادی زمین به اندازه کافی سفت و محکم است. اما در بعضی از نقاط به وسیله سیمان، چوب و بتون پوشیده شده است و هنگامی که روی این سطوح راه می روید اثر جمع شونده این ضربه ها سبب خواهدشد که احساس کوفتگی و درد در پاها، ران ها و پشت پاها احساس شود. تجربه افراد در راه رفتن نشان داده است که کفش ها نمی توانند کمک زیادی در کاهش درد ناشی از پاها داشته باشند زیرا به اندازه ای خود کفش ها سفت هستند که می توان از آن ها به جای چکش در کوبیدن میخ استفاده کرد. اما در حقیقت وظیفه کفش ها اصلاح ناهنجاری های بدن و نیز الگوهای غلط راه رفتن است. هدف اصلی کفش ها راحت تر کردن ایستادن، دویدن و قدم زدن است که این هدف را از طریق تغییر زاویه هایی که در آن ها پا ضربه می خورد، انجام می دهند.
در بدو تولد هر شخص با مقدار مشخص از یک لایه نرم در کف پا متولد می شود. این لایه به صورت طبیعی ضربه هایی را که به پا وارد می شود ملایم تر کرده و ضربه را در کل پا توزیع می کند تا همه ضربات به نقطه ای یکسان وارد نشده و سبب آسیب زیاد نشود. در طول زمان و با بالاتر رفتن سن افراد این لایه اثر خود را از دست داده و باریک تر می شود که در این جا نقش کفش به عنوان ضربه گیر و آرام کننده ضربات وارده به پا بیشتر خواهدشد.
قدمت کفش
قدمت کفش در کشور ما به ۴۵۰۰ سال قبل بازمی گردد یعنی زمانی که در ایران پاپوش هایی با نام غوشنگ مورد استفاده قرار می گرفت پس ازغوشنگ، چارق وارد بازار شد که نقوشی از چارق در آثار تاریخی تخت جمشید نیز بر جای مانده است، در آن زمان کفش نه تنها کالایی لوکس و تشریفاتی به حساب نمی آمد بلکه محصولی نرم، سبک، راحت و با کیفیت بود که جهت انجام امور روزانه و طی طریق کردن مورد استفاده قرار می گرفت.پس از انقلاب صنعتی و تولید کفش های کارخانه ای، دیگر کفش های دست دوز از رونق افتاد و مشتریان تمایلی به خرید این گونه از کفش ها نداشتند. به علاوه در سال های اخیر با ورود انواع و اقسام کفش های چینی در بازار کشور ما و سایر بازارهای جهانی دیگر به کیفیت کفش اهمیتی داده نشده و تنها ظاهر و زیبایی آن ملاک انتخاب قرار می گیرد.
تغییرات پا
به طور متوسط هر فرد سالیانه سه میلیون قدم برمی دارد که در هر قدم معادل وزن خود را روی پاها می اندازد. با گذشت زمان و در صورت عدم استفاده از کفش های مناسب برای راه رفتن آسیب هایی در پا وارد می شود که به طور خلاصه به قرار زیر است:
- درازتر شدن و پهن تر شدن پاها
- صاف شدن قوس پا
- کاهش چربی کف پا و پاشنه
- خشکی مچ پا
- کاهش تعادل در هنگام راه رفتن
- خم شدن انگشتان به طرفین چپ و راست
- انحراف انگشت کوچک پا به سمت خارج
- تورم مفاصل انگشتان
- انحراف انگشت شصت پا به خارج
کفش زنانه
براساس تحقیقات انجام شده توسط انجمن ارتوپدی آمریکا به دلیل استفاده بیشتر خانم ها از کفش های تشریفاتی و غیر طبی مشکلات به وجود آمده در آن ها بیشتر است. به آمار زیر دقت کنید:
- از هر ده زن، هشت نفر اعتقاد دارند که کفش هایشان دردناک است.
- از هر ده زن، نه نفر کفش تنگ و کوچک می پوشند
- از هر ده زن، هفت نفر دچار یکی از بیماری های پا هستند.
- زنان ده برابر مردان دچار بیماری های پا می شوند.
جالب است بدانید که براساس مطالعه دانشمندان بروز ناراحتی در پاهای زنان تنها به دلیل استفاده از کفش های تنگ و پاشنه بلند بوده است.
کفش خوب
در خرید کفش همواره دقت لازم را به عمل بیاورید و همان اندازه که به ظاهر و شکل کفش دقت دارید به راحتی و انعطاف پذیری آن نیز دقت داشته باشید و نکات زیر را نیز به خاطر بسپارید:
- سعی کنید کفش چرمی بخرید (البته اگر پولتان می رسد!) زیرا چرم سبب عبور هوا شده و قالب پای شما را نیز بر هم نمی زند.
- کف کفش باید دارای بالشتکی باشد تا ضربه های ناشی از راه رفتن روی سطوح سخت را خنثی کند.
- از کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی استفاده نکنید زیرا سبب فشردن انگشتان پا شده و مشکلات فراوانی برای شما به ارمغان خواهندآورد.
- برای کودکان که رشد سریعی دارند کفش های کتانی و ارزان قیمت بخرید تا موجب جلوگیری از رشد طبیعی پای کودکان نشود.
- وجود قوس در کف کفش سبب خواهدشد که وزن بدن در سطح بیشتری پخش شود و از تمرکز فشار بر نقطه ای خاص بکاهد.
بنابر گفته دکتر اسمیت: کفش خوب باید کفی داشته باشد و پاشنه پا به راحتی در آن جا بگیرد. به علاوه باید فضای کافی برای پنجه پا و انگشتان وجود داشته باشد.
و بنابر نظر دکتر دیوید: پاشنه بلند کفش سبب خواهدشد که پا از حالت طبیعی خارج شده و تاندون آشیل کوتاه شود، به علاوه به دلیل توزیع نامتناسب وزن بدن، بیشتر وزن بدن به قسمت برجسته روی پا منتقل شده که سبب عدم تعادل و توازن خواهدشد. به علاوه با سرازیر کردن مسیر پنجه ها، پاها به سمت داخل کشیده شده و صاحب کفش در معرض پیچ خوردگی قرار می گیرد.وحید ارجمند
روزنامه ایران

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
اسب نباشیم (مرحوم کافی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند