سفید ها بیشتر در خطرند! | تعبیرستان
سفید ها بیشتر در خطرند!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

سفید ها بیشتر در خطرند!

سرطانهای پوست از شایعترین انواع سرطانها می باشند و تخمین زده می شود که بیش از یک میلیون نفر در طی هر سال مبتلا می گردد. افرادیکه پوستی روشن دارند
سفید ها بیشتر در خطرند! و به آسانی دچار آفتاب سوختگی می شوند در خطر بالای ایجاد این سرطانها قرار دارند. .
▪ در مورد شیوع و عوامل مؤثر در ایجاد سرطانهای پوستی توضیح دهید؟
ـ سرطانهای پوست از شایعترین انواع سرطانها می باشند و تخمین زده می شود که بیش از یک میلیون نفر در طی هر سال مبتلا می گردد.
افرادیکه پوستی روشن دارند و به آسانی دچار آفتاب سوختگی می شوند در خطر بالای ایجاد این سرطانها قرار دارند. از فاکتورهای دیگر می توان در معرض قرار گرفتن اشعه x به طور تکراری چه در کارهای صنعتی و چه در پزشکی را نام برد. جوشگاه های باقی مانده بدنبال بیماریهای پوستی و سوختی ها و همچنین تماس شغلی با ترکیباتی مثل ارسنیک و همچنین سابقه فامیلی از عوامل مؤثر در ایجاد سرطان پوست می باشند.
▪ آیا لکه های قهوه ای روی پوست خطر تبدیل شدن به سرطان پوست را دارند؟
همة لکه های قهوه ای خطر سرطان شدن را ندارند. از لکه های قهوه ای پوستی که خطر سرطانی شدن را دارند، می توان کراتوزهای آفتابی (Solar Keratosis) را نام برد. این لکه ها بصورت نقاط کوچک پوسته دار که غالباً در نواحی صورت، گوشها، گردن، ساعدها و پشت دستها و در افراد با پوست سفید که به مدت طولانی در معرض آفتاب بوده اند می باشند. کراتوزهای آفتابی را می توان قبل از اینکه تبدیل به بدخیمی شوند توسط روش های مختلف از جمله فریز کردن، استفاده از لایه برداری شیمیایی، درم ربزیشن یا کورتاژ جراحی و لیزر از بین برد. این کراتوزها اگر باقی بمانند ممکن است تبدیل به سرطان پیشرفته بدست شوند بطوریکه نیاز به درمانهای وسیع جراحی پیدا کند.
▪ چطور می توان از پیدیاش این کروتوزها پیشگیری کرد؟
ـ با استفاده صحیح از ضد آفتابها می توان کمک به پیشگیری از ایجاد کراتوز آفتابی کرد.
▪ شایعترین سرطان پوست چیست؟
ـ سرطان سلولهای بازال (Basal Cell carcinoma) شایع ترین نوع سرطان پوست می باشد که معمولاً بصورت لکه ها یا برآمدگی هایی قرمز یا گوشتی رنگ و گاهی تیره رنگ در روی سر، صورت، گردن و دستها ظاهر می شوند. البته نواحی دیگر پوست هم ممکن است گرفتار شوند. این نوع سرطان بیشتر در افرادیکه پوستی سفید دارند دیده می شود و اینها رشدی آهسته دارند و می تواند ماهها یا حتی سالها طول بکشد که به یک قطر ۱ یا ۲ سانتی متر برسند. و در صورتیکه درمان قرار نگیرند زخمی می شوند ممکن است خونریزی کنند و روی آنها دلمه بسته شود و التیام یافته و مجدداً این سیکل تکرار می شود.
▪ درمان این نوع سرطان پوست چیست؟
ـ اگرچه سرطان سلولهای بازال نادراً متاستاز می دهد یعنی در بافتهای دیگر دست اندازی ندارد ولی می تواند بطرف زیر اطراف پوست گرفتار، توسعه پیدا کند و به استخوان و اعصاب اطراف و زیر ضایعه آسیب برساند بنابراین باید بطور کامل توسط جراحی یا روش دیگر برداشته شود.
▪ در مورد سرطانهای دیگر پوست توضیح دهید؟
ـ دومین بدخیمی شایع پوستی ، سرطان سلولهای سنگفرشی می باشد این نوع بدخیمی نیز در افرادی با پوست روشن شایع تر است واز محل های شایع گرفتاری می توان لاله گوش، صورت، لبها و دهان را نام برد. از نظر شکل بالینی بصورت برآمدگی های قرمز و پوسته دار شروع شده و تبدیل به توده های بزرگ و تهاجمی می گردد. و بدون شباهت به نوع قبل می تواند به بافتهای دیگر بدن دست اندازی کند و بنابراین درمان سریع و زودرس بسیار مهم می باشد. از نظر درمانی مثل قبلی اولین درمان برداشت کامل ضایعه توسط جراحی می باشد.
▪ آیا با انجام جراحی در زمان قطع می باشد؟
ـ در مورد هر دوی این بدخیمی ها در صورتیکه درمان در مراحل اولیه صورت گیرد پیش از ۹۵% آنها معالجه می گردند.
▪ ملانوما چیست؟
ـ ملانوم بدخیم یکی از مرگ آورترین سرطانهای پوست می باشد و تخمین می زنند که در سال حدود ۷۷۰۰ امریکایی در اثر این نوع سرطان فوت می کنند. این نوع سرطان از سلولهای ملانوسیت پوست سرچشمه می گیرند. ملانوسیت ها سلولهای پوستی هستندکه تولید رنگدانه ملانین می کنند و بنابراین سرطان بصورت سایه هایی از رنگ های سیاه و قهوه ای شروع می شود. اگرچه میزان رنگ بصورت قرمز و یا سفید هم دیده می شود. شروع این نوع سرطان بطور خودبخود نهانی بوده و یا ممکن است روی یک خال و یا نزدیک خالها و یا نقاط تیره رنگ دیگر پوستی ظاهر شود. بنابراین هر نوع تغییری که روی خالها رخ می دهد باید توسط یک متخصص پوست بررسی گردد.
▪ چه عواملی در ایجاد ملانوم بدخیم دخالت دارند؟
ـ در معرض قرار گرفتن شدید با نور آفتاب بخصوص آفتاب سوختگی مهمترین عامل احتمالی مؤثر در ایجاد ملانوم است. افراد با پوست روشن در ریسک بیشتری از گرفتاری قرار دارند و ارث همچنین رل مهمی دارد. و اگرچه شخصی دارای سابقه ملانوم در عضوی از خانواده باشد شانس گرفتاری بیشتری از افراد دیگر دارد.
خالهایی که دیسپلاستیک نامیده می شوند و در بعضی خانواده ها با تعداد زیاد وجود دارند یک علامت مشخصه برای افرادی هستند که در خطر ایجاد ملانوما می باشند.
▪ آیا کسانی که پوستی تیره دارند هم گرفتار می شوند؟
ـ بله افراد با پوستی تیره نیز می توانند مبتلا به ملانوم می شوند معمولاً محل ملانوم در اینها کف دست و پا، زیر ناخن ها، دهان و یا ژنیتالیا ( دستگاه تناسلی می باشد.
▪ علائم آگاه کننده ملانوم چه هستند؟
ـ وجود هرگونه تغییر روی خالهای قبلی، پوسته ریزی، ترشح، خونریزی یا پیدایش یک برآمدگی، تیره شدن اطراف خالی که از قبل وجود داشته است و ایجاد خارش یا درد و تندرنس ( حساسیت ) از علائم خطر هستند.
▪ بطور کلی در مورد درمان سرطانهای پوست توضیح دهید.
ـ اگر نمونه برداری از پوست مشخص کند که یک ضایعه سرطانی می باشد پزشک متخصص پوست با بررسی نوع بدخیمی پوست، محل واقع شدن آن و مسائل دیگر روش های جراحی و یا غیرجراحی را در نظر می گیرد. درمانهای جراحی شامل اکسیژن یا برداشت ضایعه، الکترود دسکیشن که برداشت توسط دستگاه الکتروسرجری می باشد، کورتاژ که بصورت تراشیدن و سوزاندن تومور با جریانهای الکتریستی می باشد، کرایوسرجری که با استفاده از نیتروژن مایع ضایعه را فریز می کنند و درمان جراحی توسط لیزر می باشد. جراحی Mohs یک نوع خاص از جراحی است که برای برداشتن کل تومور بکار برده می شود. بطوریکه اطراف و عمق تومور کاملاً از ضایعه پاک می گردد. و در نتیجه خطر عود ضایعه به حداقل می رسد.
از درمانهای دیگر می توان اشعه درمانی، شیمی درمانی موضعی را نام برد. از روش های جدیدتر فتو دیتامیک تراپی است که یک ماده شیمیایی روی ضایعه پوستی مالیده شده و سپس در معرض منبع نور یا طول موج خاص قرار می گیرد.
▪ تشخیص زودرس تومورهای پوستی چگونه است؟
ـ مشاهده منظم پوست خود و توجه به هر نوع تغییر جدید بسیار مهم می باشد. در یک خال جدید، زخم، رشد اضافی و تغییر رنگ پوست بطور ناگهانی ظاهر می شود و یا اینکه ضایعات خوش خیم قبلی دچار تغییرات گردند بایستی به متخصص پوست مراجعه شود. می توان گفت یک معاینه سالانه پوست توسط یک درماتولوژیست کار عاقلانه ای می باشد بخصوص برای بزرگسالانی که در گذشته بطور زیاد در معرض نور آفتاب بوده اند و یا کسانی که در خانواده خود سابقة سرطان پوست دارند.
▪ جهت پیشگیری از سرطانهای پوست چه راهی را پیشنهاد می کنید؟
ـ بهترین و اولین کار اجتناب از در معرض قرار گرفتن زیاد با اشعة ماوراء بنفش چه در ارتباط با نور خورشید و یا استفاده از لامپ های برنزه کننده می باشد و بخصوص اگر که بدنبال تماس منجر به ایجاد سوختگی و تاول گردد، بطور کلی چون اشعه های ماوراء بنفش خورشیدی عامل اصلی به حساب می آیند مؤثرترین روش پیشگیری اجتناب از نور آفتاب می باشد.
نکته دیگر معاینه کردن پوست بطور دوره ای و تشخیص دو ضایعه جدید در تعیین زودرس و برداشت ضایعه و در نتیجه شانس برای معالجة کامل مهم می باشد رخ بدهد باید فوراً با یک متخصص پوست مشاوره گردد. نکته بعدی در پیشگیری اینست که با توجه به اینکه بیشترین زمان تابش اشعه ماوراء بنفش بین ساعات ۱۰ صیح تا ۴ بعدازظهر است در این ساعات در آفتاب بسر برده نشود و در صورتیکه محل کار در هوای آزاد است حتی المقدور در سایه باشد و هنگام رفتن در آفتاب از پوشش مناسب و کامل و کلاه های نقاب دار و عینک های آفتابی استفاده شود و همچنین از ضد آفتاب های با طیف وسیع که علیه هر دو اشعه ماوراءبنفش A و B مؤثر هستند استفاده شود. این ضدآفتاب ها بهتر است دارای فاکتور محافظت کننده بالای ۱۵ باشند و هر دو ساعت تکرار گردند. محافظت از نور از همان زمان کودکی باید شروع شود.
بچه های زیر ۶ ماه نباید مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گیرند. اما اگر اجتناب از این کار امکان پذیر نباشد باید از ضدآفتاب استفاده شود.
بطور کلی استفاده از ضدآفتابها باید به عنوان یک برنامه روزمره جهت اجتناب از نور خورشید در نظر گرفته شود.سلامت نیوز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
موی زائد نشونۀ چیه؟ (استاد میرغضنفری)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند