دومینویی برای پیوند کلیه | تعبیرستان
دومینویی برای پیوند کلیهپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دومینویی برای پیوند کلیه

دنیای پزشکی چندان با ثبت رکورد میانه خوبی ندارد. در حقیقت فضای علمی و قواعد حاکم بر مراکز تحقیقاتی پزشکی اجازه استفاده تبلیغاتی از دستاوردهای تازه در این زمینه را
دومینویی برای پیوند کلیه نمی دهد. با وجود این، آخرین رکورد پر سر و صدای پزشکی بیش از آنکه بر تعداد باور نکردنی پیوندهای زنجیره ای کلیه تاکید داشته باشد نویدبخش راهی تازه است؛ راهی برای پایان دادن به انتظار غم انگیز آنهایی که در لیست بلند پیوند کلیه هستند.
پزشکان ایالات متحده رکورد جدیدی در پیوند کلیه ثبت کرده اند: ۲۶ عمل جراحی زنجیره ای برای پیوند ۱۳ کلیه سالم به افراد بیمار. تام اوتن، افسر پلیسی در حومه سنت لوییس است.
او مسافت درازی را تا دانشگاه جورج تاون طی کرده تا کلیه اش را به فرد ناشناسی اهدا کند. البته در ازای این عمل همسر او که مبتلا به بیماری کلیوی است، کلیه ای جدید دریافت خواهد کرد. تام اوتن می گوید این کار برای او دروازه ای به آرزویی دست نیافتنی است. همسر تام بارها برای دریافت کلیه اقدام کرده بود اما آزمایشات نشان دادند که بدن او قادر نیست کلیه پیوندی را از حدود ۹۵ درصد جمعیت قبول کند.
رکسان بوید ویلیامز هم سرگذشت مشابهی داشت. در سال ۲۰۰۵ خواهر رکسان یکی از کلیه هایش را به او اهدا کرد اما این کلیه فقط ۴ سال کار کرد و بدن رکسان آن را پس زد. درواقع سیستم ایمنی این مادر ۳۰ ساله شروع کرد به واکنش غیرطبیعی نشان دادن نسبت به ارگان جدیدی که در بدن او وارد شده بود.
دکتر کایت ملانکون، رییس تیم پیوند دانشگاه جورج تاون پیشنهاد جالبی را برای این دو بیمار مطرح کرد: اگر هر دو بیمار می توانستند کلیه ای تقریبا هماهنگ با سیستم ایمنی خود پیدا کنند، او پادتن های موجود در خون آنها را تا حدی که به اعضای جدید آسیب نرسانند، تصفیه خواهد کرد. در واقع گاهی پیش می آید که یکی از دوستان یا بستگان بیمار تمایل دارد کلیه خود را به فرد بیمار اهدا کند اما سیستم ایمنی آنها سازگاری لازم را ندارد. اگر در این حالت بیمار دیگری هم در همین شرایط وجود داشته باشد، ممکن است کلیه اهدایی با بدن او سازگار شود، یعنی فرد اهداکننده کلیه خود را به بیمار غریبه می دهد و از یکی از بستگان او کلیه اهدایی برای بیمار خود دریافت می کند. این کار به عمل تعویض کلیه معروف شده است. این عمل در واقع حوزه اعضای قابل دسترس را گسترده می کند.
درواقع با کمک پزشکان دومینویی درست شد که هر یک از بیماران غیرقابل پیوند، کلیه ای سازگار با بدن خود به دست آوردند. کلیه تام به رکسان، کلیه پدر رکسان به پیرزنی از فلوریدا، کلیه زن جوانی از واشنگتن به ایرن و همین طور کلیه های دیگری به بیمارانی دیگر پیوند زده شد. به عقیده بیماران این کلیه ها بزرگ ترین هدایایی هستند که ممکن بود کسی دریافت کند.
در این ماراتن ۶ روزه در بیمارستان های جورج تاون و واشنگتن ۱۳ پیوند کلیه انجام گرفت. این عمل نه تنها بزرگ ترین عمل پیوند هم زمان در دنیا بود بلکه باعث شد زمان انتظار بیماران برای دریافت کلیه جدید بسیار کوتاه شود، البته ۵ نفر از این بیماران به تصفیه پادتن های خونی هم احتیاج داشتند. نکته قابل توجه این است که ۱۰ نفر از این ۱۳ بیمار، سیاه پوست، آسیایی یا اسپانیایی هستند. اهمیت این موضوع در این است که این افراد مشابهت ژنتیکی کمتری با سفیدپوستان آمریکایی دارند.
هدف دکتر ملانکون در واقع پایه گذاری دومینوی تعویض کلیه و سپس انجام پلاسما فرز برای پاکسازی پادتن های خون بود. دکتر ملانکون معتقد است: بیماران کلیوی که پیوند کلیه انجام می دهند عمر بسیار طولانی تری در مقایسه با بیمارانی دارند که دیالیز می شوند.
در ایالات متحده حدود ۸۸ هزار نفر در لیست انتظار برای دریافت کلیه پیوندی هستند. از این میان بیش از یک سوم سیاه پوست هستند و سیاه پوستان بیش از سایرین مبتلا به درگیری کلیه در اثر دیابت و فشارخون می شوند. ولی تاکنون فقط ۱۳ درصد از عمل های پیوند کلیه روی سیاه پوستان انجام شده است. اکثر آنها برای زنده ماندن مجبورند از دیالیز استفاده کنند. به طور متوسط سالانه ۱۷ هزار عمل پیوند کلیه در آمریکا انجام می شود.
دکتر ملانکون می گوید: «این روش جدید تعداد پیوندهای قابل انجام را چند برابر خواهد کرد.» طبق تخمین او ۴ هزار پیوند در سال به تعداد قبلی افزوده خواهد شد و به همین دلیل دکتر ملانکون به این روش راهی معجزه آسا می گوید. البته جفت و جور کردن این افراد در کنار هم کار آسانی به حساب نمی آمد و درست شبیه به ساختن یک پازل بود. دکتر ملانکون ماه های متوالی هر چهارشنبه جلسه ای خصوصی و محرمانه با اعضای تیم پیوند برگزار می کرد. در این جلسات تخته ای روی دیوار قرار می گرفت که اسم و خصوصیات ایمونولوژیک اهداکنندگان در برگه هایی سبز و اسم و خصوصیات بیماران در برگه هایی قرمز روی آن نصب شده بود. پس از مدت ها تلاش و برنامه ریزی بالاخره برای هر بیمار اهداکننده ای پیدا شد که کلیه او با بدن فرد بیمار سازگاری داشت.
لازم به ذکر است که چنین کاری قبلا ولی در ابعاد بسیار کوچک تر در سایر مراکز پیوند آمریکا انجام شده بود ولی این بار جفت کردن اهداکنندگان و بیماران از سرتاسر آمریکا صورت گرفت و عمل تعویض کلیه برای جمعیت بزرگی طرح ریزی شد.
در میان این بیماران ۵ نفر نسبت به دریافت کلیه پیوندی حالتی شبیه به حساسیت شدید داشتند، یعنی پس از دریافت کلیه پیوندی بدن آنها واکنش شدیدی نشان می داد. پزشکان تیم پیوند با پاک سازی پادتن های خونی این ۵ بیمار شانس پاسخ مناسب به پیوند را در آنها بالا بردند. اما اصولا نزدیک به یک سوم بیماران نیازمند به کلیه پیوندی در آمریکا این حساسیت شدید نسبت به ورود عضو جدید به بدن را دارند. البته این حالت بیشتر در سیاه پوستان دیده می شود اما پس از مواردی مثل بارداری، تعویض خون، پیوند اعضای دیگر و تعداد دفعات زیر دیالیز هم دیده می شود. به عبارت دیگر هر چه قدر پیوند کلیه به تاخیر بیفتد، احتمال رد پیوند بیشتر خواهد شد.
اولین پیوند
قدیمی ترین مدارک مربوط به پیوند کلیه مربوط به۱۷ ژوئن ۱۹۵۰ است. این پیوند در ایالات متحده آمریکا و روی یک زن ۴۴ ساله به نام روت توکر انجام گرفت. خانم توکر مبتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک بود. جراحی در بیمارستان مری واقع در ایلینویز صورت گرفت. در ابتدا این عمل موفقیت آمیز بود ولی پس از مدتی کلیه جدید توسط بدن خانم توکر بازپس زده شد. علت این اتفاق در واقع عدم استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی بود. البته کلیه دیگر خانم توکر عملکرد خود را حفظ کرده بود و او توانست به زندگی ادامه دهد اما پس از ۵ سال علتی غیر از بیماری کلیوی باعث مرگ این زن شد. در سال ۱۹۵۴ دو پیوند کلیه موفقیت آمیز به طور هم زمان در بوستون و پاریس انجام شد.
در بوستون عمل پیوند بین دو دوقلوی همسان انجام گرفت. استفاده از دوقلوهای همسان خطر واکنش ایمنی را از بین می برد. در همین زمان بود که دکتر موری و دکتر هارول برای اولین بار کلیه فردی را به بیماری بدون هیچ نسبت فامیلی ولی با ژنتیک مشابه با موفقیت پیوند زدند. در سال ۱۹۹۰ دکتر موری به دلیل همین عمل جراحی جایزه نوبل در رشته پزشکی را دریافت کرد. در کشور انگلستان پیوند کلیه برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ توسط دکتر مایکل وودراف روی دوقلوهای همسان صورت گرفت. کلیه در واقع آسان ترین عضو برای پیوند بود: بافت شناسی ساده ای داشت. برداشت عضو از جایی و کاشت آن در جایی دیگر جراحی نسبتا ساده ای محسوب می شد و همچنین در صورت رد پیوند، با انجام دیالیز بیمار زنده می ماند.
رد پیوند
وقتی عضوی جدید به بدن فردی پیوند زده شود و بدن فرد آن عضو را غیرخودی تشیخص دهد پیوند پس زده می شود. در واقع سیستم ایمنی بدن به عضو یا بافت جدید حمله می کند. البته این امر غیرطبیعی محسوب می شود چون وظیفه سیستم ایمنی شناسایی عوامل بیگانه و مقابله با آنهاست. پس زدن پیوند در هر شرایط یا هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد اما عموما در ماه های اول پس از پیوند دیده می شود. در سال ۱۹۶۴ داروهایی وارد بازار شدند که عمل آنها سرکوب سیستم ایمنی بود. این داروها با مهار ایمنی بدن باعث می شوند عضو جدید به عنوان عامل خارجی شناسایی شود. در نتیجه دفع عضو پیوندی هم اتفاق نمی افتد.
البته این داروها همیشه هم موثر نیستند و تعدادی از پیوندها پس زده می شوند. البته برای کم کردن احتمال رد پیوند روش های دیگری هم وجود دارند. روی هر یک از سلول های بدن مولکول هایی وجود دارند که باعث شناسایی سلول می شوند. از همین راه است که وقتی عضوی جدید وارد بدن می شود سلول های آن توسط بدن شناسایی می شوند و علیه آنها پادتن ساخته می شود. این پادتن ها روی عضو جدید نشسته و آن را از بین می برند. امروزه پزشکان از طریق پاک سازی این پادتن ها موفق شده اند از تخریب و دفع عضو پیوند شده به بدن جلوگیری کنند.منبع: AP
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
تاثیر فضای مجازی تا این حد (علی اکبر رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20