لطفاً لبخند نزنید! | تعبیرستان
لطفاً لبخند نزنید!پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

لطفاً لبخند نزنید!

«یک آدم سیگاری»، اولین تصوری که از چنین آدمی در ذهنتان ایجاد می شود چیست؟ آدمی که یک نخ سیگار را در گوشه لبش گذاشته و گاه گاهی به آن
لطفاً لبخند نزنید! پک می زند، البته با ژست های خاصی که در میان این افراد رایج است، آن را برای تکاندن خاکسترها گاهی نیز از دهان خود جدا می کند ولی پس از لحظاتی آن را روی لب هایش می گذارد.
حالا تصورش را بکنید، همین فرد روزانه ۲۰ـ۱۰ نخ سیگار داغ را روی لب هایش بگذارد و دود داغ آن را از دهانش فروببرد. در این میان نخستین بافت هایی که سروصدایشان از دست سیگار درخواهد آمد، لثه ها، دندان ها و بافت های نرم لب، گونه و کام است...
سیگارکشیدن بدون دود
اگر به کشورهای جنوبی آسیا سفر کرده باشید و یا سفری به کشور هند داشته باشید، حتما دیده اید که مردم این کشورها عادت دارند تنباکو را بجوند. آنها معمولا برگ تنباکو را در گوشه لپ خود می گذارند و مانند یک آدامس، ساعت ها آن را می جوند.
خطرات جویدن برگ تنباکو کمتر از کشیدن خود سیگار نیست، چراکه مطالعات دانشمندان نشان می دهد جویدن تنباکو، احتمال ابتلا به سرطان های دهان را افزایش می دهد.
جویدن تنباکو را نوعی «سیگار کشیدن بدون دود» به شمار می آورند. در صورتی که این عادت تکرار شود، ضایعه ای سفیدرنگ در مخاط گونه پدید می آید که آغازگر سرطان دهان به شمار می رود.
جالب اینجاست که عادت جویدن تنباکو خیلی زود آغاز می شود و معمولا کودکان و نوجوانان ۹ تا ۱۵ ساله آن را از بزرگ ترها یاد می گیرند.
تنباکوی بدون دود حاوی چندین عامل سرطان زای خطرناک است که یکی از این مواد «ان نیتروژن نیکوتین» است. البته افرادی که به جویدن تنباکو عادت دارند، باید منتظر پوسیدگی های شدید در گردن دندان هایشان در مجاورت لثه نیز باشند.
گاهی به این تنباکوها شکر اضافه می کنند تا جویدن آن برای این نوع افراد خوشایندتر شود ولی همین شکر فراوان،علیه دندان ها دست به طغیان زده و پوسیدگی های شدید را در سطح مجاور لثه دندان ها ایجاد می کند. مخاط گونه معتادان به این نوع مصرف تنباکو، چین خورده و خاکستری رنگ خواهد شد و تخریب شدیدی در لثه های آنها رخ می دهد.
اگر استفاده از آن برای مدت طولانی ادامه یابد، مخاط چربی شکل می شود. ترک استفاده از تنباکوی بدون دود، تقریبا در عرض یک الی ۲ هفته موجب برگشت مخاط دهان به حالت اولیه خواهد شد ولی نمونه برداری از ضایعات برای تشخیص سرطان دهان لازم است.
سیگار کشیدن برعکس
اگر سیگار کشیده اید حتما متوجه شده اید که هنگامی که به سیگار پک می زنید دود داغ آن را با فشار به سمت مخاط سقف دهانتان (کام) می کشید، این دود داغ چندین بار در طول روز با سقف دهان تان برخورد می کند و حال حسابش را بکنید که در طول ماه ها و سال هایی که به سیگار پک زده اید چه بلایی بر سر کام تان آورده اید.
البته این اتفاق برای کسانی که به کشیدن پیپ هم عادت دارند پیش می آید چون آنها نیز دود داغ تنباکوی پیپ را با مخاط پوشاننده سقف دهانشان تماس می دهند. به مرور زمان در بعضی از افراد سیگاری یک ضایعه سفیدرنگ در این بخش از دهان پدید می آید.
جالب اینجاست که اگر فردی که سیگار می کشد از دست دندان فک بالا استفاده کند اصلا ضایعه در سقف دهانش پدید نمی آید چون دست دندان از برخورد دود داغ سیگار به سقف دهان او جلوگیری می کند. جالب تر اینکه در برخی کشورها مردم عادت دارند سیگارشان را برعکس بکشند یعنی بخش انتهایی سیگار را که آتش می زنند در داخل دهان شان می گذارند.
در این صورت ضایعه ای بسیار خطرناک در سقف دهان شان پدید می آید که می توانند به سمت سرطان های بسیار بدخیم دهان پیشرفت کنند. اگر عادت داشته اید که سال های طولانی سیگار یا پیپ بکشید بد نیست نیم نگاهی در آینه به سقف دهان تان داشته باشید. مخاط پوشاننده سقف دهان در برخی از افراد خاکستری یا سفید شده است و نقاط قرمز کوچکی در سطح آن دیده می شود. البته باید یک خبر خوش نیز به شما بدهیم و آن اینکه اگر مصرف سیگار و پیپ را کنار بگذارید این ضایعه به کلی از مخاط سقف دهان تان پاک خواهد شد.
ضایعات معمولا در عرض دو هفته پس از قطع سیگار از بین می روند ولی اگر این ضایعات پس از یک ماه از قطع دخانیات همچنان به سقف دهان تان چسبیده بودند و قصد نداشتند دل از شما بکنند باید به یک متخصص «پاتولوژی دهان» مراجعه کنید تا یک نمونه برداری از این ضایعات انجام داده و احتمال بروز بدخیمی را در آنها رد کند. این ضایعه آنقدر شایع است که نام «کام (سقف دهان) سیگاری ها» را به آن داده اند. راستی سقف دهان شما چگونه است؟
دهان بدبو، دندان های زرد
اصلا بهتر است لبخند نزنید، چون با این همه سیگاری که در طول روز دود می کنید هنگامی که لبخند می زنید به جای آنکه یک ردیف مروارید سفید را به نمایش بگذارید دندان هایی زرد بدرنگ از دهان تان بیرون می افتند. سیگار و ترکیبات حاصل از آن حاوی رنگدانه هایی است که مرور زمان بر سطح دندان هایتان رسوب کرده و دندان هایتان را بدرنگ خواهد کرد.
به ویژه اگر عادت دارید سیگار را روی دو دندان جلویی تان نگه دارید حتما به مرور زمان تغییر رنگ بارزی را در این دندان ها شاهد خواهید بود. برای از بین بردن بدرنگی دندان هایتان نخستین قدم آن است که سیگار را ترک کنید. قدم بعدی شما این است که به مطب دندانپزشکی بروید و یک جرم گیری اساسی انجام بدهید. چون جرم ها و مواد بدرنگی به ویژه در پشت دندان های جلویی تان جایی که با دود سیگار در تماس است انباشته شده اند.
بروساژ قدم بعدی است که با استفاده از یک خمیر ویژه و یک برس سطح دندان های شما از مواد بدرنگ حاصل از سیگار پاک می شود. در نهایت اگر از رنگ دندان هایتان راضی نبودید باید با مشورت دندانپزشک تان از روش «سفید کردن دندان ها» استفاده کنید. حالا فکر می کنید سیگار کشیدن به این همه دردسر می ارزد؟
از سوی دیگر ترکیبات بدبوی موجود در سیگار نفس شما را بدبو می کنند. اکثر دندانپزشکان اعتقاد دارند یکی از دلایل اصلی ایجاد بوی بد دهان کشیدن سیگار، پیپ و قلیان است. برای اینکه از شر بوی بد دهان خلاص شوید سیگارتان را همین الان خاموش کنید. سیگار کشیدن باعث خشکی دهان شده و با کاهش جریان خون مخاط، شانس ابتلا به بیماری های دهان و دندان را افزایش می دهد.
کاشتن دندان ممنوع
کشیدن سیگار و نگه داشتن آن روی دندان های جلویی باعث می شود که بسیاری از سیگاری ها دندان های جلویی شان پوسیده شود و کار به عصب کشی یا حتی کشیدن دندان بکشد. در این صورت شما می مانید با زیبایی که در لبخند شما از دست رفته است.
شاید فکر کنید اصلا مهم نیست، پیش یک متخصص «بیماری های لثه» خواهید رفت و یک جفت «ایمپلنت» تر و تمیز را جایگزین آن خواهید کرد. ولی چنین خبری نیست چون تا هنگامی که سیگار را ترک نکرده اید شما نمی توانید ایمپلنتی را در فک خود جایگزین دندان های از دست رفته تان کنید. متخصصان بیماری های لثه اعتقاد دارند که کشیدن سیگار شانس ابتلا به بیماری های لثه را در افراد معتاد به سیگار افزایش می دهد.دکترگلرخ ثریا
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شیطان پرستی در یهود (حجت الاسلام حسین عرب)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20