در انتظار یک میهمان کوچک | تعبیرستان
در انتظار یک میهمان کوچکپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

در انتظار یک میهمان کوچک

چنانچه شما و همسرتان از هر نظر آماده بزرگ تر شدن خانواده دونفره خود هستید و می خواهید مسئولیت پدری و مادری را قبول کنید. باید بدانید به منظور اینکه
در انتظار یک میهمان کوچک فرزندی سالم و خوب داشته باشید ابتدا باید از نظر جسمی و سپس از نظر روحی در سلامت و آرامش کافی باشید تا بتوانید از پس این مسئولیت که یک عمر با شماست به خوبی بر آیید و دچار مشکلات جدی نشوید.
ما در این قسمت شما را با نکات لازم در این زمینه آشنا می کنیم:
مصرف اسید فولیک را آغاز کنید.
حتی اگر شما به اندازه کافی از مواد غذایی لازم استفاده کنید تأمین میزان کافی اسید فولیک از طریق غذاهای طبیعی کاری دشوار است به همین دلیل توصیه می شود که قبل از بارداری و زمانی که تصمیم به بچه دار شدن گرفتید مصرف روزانه ۴۰۰میکروگرم اسید فولیک را شروع کنید.
بررسی ها نشان داده اند چنانچه حداقل یک ماه قبل از بارداری مصرف اسیدفولیک شروع شود و حداقل تا آخر ۳ماهه اول بارداری ادامه یابد می تواند تا ۷۰درصد مانع از بروز مشکلات عصبی و نخاعی در فرزند شما شود.
البته می توانید قرصهای مکمل ویتامینی را که شامل اسید فولیک نیز می باشند با نظر پزشک از داروخانه ها تهیه نمایید.
فقط در نظر داشته باشید اگر قرصهای مولتی ویتامین استفاده می کنید مقدار ویتامین آ موجود در آن نباید بیش از ۲۵۶۵ واحد باشد. زیرا مقدار زیاد این ویتامین موجب بروز صدماتی برای جنین می شود. به همین دلیل بهتر است انتخاب ویتامین مناسب برای شما تحت نظر پزشک انجام شود.
به طرف سیگار نروید.
اگر از انواع دخانیات و سیگار استفاده می کنید حالا وقت ترک است. زیرا این گونه مواد پس از استعمال در سیستم بدنی شما باقی می مانند.
تحقیقات بسیاری نشان می دهند که استفاده از سیگار و مواد اعتیاد آور حتی در شرایطی امکان باروری را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد و در صورت بارداری نیز ممکن است منجر به سقط جنین تولد نوزاد نارس و کم وزن شود.
در ضمن ثابت شده چنانچه خود مادر سیگار نکشد اما در معرض دود سیگار دیگران قرارگیرد تأثیری به مراتب بدتر بر او و جنین خواهد داشت.
حتی اگر تا به حال سیگار می کشیدید به محض اینکه قاعدگی شما بیش از یک هفته عقب افتاد به منظور احتمال بارداری قرارگرفتن در معرض دودسیگار و استعمال آن را کنار بگذارید.
در مصرف کافئین زیاده روی نکنید.
متخصصان توصیه می کنند به دلیل اینکه مصرف زیاد کافئین مانع از جذب آهن در بدن می شود افرادی که باردار هستند از مصرف زیاد این گونه نوشیدنی ها خودداری نمایند.
پس در مصرف زیاد چای- قهوه- کاکائو- و نوشابه های گازدار تجدیدنظر کنید.
البته روزی یکی دو فنجان از این گونه نوشیدنی ها ضرر ندارند اما بیش از آن را مصرف نکنید.
به جای مصرف قهوه می توانید نوک قاشق نسکافه یا قهوه را به یک لیوان شیر اضافه کنید تا علاوه بر دریافت کلسیم و طعم مورد نظر میزان قابل توجهی از کافئین را نیز وارد بدن خود نکنید.
مراقب وزن خود باشید.
چنانچه وزن شما در حد طبیعی باشد باروری بهتر و ساده تری نیز خواهید داشت. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند دیرتر باردار می شوند. پس چنانچه شاخص توده وزن یا بی.ام.آی شما بین ۲۰تا ۳۰باشد اقدام به بارداری کنید و در غیر این صورت تا رسیدن به وزن ایده آل از اینکار خودداری نمایید.
یخچال را از مواد سالم پر کنید.
درست است که شما هنوز دو نفر نیستید اما باید غذاهایی را برای خوردن انتخاب کنید که سالم و مقوی باشند. سعی کنید حداقل روزی دو وعده میوه و دو پیمانه و نیم سبزیجات تازه مثل برگهای سبز- کاهو و دیگر سبزیجات را میل کنید.
مواد غذایی سرشار از کلسیم مانند شیر و آب میوه های غنی شده با کلسیم و ماست از جمله منابع غذایی خوب می باشند.
انواع ماهی ها را نیز در برنامه غذایی خود قراردهید. اما از کنسرو ماهی خودداری نمایید زیرا دارای مقادیری جیوه است که برای بدن شما مناسب نیست.
حرکات ورزشی اهمیت بسیاری دارند.
چنانچه به تحرک و ورزش عادت داشته باشید به احتمال زیاد در دوران بارداری نیز بدنی قوی و سالم خواهید داشت.
در ضمن ورزشهایی که کمی تعریق ایجاد کنند نیز در کاهش استرس مؤثرند.
ورزش کامل روزی ۶۰دقیقه است اما در دوران بارداری می توانید ورزشهایی مانند پیاده روی- دوچرخه سواری آهسته و نرمشهای مناسب را دنبال کنید.
در ضمن به منظور آرامش و انعطاف پذیری بیشتر می توانید از یوگا بهره مند شوید و حداقل روزی ۲۰ دقیقه ورزش را انجام دهید.
به دندانپزشک مراجعه کنید.
بهتر است در هنگام تصمیم به بارداری و قبل از شروع دوران بارداری نزد دندانپزشک بروید تا اگر قرار است عفونتی در دهان و دندانهای شما درمان شود تا به واسطه عکسبرداری و بی حسی دندانها درست شوند قبل از بارداری انجام شود و در شرایطی که دندانها سالم است باردار شوید.
لازم است بدانید که آمار نشان داده زنانی که دچار عفونت و خرابیهای دندان هستند ۷ برابر بیشتر در معرض زایمان نوزادان نارس می باشند.
این گونه افراد در بارداری فشار خونی بالا دارند و مسمومیتهای بارداری نیز بیشتر آنها را تهدید می کند.
در ضمن مشکلات دندانی در طول بارداری تشدید می شوند اما در صورت درمان عموماً در بارداری مشکلی ایجاد نمی کنند.
قبل از بارداری نزد متخصص زنان بروید.
بهتر است قبل از اقدام به بارداری تحت نظر متخصص زنان باشید تا از نظر سوابق و وضع جسمی و حتی آزمایشات خون و وضعیت هورمونها مورد ارزیابی قرار گیرید.
بدین ترتیب از بسیاری از ریسکهای دوران بارداری جلوگیری خواهد شد.
در ضمن از نظر دریافت واکسنهایی نظیر سرخجه و آبله مرغان نیز به موقع اقدام خواهید کرد.
از نظر عفونتهای داخلی - پاپ اسمیر و دیگر آزمایشات نیز بهتر است قبل از بارداری مورد ارزیابی قرار گیرید.
وضعیت بدنی خود را نیز از نظر باروری تحت نظر داشته باشید. دقت داشته باشید که در صورت مصرف قرصهای ضد بارداری و برخی دیگر از شیوه های جلوگیری به محض قطع آنها ممکن است بارداری صورت نگیرد. به همین دلیل با قطع آنها و انجام بررسی های لازم زمانی را برای باردارشدن در نظر گیرید.
خطرات محیطی را حذف نمایید.
اگر به واسطه شغل خود در محیط های رادیولوژی- شیمی درمانی و پرتودرمانی هستید بهتر است تغییری در کار خود ایجاد نمایید زیرا قرار گرفتن مداوم در این گونه محیط ها می تواند به سلامت شما و فرزندتان صدمه وارد کند.
حتی اگر وسواسی نیز هستید آن را کنار بگذارید زیر استفاده مداوم از شوینده ها و سفیدکننده و ضدعفونی کننده ها می تواند نه تنها به دستگاه گوارش شما صدمه بزند بلکه برای سلامت عمومی شما نیز خطرناک باشد.
از نظر روحی آماده باشید
شما خودتان بهتر می دانید که والدین مسئولیتی مادام العمر دارند به همین دلیل سعی کنید شما و همسرتان هر دو از نظر روحی و جسمی و حتی مالی در وضعیت مناسبی باشید. هرگز فکر نکنید مشکلات شما با ورود فرد سوم حل می شود. پس بهتر است اول مشکلات را حل کنید و سپس در محیطی آرام و مملو از محبت و صمیمیت به فرزند خود فکر کنید.
همسرتان نیز از نظر سلامتی مورد بررسی قرار بگیرد.
در مواردی مصرف برخی از داروها بر باروری مردان تاثیر گذاشته و آن را تحت تاثیر قرار می دهد. پس بهتر است قبل از اقدام به باردار شدن همسرتان نیز در مورد وضعیت جسمی و احتمالاً داروهایی که استفاده می کند با یک متخصص مشورت کند تا با اطمینان خاطر بیشتری تجربه شیرین والدین بودن را تجربه کنید.سحر کمالی نفر
روزنامه کیهان

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
رژیمهای مدرن و اشتباه (دکتر میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند