آیا شما حرفه ای هستید؟ | تعبیرستان
آیا شما حرفه ای هستید؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آیا شما حرفه ای هستید؟

سعی کنید وقایع امروز خود را، زمانی که در بخش بودید یا در حال سخنرانی، در ذهن مرور کنید. رفتار شما چگونه بود؟ آیا فکر می کنید حرفه ای عمل
آیا شما حرفه ای هستید؟ کردید؟ «حرفه ای بودن در پزشکی» موضوع مورد توجهی است که روز به روز تعداد بیشتری از دانشجویان، پزشکان و رسانه ها به آن جذب می شوند. در این نوشتار سعی می شود تعریف روشنی از حرفه ای بودن و عادات و روش های افراد حرفه ای ارایه شود و در تحلیل موضوع، علت اهمیت روزافزون آن مشخص گردد و توضیح دهیم که این مبحث در آینده چگونه می تواند ارتقا یابد.
اساسا «پزشکی حرفه ای» به صورت مجموعه ای از ارزش ها، رفتارها و ارتباط ها تعریف می شود و به طور اختصاصی شامل اتحاد، راستی، شفقت، نوع دوستی، ارتقای مستمر، برتری پزشکان و همکاری گسترده آنها با دیگر اعضای تیم مراقبت های سلامتی است.
نتایج مطالعه ای که در آمریکا با بررسی گروه های مختلف مانند بیماران، پزشکان و پرستاران انجام شد، ۶۸ نشانه حرفه ای بودن بر مبنای رفتار پزشکان را تعیین کرد و شکاف عمیقی را میان نظرات گروه ها، در مورد اهمیت درک جنبه های حرفه ای بودن پزشکان نشان داد. به طور مثال، ۷۹ درصد بیماران ذکر کردند که «آماده سازی بیمار قبل از ویزیت»، یک جنبه مهم از حرفه ای بودن است، در حالی که تنها ۳۵ درصد پزشکان به این موضوع اعتقاد داشتند. نکته جالب توجه، اینکه نوع پوشش و لباس، معیار با اهمیتی به عنوان نشانه رفتاری از حرفه ای بودن محسوب نمی شد، هر چند علت آن می تواند این باشد که همیشه پزشکان و دانشجویان به پوشیدن لباس مناسب و حرفه ای تشویق می شوند، بنابراین بیماران در این مورد مشکلی را احساس نمی کردند که بازگو کنند. در هر صورت، موارد فوق، اهمیت و مشکل برجسته تعریف جامع پزشکی حرفه ای را نشان می دهند.
حرفه ای های امروزی
کالج سلطنتی بریتانیا معتقد است پزشکی حرفه ای، امروزه بیش از هر زمان دیگری با اهمیت است که شاید یک علت آن، گزارش هایی باشد که اخیرا در مورد مشکلات پیش آمده در این باره به گوش می رسد. به عبارت دیگر، شکایت های فعلی، بیشتر به رفتار پزشکان برمی گردد و نه ناآگاهی علمی آنها. در حال حاضر، چالش های بی سابقه ای از انتظارات رو به پیشرفت بیماران، مدیران سلامت و دولت ها نسبت به رفتارهای حرفه ای پزشکان پیش روی ما قرار گرفته که همین مساله، اهمیت تعریف دوباره و رشد و توسعه حرفه ای بودن را در فارغ التحصیلان جدید مشخص می کند.
امروزه چهار فرصت کلیدی برای یادگیری حرفه ای بودن پیشنهاد شده:
۱) نقش مدل ها،
۲) کوریکولوم های غیررسمی،
۳) تجربه و پس زمینه قبلی زندگی پزشکان
۴) یادگیری تجربی.
در این میان، دانشجویان به نقش مدل ها، به عنوان تاثیرگذارترین عامل در پیشرفت حرفه ای بودن خود اعتراف دارند، به طوری که ۹ درصد دانشجویان سال ۳ و ۴ پزشکی در آمریکا در طول دوران تحصیل خود در دانشکده ها شاهد رفتارهای غیرحرفه ای بوده اند. بنابراین به نظر می رسد امروزه حرفه ای بودن، یک مهارت لازم در سراسر زنجیره آموزش و در تمام مقاطع تحصیلی پزشکی می باشد.
ارزیابی حرفه ای بودن
اخیرا، پرفسور John McLachlan و همکاران وی، شاخصی به نام «پیروی از وجدان» را معرفی کرده و ادعا می کنند که می تواند به طور واقعی، رفتارهای حرفه ای را میان دانشجویان پزشکی بررسی نماید. در واقع این شاخص، با تکیه بر وجدان آدمیان، سطح و میزان کارهای ناشایست مانند تقلب در امتحان یا بدرفتاری با بیماران را می سنجد، حتی میزان حضور در جلسات اجباری همچون ثبت اطلاعات مربوط به اشتباهات و خطای پزشکی که دانشجویان مرتکب شده اند و یا حضور داوطلبانه در وقایع دانشگاه و غیره نیز اندازه گیری می شود. این شاخص، در حال حاضر اولین ابزار اندازه گیری واقعی حرفه ای بودن است و نشان داده شده که امتیاز دانشجویان در آن نسبت به ابتدای ورود به دانشگاه، با آموزش های دوران تحصیل بیشتر می شود که در واقع اهمیت آموزش را بیش از پیش نمایان می کند. البته این آزمون، مخالفان خاص خود را هم دارد.
کسانی که معتقدند دانشجویانی که مشکلات انضباطی داشته باشند، بالاخره با تنبیه دانشکده مواجه خواهند شد و نیازی به ارزیابی های اولیه نیست. از سویی، هنوز شواهدی در دست نیست که نشان دهند دانشجویانی که در ابتدا نمرات پایینی از این شاخص کسب می کنند، لزوما در آینده پزشکان غیرحرفه ای خواهند شد. در هر صورت، ارزیابی حرفه ای بودن، به دلایل متعددی، همچون نبود تعریف اجماعی از آن مشکل است و بعضی از معیارهای آن مانند نوع دوستی، به طور عملی قابل بررسی و مقایسه نیستند، اما آنچه واضح است آنکه مراقبت از بیماران و ایمنی آنها، باید در هر تجزیه و تحلیلی از حرفه ای بودن دانشجویان پزشکی، اولویت اول قرار داده شود.
سوال مهمی که در اینجا مطرح است، اینکه حتی اگر وسیله و ابزار معتبری برای ارزیابی حرفه ای بودن داشته باشیم، به واقع چه کسی باید ارزیابی شود؟ دانشجویان پزشکی که در حال یادگیری و آموزش رفتارهای حرفه ای بودن هستند؟ پزشکان موخری که تمرین رفتارهای حرفه ای می کنند یا باید رفتار ذاتی حرفه ای بودن را در مدارس پزشکی هدف قرار داد؟
صرف نظر از تمامی موارد فوق و چالش های حل نشده ای که در این میان وجود دارد، باید قبول داشت و باور کرد که توسعه و پیشرفت رفتارهای حرفه ای میان دانشجویان پزشکی، ابتکار ارزنده ای است که لازم است در آموزش ها و برنامه های درسی گنجانده شود، اما نباید فراموش کرد که رفاه دانشجویان و بیماران، باید بر همه موارد فوق برتر بوده و فایق آید.منبع:
Student BMJ ۲۰۰۹; ۱۷:b۴۴۵۵
ترجمه: دکتر امیررضا رادمرد
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
درمان چاقی با خام گیاهخواری
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند