دکتر داراب مهربان، استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران | تعبیرستان
دکتر داراب مهربان، استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهرانپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دکتر داراب مهربان، استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران

فقط مهربانی است که می ماند
همیشه در زندگی ام سعی کردم طوری همه چیز را برنامه ریزی کنم که بتوانم از حداکثر توانم کمک بگیرم. یأس،
دکتر داراب مهربان، استاد اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران بخشی از خصوصیات ما آدم ها است اما نباید زیاد به آن اجازه عرض اندام بدهیم. سپید این بار رو در روی استادی نشسته است که نه تنها نام مهربان را با خود دارد، بلکه آن قدر با عشق و مهربانی لب به سخن می گشاید که امواج پرانرژی سخنانش در دلتان می نشیند و شما را مصمم می سازد که دوباره با عزمی راسخ تر از قبل شروع کنید و از شکست نهراسید.
رفتار او برای ما این شعر را تداعی می کرد:
جان می دهم به گوشه زندان سرنوشت
سر را به تازیانه او خم نمی کنم
افسوس بر دو روزه هستی نمی خورم
زاری بر این سراچه ماتم نمی کنم
ای سرنوشت از تو کجا می توان گریخت
من راه آشیان خود از یاد برده ام
یک دم مرا به گوشه راحت رها مکن
با من تلاش کن که بدانم نموده ام
ای سرنوشت، هستی من در نبرد توست
بر من ببخش زندگی جاودانه را
منشین که دست مرگ ز بندم رها کند
محکم بزن به شانه من تازیانه را
مثل همیشه از یک معرفی مختصر شروع کنیم.
▪ داراب مهربان هستم. سال ۱۳۲۸ در شهرستان بانه متولد شدم. متاهلم و دو فرزند دارم؛ یک دختر و یک پسر. تا اخذ دیپلم در زادگاهم یعنی کردستان بودم و سپس به تهران آمدم و در دانشکده پزشکی با جدیت درس خواندم. این علاقه موجب شد در سال های سوم و پنجم شاگرد ممتاز دانشکده پزشکی شوم.
چرا پزشکی را انتخاب کردید؟
▪ گمان من این بود که پزشکان بسیار مهربان اند و بدترین چیز یعنی درد را از افراد دردمند می گیرند و به آنها سلامت عطا می کنند. در ضمن مادرم بسیار اصرار داشتند که شغلی را انتخاب کنم که در خدمت انسان ها باشم. حس خوبی برای پزشکی داشتم. آزاده بودن و اینکه حق انتخاب داشتم که آزادانه هر جایی که مقدور است، بروم و خدمت کنم، لذت خاصی به من می داد. البته آن روزها می شد حس آزاد بودن را در این حرفه لمس کرد. برای همین عشق، حتی با اینکه در سال ششم پزشکی در آزمون ecfmg قبول شدم، به آمریکا نرفتم و ماندم تا به مملکتم خدمت کنم. فکر می کردم چرا نباید به همین مردم که با صرف هزینه آنها به اینجا رسیدم و درس خواندم، خدمت کرد و رفت؟ ته دلم از افرادی که بدون اجبار و شرایط خاص به راحتی رفتن را بر ماندن ترجیح دادند، گله داشتم. هر چند زمانه نشان داد که حتی آنها نیز در سنین بازنشستگی بار این ادای دین را با آمدن به ایران و خدمت رسانی سبک کردند.
چه سالی وارد رشته اورولوژی شدید؟
▪ بعد از پایان سربازی ام که در چابهار بود. در همین بیمارستان شریعتی و در سال ۵۵ دستیاری را شروع کردم. یادم می آید همه همکلاسی هایم می گفتند: «برو داخلی بخوان، این همه که علاقه داری همه چیز را بدانی، تخصص داخلی مناسب است.» اما یکی از استادانم توصیه کردند رشته جراحی برای من مناسب تر است. به خصوص یادم هست که دستانم را گرفت و گفت: «تو انگشتان کشیده ای داری و به درد این می خورد که به راحتی پروستات را دربیاوری!» من هیچ یک از تخصص ها را بد نمی دانستم، فقط می خواستم بدانم و بتوانم با دانشم دردی را درمان کنم.
پس با قضیه تعطیلی دانشگاه مواجه نشدید اما در انقلاب و جنگ بودید. درسته؟
▪ کاملا. در آن روزهای سخت انقلاب که همه به یک باره رفتند یادم هست فقط من ماندم و دو دستیار دیگر واین همه مجروح. خاطرات تلخ و شیرین آن قدر با هم آمیخته بود که گاهی نمی دانستم باید خوشحال باشم یا غمگین. صحنه های مجروح شدن جوانان کم سن و سال و اینکه نمی توانستم کاری برایشان بکنم، سخت بود.
برایتان اتفاق افتاده که در جراحی ترس را تجربه کنید؟
▪ جراحی های پر خطر به عنوان یک چالش است و اینکه باید آماده یک مبارزه بشوی و به چشم های در حال انتظاری که بیمارشان را از تو می خواهند، پاسخگو باشی. اینها همه یک اضطراب یا بهتر بگویم هیجان خاصی را می آفریند اما ترس را تجربه نکردم
تا حالا ناامید شدید؟
▪ نه، چون باور دارم که یک انسانم با توانایی های محدود. همیشه در زندگی ام سعی کردم طوری همه چیز را برنامه ریزی کنم که بتوانم از حداکثر توانم کمک بگیرم. یأس، بخشی از خصوصیات ما آدم ها است اما نباید زیاد به آن اجازه عرض اندام بدهیم. باید با پیشامدهای زندگی مبارزه کرد. اگر لحظه ای یأس و ناامیدی بر ما چیره شود، حسی شبیه مرده متحرک بودن داریم تلاش و شروع دوباره و مبارزه با سرنوشتی که اتفاق افتاده مساوی است با حس زندگی. درست است؟
بله، اما شرایط نسل من یا پزشکان جوان امروز آن قدر متفاوت است که تطبیق با آن سخت است و فکر می کنم شما در شرایط بهتری بودید. موافق نیستید؟
▪ هر زمانی شرایط خاص خود را دارد. چالش ها و مشکلات زمان دانشجویی من با نسل شما متفاوت است اما راه حل آن یکسان است. اول از همه معتقدم باید خودتان را بشناسید. توانایی تان را محک بزنید و درست برنامه ریزی کنید. دوم اینکه محیط را ارزیابی کنید و دریابید با چه افرادی در حال ارتباط و مبارزه هستید. سدهای زمانه مرا با سدها و موانع خودتان مقایسه نکنید. هر زمانی دارای مشکلات خاصی است.
خیلی راحت راجع به حل مشکلات صحبت می کنید. رمز این موفقیت چیست؟
▪ قبول دارم در قرن ۲۱ بودن و چالش های فراوان دنیا و به خصوص کشورمان در تعامل با دنیا و رخ دادن سریع وقایع کار را دشوار می کند اما در پاسخ به شما یک عامل گویای همه چیز است
برنامه ریزی ؟
▪ من هیچ کارم در زندگی بی برنامه نبوده است.
چطور می شود برنامه ریزی کرد؟
▪ من نگفتم شما به آسانی می توانید برنامه دو سال آینده تان را بنویسید و به موقع هم آن را اجرا کنید. فراز و نشیب روزگار شما را هزار بار به زمین خواهد زد. من که امروز با شما گفتگو دارم، در سال سوم دانشکده پزشکی ازدواج کردم اما چون دلم می خواست اوضاع زندگی ام را مرتب کنم و در هنگام پدر شدن از اوضاع اقتصادی بهتری برخوردار باشم، دوره پزشکی را تمام کردم، سربازی رفتم و رزیدنتی را شروع کردم و تنها پس از طی این مراحل بود که پسرم به دنیا آمد. یعنی تا کمی بر اوضاع مسلط نشدم و به زندگی سر و سامان ندادم، فرزندی به دنیا نیاوردم. از یک مساله ریز در نظر بگیرید تا هزار مشکل دیگر همه را با برنامه ریزی حل کردم
نام مهربان چقدر در زندگی شما و نگرش بیمارانتان تاثیر داشته؟
▪ مهربانی صفت خداوند است اما فرصت نشد از پدرم بپرسم چرا مهربان نام گرفتم؛ زیرا ایشان در شش سالگی ام به رحمت خدا رفتند. همیشه مهر ورزیدن به مردم را دوست داشتم. در این دو روزه زندگی فقط مهربانی است که می ماند. البته بیماران به دلیل نامم به دنبال مهربانی در رفتار و چهره ام می گردند و امیدوارم پیدا کنند.
از کارهای تحقیقاتی، مطالعات و علایق تان نگفتید؟
▪ به الکترونیک و کارهای فنی خیلی علاقه داشتم. عاشق کامپیوتر بودم و هستم. به قول همسرم این کامپیوتر هووی اوست. مطالعه را دوست دارم. در جوانی تنیس بازی می کردم و امروز فقط شنا و دوچرخه سواری می کنم. بخشی از کتاب جامع اورولوژی و فصلی از کتاب جامع جراحان را نوشتم. دو کتاب«اسمیت» و «ناتوانی جنسی» را ترجمه کردم. موسس و پایه گذار پیوند کلیه در بیمارستان شریعتی هم بودم
از سمت هایتان بگویید؟
▪ معلم هستم. غیر از آن عضو هیات ممتحنه بورد اورولوژی، عضو کمیسیون کارشناسی هیات انتظامی، کمیته تدوین دستیاری وزارت بهداشت، هیات تحریریه مجله اورولوژی ایران، هیات مدیره انجمن اورولوژی و هیات مدیره جامعه جراحان نیز می باشم.
اخلاق را در پزشکی امروز چگونه می بینید؟
▪ امروزه دیگر پزشکان نقش حکیم را ندارند که حکم صادر کنند، بلکه بیشتر باید مشاور خوبی باشند. این حق بیمار است که برایش وقت بگذارید. درحد درک او، مساله بیماریش را بشکافید. توانایی هایتان و کارهایی که می توان انجام داد را فهرست وار با ذکر فواید و عوارض با او در میان بگذارید. البته موافقم که نباید با گفتن آنچه در حد درک بیمار نیست، او را هراسان کنیم. اما او اگر در این مشاوره و تصمیم گیری مشارکت داشته باشد عوارض را هم به راحتی خواهد پذیرفت. رضایت او هدف همه ماست و دادن اطلاعات به بیمار جزو حقوق مسلم اوست.
و اما توصیه شما به پزشکان جوان؟
▪ به همه دوستان جوانم توصیه می کنم به هیچ وجه یاس و ناامیدی را به خود راه ندهند. راه زندگی پرفراز و نشیب است، باید تلاش کرد. خودتان را ارزیابی کنید که اهل مبارزه هستید یا تسلیم؟ یک لحظه با خودتان فکر کنید؛ اگر چالش های موجود در زندگی شما را از پای درآورد و تسلیم آن بشوید، از یک انسان زنده فاصله خواهید گرفت.الهه رضاییان
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
داستانی از حاج رسول ترک (حجت الاسلام پناهیان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند