کفش، به قیمت سلامت | تعبیرستان
کفش، به قیمت سلامتپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

کفش، به قیمت سلامت

وقتی به بازار کفش می روی، جدای از قیمت هایی که سر به فلک می زند، با مدل هایی روبه رو می شوی که هوش از سرت می پراند.
کفش، به قیمت سلامت />به سختی می توانی کفشی پیداکنی که پاهایت درآن راحت باشد و وقتی چنین کفشی را بعد از ساعت ها جست وجو پیدا کنی، دیگر مجبوری با قیمت آن، هرچه باشد، کنار بیایی.
عجیب اینجاست که با تمام این ها مردم کوچه و خیابان را با کفش های پاشنه آنچنانی می بینی که بدون هیچ احساس ناراحتی درحال قدم زدن هستند. البته نمی خواهیم منکر فواید کفش های پاشنه بلند بشویم، بالاخره همین پاشنه ها می تواند قد کوتاه ما را چند سانتی متری بلند تر نشان دهد! اما حتی گاهی خانم های بلند قد هم تنها به خاطر پیروی از مد، چنین کفش هایی به پا می کنند.
جالب است بدانید آمار نشان داده در آمریکا ۴۲ درصد از زنان اعتراف به پوشیدن کفش هایی کرده اند که در آن احساس راحتی نمی کنند؛ فقط چون از آن کفش ها خوششان آمده. متاسفانه ۷۳ درصد از این زنان مبتلا به یکی از آسیب های وابسته به کفش بوده اند.
این مساله باعث شده کسانی که دغدغه سلامت مردم را دارند، درباره همین کفش ها، بررسی هایی انجام دهند. جدید ترین این مطالعات که در ماه اخیر منتشر شد نشان می دهد بین پوشیدن کفش پاشنه بلند و بیماری اسکیزوفرنی در زنان ارتباط وجود دارد.
گروهی از دانشمندان سوئدی در بررسی های خود توانسته اند ارتباط میان پوشیدن کفش پاشنه بلند و بیماری اسکیزوفرنی را در زنان کشف کنند. این دانشمندان از دانشگاه مالمو در سوئد در تحقیقات خود نشان دادند که اولین موارد بیماری اسکیزوفرنی در حدود هزار سال قبل و همزمان با اختراع کفش پاشنه بلند مشاهده شد.
در حقیقت اولین کفش های با پاشنه بلند در بین النهرین (میان رودان) تولید شد و اولین کسانی که به این بیماری روحی روانی مبتلا شدند نیز در این زمان و دراین منطقه زندگی می کردند.
براساس گزارش روزنامه انگلیسی دیلی میل، در انگلستان از سال ۱۷۰۰ به بعد زنان کفش پاشنه بلند را کشف کردند و همزمان با این کشف موارد بیماران اسکیزوفرنی نیز در این کشور دیده شد. در آمریکای شمالی هم تا زمانی که بومیان این قاره از کفش های پوستی صاف استفاده می کردند، هیچ مورد اسکیزوفرنی وجود نداشت اما از زمانی که کفش پاشنه بلند قدم به این سرزمین گذاشت، اسکیزوفرنی هم شکل گرفت.
این دانشمندان برای توضیح این ارتباط یک تئوری را مطرح کردند که براساس آن، حرکت های پا با افزایش فعالیت سلول های مغزی، گیرنده های انتهایی ترین قسمت بدن را تحریک می کنند. با بلند شدن پاشنه پا، گیرنده ها کمتر تحریک شده و در تولید داخلی هورمون شادی آور دوپامین که در مغز ترشح می شود، تغییر ایجاد می کنند. کاهش سطح دوپامین نیز در بروز بیماری اسکیزوفرنی نقش کلیدی دارد.
اورژانس ها شلوغ شده
برای خانم هایی که کفش پاشنه بلند می پوشند، خبرهای بد دیگری هم هست. یکی از پزشکان اورژانس در بیمارستان دانشگاهی ولز در کاردیف معتقد است آسیب ها و صدماتی که در اثر این گونه کفش ها برای زنان ایجاد می شود می تواند مشکلات طولانی مدت ایجاد کند.
دکتر ایوانز می گوید به دلیل مد شدن کفش های باپاشنه بسیار بلند، تعداد زنانی که در اثر این آسیب ها در بیمارستان بستری می شوند افزایش پیدا کرده است. این آسیب ها از پیچ خوردگی مچ پا گرفته تا شکستگی و د ررفتگی استخوان در بعضی موارد ممکن است صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. او معتقد است خانم ها برای پیشگیری از چنین وقایعی باید کفش هایی بپوشند که پاشنه آن از ۴ سانتی متر کمتر بوده و در ضمن پشت آن بسته و یا بند داشته باشد.
پهن بهتر از باریک
شاید باورتان نشود اما واقعا در این زمینه تحقیقات جالبی صورت گرفته است. مثلا در مطالعه ای که محققان تایوانی انجام داده اند اثر بلندی پاشنه کفش بر احساس راحتی و عملکرد بیومکانیکی زنان در حین راه رفتن بررسی شده. این محققان متوجه شدند که با بلند شدن پاشنه احساس ناراحتی این خانم ها بیشتر می شود.
توجیه آنها هم این بود که در کفش پاشنه بلند، فشار پاشنه و قسمت میانی پا به قسمت جلویی پا منتقل شده و نیروی عکس العمل زمین در جهت عمودی و قدامی-خلفی بیشتر می شود. جالب این جاست که با اضافه کردن بخشی به پاشنه به طوری که پاشنه یکسره شده و به بخش جلویی متصل شود، این فشار در کفش پاشنه بلند کمترشده و می تواند از ناراحتی آن کم کند.
یکی از مشکلاتی که پاشنه های بلند می تواند ایجاد کند، درد در انگشتان پاست. تنگ بودن جلوی کفش هم ممکن است این درد را ایجاد کند اما بلند بودن پاشنه هم مزید بر علت شده وبه جای اینکه فشار به کل کف پا توزیع شود فقط به قسمت جلوی پا وارد شده و با افزایش فشار به این قسمت از پا؛ درد هم بیشتر می شود.
حتی ممکن است این فشارها باعث ترک خوردگی وشکستگی های ریزی در استخوان های جلوی پا شود. البته این مشکلات یک شبه ایجاد نمی شوند، بلکه با گذشت زمان کم کم خود را نشان می دهند.
دشمنی برای پاها
مشکل دیگر ایجاد برجستگی دردناک در پاست. آن برآمدگی های استخوانی که در قاعده انگشت شست پا ایجاد شده و شکل پا را از حالت طبیعی خارج می کند. البته پاشنه بلند نمی تواند این برآمدگی را ایجاد کند، اما می تواند موجب دردناک شدن آن شود.
دو مشکل شایع دیگر میخچه و پینه هستند. این لایه های ضخیم شده پوست مرده معمولا در اثر اصطکاک با کفش بر روی انگشتان و یا کناره های پا ایجاد شده و در واقع نوعی دفاع بدن در برابر حمله ای است که کفش ها به پا کرده اند.
کفش هایی تنگ که دراین شرایط نقش دشمن را برای پاها ایفا می کنند. البته بلندی پاشنه هم می تواند فشار این حمله را بیشتر کند. ایجاد قارچ در ناخن های پا و فرورفتن ناخن به داخل گوشت پا هم از عوارض دیگر این کفش هاست. حتی وقتی انگشتان تحت فشار قرار می گیرند ممکن است به شکل غیر عادی خم شده و انگشتان چکشی شکل را به وجود آورند. در این حالت انگشتان به وسیله قسمت رویه کفش هم فشرده شده و ممکن است درد ناک شوند.
متاسفانه کسانی که سال ها از کفش پاشنه بلند استفاده کرده اند ممکن است دچار کوتاهی و جمع شدگی تاندون آشیل ( این رباط از پاشنه پا به عضله پشت ساق پا وصل شده ) شوند و در این صورت هنگام پوشیدن کفش های بدون پاشنه و راه رفتن بدون کفش در این ناحیه درد حس خواهند کرد.
پهن بودن هم بی فایده است
کفش پاشنه بلند نه تنها قسمت پایینی پا که در کفش است را دچار آسیب می کند، بلکه می تواند موجب آرتروز زانو و کمر درد هم بشود؛ بگذریم از کله پا شدن هایی که در اثر این کفش های پرطرفدار ایجاد می شود! در سال ۱۹۹۸ محققان دانشگاه هاروارد ارتباط پاشنه بلند کفش را با آرتروزیا همان استئوآرتریت زانو کشف کردند.
این بیماری دردناک با تخریب غضروف احاطه کننده مفصل زانو وساییدگی استخوان ها مشخص می شود. چندی بعد در سال ۲۰۰۱ دانشمندان در مجله لانست گزارش دادند که حتی پهن بودن پاشنه اگر چه احساس ناراحتی کمتری از پاشنه های نوک تیزایجاد می کند اما درپیشگیری از بروز این بیماری زانو تاثیری ندارد چون در این حالت هم چرخش زانو هنگام راه رفتن وجود دارد.
۱۰ توصیه به دوستداران کفش پاشنه بلند
با تمام این حرف ها اگر دلتان نمی آید از پوشیدن کفش پاشنه بلند بگذرید توصیه های زیر را فراموش نکنید:
۱) کفشی را که کاملا اندازه است انتخاب کنید. چون بزرگ بودن کفش باعث سرخوردن جلوی پا هنگام راه رفتن می شود و فشاربه این قسمت را بیشتر خواهد کرد.
۲) زمان هایی که طولانی سر پا می ایستید برای جلوگیری از فشار زیاد به پا از بالشتک و کفی های سیلیکونی چسبنده استفاده کنید که جلوی ضربه به پا را بگیرد.
۳) پاشنه های پهن ترو یکسره بهتر از پاشنه های باریک و نوک تیز هستند چون علاوه بر اینکه برای حفظ تعادل شما مناسب ترند، با توزیع بهتر وزن به کاهش فشار کمک می کنند.
۴) به شیبی که پاشنه درکفش ایجاد می کند توجه کنید. کفش هایی که شیب ملایم تری دربستر کفش ایجاد می کنند، فشار کمتری به جلوی پا وارد کرده و مناسب ترند.
۵) اگر مبتلا به میخچه و پینه پا هستید و می خواهید کفش پاشنه بلند بخرید بهتر است کفش های جلو باز را انتخاب کنید که به قسمت جلویی پا فشار کمتری وارد شود.
۶) کفش های پاشنه بلند را تنها در موقعیت های خاص مثل مهمانی های ویژه ( که قرار نیست خیلی راه بروید و...) استفاده کنید ! استفاده مداوم و طولانی مدت آسیب های بیشتری به دنبال خواهد داشت.
۷) حتما قبل از خریدن کفش هر دو لنگه آن را بپوشید و اگر یکی از پاهایتان کمی بزرگ تر است، کفشی را انتخاب کنید که به اندازه پای بزرگ تر شماست.
۸) برای خرید کفش بعداز ظهر ها بروید چون در طول روز به تدریج پاها متورم می شوند.
۹) اگر پا به سن گذاشته اید، بهتر است از خیر کفش پاشنه بلند بگذرید چون با افزایش سن پاهای شما پهن تر شده و چربی کف پای شما هم کمتر می شود، بنابر این این کفش ها فشار بیشتری به پای شما وارد خواهند کرد. تازه اگر بیفتید احتمال شکستگی استخوان های شما هم بیشتر است.
۱۰) اجازه ندهید هماهنگی با مد روز شما را از ایستادن، نشستن و راه رفتن بدون درد عاجز کند. اکنون با برداشتن گام هایی کوچک می توانید جلوی آسیب های احتمالی آینده را بگیرید.دکتر مهشید چایچی
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خاطره ای از سقوط هواپیما (حجت الاسلام داستانپور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند