چه بزرگ شدی کوچولو! | تعبیرستان
چه بزرگ شدی کوچولو!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

چه بزرگ شدی کوچولو!

همچنان که کودک شما بزرگ تر می شود، متوجه می شوید که همگام با بلوغ کودکتان، مهارت های او ظریف تر و دقیق تر می شوند اما به یاد داشته
چه بزرگ شدی کوچولو! باشید که سرعت و سهولت کسب مهارت، برای هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است و احتمال اینکه کودک شما هر کاری را دقیقا در زمان گفته شده انجام دهد دقیق نیست.
رشد ذهنی
کودک شما در ۵/۲ سالگی نام خود را بلد است و شروع به «چرا» گفتن می کند و چیزهایی مانند «نه»، «نمی خوام»، «نمی تونم» را به زبان می آورد، احتمالا یک یا دو شعر کودکانه بلد است. رنگ ها و چند عدد را می شناسد. برای کمک به او، نقاشی هایش را شرح دهید و جزئیات بیشتری به آنها اضافه کنید. اجازه دهید تا آنجا که علاقه دارد، کار نقاشی و رنگ آمیزی را انجام دهد. اعداد را در هر کاری که انجام می دهید، بیان کنید و سعی کنید قطعات مختلف اسباب بازی هایش را بشمارید. مثلاً یک مزرعه با تعدادی گاو و گوسفند درست کنید و حیوانات آن را شمارش کنید. در سن ۳ سالگی کودک شما بدون وقفه سوال می کند «چی؟»، «چرا؟»، «کجا؟». او می تواند تا ۱۰ بشمارد و با مکعب های اسباب بازی، ساختمان درست کند. او از جنسیت خود آگاهی دارد و حافظه خوبی داشته و به گذشته اشاره می کند. با ذکر کارهایی که قبلا کرده اید روی حافظه او کار کنید «ما دیروز به پارک رفتیم، یادت میاد؟». داستان هایی بسازید که کودک شما شخصیت اصلی آنها باشد و تعداد کتاب و داستان هایی را که برایش می خوانید، افزایش دهید.
وقتی انجام کاری برایش مشکل می شود، بگویید می توانم به تو کمک کنم، این کار را انجام دهی.
برای تقویت استقلال و اتکا به نفس، او را در تصمیم گیری های ساده دخالت دهید و از او بخواهید لباس ها و خوراکش را انتخاب کند.
رشد حرکتی
در ۵/۲ سالگی کودک شما می تواند هر دو پای خود را از زمین جدا کند و می تواند روی سر پنجه راه برود. برای تقویت عضلات و چالاکی او، یک اسباب بازی چرخدار به او بدهید که روی آن بنشیند و با پاهایش آن را به جلو براند. برای این کار یک سه چرخه در اختیارش بگذارید.
در حدود ۳ سالگی کودک شما بسیار چالاک تر شده و می تواند با گذاشتن هر پا روی یک پله، از پله ها بالا برود و حتی دوچرخه سوار شود و دستانش را مانند بزرگسالان، هنگام راه رفتن تاب دهد.
به او اجازه دهید با انجام بازی لی لی یا به نوبت جهش کردن روی هر یک از پاها در حالی که دست هایش را گرفته اید، تمرین پریدن کند و اطمینان جسمانی او را با اسباب بازی های حرکتی مثل تاب، الاکلنگ و سرسره افزایش دهید.
رشد مهارت های دستی
کودک دلبندتان می تواند لباس هایش را به تن کند و در آورد و دکمه لباس هایش را ببندد و در پایان ۳ سالگی می تواند یک تصویر قابل تشخیص بکشد و برجی با ارتفاع ۸ یا ۹ مکعب بسازد. همچنین او شروع به استفاده از قیچی می کند که پیشرفت بسیار مهمی از نظر هماهنگی مغز با عضلات و مهارت دستی محسوب می شود.
سعی کنید به او یاد دهید چگونه به کمک عروسک های انگشتی بازی هایی را نمایش دهد. شکل های پیچیده ای به کودک بدهید تا رنگ آمیزی کند، دقت کنید رنگ ها از خطوط تصویر بیرون نزنند از کودک بخواهید در انجام کارهای ساده منزل به شما کمک کند. مثل مرتب کردن لباس هایش و یا چیدن سفره.
رشد اجتماعی
در سن ۲ تا ۳ سالگی کودک سعی می کند خواست خود را به دیگران تحمیل کند. دوست دارد مستقل باشد و ممکن است با کج خلقی کردن نسبت به اعمال قدرت واکنش نشان دهد که باید نادیده گرفته شود. در ۵/۲ سالگی از شریک شدن با بقیه ممکن است اکراه داشته باشد و احساس رقابت در او دیده شود و بزرگ تر شدن او، در ۳ سالگی احتمالاً خودخواهی او کنار گذاشته می شود و دوستی های باثبات با سایر بزرگ ترها و کودکان برقرار می کند و با سخاوت تر می شود.
برای کمک به او همواره از تلاش هایش پشتیبانی کنید از شکست ها چشمپوشی کنید و نشان دهید چگونه می توان به آرامی مشکلات را حل کرد، هر موفقیتی را تحسین کنید و در هر فرصت ممکن از او تمجید کنید. بازی هایی را شروع کنید که حین آن، چیزهایی را به دیگران می دهد. به این ترتیب مشارکت با دیگران را یاد می گیرد. موجبات تماس مکرر او را با دیگران ایجاد کنید.
همیشه راستگویی و صداقت او را تشویق کنید حتی اگر اعتراف به یک عمل خطا باشد. ابتدا راستگویی او را تحسین کنید و دفعه بعد با رفتار ناپسند وی برخورد کنید. انضباط را به صورت محدود به کار ببرید ولی در مورد آن یکنواخت و عادلانه رفتار کنید انضباط بیش از حد ممکن است منجر به مشکلات رفتاری شود و کمتر از حد لازم نیز می تواند سبب رفتار ضداجتماعی شود.
رشد گفتاری
کودک شما حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه بلد است و ممکن است به مدت طولانی به تنهایی حرف بزند. تسلط او بر گفتار در حال افزایش است هر چند کلمات را بد تلفظ می کند و به احتمال زیاد نوک زبانی صحبت می کند. معنی ضمیرهایی مثل «من»، «تو»، «او» را می فهمد و به درستی از آنها استفاده می کند و به تدریج مفهوم گذشته، حال و آینده را درک می کند و در صحبت های او به چشم می خورد. کودک شما با هم سن و سالان خود بیشتر از بزرگ ترها صحبت می کند بنابراین ارتباط هرچه بیشتر او با بقیه بچه ها به رشد توانایی های زبانی او کمک می کند.این یکی از دلایل اهمیت داشتن حضور
بچه ها در مهدکودک است خوب است در این سن داستان های مورد علاقه او را تکرار کنید تا کودک شما بتواند احساسات خود را نسبت به دنیای اطرافش شکل دهد که خوب است در این سن سعی کنید داستان های پیچیده تر بخوانید و از کلمات جدید و با تکرار زیاد در گفتار خود، استفاده کنید.
کنترل ادار و مدفوع
در سن ۵/۲ سالگی کودک شما قادر است در اغلب موارد خشک باقی بماند و از شما می خواهد در طول روز پوشک به او نپوشانید و انتظار نداشته باشید که شب ها خشک بماند و یا خود را زیاد خیس نکند اگر او را قبل از خوابیدن دستشویی ببرید، شب خود را خیس نمی کند.
یک لگن کنار تخت خوابش قرار دهید تا اگر احساس نیاز کرد از آن استفاده کند. اگر ۳ شب متوالی خود را خیس نکرد، کم کم پوشک شبانه او را درآورید هر شب که کودک شما خود را خیس نکرد او را تشویق کنید. آموزش کنترل مدفوع قبل از آموزش کنترل ادرار صورت می گیرد. بنابراین مهم است که بین این دو تمایز قائل شوید و هرکدام از این موفقیت ها را جداگانه تحسین کنید. در مورد تمایل خود به تمیز ماندن او اضطراب زیادی نشان ندهید. منتظر علامت یا درخواست او باشید. اجازه دهید فقط خواست های او راهنمای شما برای آموزش باشد.الهه متولی
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
ترفند سوال تو خواستگاری (حجت الاسلام شهاب مرادی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند