تحولات علم پیوند موی طبیعی | تعبیرستان
تحولات علم پیوند موی طبیعیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

تحولات علم پیوند موی طبیعی

سلسله تحولات بوجود آمده در علم پیوند طبیعی در طول دهه های گذشته همواره در جهت دستیابی به ظاهری هرچه طبیعی تر بوده است. اولین هدف در پیوند موی طبیعی
تحولات علم پیوند موی طبیعی برگرداندن موهای قابل رشد به پوست سر بیمار طاسی که از این مسئله رنج می برد بود.
پس از اینکه پیوند موی طبیعی با موفقیت در بیماران انجام گردید تلاش پزشکان به این مسئله متمرکز شد که موهای پیوندی حتی الامکان ظاهری طبیعی تر و درست شبیه موهای خدادادی و اولیۀ فرد داشته باشند. پزشکان می دانستند که این مهم تنها با استفاده از آمیخته تکنولوژی و هنر قابل دسترسی است.
پیشرفتهای صورت گرفته در زمینۀ ساخت ابزار و ابداع تکنولوژی های بزرگنمایی به پزشکان پیوند موی طبیعی اجازه داد تا آنها بتوانند واحدهای بسیارکوچک مو را از ناحیه دهنده برداشت کنند به طوریکه به هر یک از این گروههای کوچک مو واحد فولیکولی ( فولیکولاریونیت ) گفته شد.
در حالیکه قبل از آن دسته جات بزرگی از پیازهای مو ( فولیکولاریونیت ) که شامل ۲۰،۱۰ و یا حتی تعداد بیشتری فولیکول بودند برای کاشت مورد استفاده قرار می گرفتند.
به این ترتیب هنر پیوند موی طبیعی از زمانیکه متخصصین این رشته توانایی بدست آوردن مهارتهای لازم در بازسازی خط موی طبیعی و نیز برگرداندن موها به نواحی شقیقه ها، پیشانی، حد واسط و فرق سر با نمای طبیعی را به دست آورند دستخوش پیشرفتهای چشمگیری شده است.
با این وجود بیمار متقاضی پیوند موی طبیعی بایستی به این نکته توجه کند که ممکن است نتیجه این عمل برای وی با آنچه که او در ذهن خود متصور ساخته است متفاوت باشد. به مثالهای زیر توجه نمایید :
▪ یک مرد ۴۰ ساله با ریزش موی هورمونی- ژنتیکی ( Andnogenetic alopecia ) انتظار داردکه با انجام پیوند موی طبیعی ظاهری جوان تر پیدا کند.
به هر حال وی بایستی به این نکته توجه نماید که با این عمل فقط بخشی از چهره او جوانتر می گردددر حالیکه وی بایستی به فکر درمان چین و چروکهای پیشانی و دور چشم خود نیز باشد !
بنابراین وقتی که او در آینه چهره خود را می بیند بایستی برای او این مسئله روشن شده باشد که اثرات انجام پیوند موی طبیعی تا چه حدی چهرۀ او را جوانتر کرده و انتظارات او را برآورده می سازد.
▪ خانمی ۵۰ ساله که دارای ریزش موی منتشر می باشد بطوریکه این مشکل حالت موهای او را دچار اختلال کرده است احساس می کند که چهرۀ بسیار پیری دارد. وی امیدوار است با انجام پیوند موی طبیعی بتواند حالت اولیۀ موهای خود را بدست آورده و چهرۀ بسیار جوانتری پیدا کند.
وقتی به چهرۀ وی نگاه می کنید دارای صورتی با خطوط ظریف اطراف لبها، حالتی پف آلوده در اطراف چشمها و ابروها و پوستی زبر در اثر تابش دهها سال نور آفتاب می باشد. انتظار چنین فردی از نتیجۀ پیوند موی طبیعی چیست ؟
در هر دو مورد فوق ممکن است بیمار از نتیجۀ عمل پیوند موی طبیعی رضایت کافی را بدست نیاورد. در چنین مواردی برگزاری جلسات مشاوره بسیار حائز اهمیت است.
در این جلسات پزشک با بیمار در مورد نتایج انجام این عمل و واقعیات موجود در این زمینه به بحث می نشیند. چهارچوب این مباحثات بایستی موارد زیر را شامل گردد :
۱) شفاف سازی دورنمای نتیجۀ نهایی انجام پیوند موی طبیعی و بطور کلی مزایا و محدودیتهای آن برای هر بیمار متفاوت است.
۲) پرداختن به ریزش مو به عنوان فقط یکی از عوامل مؤثر در نمای کلی چهرۀ بیمار و روشن ساختن میزان نقش بازسازی و برگرداندن موها در جوانتر شدن وی.
سلسله تحولات و سیر تکاملی علم پیوند موی طبیعی به نقطه ای رسیده که در حال حاضر آن را در بستر جراحی زیبائی به شکل یک شاخۀ تخصصی درآورده است بیمار متقاضی پیوند موی طبیعی بایستی با پزشک خود همانند بیماری که برای درمان به پزشک رشته مربوطه مراجعه می نماید مشاوره نموده و از چگونگی انجام عمل و نتایج آن آگاهی کافی و اطمینان حاصل نماید.
ارتباط بین پزشک متخصص پیوند موی طبیعی و بیمار بایستی به گونه ای باشد که پزشک از میزان انتظارات و نیاز بیمار آگاه شده و با ارزیابی وی بعنوان یک بیمار بتواند او را ارضاء نماید.
علم پیوند موی طبیعی به خودی خود تخصصی منحصر به فرد است که در آن پزشک بایستی انتظارات و نیازهای بیمار را همیشه در قالب یک مقولۀ کاملاً علمی مورد بررسی قرار دهد.تهیه و تنظیم : دکتر آزاده سجادیه- دکتر حمیدرضا کهنموئی
برگرفته شده از سایت اینترنتی انجمن بین المللی پیوند موی طبیعی آمریکا
وب سایت آزاده سجادیه

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
فرود هواپیما برای نماز اول وقت (استاد محسن قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند