مهندسی لبخند | تعبیرستان
مهندسی لبخندپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

مهندسی لبخند

گفت وگو با دبیر سومین کنگره علمی دندا نپزشکان عمومی درباره پدیده ای نو که دندا نپزشکان در آن نقش مهمی دارند.
تا به حال، به لبخند زیبا و
مهندسی لبخند دوست داشتنی چند نفر حسودی کرده اید؟ دندان هایی سفید و ردیف که برق می زنند و پیش خودتان می گویید: چه لبخند زیبایی! ولی واقعیت این است که بسیاری از این لبخندهای زیبا، هنر دست دندا نپزشکان است و این چهره ها از درمان های دندا نپزشکی ویژه ایی به نام «طراحی لبخند» (Desine smile) استفاده کرده اند.
درمان هایی که هم اکنون نیز در کشور ما نیز در کلینیک های دندا نپزشکی به دوستداران لبخند زیبا ارائه می شود.
در کنگره اخیر انجمن دندا نپزشکان عمومی ایران، دندا نپزشکان ایرانی گردهم آمدند تا ضمن بررسی جدیدترین یافته های علمی روز دنیا در رشته دندا نپزشکی، جدیدترین روش های «طراحی یک لبخند زیبا» برای بیماران خود را مرور کنند.
در حاشیه این کنگره علمی، با دکتر همایون فراست، دندا نپزشک عمومی و دبیر اجرایی این کنگره، درباره اصول «طراحی لبخند» به گفت وگو نشستیم.
▪ آقای دکتر، خیلی ها لبخند زیبایی دارند. چه ویژگی هایی در یک لبخند باید وجود داشته باشد که به چشم دلنشین بیاید؟
ـ یک لبخند زیبا، باید دارای سلامت، زیبایی و پاکیزگی و محبت باشد. این ۴ فاکتور یک لبخند دلنشین را به چشم بیننده می آورند. سلامت در یک لبخند مهم است و باید تمام اجرایی که در یک لبخند دیده می شوند سالم باشند.
دندان ها، لثه ها، لب ها، چهره بیمار باید سالم و بدون عیب و نقص باشند. زیبایی، پدیده ای هارمونیک در یک لبخند زیباست که اگر در لبخند کسی به چشم بیاید، آرامش، چشم نوازی را به بیننده انتقال داده و حس زیبایی پسندی -که در وجود انسان ذاتی است- را ارضا می کند. در یک لبخند زیبا شما هماهنگی زیادی در رنگ و فرم دندان ها، شکل و اندازه و خطوط لب ها و لثه ها خواهید دید و از طرف دیگر، همه این اجزا با بخش های دیگر صورت مثل بینی، چشم و ابرو هماهنگی خواهند داشت.
▪ اگر فردی با مراجعه به دندا نپزشک، زیبایی و سلامت لبخندش را به دست آورد، آیا برای داشتن یک لبخند زیبا کافی نیست؟
ـ خیر. عرض کردم که یک لبخند زیبا، ۲ شاخص دیگر نیز دارد و آن پاکیزگی و نمایش محبت و احساس در لبخند است که کاملاً به بیمار وابسته است. هر کس برای داشتن لبخندی زیبا، باید پاکیزگی و تمیزی دهان و دندانش را رعایت کند و دندان ها و لثه ها و لب هایش را تمیز نگه دارد که این کار با مسواک زدن و نخ کشیدن مرتب انجام می شود. اگر شما لبخندی سالم، زیبا و پاکیزه داشته باشید، حس خوب و اعتماد به نفس زیادی پیدا خواهید کرد که می توانید این احساس را در قالب نمایش محبت در لبخند خود به دیگران منتقل کند.
▪ شما با این جمله «هر چهره ای با لبخند زیباتر است» موافقید؟
ـ اصولاً این مسئله آن قدر متداول است که به شکل یک فرهنگ در آمده است و در همه فرهنگ ها گفته می شود هر چهره ای با لبخند زیباتر است. این شعاری است که در تبلیغات بسیاری از محصولات دندا نپزشکی در سراسر دنیا استفاده می شود و مردم را به تلاش در راه داشتن لبخندی زیباتر تشویق می کند.
▪ با این حساب، به نظر شما می توان برای هر کس درمان «طراحی لبخند» را انجام داد و لبخند زیباتری را در چهره اش نشاند؟
ـ بله، می توان طراحی لبخند را برای هر کسی انجام داد، ولی شاید نتوان به نتایج مساوی برای همه افراد رسید؛ یعنی ممکن است پس از طراحی لبخند و انجام درمان های مربوط به آن، لبخند فردی بسیار زیباتر از فرد دیگری شود که این به سن و سال، آناتومی صورت (چهره) و بسیاری از عوامل دیگر وابسته است.
به همین دلیل، انتخاب بیماران برای انجام این درمان، بسیار مهم است و دندا نپزشک با مشورت بیمار و ارزیابی خواسته های او به این نتیجه خواهد رسید که آیا «طراحی لبخند» برای او مناسب است یا نه. این انتخاب درست بیمار برای اصلاح طرح لبخندش، در رضایت نهایی از درمان و به دست آوردن نتایج درخشان پس از درمان، اهمیت زیادی دارد.
▪ در «طراحی لبخند» و «اصلاح طرح لبخند» یک دندا نپزشک چه کارهایی برای بیمار انجام می دهد؟
ـ در طراحی لبخند در مطب دندا نپزشکی مجموعه ای از درمان های زیبایی برای بیمار انجام می شود. نخست تغییراتی در دندان ها داده خواهد شد که در نتیجه آن لثه ها و بافت های نگهدارنده دندان با لب ها و شکل لب ها هماهنگی پیدا کنند یک دندا نپزشک خطوط چهره را شناسایی کرده، رنگ مناسب برای دندان ها را با توجه به پوست فرد تعیین می کند و فاصله های بین دندان ها و دندان ها و لب ها را شناسایی کرده و برنامه ای برای هماهنگی این اجزا با یکدیگر می ریزد و در نهایت بر اثر این اصلاحات و برقراری هماهنگی ها، لبخندی زیبا برای بیمار به ارمغان آورده می شود.
▪ عمل طراحی لبخند فقط جنبه زیبایی دارد و فقط برای زیباتر کردن فرد انجام می شود؟
ـ خیر. به دست آوردن لبخند زیبا فقط بخشی از اهداف این درمان هاست. به عنوان نمونه گاهی دندان های برخی بیماران نامرتب رویش پیدا کرده است و باعث بروز مشکلات دهانی و حتی پوسیدگی دندان ها می شود. در طراحی لبخند این نامرتبی ها برطرف شده و از بسیاری از بیماری های دهان و دندان پیشگیری و زیبایی نیز تأمین می شود. جنبه های زیبایی در طراحی لبخند یک هدف ثانویه است و ما در درجه اول به یک سلامت بافتی در دهان و دندان دست پیدا می کنیم و به صورت ثانویه زیبایی لبخند هم حاصل خواهد شد.
▪ برای درمان «طراحی لبخند زیبا» باید به کدام دسته از دندا نپزشکان مراجعه کرد؟
ـ طراحی لبخند، یک کار تیمی است و برای طراحی لبخند زیبا، دندا نپزشک باید در بخش های ترمیمی، درمان بیماری های لثه (پریودونتولوژی)، مرتب کردن دندان ها (ارتودنسی) تبحر داشته باشد و دوره های لازم در این زمینه ها را دیده باشد.
▪ فکر می کنید چه کسانی نامزد مناسبی برای «طراحی لبخند» خواهند بود و از این درمان بهترین فایده را می برند؟
ـ خب، افرادی هستند که از لحاظ شغلی بیشتر با مردم و ارباب رجوع سر و کار دارند و داشتن چهره ای دلنشین در موفقیت شغلی شان مؤثر است. این افراد اگر با یک طراحی دقیق، شکل لبخندشان را اصلاح کنند، بیشترین فایده را از این درمان خواهند برد. سخنرانان، استادان دانشگاه، معلمان، هنرپیشه ها، سیاستمداران و... از جمله افرادی هستند که بهترین نتایج را از این درمان می گیرند.
▪ این درمان عوارضی هم برای بیماران در پی دارد؟
ـ هر درمان دندا نپزشکی عوارضی در پی دارد ولی اگر درست و صحیح و بر اساس اصول علمی انجام شود و دندا نپزشک تجربه کافی در این زمینه داشته باشد، عوارض به حداقل میزان خود یا به صفر می رسد.
▪ هزینه این درمان در ایران چقدر است؟
ـ هزینه مشخصی را نمی توان برای آن در نظر گرفت و بر اساس درمان هایی که قرار است برای اصلاح طرح لبخند انجام شود، مثل سفید کردن دندان ها، جراحی لثه ها، مرتب کردن دندان ها و ... این هزینه تعیین می شود. این درمان مانند سایر درمان های زیبایی شامل هیچ گونه بیمه ای نخواهد شد.
▪ بهترین سن برای اصلاح طرح لبخند چه سنی است و بهتر است افراد در چه سنی برای این درمان به دندا نپزشک مراجعه کنند؟
ـ این درمان سن خاصی ندارد ولی نکته اصلی این است که بهتر است پس از پایان سن رشدی، یعنی ۱۸ سالگی، این درمان انجام شود تا نتایج آن مدت بیشتری پایدار باقی بماند و نتایج درمان با ثبات باشد.دکتر گلرخ ثریا
روزنامه همشهری

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
با مال حرام که نمیشه (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند