سلامتی خود را تضمین کنید | تعبیرستان
سلامتی خود را تضمین کنیدپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

سلامتی خود را تضمین کنید

پاپ اسمیر روشی است که سبب تشخیص (و درمان زودرس) سرطان دهانه رحم می شود. سرطان دهانه رحم سالانه بیش از صد هزار زن را در ایالات متحده امریکا مبتلا
سلامتی خود را تضمین کنید کرده و جان هزاران زن را می گیرد. دستگاه تولید مثل زنان شامل مهبل (واژن)، رحم، لوله های رحم و تخمدان هاست که این اعضا در داخل لگن بین مثانه و انتهای روده بزرگ قرار گرفته اند. تخمدان ها دو کار اصلی انجام می دهند؛ تولید هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون و تخمک گذاری.
استروژن و پروژسترون علاوه بر تنظیم دوره های قاعدگی، لایه داخلی رحم را طی حاملگی برای جایگزینی سلول تخم (تخمک بارورشده) آماده می کنند. زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می شود به سمت لوله رحم حرکت می کند که ممکن است در این حالت توسط اسپرم بارور شود. اگر تخمک بارور نشود، با توجه به سقوط هورمون های استروژن و پروژسترون پس از تخمک گذاری، تخمک همراه با لایه داخلی رحم به شکل خونریزی قاعدگی از بدن خارج می شود.
رحم شکل یک گلابی است که طول آن تقریباً ۷ تا ۸ سانتیمتر است. پایین ترین بخش رحم، دهانه رحم (سرویکس) نامیده می شود که در محلی بین مجرای ادرار و انتهای روده بزرگ قرار داشته و از طریق مهبل (واژن) به خارج از بدن راه پیدا می کند.
بیماری دهانه رحم
عامل تبخال تناسلی که از طریق مقاربت منتقل می شود و از بیماری های منتقله جنسی به حساب می آید، در درازمدت منجر به بروز سرطان رحم می شود. سرطان دهانه رحم معمولاً به تدریج پیشرفت می کند. ابتدا سلول های دهانه رحم کمی غیرطبیعی می شوند که به آن حالت غیرطبیعی یا «آتیپی» می گویند.
بعد از مدتی «آتیپی» تبدیل به سرطان می شود. در مراحل اولیه سرطان، فقط به سطح دهانه رحم (سرویکس) محدود است که به آن سرطان در جا (در محل) یا «کارسینوم این سایتو» می گویند. اگر این بیماری درمان نشود، سرطان به لایه های عمقی تر سرویکس پیشرفت می کند. از این زمان سرطان می تواند اندام های دیگر را نیز درگیر کند. درمان «آتیپی» و «کارسینوم این سایتو»، نسبت به سرطان های دهانه رحم بسیار موفقیت آمیز است. برای تشخیص زودهنگام «آتیپی»، آزمایش پاپ اسمیر ضروری است. این آزمایش اولین بار توسط «پاپانیکولائو» ابداع شد.
هدف از انجام این آزمایش، به دست آوردن نمونه سلول های دهانه رحم به وسیله یک قاشقک چوبی (سوآپ) است. نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.
روش انجام پاپ اسمیر
بیمار روی تخت معاینه خوابیده، سپس متخصص زنان یا ماما به آرامی اسپکولوم را داخل مهبل می گذارد. سپس با یک قاشقک کوچک از بیرون دهانه رحم و قسمت داخلی آن نمونه برداری می کند. نمونه یی که شامل سلول ها و مخاط است، روی لام شیشه یی گذاشته شده و برای بررسی توسط آسیب شناس (پاتولوژیست) به آزمایشگاه فرستاده می شود.
نتایج
در آزمایشگاه، آسیب شناس نمونه لام های تهیه شده از بافت دهانه رحم را زیر میکروسکوپ مشاهده و عفونت، «آتیپی» یا سرطان را کشف می کند. پاپ اسمیر باید حداقل سالی یک بار انجام شود. اگر نمونه یی غیرطبیعی گزارش شد، لازم است آزمایش هر چند ماه یک بار تکرار شود.
پیشگیری
آزمایش پاپ اسمیر بهترین راهی است که سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه مشخص می کند. اگر سرطان دهانه رحم زود تشخیص داده شود شانس درمان موفقیت آمیز بالا می رود. طبق نظر انجمن سرطان امریکا زنان بالای ۱۸ سال و فعال از نظر جنسی، هر زمان که مراجعه کنند، باید آزمایش پاپ اسمیر دهند.
اگر سه سال متوالی در پاپ اسمیر هیچ گونه سرطان یا عفونتی کشف نشود می توان این آزمایش را با نظر پزشک دیرتر انجام داد. چون سرطان دهانه رحم قویاً با بیماری های منتقله جنسی در ارتباط است، حفظ سلامت جنسی و عدم شرکای جنسی متعدد، بسیار مهم است. استفاده کردن از کاندوم وسیله خوبی برای پیشگیری از بیماری های منتقله جنسی است. کشیدن سیگار باعث سرطان رحم می شود و این دلیل بسیار خوبی است که سیگار کشیدن را همین امروز ترک کنید. اگر سرطان یا «آتیپی» دهانه رحم در مراحل اولیه و زودهنگام تشخیص داده شود، درمان، میسر است که این موفقیت را مدیون انجام منظم آزمایش پاپ اسمیر خواهیم بود.
خلاصه
پاپ اسمیر روشی بسیار مهم برای تشخیص سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه است. این روش بسیار آسان، بدون درد و قابل دسترس بوده و انجام منظم آن سلامتی و زندگی شما را حفظ می کند. انجام منظم سالیانه پاپ اسمیر را فراموش نکنید. این کار قیمتی ندارد ولی سلامتی شما را تضمین می کند.افسانه طاعتی
کارشناس مامایی
روزنامه اعتماد

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
اجنه و شیاطین (استاد خاتمی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند