به دندانپزشکتان نمره بدهید | تعبیرستان
به دندانپزشکتان نمره بدهیدپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

به دندانپزشکتان نمره بدهید

همه ما به مطب دندانپزشکی رفته ایم و یک دندانپزشک خانوادگی داریم ولی به نظر شما دندانپزشک خوب چه خصوصیاتی دارد. دکتر عباسعلی صحافیان، متخصص ارتودنسی و عضو هیات علمی
به دندانپزشکتان نمره بدهید دانشگاه مشهد کتاب جالبی درباره «مدیریت مطب دندانپزشکی» دارند که درآن به خصوصیات دندانپزشک ایده آل اشاره کرده اند. شما هم اگر دندانپزشک هستید و یا دندانپزشکی دارید که اورا دوست دارید، ببینید او این نکات را در مطب اش در رفتار با بیمار رعایت می کند. از نظر او، دندان پزشک خوب حداقل از ۱۲ ویژگی زیر برخوردار است...
۱) از گفتگو با پرستار خود در مورد مسایل خصوصی و خانوادگی یا انتقاد از وضع موجود در حضور بیمار و حین درمان خودداری می کند.
۲) هرگز اجازه نمی دهد در خلال کار درمان، پرستار شما از مهمانی شب قبل یا برخورد با مادر شوهرش گله کند. صحبت ها بهتر است فقط در امور جاری درمان و مسایل مطب باشد. از شوخی کردن و گفتن لطیفه پرهیز می کند. حتی اگر پرستار دختر خواهر یا برادرش باشد در حضور بیمار با او شوخی نمی کند.
۳) لازم است که گفتگوی کارکنان مطب با بیماران محترمانه باشد. دندانپزشک هرگز حرکات و اعمال ناشیانه بیمار را که از بی اطلاعی سرچشمه می گیرد. مسخره نمی کند. مثل درآوردن کفش ها هنگام نشستن روی صندلی دندانپزشکی، در چنین مواردی خیلی صمیمانه می گوید: «احتیاج به درآوردن کفش نیست.»
۴) اتفاقات نادر و جالب توجه از قبیل ازدواج، تولد، آوردن کادو، مسافرت و دریافت کارت تبریک یا معرفی به پزشک دیگر یا آزمایشگاه را در پرونده ثبت می کند تا در ملاقات های بعدی درباره آنها با بیمار صحبت کند و آنها را از یاد نبرد. به بیمارانی که کارت تبریک یا تسلیت می فرستند حتما جواب می دهد و از ایشان تشکر می کند.
۵) گاهی لازم است از تعداد بیمارانی که در اتاق انتظار حضور دارند مطلع شود تا بداند که آیا فرصت کافی برای ادامه کار طولانی تر روی بیمار حاضر وجود دارد یا نه؟ یا در مواردی لازم است بداند بیمار هزینه درمان را تسویه کرده است که با او خداحافظی کند یا نه؟ در این صورت بهتر است مطلب را روی کاغذ بنویسد و آن را به پرستار بدهد و جواب را نیز به صورت نوشته دریافت کند. یا اگر به علت شستن دست و رعایت بهداشت این امر میسر نیست می تواند کلمات متداول که تا اندازه ای جنبه رمز دارد، به کار ببرد. مثلا بپرسد «اتوکلاو روی چه درجه ای است» پرستار جواب می دهد «روی دو» یعنی دو بیمار در انتظار داریم زیرا اگر در حضور بیمار سوال کند چند بیمار منتظر هستند، بیمار اگر کارش هم رو به اتمام باشد فکر می کند که به علت ازدحام در اتاق انتظار درمان او را سرسری گرفته و وی را از سر باز کرده است. دقت کافی مبذول می دارد که وقتی از پرستار می پرسد اتوکلاو روی چه درجه ای است؟ جواب نمی دهد «دو بیمار منتظر داریم» که در این صورت خیلی ضایع می شود.
۶) از نحوه کار و درمان انجام شده توسط همکاران دیگر انتقاد نمی کند. همچنین هرگز از بدگویی بیمار از همکاران دیگر استقبال نمی کند و فقط گوش می کند. هرگز نمی گوید بله متاسفانه خیلی از همکاران دندانپزشک اعمال غیربهداشتی یا غیرانسانی انجام می دهند. حتی وقتی از کار ضعیف همکاری سوال می شود می گوید من از شرایط قبل از درمان اطلاعی ندارم که قضاوت کنم. شاید چاره ای جز این نبوده است. توجه دارد که همیشه بیماران راضی وی نزد وی می آیند وبیماران ناراضی وی نزد دیگر همکاران می روند. بیماری که از همکاران دیگر نزد وی بدگویی می کند به زودی از وی نزد دیگران بدگویی خواهد کرد. برخی همکاران، حتی در محافل و مجالس خصوصی از روش های غلط و مردم فریب دیگران با هیجان تعریف می کنند که باعث بدبینی به کل حرفه پزشکی می شود. اگر همکاری را می شناسد که شئون پزشکی را رعایت نمی کند، بهتر است مستقیما به خود وی تذکر دهد و یا از پیش کسوتان حرفه بخواهد او را نصحیت کنند. بازگو کردن آن نزد دیگران مشکلی را حل نمی کند.
۷) هرگز بیمار را تحقیر نمی کند. تحقیر ممکن است با نگاه، گفتار یا عمل باشد مثل بلند صحبت کردن، به کار بردن کلمات توهین آمیز، یا بیماری را بر بیمار دیگر ترجیح دادن، یا رعایت نوبت نکردن، که همگی باعث تحقیر و عصبانیت وگاه ایجاد بغض می شود. تبعیض بیش از هر چیز افراد را عصبانی می کند. اگر روزی همه بیماران بیش ازمعمول منتظر بمانند در نهایت گله خواهند کرد ولی اگر پس از ساعت ها انتظار نوبت آنان رعایت نشود باعث عصبانیت بقیه بیماران می شود. گاهی واکنش برخی بیماران آن قدرشدید است که با انکار درمان مطلوب، نارضایتی خود را از بروز می دهند یا به مراجع قانونی مثل نظام پزشکی شکایت می کنند.
۸) از سیگار کشیدن یا آدامس جویدن در حضور بیمار خودداری می کند. همچنین هرگز به پرستار اجازه نمی دهد. آدامس بجود یا از عطرهای تند و زننده استفاده کند یا آرایش غلیظ داشته باشد. در محیط کار همه چیز باید تمیز و ساده باشد. عده ای معتقدند که دندانپزشک ضمن رعایت بهداشت بهتر است حتی موهای بلند داخل بینی خود را نیز تمیز و کوتاه کند زیرا در معرض دید مستقیم بیماران است.
۹) در حضور بیمار از بیماران دیگر بدگویی و انتقاد نمی کند و یا رفتار بیمار قبلی مثل ترس بی مورد وی را به تمسخر نمی گیرد. زیرا بیمار فعلی هم فکر می کند در غیاب او هم انتقادها از وی شروع خواهد شد.
۱۰) درحضور بیمار، تلفنی از معامله اتومبیل، خرید زمین یا روش گرفتن وام از بانک صحبت نمی کند. اگر برای گفتگو در چنین موضوع هایی کسی به وی تلفن کرد، از منشی می خواهد شماره تلفن او را بگیرد تا در اولین فرصت از اتاق شخصی خود با وی تماس برقرار کند. پدر یا مادر، معلمان و اساتید استثنا هستند زیرا معطل نگه داشتن آنها آن روی خط توسط منشی محترمانه نیست.
۱۱) هرگز نمی گذارد بیمار، ناراضی از مطب برود. اگر اشتباه یا سوءتفاهمی رخ داده با او صحبت می کند و به او توضیح می دهد. اگر کوتاهی از طرف وی یا کارکنان مطب بوده با صداقت آن را قبول می کند و معذرت می خواهد. به ویژه گله و شکایت از کارکنان را بدون تعصب می پذیرد. پیش داوری نمی کند و حق را به یک طرف نمی دهد. ابتدا اظهارات دو طرف را می شنود سپس قضاوت می کند اگر سوءتفاهمی رخ داده بیمار را توجیه می کند.
۱۲) اگر به علت شلوغی مطب یا وقت کم یا تخصصی بودن درمان یا به هر علت دیگر لازم دانست شخصی را نپذیرد وی را به همکاران دیگر یامراکزتخصصی قابل اطمینان معرفی می کند. هرگز با غرور و نخوت با بیمار رفتار نمی کند و او را از خود نمی راند.منبع: مدیریت مطب دندانپزشکی
دکتر عباسعلی صحافیان
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
انحرافات شبکۀ امام حسین
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند