اندوسونوگرافی، ابزاری مرکب از دو روش تشخیصی | تعبیرستان
اندوسونوگرافی، ابزاری مرکب از دو روش تشخیصیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

اندوسونوگرافی، ابزاری مرکب از دو روش تشخیصی

دو فیلم با یک بلیط
▪ مرحله بندی تومورهای دستگاه گوارش و در بعضی موارد در مورد ریه
▪ گرفتن بیوپسی از غدد لنفاوی مدیاستن در
اندوسونوگرافی، ابزاری مرکب از دو روش تشخیصی موارد تومورهای دستگاه گوارش
▪ بررسی چین های بزرگ معده
▪ بررسی میزان بقای تومورها پس از درمان آنها
▪ موارد مشکوک به پانکراتیت مزمن،
▪ بررسی تشخیص های افتراقی ضایعات کیستیک
▪ تشخیص محل تومورهای نورواندوکرین
▪ موارد مشکوک به سنگ مجاری صفراوی
▪ بررسی بیماری های ساختمان های لگن و پری آنال
▪ بررسی علل ناشناخته لنفادنوپاتی
▪ بررسی توده های مدیاستینال
▪ انجام روش های درمانی مانند بلوک تنه عصب سلیاک
زمانی که «Wild and Reld» در سال ۱۹۵۷ میلادی، یک مبدل سونوگرافی را در داخل رکتوم بیماری نهاد و تصاویر حاصل را از آن دریافت نمود، شاید به نقش باور نکردنی این وسیله تشخیصی در آینده پزشکی مطمئن نبود. ولی هر چه بود، این اقدام شجاعانه او، راه نوینی را برای درمان بیماران باز نمود. در سال ۱۹۹۰، «Peter Vilman»، اولین آسپیراسیون سوزنی را با این وسیله جدید انجام داد و از آن پس، «اندوسکوپیک اولتراسونوگرافی» (EUS) به عنوان یک وسیله مهم تشخیصی و درمانی در دنیای پزشکی و درمان مورد استفاده قرار گرفت. اگر چه اولین افرادی که به آموختن آن همت گزیدند، پزشکان رشته های رادیولوژی، گوارش و جراحی بودند، اما با توجه به آندوسکوپی مورد استفاده در آن و لزوم داشتن مهارت در انجام آن، در نهایت منحصر به پزشکان گوارش گردید.
چگونگی شکل گیری
تفکر شکل گیری اندوسونوگرافی از ژاپن آغاز شد، در اروپا و آمریکا، قوام گرفت و سپس در همه دنیا انتشار یافت. اندوسونوگرافی، از تلفیق دو بخش تصویری آندوسکوپی و سونوگرافی به وجود آمده است. به این منظور شرکت های سازنده، دستگاه آندوسکوپی را مجهز به پروب های سونوگرافی می نمایند تا پزشک در حین انجام آندوسکوپی، بتواند به دلخواه، بخش های متعدد دستگاه گوارش را اسکن نماید.
به طور کلی، ۲ دسته پروب های سونوگرافی در اندوسونوگرافی به کار می روند:
۱) مکانیکال
۲) الکترونیکال که با توجه به کارکرد هر کدام و تکنولوژی ای که در ساخت هریک به کار رفته است، به نظر می رسد پروب های الکترونیکال، قابلیت و مقاومت بیشتری دارند و تصاویر واقعی تری از بافت عرضه می کنند.
دوست و دشمن
قبل از انجام اندوسونوگرافی، لازم است که با «دوست» و «دشمن» این وسیله آشنا باشیم که همانا به ترتیب «هوا» و «آب» می باشند. به همین دلیل، لازم است همیشه برای انجام بهتر آن و گرفتن نتایج دقیق تر، کمترین هوا و به میزان کافی آب در محل موردنظر معاینه وجود داشته باشد. بدیهی است که وجود پمپ های آب و استفاده از بالن های تعبیه شده در انتهای پروب به منظور ذخیره نمودن آب برای شفافیت بالاتر، بسیار مفید است. لازم است به دقت بالن مزبور، از هوا تهی و از آب، پر شود زیرا وجود کوچکترین حباب هوا باعث ایجاد تصویرسازی خواهد شد و شفافیت را کم می کند. قبل از انجام اندوسونوگرافی، آرام کردن بیماران الزامی است، چرا که کوچکترین تغییر وضعیت، امکان انجام کار دقیق را از پزشک متخصص که این روش تشخیصی را انجام می دهد، سلب می کند. در بعضی مراکز، متخصص بیهوشی، بیمار را در حالت بیهوشی کوتاه مدت قرار خواهد داد، اما در بیشتر کلینیک ها از داروهای آرام بخش مانند میدازولام و پتدین بر حسب شرایط بیمار استفاده می شود.
انواع دستگاه اندوسونوگرافی
به طور کلی، دو نوع از این دستگاه در دسترس پزشکان قرار دارد که عبارتند از «رادیال» (Radial) و «خطی» (Linear). تفاوت عمده این دو دستگاه در ظرفیت های تشخیصی به لحاظ گرفتن بیوپسی و یا انجام آسپیراسیون سوزنی (FNA) و اقدامات درمانی است. نوع رادیال، صرفا برای تشخیص ضایعات به کار می رود، اما با نوع خطی می توان نمونه هم گرفت، یعنی می توان از ضایعات یافت شده در حین بررسی، نمونه برداشت و یا در مکان های موردنظر، اقدام به تزریق مواد جهت درمان بیماران نمود. بدیهی است که این عمل، نیاز به مهارت خاص و تسلط کامل به شناخت ضایعات دارد. در نوع رادیال، با ورود به دستگاه گوارش، به علت وجود هوا (که در قدام مری، هوای تراشه و در اطراف نیز هوای ریه و در قسمت خلفی، ستون مهره ها قرار دارند) ممکن است تصویرسازی داشته باشیم که تصاویر را مبهم نشان می دهند. اندوسونولوژیست های معروف در دنیا، اغلب با نوع خطی در قسمت دیستال هر بخش کار را آغاز می کنند.
روش انجام آسپیراسیون سوزنی
انجام FNA کار دشواری نیست، بلکه پیدا کردن ضایعه، مهم ترین بخش کار است اما انجام آن نیز با عوارضی همراه است، مانند سوراخ شدگی و خون ریزی که در حدود دو درصد بیماران دیده می شود و به ندرت سبب مرگ می شود. همچنین خطر گسترش تومور به بخش های دیگر شکم هم وجود دارد، هر چند احتمال خطر و عوارض آن از میزان بیوپسی زیر گاید CT یا سونوگرافی کمتر است.
خطرهای انجام اندوسونوگرافی
مانند دیگر روش های اندوسکوپی، EUS نیز ایمن و با تحمل خوب بیماران همراه است. اما از آنجا که هر روشی بدون خطر نیست، عوارض EUS نیز بسیار نادر است، به طوری که اگر FNA انجام نشود، میزان آنان ۱ تا ۲ در هزار است که می تواند شامل حساسیت به داروهای تزریقی در حین انجام و یا تهوع باشد. اما عوارض خطرناک تری نیز مانند سوراخ شدگی لوله گوارش ممکن است اتفاق افتد که نیاز به ترمیم جراحی پیدا می کند، هر چند که بسیار نادر است.در تهیه مطالب فوق، از جزوه آقای دکتر منصوری نیز استفاده شده است.
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بعد از مشورت حجامت کنید (دکتر حسینی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند