سلامتی با بخشش و صدقه | تعبیرستان
سلامتی با بخشش و صدقهپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

سلامتی با بخشش و صدقه

همه ادیان جهان، بر صدقه و بخشش تأکید فراوان دارند. اما به نظر نمی رسد دلیل اصلی بسیاری از بخششها و صدقاتی که اهدا می کنیم این توصیه باشد. شاید
سلامتی با بخشش و صدقه علت آن است که انسان همیشه نسبت به پول نوعی احساس گناه دارد و تمایل بر دادن صدقات نیز به خاطر آن است که این احساس، تخفیف پیدا کند.
اصل تعلیمی که در ادیان بر آن تاکید می شود به مفهوم بزرگی اشاره دارد .شاید ادیان از شریک شدن و قسمت کردن می گویند و این کلمه ویژگی کاملاً متفاوتی دارد. سهیم شدن... اگر چیزی داری آن را قسمت کن. نه به آن خاطر که با این کار به دیگران کمک کنی، نه. با قسمت کردن و سهیم شدن، انسان رشد می کند. هر چه بیشتر سهیم شویم، بیشتر رشد می کنیم. هر چه بیشتر شریک شویم، بیشتر به دست می آوریم.
هدف، تنها پول نیست، بلکه هر چه که باشد است. اگر دانش و معلومات است، آن را پخش کنیم. اگر آگاهی است، آن را قسمت کنیم. اگر عشق است، از آن ببخشیم. هر آنچه داریم را قسمت کنیم. آن را در همه جا پراکنده کنیم. بگذاریم مانند عطر گلی که همراه باد می رود، در همه جا گسترده شود. اینجا صحبت از فقر مادی نیست. هر آنچه را که داریم با هر کسی که ممکن است تقسیم کنیم... زیرا کلمه فقیر تنها به کسی که بی پول است اطلاق نمی شود.
ممکن است مرد ثروتمندی، بیچاره باشد. شاید او هرگز عشق را نشناخته باشد، پس عشق را با او قسمت کنیم. ممکن است مرد فقیری عشق را بشناسد، اما هرگز در عمرش غذای خوبی نخورده باشد، غذای لذیذمان را با او قسمت کنیم. ممکن است انسان ثروتمندی، صاحب همه چیز باشد، اما از شعور و درک بی بهره باشد، درک و آگاهی امان را با او سهیم شویم. او هم فقیر است. فقر، هزار و یک شکل دارد. هر چه را که داریم قسمت کنیم.
اما به یاد داشته باشیم: هدف از این حرف ها این نیست که بگوییم این سهیم شدن با دیگران، ازما انسان باتقوایی می سازد و یا در بهشت جای خواهیم داشت و در آنجا با ما به نوعی دیگر رفتار خواهد شد. چرا که اولاً تجربهی بهشت را میتوان از همین حالا آغاز کرد و منتظر آن نماند و ثانیاً بهتر است گاهی روی برخی مفاهیم بیشتر فکر کنیم مگر تصویر هریک از ما از بهشت چیست؟ آیا چیزی جز آرامش وشادی و لذت پایدار است؟
وقتی آنچه را که در اختیار داریم، همین حالا و همین جا با دیگران قسمت می کنیم، احساس شادی خواهیم کرد. لذتی که وصف آن در کلمات نمی گنجد نه به واسطهی آنکه این یک حرکت اخلاقی است بلکه چون آفرینش انسان و لازمهی وجودی او سهیم شدن است هرچند از آن فاصلهی بسیاری گرفته تا آنجا که حتی گاهی خود را از سهیم شدن در خطر می بیند. کسی که فقط پول روی پول می گذارد، آدم خوشحالی نیست. او همیشه عبوس است.
مدام پول جمع می کند و آرامشی ندارد. نمی تواند به دیگران چیزی ببخشد. به جمع کردن ادامه می دهد و هرچه را که بتواند جمع می کند. هرگز از داشتن چیزی لذت نمی برد، چرا که برای لذت بردن، انسان باید با دیگران شریک شود. زیرا همه لذات و شادی ها نوعی شراکت و سهیم شدن است. شاید دلیل آنکه ارواح بزرگ و مقدس هم با همهی بزرگی و عظمت خود به زمین می آیند و تمام رنج و محدودیت زمین را برخود می خرند، به نوعی بیانگر همین تعلیم باشد: سهیم شدن در هدایت. آنها می آیند در هدایت یافتگی خود با سایرین شریک شوند چرا که حتی بهشت رفتن نیز به تنهایی لذت بخش نیست.
اگر بخواهیم شادی کنیم، در تنهایی شادی وجود ندارد. باید دوستانی در این شادی با ما همراهی کنند. وقتی که با دیگران هستیم شادی را تجربه می کنیم. در انزوا شادی و لذتی وجود ندارد. چطور می توانیم در تنهایی شاد باشیم؟ وقتی که کاملاً تنهاییم. خوب فکر کنید، چطور می شود در تنهایی کامل شاد بود؟ نه! شادی، شراکت است. شادی، در کنار هم بودن است.
صدقه و احسان، کلماتی سنگین اند. ابتدا از شریک و سهیم شدن بگوییم. سهیم شوید. در کلمات صدقه و احسان چیزی وجود دارد. به نظر می آید که ما صاحب قدرتیم و نفر مقابل از ما پست تر است؛ یک گداست. به نظر می رسد که ما دیگری را کمک می کنیم و او به کمک ما نیاز دارد.. اینکه دیگری را پایین تر و پست تر از خود ببینیم. اینکه احساس کنیم توانگریم و او نیازمند، این احساس نمی تواند انسان را بزرگ کند مگر نفس او را.
قسمت کردن، دیدگاهی کاملاً متفاوت دارد. اینجا صحبت از داشتن یا نداشتن طرف مقابل نیست، بلکه مسئله آن است که ما از چیزی بهره فراوان داریم و باید آن را قسمت کنیم. وقتی صدقه می دهیم، انتظار تشکر داریم، اما وقتی با کسی شریک می شویم، این ما هستیم که از او به خاطر آنکه به ما اجازه داده است تا انرژی اضافی خودمان را به او منتقل کنیم، تشکر می کنیم. این انرژی، ما را سنگین می کند و ما با تقسیم آن، احساس سپاس می کنیم به علاوه آنکه فرصتی می یابیم تا از آن کسی که این توانگری را به ما ارزانی داشته سپاسگزاری کنیم چون او میتواند به طرفه العینی آنرا از ما بگیرد و به دیگری ارزانی کند.
شریک شدن بر اثر فراوانی و وفور است، اما صدقه دادن به خاطر نیاز و فقر دیگری است. سهیم شدن از توانگری بهره می گیرد. این دو تفاوتی کیفی دارند. شریک شویم! در هر چه داریم شریک شویم. که رشد خواهد کرد و افزون خواهد شد. این یک قانون اساسی است: هر چه بیشتر بدهید، بیشتر به دست می آورید. در بخشش، هرگز خسیس نباشیم.
از آنجاکه نیت اعمال ،نتیجهی عمل را تعیین می کنند، حیرت نکنیم که گاه صدقه دادن هایمان رفع بلا نمی کند چرا که اصل نیت را برآورده نساختهایم .ما در بخشیدن منتی بر سر خداوند و بندگانش نداریم بلکه خدواند منتی بر ما نهاده که ازطریق ما نعمتی را به دیگری بخشیده. باورکنید اگر به تمام داشته ها ودارایی هایمان اینگونه بنگریم این اندیشه خود درمان بسیاری ازبیماریها و رفع بلایای بسیار است.تالیف : نورا
پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا ( www.irshafa.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
طب فشاری (دکتر محمدی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند