دوربین های داخل دهانی ( Intraoral Cameras ) | تعبیرستان
دوربین های داخل دهانی ( Intraoral Cameras )پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دوربین های داخل دهانی ( Intraoral Cameras )

با ظهور فن آوری دوربین های دیجیتال، هنر عکاسی وارد دنیای تازه ای شده است. دوربین هایی که در عین سادگی، دارای امکاناتی هستند که بر خیلی از دوربین های
دوربین های داخل دهانی ( Intraoral Cameras ) معمولی و متداول ترجیح داده می شود. راحتی کار با آنها، وزن کم امکان اتصال به کامپیوتر، هزینه اندک و عدم وجود محدودیت در گرفتن تصاویر، از مزیت های کاربردی این گونه دوربین هاست.
علم دندان پزشکی نیز همگام با فن آوری روز عکاسی دنیا، با بهره گیری از دوربین های دیجیتال داخل دهانی ( Digital Intraoral Cameras ) پا به عرصه تازه ای نهاده که نتیجه آن چیزی جز تکامل این رشته نیست.
این گونه دوربین ها که در واقع نمونه ای از هندپیس های دندان پزشکی به شمار می آید، در بسیاری از فرآیندهای جراحی دندان کاربرد داشته و بازگو کننده وضعیت محیط داخل دهانی و به خصوص دندان ها در انجام پروسه جراحی است.
همانند سایر دوربین های دیجیتال معمولی که یک حافظه جانبی ( Flash Memory ) دارد، این دوربین ها نیز قابلیت ذخیره سازی عکس های گرفته شده با قالب های متداول را (همانند JPEG و ...) البته با حافظه محدود (بسته به حجم Memory Flash ) را دارند.
بدین ترتیب احتمال استفاده از این گونه تصاویر در انواع نرم افزارهای محیط کار دندان پزشکی وجود داشته و قابل پیوست به پرونده الکترونیک بیمار است. دسترسی به این تصاویر در مراجعات بعدی به رونده بیمار بسیارآسان بوده و امکان هیچ گونه عدم ناسازگاری در نمایش مجدد تصاویر وجود ندارد.
همانند سایر دوربین ها، امکان متمرکز شدن بر روی یک محل خاص ( Focus ) با دقت بالا وجود دارد. همچنین با قرارگیری لامپ های نورانی ( LED ) بر روی آنها امکان تنظیم نور مناسب برای گرفتن تصاویر مناسب تر از محط داخل دهانی وجود دارد.
تصاویر گرفته شده عموماً با کیفیت ۴۸۰ × ۶۴۰ پیکسل و یا حتی بالاتر، امکان نمایش بر روی صفحه مانیتور، تلویزیون و حتی چاپ آنها را امکان پذیر می سازد ، ضمن اینکه همانند سایر دستگاه های دیجیتال، امکان اتصال اینگونه دوربین ها به سیستم های کامپیوتری از طریق پورت USB و به صورت Plug & Play فراهم شده است.
در اینگونه دوربین ها غالباً از لنزهای CCD۱/۴ inch استفاده می شود. کاربرد اصلی این دوربین ها مواقعی است که امکان دید مستقیم برای طرح وجود نداشته باشد. بدین ترتیب جراح با گرفتن تصویر و بزرگنمایی ناحیه مورد نظر، هم از دقت و هم از سرعت و اطمینان بالاتری در تشخیص و اقدامات بعدی برخوردار خواهد بود.
در انواع خاصی از اینگونه دوربین ها (که به Camera IO مشهور) امکان عکس گرفتن و تصاویر ویدئویی وجود دارد (دو کاربرد مجزا دارد) با این تفاوت که قطعاً می بایست ظرفیت حافظه این گونه دوربین ها در مقایسه با دوربین های معمولی بالاتر باشد. نوع خاصی از Falsh Memoryها با نام SD به طور متداول در این دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد.
خروجی دیجیتال این گونه تجهیزات، سازگار با USB و استاندارد IEEE ۱۳۹۴ ( Firewire or iLink ) بوده که امکان انتقال تصاویر فیلمبرداری شده بدون نیاز به کارت تصویر ویدئویی ( Video Capture Card ) را فراهم می آورد( S-video output ).
همچنین به علت سازگار بودن آنها با استانداردهای شبکه امکان ارسال تصاویر از یک نقطه به نقطه ای دیگر با استفاده از انواع شبکه های بی سیم موجود در مراکز درمانی وجود دارد. بدین ترتیب، این تصاویر به صورت همزمان ( online ) در هر مرکز درمانی که از امکانات ارتباطات بی سیم برخوردار باشد، امکان پذیر است.
در انواع مختلف این دوربین ها ، یک تعداد حافظه داخلی (به غیر از Flash Memory ) در نظر گرفته شده که امکان ذخیره سازی تصاویر در موارد خاص نیز بر روی آنها وجود دارد.
کاربری این گونه دوربین ها بسیار ساده و نیاز به آموزش های خاص برای کار با آنها وجود ندارد. به عبارت دیگر کلیه تنظیمات اساسی جهت گرفتن تصاویر متناسب با شرایط محیطی توسط دوربین صورت گرفته و تنها گرفتن تصویر به عهده کاربر است.
پارامترهای اصلی در تعیین جدول مقایسه ای دوربین های داخل دهانی به شرح زیر است:
- کیفیت تصاویر،
- ابعاد و وزن دوربین،
- رنگ و رزالوشن تصویر،
- کنترل نور LED،
- قدرت لنز،
- پشتیبانی از قالب های متداول تصاویر،
- کنترل لرزش های احتمالی،
- اتصال به کامپیوتر،
- برقراری ارتباطات بی سیم با سایر دستگاه های جانبی و
- هزینه.علی معین
پست الکترونیکی: [email]moein@iranbmemag.com[/email]
مجله مهندسی پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
فرق شرابخوار و معتاد (حجت الاسلام محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند