قربانی قربانی هایتان نشوید! | تعبیرستان
قربانی قربانی هایتان نشوید!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

قربانی قربانی هایتان نشوید!

با وجود اینکه ۳۶ سال از تصویب آیین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون سازمان دامپزشکی کشور با تأکید بر سلامت و امنیت غذایی افراد جامعه و تأکید بر ذبح دام
قربانی قربانی هایتان نشوید! در کشتارگاه ها و بازرسی لاشه قبل وبعد از کشتار توسط دکتر دامپزشک، می گذرد.
و در چند سال گذشته، مراکز عرضه و ذبح بهداشتی نیز به همت شهرداری، سازمان سردخانه ها و کشتارگاه ها و سازمان دامپزشکی کشور، تقریبا در همه مناطق ایجاد شده، اما هنوز هم در مناسبت هایی نظیر عید قربان که ذبح به عنوان یکی از سنت های رایج اسلامی صورت می گیرد، شاهد موارد قابل توجهی ذبح خانگی و یا عرضه غیربهداشتی دام توسط چوبداران در حاشیه شهرها هستیم.
امسال حتی بیشتر از سال های گذشته، سازمان های مربوطه، برای حفظ سلامت شهروندان در برابر بیماری های قابل انتقال از طریق دام به انسان هشدار می دهند و این درحالی است که گوشت، با اینکه یکی از منابع مهم غذایی جامعه ایرانی است و مصرف آن به دلیل داشتن مواد مغذی مانند پروتئین ها و مواد معدنی، ضروری به نظر می رسد اما از سوی دیگر محیط کشت مناسبی برای رشد باکتری ها هم به شمار می آید. با این اوصاف، رعایت اصول بهداشتی در ذبح چهارپایان و نگهداری گوشت آنها، مخصوصاً در چنین روزهایی، بیش از همیشه به پیشگیری از شیوع بیماری ها کمک خواهد کرد.
دکتر حسین جعفری، عضو هیئت مدیره سازمان سردخانه ها و کشتارگاه ها، در این زمینه به همشهری می گوید: با توجه به اینکه شهر تهران بخش عمده ای از جمعیت کشور را در خود جای داده است و برای قربانی درروز عید قربان تقاضای زیادی از طرف شهروندان وجود دارد، در این ایام و به دلیل نیاز موجود، تعداد کثیری از چوبدارها، دام های خود را از نقاط دور و نزدیک کشور به سوی تهران سرازیر می کنند که عدم ساماندهی و نظارت بر این شیوه توزیع دام، مشکلات زیادی برای سلامت وبهداشت شهری و شهروندان به وجود خواهد آورد.
وی در ادامه به مشکلات موجود در این زمینه اشاره کرده و می گوید: آلودگی محیط زیست شهری، انتقال بیماری های مشترک دام و انسان، تقلب در توزین دام های ارائه شده به مردم، کیفیت پایین دام از نظر نژاد، جنس و... از مشکلاتی است که بیشترین لطمه ها را به شهروندان وارد می کند.
این در حالی است که دکتر داوود امان اللهی، مدیر آموزش اداره کل دامپزشکی استان تهران، با اشاره به افزایش ظرفیت و تعداد مکان هایی که دام بهداشتی عرضه می کنند، می گوید: اقدامات سازمان دامپزشکی، امسال نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است، به این ترتیب که تعداد ناظرین بهداشتی در جایگاه ها بیشتر شده و جمع آوری خون و اعما و احشا نیز از جایگاه ها صورت می گیرد و امیدواریم امسال شاهد جاری شدن خون در جوی ها نباشیم.
وی در ادامه به محاسن طرح ساماندهی ذبح در تهران اشاره کرده و می گوید: جمع آوری خون و اعما و احشای گوسفندان ذبح شده از این جهت مورد توجه است که بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و دام، قابلیت انتقال از طریق خون را داشته و به همین علت به مردم تاکید می کنیم، حیوانات را در خانه قربانی نکنند.
آدرس مراکز بهداشتی در سایت شهرداری
دکتر امان اللهی به تعداد جایگاه هایی که ذبح را تحت نظارت ناظران بهداشتی انجام می دهند و دسترسی به آدرس آنها از طریق مراجعه به سایت های www.tehran.ir(وابسته به شهرداری) www.tehranprotein.org امکان پذیر است، اشاره کرده و می گوید: از آنجا که برخی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان مثل هاری، کزاز، سیاه زخم و جنون گاوی صرفا روی دام زنده و توسط دامپزشکان قابل تشخیص بوده و همچنین بسیاری از بیماری های عفونی و انگلی مشترک بین انسان و دام مثل سل در بازرسی پس از کشتار توسط کارشناسان بهداشت گوشت تشخیص داده می شود، اداره کل دامپزشکی استان تهران با همکاری سازمان سردخانه ها و کشتارگاه های شهرداری تهران، بر عرضه بهداشتی دام زنده و ذبح بهداشتی آن نظارت می کند؛ چنانچه برای عید قربان امسال، تعداد ۴۰ جایگاه در تهران و ۳۰ جایگاه در شهرستان های اطراف در نظر گرفته شده است و حدود ۲۵۰ نفر دکتر دامپزشک در آنها، وظیفه نظارت را برعهده خواهند داشت.
دکترجعفری نیز در همین راستا به اقدامات سازمان سردخانه ها و کشتارگاه ها اشاره کرده و می گوید: در سال جاری، سازمان سردخانه ها و کشتارگاه های شهرداری تهران با تاکید بر سلامت دام و رعایت موازین بهداشتی در عرضه آن (غذای سالم) و در نهایت تأمین سلامت شهروندان(شهروندان سالم)، حفظ محیط زیست شهری و جلوگیری از آلودگی آن، جلوگیری از اجحاف در حق شهروندان از نظر قیمت و توزین دام، سهولت دسترسی شهروندان به دام مورد نیاز جهت قربانی نمودن (شهر سالم) با همکاری مناطق ۲۲ گانه شهری و اداره کل دامپزشکی و استقرار دکتر دامپزشک مبادرت به ایجاد مراکز عرضه موقت بهداشتی دام در سطح مناطق ۲۲ گانه شهری کرده تا گامی در جهت تامین بهداشت شهر و شهروندان برداشته باشد.
۴۰۰ بیماری مشترک
دکتر زهره مشاک، دامپزشک، نیز با تاکید بر لزوم این نظارت ها به همشهری می گوید: بیش از۴۰۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد که در صورت مصرف گوشت آلوده بیماری از دام به انسان منتقل می شود که کرم های دستگاه گوارش (تنیا ساژیناتا)، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، بروسلوز و سالمونلا از پرخطرترین بیمارهای موجود در این زمینه هستند که تنها از طریق پرورش و ذبح بهداشتی دام قابل پیشگیری خواهند بود.دکتر مشاک همچنین، ذبح خانگی دام را علاوه بر احتمال وجود بیماری در گوشت و انتقال آن به افراد، از لحاظ امکان بروز آلودگی های ثانویه، غیربهداشتی قلمداد کرده و می گوید: امکان انتقال آلودگی از چاقو یا دست آلوده در هنگام ذبح وجود دارد.
همچنین هوا، محیط و پشم گوسفند یا موی بز و یا تماس قسمت های بیرونی بدن حیوان با بخش داخلی پس از باز کردن لاشه، احتمال آلودگی گوشت با انواع میکروارگانیسم ها را افزایش می دهد و در صورتی که افراد از این گوشت ها مصرف کنند، بیمار خواهند شد.صدف کوه کن
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
دیدن عشقهای مجازی از نزدیک (دکتر انوشه)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند