یک بررسی اورژانسی! | تعبیرستان
یک بررسی اورژانسی!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

یک بررسی اورژانسی!

توصیه می کنم قبل از هر کاری، ده افسانه بزرگ بهداشت آمریکا (The Top Ten Myths of American Health Care) اثر سالی سی. پایپس را بخوانید. ممکن است این نوشته
یک بررسی اورژانسی! با بررسی ای که بر روی سیستم های خدمات بهداشتی دولتی (که معمولا به آن سیستم خدمات بهداشتی فراگیر نیز می گویند) انجام داده، حتی باعث نجات جان شما شود!
این یکی از موارد دردناک زمان ماست که میلیون ها انسان اینگونه تحت سلطه سخنان عده ای دیگر قرار بگیرند و هیچ علاقه ای به فهم نکات پیچیده تر نداشته باشند. کشورهای دیگری هستند که سیستم خدمات بهداشتی آنها دولتی است ولی باز هم عده کمی از آمریکایی ها به اینکه چه بلایی بر سر بهداشت آن کشورها آمده، توجه می کنند.
همین چیزها باعث شده اند که ما اکنون در آستانه ورود به مسیر یک طرفه ای باشیم که فریبی بیش نیست. مسیری که باعث خواهد شد آنچه که داریم از دست بدهیم و چیز جدیدی به دست نیاوریم.
خوشبختانه، «سالی سی. پاپیس» یکی از چند تنی است که سیستم مراقبت های بهداشتی دولتی را در کشورهایی مثل کانادا بررسی کرده و حقیقت آن را دریافته است. یکی از مواردی که او در طی تحقیقاتش بدان دست یافته این است که داروهای شفابخش و جدیدی که در آمریکا بلافاصله پس از کشف وارد بازار می شوند در کشورهایی مثل کانادا زمان خیلی بیشتری طول می کشد تا وارد بازار شوند (البته اگرتوسط بوروکرات ها تایید شوند!)
با اینکه به نظر می رسد قیمت خدمات بهداشتی خصوصی برای افراد بیشتر است ولی در واقع این طور نیست فقط کافی است تصور کنید در سیستم دولتی چند نفر جان خود را از دست می دهند بدان علت که بوروکرات های ما هیچ انگیزه ای برای خرید یا تولید داروهای جدید ندارند و تنها سعی می کنند با خرید داروهای منسوخ و ارزانتر، قیمت ها را کاهش دهند.
نرخ بهبود سرطان در آمریکا بیشتر از کشورهای اروپایی است و در گزارش اخیر موسسه فریزر (FRASER) در ونکور، چنین آمده است که سالانه ده ها هزار نفر کانادایی برای دریافت خدمات پزشکی – بهداشتی به خارج از کانادا سفر می کنند، در حالی که این خدمات در داخل کانادا رایگان است ولی کسانی که برای دریافت آنها به خارج از این کشور سفر می کنند خود باید هزینه آنها را پرداخت کنند.
مطالعات نشان می دهد که زمان انتظار برای جراحی در کانادا، بریتانیا و استرالیا (و هر کشوری که سیستم خدمات بهداشتی آن دولتی است) در مقایسه با آمریکا بسیار بیشتر است.
از میان موضوعات بسیاری که به زبانی بسیار ساده در «ده افسانه بزرگ بهداشت آمریکا» بررسی شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد: «چرا قیمت فرآورده های دارویی بالا است؟»، «چرا بیمه نبودن یک شهروند آمریکایی به این معنی نیست که وی خدمات پزشکی دریافت نمی کند؟» و «چگونه سیاستمداران با ایجاد بسته های بیمه اجباری باعث گران تر شدن قیمت بیمه می شوند» (این بسته ها شامل یک سری خدمات پزشکی هستند که بیمه شونده، باید همه آنها را با هم بخرد، دلیل سیاستمداران برای ایجاد این بسته ها، این است که مردم اگر اختیار خرید داشتند هیچ گاه مایل به دریافت این خدمات نبودند.م).
در بسیاری از ایالت ها این بسته ها شامل «اعتیاد به الکل»، «درمان طاسی» و «طب سوزنی» و بیماری هایی از این قبیل می شوند. شاید کسی خواستار بیمه ای باشد که فقط در مواقعی که نیاز به خدمات پزشکی ضروری دارد از آن استفاده کند ولی بسیاری از قوانین ایالتی اجازه فروش چنین بیمه ای را به شرکت های بیمه نمی دهند. نتیجه این اقدامات گران تر شدن بیمه است که آن نیز به نوبه خود باعث افزایش بیمه نشدگان خواهد شد.
همچنان که در بسیاری از برنامه های دولتی می بینیم، «افراد فقیر» همواره به عنوان یک توجیه سیاسی برای تحلیل سیستم خدمات بهداشتی دولتی بر همه افراد جامعه بوده اند، در حالی که «ده افسانه بزرگ بهداشت آمریکا» نشان می دهد که چنین توجیهی برای چنین کاری چقدر اشتباه و فریبکارانه است. زیرا اولا به طور متوسط درآمد افراد بیمه نشده در آمریکا بالای متوسط درآمد سرانه است و ثانیا افراد فقیر هم واجد شرایط دریافت کمک های بهداشتی مجانی هستند.
البته مسلما اشکالاتی متوجه کمک های بهداشتی است که در واقع نشان دهنده ناکارآمدی دولت در ارائه این خدمات است و بیانگر خطری است که اگر دولت تمام سیستم خدمات بهداشتی را در دست بگیرد متوجه آن خواهد شد.وعده سیستم خدمات بهداشتی دولتی شاید در وهله اول و در هنگام سلامت افراد، فریبنده و گمراه کننده باشد ولی تلخی آن برای افراد هنگامی نمایان خواهد شد که ماه ها برای یک جراحی منتظر خواهند ماند. بیمارانی را تصور کنید که پای مرگ و زندگیشان در میان است و بوروکرات ها تصمیم خواهند گرفت که آیا این افراد باید بهترین داروها را برای درمان دریافت کنند یا داروهای قدیمی تر و ارزان تر را همه اینها به ما می گویند که سیستم دولتی بهداشت عمومی، فاجعه ای بیش نیست.نویسنده: توماس سوئل
مترجم: حسن افروزی
روزنامه دنیای اقتصاد ( www.donya-e-eqtesad.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بیداری برای نماز شب توسط دوست دختر (حجت الاسلام قرائتی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند