راز سوزن های درمانگر | تعبیرستان
راز سوزن های درمانگرپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

راز سوزن های درمانگر

سریال موفق یانگوم که در حال حاضر ماه هاست از تلویزیون ایران و برخی از کشورهای دیگرپخش می شود، مردم را تا حدود زیادی با فرهنگ مردم کشور کره و
راز سوزن های درمانگر روش های درمانی آنها آشنا کرده است و امروز تقریبا همه مردم کشورمان تا حدودی با جادوی سوزن های کوچک طب سوزنی آشنا شده اند.
اینکه تا چه اندازه تجویزهای گیاهی و درمانی طبیبان درباره این سریال و از جمله یانگوم از نظر پزشکی درست و مورد تایید است، مبحثی است که در مقوله مورد بحث ما نمی گنجد. ما در اینجا فقط سعی داریم، به طور مختصر به معرفی طب سوزنی و روش درمانی آن بپردازیم. قدمت طب سوزنی به بیش از چند هزار سال پیش در کشور چین باز می گردد و قدیمی ترین متنی که در توصیف طب سوزنی یافت شده است، متعلق به سال ۱۱۲۷ قبل از میلاد مسیح است. در سال ۲۶ میلادی نخستین کتاب در شرح طب سوزنی در چین نگاشته شد. امروز این طب نه تنها در کشور چین بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا طرفداران زیادی دارد و پزشکان و بیماران فراوانی به آن روی می آورند. طب سوزنی در واقع روش درمانی سنتی کشور چین است و همانگونه که به طب سنتی ایران، طب بوعلی سینا و به طب سنتی هند آیورودا گفته می شود، طب سنتی چین هم به نام طب سوزنی مشهور است. استفاده از این طب سنتی تا قرن ها به آسیا محدود بود تا اینکه فرانسوی ها در قرن ۱۶میلادی با آن آشنا شدند و استفاده از آن را در اروپا گسترش دادند.
انرژی های نهفته
چینی های باستان معتقد بودند؛ بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان، دارای کالبدی انرژیک است و این انرژی یا جریان حیاتی، موسوم به «oi»، در کانال هایی به نام «مردین» و درون ارگا ن های حیاتی بدن جریان دارد. جالب است بدانید که امروزه توسط روش هایی خاص، این کانال ها قابل رویت شده اند. همان طور که آب در رودخانه ها جریان دارد، انرژی نیز در کانال ها (مردین ها) در گردش است. تا زمانی که انرژی جاری است و مانعی در سر راه آن قرار نگرفته، بیماری وجود ندارد. به عقیده چینی ها معمولا بیماری به دو دلیل به وجود می آید؛ اول، بر اثر بر هم خوردن تعادل انرژی در کانال های بدن و دوم، بر اثر اختلال در رسیدن انرژی به اندام های مختلف. استرس، مواد شیمیایی، آلودگی، تغذیه نامناسب و... از عواملی هستند که ممکن است باعث توقف و یا کند شدن جریان انرژی در بدن فرد شده و با بر هم زدن تعادل سیستم ایمنی بدن منجر به بیماری شوند. براساس طب سنتی چینی(طب سوزنی) بدن انسان تحت تأثیر دو نیروی مخالف اما مکمل به نام های یین(yin) و یانگ (yang) قرار دارد. یین نیروی منفی است و به صفاتی چون سردی، آرامی و در کل حالت غیر فعال بر می گردد و یانگ نیروی مثبت است که به صفاتی مانند گرمی، هیجان و فعال بودن نسبت داده می شود. این نیروها در مردین ها جاری هستند. عدم تعادل در این دو نیرو در بدن باعث بر هم خوردن جریان طبیعی و سالم انرژی حیاتی( oi) و در نهایت بیماری خواهد شد. مردین یا کانال های انرژی ۱۴ تا هستند که ۶ مورد کانال مربوط به اندام های توپر yin یعنی قلب، پریکارد، کبد، طحال، کلیه و ریه هستند و ۶ کانال دیگر مربوط به اندام های توخالی yang یعنی روده کوچک، روده بزرگ، کیسه صفرا، مثانه، مری و معده است. دو کانال دیگر هم وجود دارد که روی خط وسط سطح بدن (ستون فقرات و جناق سینه) قرار دارند.
درمان با سوزن
در طب سوزنی با تحریک نقاط حساس روی کانال های انرژی می توان اختلال ایجاد شده در انرژی را برطرف و بیماری را درمان کرد. ۱۲ عدد از این مسیرها و نقاط به عنوان نقاط اصلی و تعداد ۸ عدد به عنوان نقاط سطح دوم معرفی می شوند و در مجموع بیش از دوهزار نقطه دیگر نیز به آنها متصل است.
تحریک این قسمت های بدن روی وضعیت شیمیایی و عصبی مغز تأثیر گذاشته و منجر به عکس العمل هایی مانند کاهش درد، تغییر فشار خون و... می شود و در نهایت سلامت بیمار را تامین می کند. باید متذکر شد که نقاط حساس طب سوزنی، محل هایی در بدن ما هستند که شبکه مجاری و اعصاب، به ویژه با تراکمی زیاد در زیر پوست جای دارند. فرو کردن یک سوزن نازک در این محل، به گونه ای تحریک الکتریکی در قشر خارجی مغز را به وجود می آورد که درک احساس درد در آن انجام می گیرد. در این محل، مواد شیمیایی بدن، یعنی اوپیوئیدها فعال شده و با احساس درد مقابله می کنند. هیپوتالاموس مغز میانی، مواد سروتونین و آندورفین را ترشح می کند که تاثیری تحریک کننده بر سیستم دفاعی بدن دارند. به این ترتیب درد بیمار تسکین می یابد. پزشک براساس تشخیص خود مبادرت به انتخاب نقاط خاصی در بدن بیمار می کند. درمانگر باید عنصری را که در بدن ضعیف تر عمل می کند بیابد و با انتخاب نقطه صحیح برای انجام طب سوزنی، عنصر مورد نظر را تقویت کرده و هماهنگی را به بدن برگرداند. شاید باور کردنش سخت باشد که با تحریک نقاط مختلف بدن با یک سوزن بسیار کوچک بتوان بیماری های مختلفی مانند دردهای مفصلی بخصوص در ناحیه دست و شانه و گردن، درد مهره های کمری، آلرژی، آرتروز، میگرن، بی خوابی ها، ترک اعتیاد و برخی اختلالات روحی - روانی را درمان کرد. در طب سوزنی پزشک ابتدا اقدام به فرو کردن سوزن در نواحی درد می کند و سپس به نقاط نزدیک به محل درد که روی مسیر انرژی هستند، سوزن می زند. در مرحله آخر به نقاط دور از محل درد و داخل مسیر انرژی سوزن زده می شود.
امروزه در طب سوزنی از سوزن های استیل، نازک و انعطاف پذیر استفاده می شود. قطر این سوزن ها از ۲/۰ تا ۶/۰ میلی متر و طول آنها از ۱ تا ۱۰ سانتیمتر متغیر است، در هنگام وارد کردن سوزن بطور عمودی بین انگشتان قرار می گیرد. عمق فرو کردن سوزن از چند میلیمتر تا ۵ سانتیمتر (با توجه به محل نقطه) متغیر است. سوزن ها بنا به نظر پزشک در مدت زمان های متفاوتی از چند لحظه تا چند دقیقه در جای خود باقی می مانند و سپس خارج می شوند. گاهی ممکن است پزشک برای دستیابی به هدف خود در درمان بیمار از مانورهای خاصی مانند بالا و پایین کردن سوزن و یا چرخاندن آن در محل فرو رفته، بهره بگیرد. امروزه در درمان طب سوزنی ممکن است از جریان الکتریسیته نیز استفاده شود.
روش تشخیص
تشخیص در طب سوزنی کار بسیار دشواری است. از بیماری که مراجعه می کند باید یک شرح حال مفصل در مورد تمام اعضای بدن گرفت و او را از نظر روحی- روانی سنجید. معاینه از نحوه صحبت کردن، راه رفتن، نشستن روی صندلی، رنگ و حالت چهره، ناخن ها و لب ها شروع می شود و با معاینه نبض و زبان ادامه می یابد. معاینه زبان در طب سوزنی اهمیت ویژه ای دارد و می توان از روی معاینه زبان به بسیاری از بیماری های فرد پی برد. رنگ زبان، شکل آن، نوع بار روی زبان و محل قرار گرفتن آن، تورم زبان و حس خطوطی که بارها هریک از ما روی زبانمان مشاهده کرده ایم و از آن سرسری گذشته ایم، می تواند به تشخیص کمک کند. نبض چینی هم یکی از روش های تشخیصی در طب سنتی چین است. این نبض، نبضی متفاوت با نبض متداول است و فقط افراد خاصی توانایی تشخیص این نبض را دارند. تشخیص این نبض کاملا حسی و در سه عمق مختلف است.
عناصر پنج گانه و طب سوزنی
شیوه طب سوزنی عناصر پنج گانه، نوع باستانی طب سوزنی است که به درمان تمام لایه های وجود شخص یعنی بدن، ذهن، قلب (احساسات) و روح می پردازد. عناصر پنج گانه باستانی، دیدگاه ظاهرا ساده و در درون پیچیده چینی های باستان را بر رابطه تنگاتنگ انسان و تمام مظاهر طبیعت به نمایش می گذارد. چینی های باستان معتقد بودند: جهان مادی و ازجمله بدن انسان از ۵ عنصر آتش، خاک، فلز، آب و چوب تشکیل شده است که این عناصر در حال واکنش با یکدیگر هستند. آتش از دیدگاه آنها نماد و عنصر تابستان بوده و با احساس شعف و شادمانی در ارتباط است. افرادی که عنصر غالب وجودشان آتش باشد به داشتن دوستان زیاد و ایجاد روابط دوستانه با اطرافیان خود بسیار علاقه دارند. آنها معمولا خندان هستند و گاهی در عمق وجودشان احساس غصه وجود دارد که هیچ وقت دیده نمی شود. خاک عنصر تابستان گذشته به شمار می رود و با حس همدردی و دلسوزی همراه است. افرادی که عنصر خاک بر وجودشان غالب است، می توانند مانند یک مادر به دیگران رسیدگی کند و آنها را از هر نظر تغذیه کنند. هرچند احساس درک دیگران بسیار مهم است اما افراد خاکی گاهی بسیار تنها بوده و احساس خلاء می کنند. فلز عنصر پاییز و با حس اندوه و ماتم همراه است. افراد تحت سلطه این عنصر، به دنبال چیزهای پاک و روحانی هستند. آنها برای خود و دیگران استانداردهای بالایی در نظر دارند و احترام متقابل برایشان بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات آنها با حس ناگواری از «اگر چنین و چنان می شد...» زندگی می کنند. آب عنصر زمستان و مرتبط با حس ترس است. چنین افرادی دارای سماجت و اراده ای هستند که آنها را در شرایطی که موجب وحشت دیگران می شود، موفق و سربلند نگه می دارد. گاهی آنها حس عمیقی از وحشت را در وجود خود پنهان کرده اند. چوب عنصر بهار و با حس خشم در ارتباط است. افرادی که با عنصر چوب هماهنگی دارند، بیشتر از دیگران در کارها اعم از برنامه ریزی، تصمیم گیری و عمل، موفق هستند. نقطه قوت آنها آینده نگری شان است اما اگر از تعادل خارج شده باشند به راحتی کارهایشان را رها می کنند و حس ناامیدی آنها را فرا می گیرد.شهرزاد عبدیه
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
مرگ و زندگی (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند