کانولاسیون ورید محیطی | تعبیرستان
کانولاسیون ورید محیطیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

کانولاسیون ورید محیطی

مقدمه
دستیابی به یک مسیر داخل وریدی محیطی مهارتی ضروری برای تمام پزشکان است. اگرچه این امر یکی از آسان ترین اقدامات تهاجمی در نظر گرفته می
کانولاسیون ورید محیطی شود، تبحر در این مداخله بالقوه حیات بخش نیازمند مهارت تمرین شده و تجربه است...
اندیکاسیون ها
کاتتریزاسیون ورید محیطی در گستره وسیعی از اقدامات بالینی شامل تجویز وریدی داروها، هیدراسیون داخل وریدی و انتقال خون و فراورده های خون و نیز حین جراحی، هنگام مراقبت های اورژانس و در سایر موقعیت هایی که در آنها دسترس مستقیم به جریان خون مورد نیاز است کاربرد دارد.
کنتراندیکاسیون ها
کنتراندیکاسیون های نسبی جایگذاری کاتتر محیطی در یک محل خاص در بدن ممکن است شامل عفونت، فلبیت، وریدهای اسکلروزه، انفیلتراسیون داخل وریدی قبلی، سوختگی ها یا آسیب تروماتیک پروگزیمال به محل ورود، فیستول شریانی ـ وریدی در یک اندام و اقدامات جراحی درگیر کننده یک اندام باشند.
سایر موقعیت ها ممکن است مانع از دستیابی به مسیر وریدی محیطی شوند. به عنوان مثال، دهیدراسیون خیلی شدید یا شوک ممکن است انجام کانولاسیون وریدهای محیطی کلاپس شده را ناممکن سازند. هنگامی که دستیابی به وریدهای محیطی غیرممکن است و در موقعیت هایی که در آنها دستیابی به وریدهای محیطی خیلی طول می کشد، جایگذاری یک کاتتر وریدی مرکزی یا داخل استخوانی یا کات دان وریدی محیطی ممکن است مورد نیاز باشد.
آناتومی
درک دقیق و کامل سیستم های وریدی اندام های فوقانی و تحتانی، کانولاسیون موفق را تسهیل می سازد. اندام های فوقانی دو سیستم وریدی اصلی دارند: وریدهای سفالیک و بازیلیک (شکل۱). سیستم وریدی اندام های تحتانی از وریدهای صافن بزرگ و کوچک تشکیل شده است.
وریدهای بازیلیک و سفالیک اندا مهای فوقانی.
انتخاب محل
انتخاب محل برای کانولاسیون وریدی به عوامل بسیاری شامل استفاده هدفمند از کاتتر، در دسترس بودن ورید با توجه به وضعیت بیمار، سن و راحتی بیمار و اورژانس بودن وضعیت بستگی دارد. به طور کلی، وریدهای اندام فوقانی ارجح هستند زیرا نسبت به وریدهای اندام تحتانی بادوام ترند و با عوارض کمتری همراه هستند.
محل های ارجح برای کانولاسیون، وریدهای ساعد هستند. ورید کوبیتال میانی که حفره آنته کوبیتال را قطع می کند، به طور شایعی در موقعیت های اورژانس تحت کانولاسیون قرار می گیرد زیرا قادر به پذیرش کاتترهای بزرگ است و جایگذاری کاتتر در آن ممکن است آسان تر از سایر وریدها در ساعد باشد. با این حال، احتیاط در اجتناب از کانولاسیون سهوی شریان بازویی که معمولا بلافاصله در سمت مدیال ورید کوبیتال میانی قرار دارد الزامی است. احتیاط مشابهی برای شریان های رادیال و اولنار در سطح ورید کوبیتال باید اعمال شود – لمس با دقت به منظور شناسایی ضربان های شریانی می تواند احتمال این عارضه را به حداقل برساند.
هنگامی که وریدهای اندام فوقانی غیرقابل دستیابی هستند، وریدهای پشت پا یا وریدهای صافن اندام تحتانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. کانولاسیون این وریدها با میزان بالاتر بروز ترومبوز و آمبولی همراه است. با این حال، این خطر در کودکان و نوزادان کمتر از بزرگسالان است؛ از این رو، هنگامی که کانولاسیون اندام های فوقانی در یک کودک یا نوزاد با شکست مواجه می شود، وریدهای ساق و پا یک جایگزین قابل قبول به شمار می روند. سایر محل های کانولاسیون وریدی جایگزین شامل وریدهای اسکالپ که در نوزادان و کودکان کم سن مورد استفاده قرار می گیرند و ورید ژوگولار خارجی هستند.
تجهیزات
تجهیزات را گردآوری کنید و آنها را پیش از آغاز عمل در کنار تخت آماده نمایید. شما نیازمند دستکش، محافظ چشم، تورنیکه غیرلاتکس، محلول ضدعفونی کننده با پایه کلرهگزیدین، گاز استریل ۲×۲، محلول سالین، یک نوار چسب و یک پانسمان مسدودکننده شفاف، یک کاتتر با اندازه مناسب (که از شماره ۱۴ تا شماره ۲۴ می تواند متغیر باشد)، یک سرم همراه با ست سرم و ظرف مخصوص وسایل نوک تیز هستید. یک ماده بی حس کننده موضعی را می توان در صورتی که کاتتر شماره ۲۰ یا بزرگ تر باشد مورد استفاده قرار داد.
نوع و اندازه کاتتر
کاتترهای زیادی وجود دارند که از نظر شکل، طول و مکانیسم های حفاظتی متغیرند. مکانیسم های حفاظتی متفاوتی برای به حداقل رساندن احتمال فرورفتن سهوی سوزن به بدن ایجاد شده اند. سوزن ها همیشه باید به طور مناسبی در ظرف مخصوص وسایل نوک تیز دور انداخته شوند
اندازه کاتتر مورد استفاده به موقعیت بالینی بستگی دارد. کوچک ترین کاتتر موثر باید مورد استفاده قرار گیرد. زیرا کاتترهای کوچک موجب ایجاد مقاومت کمتری در مقابل جریان خون در اطراف کانول می شوند و با عوارض کمتری همراه هستند. کاتترهای بزرگ، نظیر کاتترهای شماره های ۱۴ و ۱۶ در موقعیت های حاد برای احیا با مایع کاربرد دارند. متغیرهای دیگری که ممکن است بر روی اندازه کاتتر مورد استفاده تاثیر داشته باشند شامل اندازه رگ (وابسته به سن)، نیاز به تجویز با فشار دوزهای یکباره مواد حاجب یا داروها و ویسکوزیته مایع تزریق شده هستند.
آمادگی
نحوه عمل را برای بیمار شرح دهید و هر گونه پرسش خاص یا نگرانی را مورد توجه قرار دهید. درباره عوارض بالقوه ای نظیر خونریزی، کبودی و عفونت با بیمار بحث نمایید. شما باید در هنگام جایگذاری کاتتر وریدی محیطی از اصول حفاظتی استاندارد پیروی کنید.
وضعیت بیمار
هنگامی که محل انتخابی در اندام فوقانی بیمار است، وی باید در وضعیت خوابیده به پشت قرار داده شود و بازوی بیمار تکیه گاه داشته باشد. برای کانولاسیون وریدی موفقیت آمیز، یک وضعیت راحت برای فرد عمل کننده و نوردهی مناسب حایز اهمیت است.
نحوه عمل
تورنیکه را ۱۰-۸ سانتی متر بالاتراز محل ورودی هدف با یک نیم گره ببندید. تورنیکه را همسطح پوست قرار دهید و دو سر آن را نزدیک کنید و از روی یکدیگر عبور دهید. دوسر تورنیکه را بکشید و با یک انگشت، یک سر تورنیکه را به زیر حلقه برانید به طوری که انتهای این سر به سمت مخالف محل ورود سوزن باشد.
در هنگام ارزیابی یک ورید برای کانولاسیون، وریدهای در دسترس را مشاهده و لمس کنید. به آرامی اندام را بچرخانید یا زاویه نور را تنظیم کنید تا حدود رگ مورد نظر بهتر آشکار گردد. به منظور لمس یک رگ، نوک یک یا دو انگشت خود را بر روی رگ قرار دهید و به آرامی فشار وارد کنید. فشار را بردارید و بازگشت ورید را در مرحله پرشدن مجدد مشاهده و احساس کنید.
هنگامی که ورید مورد نظر را انتخاب کردید، محل را با محلول ضدعفونی کننده حاوی کلرهگزیدین و با حرکت جلو و عقب تمیز نمایید. اجازه دهید تا محل کاملا خشک شود. ناحیه را دوباره لمس نکنید.
در صورتی که از یک کاتتر با شماره بزرگ استفده می کنید، می توان محل را با یک تزریق موضعی، کرم موضعی یا با بی حسی سرمایشی (aisehtsenaoyrc) با اتیلن گلیکول بی حس کرد.
به منظور آماده سازی کاتتر، سوزن فلزی و کانول پلاستیکی را از نظر هر گونه آسیب یا آلودگی مورد بررسی قرار دهید. پوشش کانول پلاستیکی را بچرخانید تا مطمئن شوید که به آسانی از سوزن فلزی جدا می شود. نوک کانول را روی سطح اریب نوک سوزن فلزی حرکت ندهید چراکه ممکن است انتهای کانول آسیب ببیند.
وریدهای سطحی به راحتی جابه جا می شوند و لازم است که آنها را ثابت نمود. از دست غیرغالب خود برای اعمال کشش به پوست دیستال محل سوراخ کردن ورید استفاده کنید. در صورتی که کاتتر در سطح پشتی دست جایگذاری می شود، دست بیمار را با دست غیرغالب خود بگیرید به طوری که انگشتان شما زیر کف دست بیمار قرار گیرند. دست بیمار را به سمت پایین بکشید تا مچ خم شود و از شست خود برای سفت و کشیده نگه داشتن پوست دست بیمار کمک بگیرید. در صورتی که یک ورید ناحیه ساعد انتخاب شده است، با دست غیرغالب خود ساعد بیمار را بگیرید و انگشت شست خود را روی پوست دیستال محل سوراخ شدن ورید قرار دهید و آن را به سمت پایین بکشید. همواره و در سرتاسر عمل دست بیمار را محکم بگیرید.
دست غالب خود، کاتتر را در حالتی که انتهای ست سرم اریب آن به سمت بالا است، با زاویه ۳۰-۵ درجه از میان پوست به داخل ورید وارد کنید. زاویه مورد استفاده برای ورود به ورید وابسته به عمق ورید است. برای وریدهای سطحی به زاویه کمتری نیاز است.
کاتتر را خیلی عمیق وارد نکنید زیرا احتمال سوراخ شدن دیواره مقابل (دورتر) ورید وجود دارد. هنگامی که کاتتر وارد ورید شد، مراقب و نظاره گر پس زدن خون که به آرامی محفظه کاتتر را پر می کند باشید.
وقتی سوزن فلزی و کانول پلاستیکی در مجرا قرار دارند، کاتتر را پایین آورید تا موقعی که تقریبا به موزات پوست قرار گیرد. انتهای کاتتر را با انگشتان شست و اشاره دست غالب خود بگیرید. همچنان کشش را بر ورید و پوست اعمال کنید، سوزن را ثابت نگه دارید و با دقت کاتتر را به داخل ورید به جلو برانید.
هنگامی که کاتتر به طور کامل وارد ورید شد، تورنیکه را باز کنید. به منظور جلوگیری از اتلاف خون از محفظه باز کانول پلاستیکی در هنگام خارج کردن سوزن، مستقیما بر روی ورید و پروگزیمال به انتهای کاتتر فشار وارد نمایید و یک گاز را زیر محفظه کانول قرار دهید. سوزن فلزی را از کانول پلاستیکی خارج کنید و آن را درون ظرف مخصوص وسایل نوک تیز قرار دهید.
هیچ گاه تلاش نکنید تا سوزن فلزی را مجددا داخل کانول پلاستیکی وارد کنید. انجام چنین کاری ممکن است سبب پاره شدن کانول پلاستیکی و آزاد شدن تکه هایی از آن درون جریان خون شود و به آمبولی احتمالی منجر گردد.
اطمینان حاصل کنید که تورنیکه باز شده است و با پر کردن کانول با نرمال سالین باز بودن آن را مورد تایید قرار دهید. حجم مورد استفاده به اندازه ورید و شماره کاتتر بستگی دارد. بررسی کنید که هیچ گونه تورم، قرمزی، نشت یا ناراحتی در اطراف محل ورود وجود نداشته باشد.
ست سرم را به کانول متصل نمایید و تزریق مایع را آغاز کنید. ایده آل آن است که شما کانول را با یک پانسمان مسدودکننده شفاف که برروی محفظه کانول قرار می گیرد ثابت و محکم نمایید. مطمئن شوید که محفظه کانول واضحا از ورای پانسمان دیده می شود و پایش آن آسان است.
پس از ثابت کردن کانول با نوار چسب، ست سرم را حلقه کنید و آن را دور از محل ورود ثابت نمایید. حلقه کردن لوله از جابجایی اتفاقی کانول پیشگیری می کند، نیاز به دستکاری کانول را کاهش می دهد و خطر آلودگی یا آسیب وریدی را کم می کند. توصیه می شد که تاریخ جایگذاری کانول بر روی پانسمان نوشته شود تا تعیین مدت زمان باقی ماندن کانول در محل آسان گردد. به منظور کاهش احتمال عفونت، اندیکاسیون های کاتتریزاسیون ورید محیطی را به طور مداوم مرور کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن کانول را خارج نمایید.
رفع مشکل
هنگامی که مشاهده یک ورید یا تشخیص آن با لمس مشکل است، از چندین روش می توان برای افزایش ـ اتساع آن استفاده نمود. این روش ها عبارتند از:
ـ پایین آوردن بازو زیر سطح قلب،
ـ ضربه زدن آرام بر روی ورید،
ـ وادار کردن بیمار به باز و بسته کردن مکرر مشت خود و به کارگیری کمپرس گرم روی محل انتخابی به منظور افزایش اتساع عروق.
ترانس ایلومیناسیون یا سونوگرافی نیز ممکن است به منظور کمک به پیدا کردن یک ورید مورد استفاده قرار گیرند.
در صورتی که نوک سوزن وارد رگ شده باشد ولی خود کانول هنوز وارد نشده باشد ممکن است خون به داخل فضای کانول پس بزند. از این مشکل می توان با کاهش زاویه کاتتر و جلو بردن سوزن در داخل ورید به اندازه چند میلی متر اجتناب نمود.
یک دریچه درون ورید ممکن است از جلو رفتن کاتتر وارد شده ممانعت به عمل آورد. در صورت وقوع چندین حالتی، محفظه کانول را در محل نگه دارید، تورنیکه را باز کنید و لوله ست سرم را به کانول متصل نمایید. مایع در حال جریان در داخل ورید ممکن است دریچه رگ را باز کند و اجازه وارد شدن کامل را به کانول بدهد.
گاهی هنگامی که کاتتر خارج از ورید قرار دارد یا وقتی که کاتتر دیواره مقابل ورید را سوراخ کرده است، به جلو راندن کاتتر امکان پذیر است. هر کدام از این موقعیت ها ممکن است سبب درد و تورم در محل ورود شوند چراکه مایعات داخل وریدی به داخل بافت زیرجلدی وارد می شوند.در صورت وقوع این حالت، کانول را باید به طور کامل بیرون کشید و یک کانول دیگر را در یک محل دیگر وارد نمود.
هنگامی که تلاش برای جایگذاری کانول ناموفق است، تلاش های بعدی باید در وریدی پروگزیمال به محل سوراخ اولیه انجام گیرد.
عوارض
شایع ترین عوارض ناشی از جایگذاری کانول وریدی عبارت اند از: درد، کبودی، عفونت باکتریایی، نشت مایع به خارج از رگ، فلبیت، ترومبوز، آمبولی و آسیب عصب. روش استریل مناسب و انتخاب کاتتر با اندازه مناسب ممکن است عوارض را برطرف سازد.
از تجویز مناسب و کافی مایع اطمینان حاصل کنید یا کانول را با سالین شستشو دهید تا از عوارض وخیم تری چون ترومبوز و آمبولی پیشگیری شود.ترجمه: دکتر احسان مهدی زاده
منبع:
Ortega R, et al. Peripheral intravenous cannulation. New England Journal of Medicine November ۲۰, ۲۰۰۸; ۳۵۹: e۲۶.
هفته نامه نوین پزشکی ( www.npjm.org )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
عادی شدن صحنه های مبتذل (آقای رائفی پور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند