متاستاز فمینیستی به طب | تعبیرستان
متاستاز فمینیستی به طبپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

متاستاز فمینیستی به طب

دیروز در کلاس درس من در دانشکده پزشکی، همه دانشجویان پزشکی دختر بودند. تنها پسری که در اوایل کلاس حضور داشت، فقط تا اواسط کلاس طاقت آورد و با چهره
متاستاز فمینیستی به طب ای خسته و خواب آلود کلاس را ترک کرد...
اینکه اکثریت دانشجویان پزشکی را در حال حاضر دختر ها تشکیل می دهند، نکته پوشیده ای نیست، حتی تعیین ظرفیت برای خانم ها که هدف آن محدود ساختن ورود آنان به این رشته بود و مورد اعتراض شدید خانم ها قرار گرفت، نتوانست اوضاع را دگرگون کند. با این ترتیب به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور حرفه پزشکی در کلیت آن در اختیار خانم ها قرار خواهد گرفت.
البته از یک نظرگاه می توان هرگونه بحثی در این مورد را آغاز نشده مختومه اعلام کرد؛ که «مگر مرد با زن چه فرقی می کند؟» یا می توان از نظرگاه دیگری به سرعت واکنش نشان داد که وای چه خواهد شد مگر زن ها.... اما قطع نظر از این دو نظرگاه افراطی باید مسایل چندی را برشمرد و در نظر آورد.
چند سوال ساده
اولا باید ببینیم که اساسا چرا چنین اوضاعی پیش آمده است، آیا زن ها موجودات برترند؟ آیا بهره هوشی خانم ها بیشتر از آقایان است؟ آیا پسر ها سربه هواترند؟ آیا دختر ها بیشتر درس می خوانند؟ یا بهتر مطالب را از بر می کنند؟ آیا امتحانات ما، کنکور ما، فقط بر قوه حافظه اتکا دارند؟ آیا توانایی های عملی در آن هیچ نقشی ندارند؟ یا چون به شدت موثرند و خانم ها در رده بالاتری قرار دارند چنین نتیجه ای حاصل شده است؟! همه اینها فرضیاتی هستند که برای اثبات یا رد نیازمند یک مطالعه علمی است، آنچه که برای آدمی مثل من -متعلق به نسل قدیمی تر پزشکان - نوعی دغدغه ذهنی ایجاد می کند این است که خانم ها در شرایطی آماده تحویل گرفتن کلیت یک «حرفه» می گردند که قانونا –وفقط قانونا- در صورت تشکیل خانواده هیچ مسوولیتی در قبال تامین مخارج خانواده ندارند و می توانند برای مخارج خود نیز به همسرشان متکی باشند.
در این صورت باید پرسید چگونه می توان از یک حرفه صحبت کرد، چرا که اگر در هنر زیبایی، در ورزش رقابت و در نیکوکاری از خود گذشتگی ملاک است در یک حرفه مساله اصلی امرار معاش و تامین مخارج خود و خانواده است و اگر حرفه ای در اختیار افرادی قرار بگیرد که هیچ گونه نیاز مالی برای گذران امور خود و خانواده شان ندارند همیشه این خطر و این دغدغه وجود خواهد داشت که نکند این حرفه به سمتی غیرحرفه ای خواه ورزشی خواه هنری و خواه صدقاتی سوق داده شود!
نشانه های روشن
اگرچه این دغدغه هم چنان به جای خود باقی است، اما شواهد امیدوارکننده ای هم وجود دارد که حاکی از مسوولیت پذیری بیشتر خانم ها و شکوفایی بیشتر حرفه طب توسط آنان است.
اولا تعداد قابل توجهی از خانم ها در حال حاضر طبیبان بسیار حرفه ای و موفقی هستند. به خصوص در رشته خود من گروه خانم های متخصص مغز و اعصاب فعال ترین، باسوادترین و صادق ترین گروه همکاران را تشکیل می دهند.
همین حضور علاقه مندانه خانم ها در کلاس های درس در مقایسه با آقایان و فعالیت بیشتر آنان در دوران کنکور و دوران دانشجویی حاکی از آن است که در زندگی اجتماعی و خانوادگی نیز علیرغم معافیت براساس نوعی مسوولیت پذیری اجتماعی و فرهنگی رفتار خواهند کرد.
تنگناها و گزینشی ناگزیر
از همه اینها مهم تر اینکه شرایط اجتماعی و اقتصادی ما آن قدر حرفه پزشکی را به مثابه یک حرفه در تنگنا قرار داده است که دیگر مساله جنسیت و قانون برشمرده، عددی به حساب نمی آیند.
به نظر می رسد این مشکلات در آینده روند فزاینده تری هم داشته باشند. مخارج سنگین کلاس های کنکور، سال های طولانی تحصیل بدون کمک هزینه تحصیلی قابل توجه که در مقاطعی همراه با هزینه های بیشتری هم خواهد بود رفته رفته می رود تا تحصیل پزشکی را از دست عوام خارج و در اختیار خواص قرار دهد.
پس از فارغ التحصیلی نیز از آنجا که صرف «طبیب بودن» برای امرار معاش کفایت نمی کند، یا باید ادامه تحصیل داد که برای همه مقدور نیست و مستلزم هزینه های بیشتری است یا باید اضافه بر طب مشغله دیگری پیشه کرد و یا باید از پیش به این درآمد بی نیاز بود که هر دو این حالات اخیر هم به نوعی ناقض اصول حرفه ای هستند.
به نظر می رسد اوضاع اخیر مسوولیت دوچندانی بر عهده خانم ها خواهد گذاشت. آنها باید ضمن فراگیری جدی دانش طب در عمل نیز نشان دهند که علی رغم وضعیت موجود در مسوولیت پذیری و رعایت اصول حرفه ای هیچ چیز از مردان کمتر ندارند و یک بار دیگر در برابر دو گروه افراطی ای که مخلوقات را براساس جنسیت –مرد یا زن بودن– ونه بر اساس تقوا بر یکدیگر ترجیح می دهند به عیان نشان دهند که انسانیت زن با مرد برابر است.دکتر بابک زمانی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
آلودگی هوا و طب سنتی (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند