دردهایی که آقایان باید آنرا جدی بگیرند | تعبیرستان
دردهایی که آقایان باید آنرا جدی بگیرندپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

دردهایی که آقایان باید آنرا جدی بگیرند

شما از آن مردهای سرسخت و خشن و قوی هستید، درست است؟ از آنهایی که با وجود دشواریها و حتی آسیب دیدگی به سعی و کوشش ادامه میدهند؟ زیرا همه
دردهایی که آقایان باید آنرا جدی بگیرند میدانند که سختیها سازنده شخصیت انسان هستند و شما هرگز فراموش نمیکنید که "نابرده رنج، گنج میسر نمیشود".
خوب، هرچه باشد این یک دیدگاه سنتی است. مردان عصر حاضر قرار است سبک و سیاق دیگری داشته باشند. از نظر کارشناسان، فلسفه سالمتر و بهداشتی تر این است که به بدن خود گوش فرا دهیم و به دردها اعتنا کنیم. درد، زبان بدن برای اعلام خطر و نیاز آن به توجه است.
مردانی که توجه به این پیام را مردانه نمیدانند، معمولا با فاجعه مواجه میشوند. متاسفانه تمایل آقایان به نادیده گرفتن درد بیش از زنان است و همچنین آنها نسبت به زنان کمتر به سراغ کمکهای تخصصی میروند و اگر به درد خود توجه کنندهم، سعی میکنند با یک فرمول "من درآوردی" آن را درمان کنند. اما دردهایی وجود دارند که به هیچ وجه نباید نادیده یا دست کم گرفته شوند.
۱) سردرد شدید
بنا به گزارش انستیتوی ملی بهداشت و سلامتی آمریکا NIH ، اگردرباره این سردرد میگویید "بدترین سردرد عمرم است" توجه کنید که ممکن است این سردرد به دلیل اتساع عروق مغزی باشد و میتواند به سرعت به مرگ منجر شود.
اتساع عروق مغز نوعی ورم سرخرگی است که در اثر ضعف دیواره رگ ایجاد میشود. هر کسی در هر سنی میتواند دچار این عارضه شود اما در سنین ۳۰ تا ۶۰ سالگی این نارسایی بیشترین تعداد را دارد. اگر رگ متورم پاره شود و داخل مغز خونریزی کند، میتواند موجب سکته مغزی، آسیب عصبی دائمی و مرگ شود.
در ایالات متحده سالیانه در حدود ۲۷۰۰۰ تن دچار اتساع عروق مغز میشوند. نشانه های دیگر ااین نارسایی علاوه بر سردرد شدید، شامل تهوع، استفراغ، پلک چشم افتاده، حساسیت به نور و تغییر میزان هوشیاری است. خلاصه اینکه، اگر دچار "بدترین سردرد عمر" خود شدید، به خصوص اگر نشانه های دیگر هم به همراه داشت، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.
۲) درد سینه
دکتر کاملیا داوتیان (Camelia Davtyan) استادیار و محقق دانشکده UCLA چنین توضیح میدهد که هرگاه در سینه احساس فشار شدید، درد یا سنگینی داشته و "انگار یک فیل روی سینه تان نشسته" بود، امکان اینکه دچار حمله قلبی شده باشید وجود دارد، حالتی که میتواند مرگ آور باشد.
توصیف NIH از این موقعیت چنین است:" فشار ناراحت کنند، فشردگی، سنگینی یا درد" در مرکز سینه که بیش از چند دقیقه طول بکشد یا برطرف شده و مجددا آغاز شود. ممکن است درد قسمتهای دیگر بدن را هم تحت تاثیر قرار دهد. از جمله گسترش درد در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده. ممکن است شخص دچار تنگی نفس، گیجی، تهوع و عرق سرد نیز بشود. اگر تصور میکنید دچار حمله قلبی شده اید، حتی یک ثانیه هم درنگ نکنید. به گزارش NIH، بسیاری از قربانیان حمله قلبی بیش از دو ساعت در تماس با پزشک تاخیر داشته اند و این تاخیر موجب مرگ یا نارسایی قلبی دائمی آنها شده است.
۳) دردهای دیگر سینه
دکتر داوتیان به طور قاطع اعلام میکند که " درد تیز و نافذی که ناگهانی و با شدت در سینه ایجاد شود، چه با تنگی نفس همراه باشد یا خیر، میتواند نوموتوراکس (pneumothorax) باشد. نوموتوراکس آسیبی است که در اثر تجمع هوا یا گاز در فضای اطراف ریه ها یا لخته شده خون در داخل ششها ایجاد میشود."
حالت دوم که آمبولی ریوی نامیده میشود، انسداد خون ناگهانی و بسته شدن سرخرگ ریوی است که معمولا در اثر گیر کردن یک لخته خون که با جریان خون از پا به ریه رسیده، ایجاد میشود. انستیتوی ملی ریه و خون اعلام کرده است که سالیانه بیش از ۶۰۰,۰۰۰ تن از آمریکاییان دچار آمبولی ریوی میشوند و حدود ۱۰% از آنان به این دلیل فوت میکنند. مرگ آور بودن شرایط حدود یک ساعت پس از آغاز نشانه و درد اولیه رخ میدهد، پس زمان در اینجا نقشی حیاتی ایفا میکند.
بنا به گفته این انستیتو آمبولی ریوی، یکی از دلایل اصلی مرگ در میان افرادی است که باید زمان طولانی در تخت بستری باشند و همچنین میتواند در افرادی که مجبور به انجام کارهای نشسته از هر نوع اداری، رانندگی، خلبانی و... هستند و ساعات متمادی بدون حرکت مینشینند، نیز تلفات بسیاری بگیرد.(ببینم، دلتان نمیخواهد از جایتان بلند شوید و چند قدمی راه بروید؟)
۴) درد پشت شدید
به نظر میرسد که تقریبا همه افراد، دیر یا زود درد پشت را تجربه کرده یا خواهند کرد. زیرا ما دارای ستون فقراتی هستیم که برای راه رفتن روی چهارپا طراحی شده اما بر روی دو پا راه میرویم و این درد بهایی است که برای این نوع ایستایی میپردازیم. اما اگر شما دردی هرچند خفیف در پشت خود احساس کردید که با ضعف پا، درد تپنده ای که در سراسر یک پا پخش شود، ناتوانی در کنترل مثانه یا نگهداشتن مدفوع یا افزایش درد هنگام سرفه همراه بود، ممکن است دچار مشکلی جدی در ستون مهره ها شده باشید.
این مشکل ممکن است در نتیجه تورم یا بیرون زدگی دیسک – غضروفی که مانند بالشتکی میان هر دو مهره قرار گرفته است- باشد که موجب میشود مهره ها رشته های عصب را گاز بگیرند. در این حالت باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا از آسیبهای جدی پیشگیری شود.
۵) درد شکم
دردی که در قسمت پایین سمت راست شکم حس شود و همراه یا بدون تب یا تهوع باشد و به خصوص اگر طولانی شود، نباید شوخی گرفته شده و باید برای احتراز از خطرات ناشی از تورم و ترکیدن آپاندیس، فورا به پزشک مراجعه شود.
به گفته NIH بعضی از نشانه های معمول دیگر آپاندیسیت، تهوع، استفراغ یا اسهال و ناتوانی در دفع گاز روده هستند. علاوه بر این از دست دادن اشتها، تب خفیف و تورم شکم است. اما لزوما همه افراد تمام این نشانه ها را با هم تجربه نمیکنند.
جدیترین مشکلی در این حالت ایجاد میشود، ترکیدن آپاندیس است. بیشترین خطر متوجه نوزادان، کودکان و بزرگسالان مسنتر است. هنگامی که مواد مدفوعی پر از باکتری از درون روده وارد حفره شکمی شود، ممکن است اتفاقات بسیار بدی حادث شود که مرگ یکی از آنهاست.
۶) درد مفاصل و عضلات
دردسر اصلی قهرمان ورزشهای تعطیلات آخر هفته، بار سنگین درد و کشش مفاصل و عضلات خسته است. اما زمان بذل توجه به این کوفتگی را چگونه تشخیص دهیم؟
به گفته دکتر اد لاسکووسکی (Ed Laskowski) مدیر مرکز مایوکلینیک طب ورزشی در روچستر (Rochester) "بساری از افراد تصور میکنند که میتوانند بدون هیچ مشکلی بر روی یک عضو آسیب دیده ورزش کنند. اما چنین نیست." اگرشما بعضی از آسیب دیدگیهای خاص را به موقع توسط پزشک متخصص درمان نکنید، باید منتظر بروز مشکلات و آسیبهای بیشتر یا افزایش طول درمان باشید.
اگر درد با محدودیت حرکتی همراه باشد، باز هم موردی برای مراجعه به پزشک وجود دارد. به گفته دکتر لاسکووسکی "درد مداوم یا فزاینده –مظورم دردی بیش از یک کوفتگی ساده است- مسئه ایست که حتما باید به آن توجه شود. او می افزاید:" هرچقدر زمان مراجعه شما به پزشک زودتر باشد، بدنتان نسبت به درمان واکنش بهتری نشان خواهد داد. از نظر من هر دردی که بیش از یکی دو روز طول بکشد، موردی قابل توجه و دلیلی برای مراجعه به پزشک خواهد بود."
خلاصه اینکه درد را انکار نکنید
پس چرا بسیاری از مردان هنگام احساس دردهای غیر عادی، مراجعه به پزشک و بهره مندی از درمانهای لازم را مدام به تعویق می اندازند؟ این از آن پرسشهایی است که پاسخ دادن به آن مشکل است. آنها مجموعه متنوعی از دلایل مختلف را ارایه میکنند که رایج ترین آنها این است"فکر کردم خوب میشود پس به آن توجه نکردم"، " نمیخواستم باور کنم که به جراحی نیاز دارم و باید مرخصی بگیرم." یا " میدانید جراحی چقدر خرج برمیداشت؟"
دکتر داوتیان مگوید:" افراد برای بلافاصه توجه نکردن به دردهای شدید و خطیر دلایل مختلفی دارند. "آنها خیلی سرشان شلوغ است، کسی به جز خودشان در کنار بچه ها نبوده یا تصور کرده اند یکی دو قرص مسکن و خوابیدن درد را از بین میبرده است." او اضافه میکند که نداشتن بیمه درمانی هم میتواند یک دلیل بسیار مهم این کم توجهی باشد.
اما دلیل آنها هرچه که باشد، به هیچ وجه عاقلانه و قابل قبول نیست. شما میتوانید رئیس خود را نادیده بگیرید یا به همسر و فرزندان خود، شغلتان و حتی سگتان بی توجهی کنید، اما دردهای خاصی وجود دارند که بی توجهی به آنها و عدم دریافت درمان و توجهات پزشکی لازم، موجب میشود که دیگر هیچ چیز مهمی برایتان معنا نداشته باشد زیرا ممکن است...health.msn.com
سایت فریا

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بهترین مکان ارتباط با اموات (حجت الاسلام مسعود عالی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20