آیا می دانید فشارخون یعنی چه؟ | تعبیرستان
آیا می دانید فشارخون یعنی چه؟پزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آیا می دانید فشارخون یعنی چه؟

بد نیست کمی راجع به فشار خون و کم و کیف آن اطلاعاتی کسب کنیم تا بهتر بتوانیم اصطلاحات و اختلالاتی نظیر فشار خون بالا و پایین را درک کنیم.
آیا می دانید فشارخون یعنی چه؟
فشارخون پایین
زمانی که جریان خون به قدری کاهش می یابد که اکسیژن و مواد مغذی کافی را به ارگان های حیاتی بدن نظیر مغز ، قلب و کلیه نمی رساند در عملکرد این ارگان ها اختلال ایجاد می شود.
فشار خون نرمال و سالم چیست؟ زمانی که قلب می تپد و خون، درون رگ های بدن جاری می شود. فشار خون <سیستولیک> مربوط به فشار ناشی از رگ ها در زمان پمپاژ قلب است و فشار <دیاستولیک> فشار ناشی از استراحت شریان ها را بیان می کند و این درست زمانی است که خون، درون قلب جمع می شود تا مجددا عمل پمپاژ صورت بگیرد. هر نوع فشار خون بالاتر از ۱۲۰- ۸۰ میلی متر جیوه را فشارخون بالامی دانند.زمانی که قلب درحالت استراحت است بطن چپ ، پر از خون برگشتی از ریه ها می شود، سپس بطن چپ منقبض شده و خون، درون شریان ها جریان می یابد. نبضی که با قرار دادن انگشت در محل شریان ها احساس می کنیم نتیجه انقباض بطن چپ می باشد.
فشارخون چگونه تشخیص داده می شود؟ فشارخون به کمک مقدار خونی که توسط بطن چپ درون رگ ها پمپ می شود و مقاومت دیواره رگ ها در برابر جریان خون، تشخیص داده می شود.به طور کلی فشار خون، زمانی که مقدار خون بیشتری پمپاژ می شود و یا زمانی که دیواره رگ ها تنگ و سخت شده باشد، بالاتر است و زمانی که خون کمتری پمپاژ شود یا مقاومت رگ ها کمتر باشد فشار خون پایین، عارض می شود.
چگونه می توان فشار خون نرمال را حفظ کرد؟ بدن به کمک سلول های گیرنده عصبی به نام <بارارسپتور> می تواند فشارخون را کنترل نماید.این سنسورها در مسیر شریان های بزرگ نزدیک قلب قرار دارند و به محض دریافت و احساس فشار خون، پیام هایی به قلب ، شریان ها ، سیاهرگ ها و کلیه ها ارسال می کنند تا با ایجاد تغییر، فشار خون را به حالت نرمال برگردانند. هدف از این تنظیم خودکار، حفظ برونداد قلب یعنی انتقال خون به تمام ارگان ها و بخش های بدن است.
پیام های <بارارسپتور> می تواند باعث افزایش سرعت قلب و انقباض متوالی تر آن برای ارسال بیشتر خون شود. این پاسخ باعث افزایش جریان خون و به عبارتی افزایش فشار خون می شود. < بارارسپتور> می تواند با ارسال پیام به سیاهرگ ها باعث اتساع آنها شود، در نتیجه خون بیشتری درون سیاهرگ ها باقی می ماند و خون کمتری به قلب باز می گردد و متعاقب آن، خون کمتری درون شریان ها پمپاژ می شود و به این ترتیب فشار خون کاهش می یابد. به عبارتی دیگر می توان گفت اگر سیاهرگ ها باریک شود، خون کمتری درون سیاهرگ، انباشته می شود و این مقدار به داخل قلب بازگشته و باعث افزایش پمپاژ و به عبارتی افزایش فشار خون می شود.
زمانی که فشار خون، بالاست، <بارا رسپتور> با ارسال پیام به شریان ها باعث اتساع آن و کاهش مقاومتشان در برابر جریان خون می شود و به این ترتیب فشار خون کاهش می یابد.اگر فشار ناشی از پمپاژ ، کم باشد شریان های تنگ در مقابل جریان خون مقاومت بیشتری کرده و باعث افزایش فشار خون می شوند. نقش کلیه ها در تنظیم فشار خون از طریق تولید ادرار صورت می گیرد. ادرار، همان آبی است که ازخون دریافت می شود.زمانی که کلیه ها ادرار بیشتری تولید می کنند، مقدار خونی که درون سیاهرگ و سرخرگ جریان دارد کم شده و متعاقب آن فشار خون کاهش می یابد. زمانی که کلیه ها ادرار کمتری تولید کنند مقدار خون درون این رگ ها افزایش یافته و فشار خون بالا می رود.
آیا فشار خون پایین برای سلامتی مضر است؟ افرادی که فشار خون پایین دارند کمتر دچار سکته ، بیماری های کلیوی و قلبی می شوند. ورزشکاران، افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، افرادی که به طور منظم وزن خود را کنترل می کنند و عدم استعمال دخانیات باعث کاهش فشار خون می شود، بنابر این تا زمانی که کاهش فشار خون به قدری نباشد که به ارگان ها آسیب وارد کند می توان گفت که مفید ا ست.
علائم فشارخون پایین
اگر افت فشار خون نرمال باشد هیچ علائم بالینی در پی ندارد. اما اگر از مقدار متعادل پایین تر رود باعث بروز علائمی نظیر سرگیجه، کدورت در بینایی، ضعف ، گیجیو حالت تهوع می شود. از جمله علائم دیگر درد قفسه سینه ، کوتاه شدن تنفس ، سردی بدن ، مرطوبی پوست و غش کردن می با شد.
علت کاهش فشار خون
بیماری هایی که باعث کاهش حجم خون می گردد مثل خونریزی و کم آبی که باعث کاهش خروجی قلب و کاهش فشار خون می شود. عوارض جانبی داروهایی که باعث کاهش فشارخون می شود حتی می تواند منجر به آسیب نخاعی نیزگردد.
▪ دلایل عصبی کاهش فشارخون
بدن نیاز به عملکرد صحیح دستگاه اعصاب مرکزی دارد تا بتواند فشار خون را درحد نرمال حفظ کند. به طور نرمال بین عملکرد سیستم آدرنالین و عصب واگوس(عصب دهم مغز) تعادل برقرار است.اگراین عصب، تحریک شود باعث اتساع سیاهرگ ها شده و خون کافی به قلب باز نمی گردد و فشار خون دچار افت می شود. اگر جریان آدرنالین در شریان ها متوقف شود(مثلا در آسیب های نخاعی) فشار دیواره شریان ها از بین می رود و متسع شده و فشار خون حذف می شود.
▪ دلایل غیر عصبی افت فشار خون
از جمله دلایل غیر عصبی افت فشار خون عبارتند از: خونریزی، کم آبی ناشی از اسهال و استفراغ ، عفونت و عملکرد غلط غده آدرنال. بارداری نیز باعث افت فشار خون می شود که البته از علائم طبیعی تلقی می شود.
چه داروهایی باعث افت فشار خون می شود؟ از جمله داروهایی که باعث کاهش فشار خون می شوند عبارتند از: داروهای فشار خون که گاهی بیش از حد تاثیر گذار هستند و باعث افت بارز فشار خون می شوند. همچنین بعضی از داروهای ضد افسردگی، داروهای درمان پارکینسون، و داروهای مُسکن درد باعث کاهش فشار خون می شوند.روزنامه آفتاب یزد ( www.aftab-yazd.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
با این روضه خون گریه کنید (صابر خراسانی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند