پزشکان اینجا آنجا همه جا | تعبیرستان
پزشکان اینجا آنجا همه جاپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پزشکان اینجا آنجا همه جا

تصور این که یک پزشک حاضر باشد تا حتی اندکی از وقتش را به جای خدمت به خلق رنجور و بیمار و به تعبیری دیگر پول پارو کردن، صرف کارهای
پزشکان اینجا آنجا همه جا دیگری نظیر سیاست، هنر، ادبیات و روزنامه نگاری کند، شاید برای بسیاری از مردم دشوار و غیرقابل باور باشد. اما واقعیت این است که این تصویر در جامعه امروز ما روز به روز پررنگ تر می شود و هر روز پزشکان بیشتری را می بینیم که به یکی از حوزه های قدیمی یا نوظهور و مرتبط یا غیر مرتبط خارج از دایره طبابت وارد شده اند. این روزها پزشکان را می توان در بخش های مختلفی مشاهده کرد: مدیریت، سیاست، فرهنگ، هنر، ادبیات، رسانه، صنعت نشر،تجارت، امور نظامی، قضا و.... برخی از آن ها چهره های بسار مشهور و شناخته شده ای در عالم پزشکی هستند و برخی دیگر کاملا برعکس، یعنی اصولا خیلی ها از شنیدن این که آن ها پزشک هستند، کاملا تعجب می کنند...
پزشکان در دایره قدرت
اگر بخواهیم پزشکانی را که به عرصه سیاست و حکومت ورود جدی داشته اند برشماریم، فهرست بلندبالایی از آن ها در مقابلمان شکل خواهد گرفت که اکثرا هم نام های مشهوری دارند.
دکتر علی اکبر ولایتی که در عالم سیاست کاملا شناخته شده و کاندیدای بالقوه همه انتخابات ریاست جمهوری است، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی از دانشگاه جان هاپکینز آمریکاست و در حال حاضر هم چندین مسوولیت مرتبط با پزشکی از جمله ریاست بیمارستان مسیح دانشوری و عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی را داراست. در آن سو، دکتر مصطفی معین قرار دارد که فوق تخصص آلرژی و تخصص بیمار های کودکان را دارد و رییس انجمن آسم و آلرژی هم هست و البته چهره سیاسی اش در سال های اخیر، با کاندیدا شدنش در انتخابات قبلی ریاست جمهوری، بیش از پیش عیان گردید.
اما در ادامه فهرست این گروه از پزشکان، می توان از دکتر ابراهیم یزدی نام برد که دانش آموخته داروسازی دانشگاه تهران است و همچنین سابقه پژوهشگری در حوزه های فارماکولوژی و آسیب شناسی دانشگاه «بیلور تگزاس» را در کارنامه دارد و در عالم سیاست هم از چهره های بنام و دارای سابقه طولانی است و اکنون نیز عنوان دبیرکلی نهضت آزادی را در اختیار دارد. چهره جالب دیگر در این زمینه، دکتر عباس شیبانی است که او هم اگر چه از اعضای هیات موسس نهضت آزادی بوده، اما امروزه از چهره های اصیل جبهه اصول گرایان به شمار می رود و البته یک رکورد تاریخی را نیز در اختیار دارد، چرا که وی دارای طولانی ترین دوره تحصیل پزشکی عمومی است و دوره پزشکی عمومی وی از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۰ ادامه داشته. علت آن هم چندین سال زندانی بوده که در حین دوره تحصیل، تحمل کرده است. از چهره های شاخص دیگری که در این گروه حضور دارند، دکتر سید حسن فیروزآبادی یا به عبارت مشهورتر سردار فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح است که پزشکی عمومی خود را در مشهد گذرانده و اکنون تخصص فیزیولوژی دارد و سوابقی چون ریاست هلال احمر را هم در کارنامه خود دارد.
سیدمحمدرضا خاتمی، دبیر کل پیشین جبهه مشارکت و نایب رییس مجلس ششم شورای اسلامی که فوق تخصص بیماری های کلیه دارد و در دانشگاه علوم پزشکی تهران تدریس می کند و سیدشهاب الدین صدر که در یکی دو سال اخیر حضور پررنگی در جمع اصولگرایان پیدا کرده و تخصص فیزیولوژی دارد و همچنین حجت الاسلام سید طه هاشمی که نماینده مجلس ششم و مدتی هم معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود هم از جمله اعضای این گروه هستند. علاوه بر آن، در این فهرست، نام هایی چون علی شکوری راد که رادیولوژیست است، علیرضا زاکانی که متخصص پزشکی هسته ای است، علی تاجرنیا که دبیرانجمن دندانپزشکان ایران است، همچنین عبدالحسین روح الامینی که داروساز است و اخیرا مشهورتر از قبل شد و حبیب ا... پیمان که دندانپزشک است را می توان دید. شاید شاخص ترین چهره سیاسی در بین پزشکان قبل از انقلاب هم دکتر منوچهر اقبال، بنیانگذار سازمان نظام پزشکی باشد که تا نخست وزیری در دوره شاه هم پیش رفت وتا زمان مرگ، رییس هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران بود.
هنر بر تر از از گوهر آمد پدید
از پزشکان عرصه سیاست و قدرت که بگذریم، به وادی پزشکان وادی ادب و هنر می رسیم که خود چهره های شاخص و گمنام بسیاری را دربرمی گیرد. شاید معروف ترین عضو امروزی این گروه، محمد اصفهانی باشد که تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی ایران پشت سر گذاشته و اینک از محبوب ترین خواننده های کشور است. در کنار وی، می توان از دکتر شهریار کهن زاد نام برد که در کنار تخصص ارولوژی، ید طولایی در عرصه موسیقی کلاسیک، آهنگسازی و خوانندگی دارد. اما پزشکان هنرمند تنها به موسیقیدان ها خلاصه نمی شوند.
محمدهادی کریمی که همین اواخر فیلم، «امشب شب مهتابه» را به عنوان کارگردان روی پرده سینماها در اکران داشت و هم از جمله پزشکان هنرمند عرصه فیلم نامه نویسی و کارگردانی است و جالب تر آنکه ترانه های متن و تیتراژ این فیلم هم کار پزشکان بود. افشین یدالهی که یک روان پزشک است، این روزها نامی آشنا برای اکثر بینندگان تلویزیون است که تیتراژهای ابتدا و انتهایی فیلم ها و سریال ها را دنبال می کنند و البته یکی از ترانه های پایانی آن فیلم هم کار محمد کیاسالار، دبیر تحریریه هفته نامه سلامت بود. در حوزه سینما، امید روحانی، دیگر پزشک مشهوری است که حضوری چشم گیر دارد و علاوه بر تخصص بیهوشی، یک منتقد، فیلمنامه نویس و حتی بازیگر حرفه ای است.
ملک منصور اقصی هم به تعبیر خودش، منتقد فیلمی است که در کنار آن به کار تخصصی بیماری های زنان و زایمان هم می پردازد. اما شاید جالب تر از همه این باشد که بدانید مجید شاه حسینی، مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی هم یک پزشک است. امیراسماعیل سندوزی هم که امروز، موزه شخصی اش به دفتر باشگاه پزشکان هنرمند شهر تهران تبدیل شده، دندانپزشکی بود که در حوزه هنرهای تجسمی فعالیت جدی داشت. دکترمحسن پرویز که فیزلوژیست است و با اعتبار نویسندگی اش، معاون فرهنگی وزیر ارشاد دولت نهم بود، دکتر مسعود کیمیاگر که متخصص تغذیه است وسابقه چند دهه طنزنویسی حرفه ای را در توفیق و گل آقا دارد و همین طور دکتر محمد صنعتی که در کنار روان پزشکی و روانکاوی بیماران، از چهره های شاخص حوزه های ادبی و نقد هنری است هم از دیگر اعضای این گروه اند. از گذشتگان نیز شاید دو نام بیش از بقیه جلب نظر کند که یکی از آنها غلامحسین ساعدی، نویسنده معروف است که روان پزشک هم بود و دیگری دکتر قاسم غنی، یکی از دو مصحح مشهورترین نسخه دیوان حافظ است که احتمالا اسمش را در اکثر کتابخانه ها دیده اید.
پزشکان در رکن چهار
از جمله حوزه هایی که در سال های اخیر، پزشکان حضوری پررنگ در آن یافته اند، عرصه رسانه ها و مطبوعات است و با افزایش تعداد نشریات حوزه سلامت، روز به روز بر شمار این گروه نیز افزوده می شود.
اما اگر بخواهیم یک چهره شاخص دراین گروه معرفی کنیم به دکتر ابوالفضل فاتح، از چهره های مشهور ماه های اخیر می رسیم که پس از پایان دوره پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، اولین خبرگزاری غیردولتی کشور، یعنی ایسنا را پایه گذاری کرد و اکنون هم در دانشگاه آکسفورد، دوره تخصصی دکترای علوم رسانه را می گذراند. از چهره های مشهور تلویزیونی پزشکان هم می توان از دکتر هومان نارنجی ها، دکتر عاطفه میرسیدی و دکتر حسام الدین ریاحی نام برد که دیگر این روزها، برای اکثر مردم شناخته شده اند. همچنین چهره هایی چون محمدرضا رجبی شکیب، علی ملائکه، شهرام رفیعی فر و محمد کیاسالار هم از پزشکان فعال و شناخته شده در عرصه مطبوعات در سال های اخیر هستند، اما درکنار این گروه، از کنار نام علیرضا مجیدی نیز نمی توان به راحتی عبور کرد که وبلاگ «یک پزشک» او، یکی از فعال ترین و شناخته شده ترین صفحات اینترنتی برای کاربران ایرانی است.
این ها را از قلم نیندازید
اما در کنار گروه های شاخص و عمده گفته شده، پزشکان دیگری هم هستند که هر یک عناوین و جایگاه های خاصی را به خود اختصاص داده اند. شاید یکی از مشهورترین اعضای این دسته، دکتر عبدالکریم سروش، روشنفکر دینی معروف معاصر باشد که تحصیلات داروسازی خود را در دانشگاه تهران پشت سر گذاشته و سپس به وادی حکمت و روشنفکری پای گذاشته است، اما شاید جالب باشد بدانید که شهردار منطقه ۵ تهران هم یک دندانپزشک است.
دکتر سعید طلوعی که پیش از این هم شهردار منطقه ۱۰بوده است، جانباز ۷۰ درصد جنگ تحمیلی است که دندانپزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی همدان پشت سر گذاشته است. دکتر غلامرضا انصاری هم از دیگر چهره های جامعه پزشکی بود که پس از ریاست سازمان بهزیستی، به استانداری مازندران و سپس سفارت ایران در ترکمنستان رسید. از دیگر چهره های مشهور جامعه پزشکی در این گروه می توان به صاحبان و مدیران چند انتشارات معروف گروه پزشکی مانند تیمورزاده و حیان اشاره کرد که صاحبان آنها به ترتیب دکتر فرهاد تیمورزاده و دکتر مهدی خزعلی چهره هایی کاملا شناخته شده در جامعه پزشکی اند. اما در حوزه نشر، پزشکان چهره های مشهور دیگری هم داشته اند که شهرت شان، بیشتر در بیرون مرزهای جامعه پزشکی فراگیر بوده است. دکتر فرهاد میثمی، بنیانگذار انتشارات موفق اندیشه سازان، برای بسیاری از ورودی های دهه هفتاد و هشتاد دانشگاه ها، نامی کاملا آشناست. دکتر محمدرضا زادمهر، دروازه بان پیشین تیم ملی و سرپرست تیم راه آهن را هم به این فهرست اضافه کنید.
رفقای نیمه راه
اما در کنار همه اینها، چهره های مشهوری هم بودند که چه بسا اگر تحصیلات پزشکی خود را به اتمام می رساندند، به این موفقیت و شهرت دست پیدا نمی کردند. شهریار، شاعر پرآوازه معاصر و سیروس طاهباز، نویسنده و ادیب معروف معاصر که اصلی ترین نقش را در معرفی نیما به جامعه ایفا کرد، از این جمله اند که در میانه راه، عطای پزشکی را به لقایش بخشیدند تا در عرصه ادبیات کشور خوش بدرخشند.دکتر سپیده ابراهیمی
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
به مولوی اعتماد نیست (حجت الاسلام دانشمند)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند