روزهای خوش سالمندی | تعبیرستان
روزهای خوش سالمندیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

روزهای خوش سالمندی

پیرمرد سال هاست که تنها زندگی می کند. تنها و چشم به راه تا شاید آشنایی زنگ در خانه اش را بزند و تنهایی لحظاتی از روزش را پر کند.
روزهای خوش سالمندی
بچه هایش نامهربان نیستند اما کهولت است و زمینگیری و تنهایی. کمتر راه می رود و لذت ایامش گره خورده به ساعاتی که روی صندلی کنار پنجره به تماشای رهگذران و بازی کودکان در کوچه می نشیند. روزها و ساعاتی که بچه ها و نوه هایش نزد او هستند بسان بادی می گذرد و او می ماند و تنهایی تا هفته بعد و دیداری دوباره. گاهی هم با یک دوست قدیمی به مرور خاطرات جوانی می پردازد و به یاد آن روزها آهی می کشد.
سالمندی با تمام خوبی ها و بدی هایش آینده همه ماست. آینده ای که اگر خوش شانس باشیم و به روزگار پیری برسیم، آن را درک خواهیم کرد اما سالمند کیست؟ چه نیازهایی دارد؟ و چگونه می توان سالمندی خوب و مفیدی داشت؟
وقتی پیر می شویم
به طور قراردادی، سن شروع سالمندی را ۶۰ سالگی قرار داده اند و این سن را به عنوان نقطه شروع پیری پذیرفته اند. هرچند در برخی افراد، پدیده پیری خیلی زودتر شروع می شود و در بسیاری دیگر، این پدیده چند سال به تعویق می افتد. در مجموع می توان سالمندان را به دو گروه پیرهای جوان و جوانان پیر تقسیم کرد. تعجب نکنید، حتما شما هم در اطراف خود با افرادی مواجه شده اید که علی رغم داشتن ۷۵-۶۰ سال سن از نظر جسمی و روانی نسبتا فعال هستند و اگر به آنها فرصت داده شود حتی می تواند از نظر اقتصادی مانند یک فرد میانسال فعال باشند.
این افراد همان پیرهای جوان هستند اما پیرهای پیر، افراد بالای ۷۵ سالند که از نظر جسمی شکننده بوده و به اختلالات بینایی و شنوایی و حتی گاهی اختلالات روانی مبتلا هستند.
رسیدن به سنین بالای زندگی نتیجه عوامل پیچیده ای است که از آن جمله می توان به وضعیت ژنتیک فرد، وضع تغذیه، بهداشت و عوامل محیطی اشاره کرد.
پیری برخلاف تصور عموم به معنای ناتوانی و از کار افتادگی نیست و هستند کسانی که تا پایان عمر توانایی های خود را حفظ کرده و همچنان در برخی از عرصه های زندگی به فعالیت مفید خود ادامه می دهند، البته هرگز نباید از سالمندان توقعات بیجا و بیش از توان آنها داشت. باید قبول کرد که در سنین سالمندی کم کم تغییرات جسمی در فرد به وجود می آید و حساسیت و قدرت حواس او کاهش پیدا می کند. قدرت بدنی و هماهنگی حرکتی و سرعت واکنش او در مقابل محرک ها کم می شود. حساسیت بدن فرد در برابر گرما و سرما بالا می رود.اگرچه افراد سالخورده توان جسمی بالایی ندارند اما قادرند در بسیاری از فعالیت ها مانند پیاده روی و کارهای ساده شرکت کنند و به فعالیت های ذهنی مانند مطالعه و بازی های فکری بپردازند.
با این حال باید توجه داشت، وضع سلامت جسمی سالخوردگان بسیار باهم متفاوت است و نباید آنها را باهم مقایسه کرد. ممکن است یک فرد ۶۵ ساله حتی صداهای معمول و بلند را هم نشوند، درحالی که دیگری آرام ترین صداها را هم تشخیص دهد.
برای بسیاری از افراد بازنشستگی اولین اثر و نشانه پیری است. در زمان اشتغال برای انجام تغییراتی در شرایط کاری، فرد تحت آموزش قرار می گیرد و آمادگی هایی به او داده می شود اما برای بازنشستگی که یک تغییر عمده و اساسی در برنامه کاری و روزانه زندگی است، هیچ آموزشی به فرد داده نمی شود. جدایی از کار می تواند یک احساس شدید پوچی را در زندگی شخص ایجاد کند. این در حالی است که با دادن آموزش های لازم به فرد می توان دوران بازنشستگی را روزهای لذت بخش استراحت و پرداختن به فعالیت های مورد علاقه فرد تبدیل کرد. سالمندان باید بیاموزند و باور کنند که دوران بازنشستگی فصل تازه و البته زیبایی در زندگی آنهاست که به آنها فرصت پرداختن کارهای مورد علاقه شان را می دهد و به جای ناراحتی و گوشه گیری برای این دوران برنامه ریزی کرده و سعی کنند به دنبال کسب مهارت ها و هنرهای جدیدی باشند.
آمادگی برای این دوران، پذیرش آن، سلامت جسمی،داشتن سرگرمی و تفریح، حمایت خانواده و اجتماع از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت زندگی در دوران سالمندی هستند.
برخی از سالمندان درد مزمن را به عنوان بخشی از پیرتر شدن می پذیرند و برای درمان آن هیچ اقدامی نمی کنند. این در حالی است که درد و پیری همراهان طبیعی نیستند و لزوما نباید پیری همراه با درد باشد. لازم است این افراد همان اندازه و یا حتی بیشتر از سال های جوانی خود مراقب سلامتشان باشند و دردهای خود را جدی بگیرند.
مرا به یاد آر
آلزایمر یکی از بیماری هایی است که گاهی در سنین سالمندی فرد به آن مبتلا می شود. باافزایش سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین در بدن کاهش می یابد و همین امر باعث ایجاد اشکال در ارتباط بین سلول ها و انتقال اطلاعات می شود.
این مشکل بیش از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می دهد. در واقع خاطره ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده ها و شنیده ها و احساسات که برای به یاد آوردن آنها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره ها کمرنگ یا فراموش می شوند. در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می یابد اما این مساله همیشه به علت پیرشدن سلول ها نیست. سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول های مغز می شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.
آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می کند. بیماری آلزایمر متاسفانه درمان قطعی ندارد اما می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. داشتن زندگی های فعال، شرکت در برنامه های جمعی، گوش کردن به اخبار و از همه مهم تر یاد گرفتن یک چیز جدید مثل یک زبان تازه، مغز را فعال نگاه داشته و نقش مهمی در جلوگیری از آلزایمر خواهد داشت.
غم به دل راه مده
افسردگی به عنوان یکی از معمول ترین مسائل احساسی و عاطفی در سنین سالمندی است که باعث از بین رفتن میل و رغبت به انجام فعالیت های معمول و روزمره زندگی می شود. کاهش اشتها، بی خوابی و یا خواب زیاد، از دست دادن انرژی، خستگی و بیزاری، اضطراب و تشویق، کندی در انجام فعالیت ها، از دست دادن علاقه و یا فقدان احساس خشنودی، رضایت و لذت نسبت به فعالیت های معمول و همیشگی، کم شدن اشتها، ابراز شکایت و سرزنش خود و یا محکوم کردن بی مورد خویش، گله و شکایت از کاهش قابلیت تفکر و تمرکز و حتی داشتن افکار خودکشی همه و همه از جمله علائم افسردگی در این دوران محسوب می شوند.
این بیماران همچنین در خطر ابتلا به سوء تغذیه قرار دارند. افسردگی در این دوران ممکن است به دنبال مسائل و مشکلاتی مانند مرگ همسر و یا یک دوست، ناراحتی به دلیل اختلال در انجام وظایف و یا از دست دادن آزادی و استقلال و اتکا به نفس و نیز کاهش و فقدان اراده و تصمیم گیری به وجود آید.
البته افسردگی در این دوران مانند سایر افسردگی ها دارای شدت و ضعف است اما تقریبا در بیشتر افراد سالمند تا حدودی افسردگی خفیف یا غمزدگی وجود دارد.
در بسیاری از موارد این افسردگی با کاهش انگیزه فرد همراه است. این افراد بدون اینکه کاری انجام دهند همواره احساس خستگی و فرسودگی می کنند. فرد افسرده احساس گناه کرده و خود را موجود بی ارزشی تصور می کند و نسبت به توانمندی و استعداد و قابلیت های خود بی اعتنا است. افراد مسن افسرده زندگی و گذشته خود را پوچ دانسته و گمان می کنند زندگی بی ٍثمری داشته اند. این در حالی است که گاهی این افراد سابقه افسردگی قبلی نداشته اند. افسردگی یک بیماری قابل کنترل و درمان است و با مراجعه به روانپزشک و همکاری خانواده بیمار به راحتی می توان آن را کنترل کرد.
مادر بزرگ، پدر بزرگ؛ ورزش کن
ورزش برای افراد در همه سنین به خصوص سالمندان سودمند است. توصیه می شود سالمندان هرروز حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنند.
بهترین و مناسب ترین ورزش ها برای این افراد پیاده روی، دوچرخه سواری، و شنا است. البته لازم است قبل از ورزش حتما چند دقیقه تمرینات کششی انجام دهند و بدن خود را گرم کنند. آهسته راه رفتن و نرمش های سبک برای گرم شدن و آماده شدن بدن برای انجام ورزش روزانه خوب است و پس از تمام شدن ورزش نیز باید باز مدت ۵ دقیقه نرمش سبک کنید و یا اینکه آهسته قدم بزنید. اگر در هوای گرم ورزش می کنید مدت زمان نرمش و یا آهسته راه رفتن را پس از تمام شدن ورزش روزانه اندکی بیشتر کنید.
در صورت هرگونه احساس ناخوشی، سیاهی رفتن چشم یا درد در قفسه سینه ورزش را متوقف کنید. به خاطر داشته باشید که ورزش فقط زمانی برای شما خوب خواهد بود که شما از نظر سلامت و تندرستی خودتان احساس خوبی داشته باشید.
اگر پس از انجام ورزش احساس درد در عضلات و مفاصل خود کردید شاید به دلیل این باشد که یا زمان طولانی ورزش کرده اید و یا اینکه ورزشی سنگین تر از آنچه که برای شما مناسب است انجام داده اید در این مورد باید ورزشی سبک تر را جایگزین ورزش سنگین قبلی کنید و یا اینکه از مدت زمان ورزش بکاهید و اگر این درد و ناراحتی بیش از یک دور باشد بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.
اگر نکات ایمنی را رعایت کنید، کهولت سن به تنهایی مانع ورزش نخواهد بود و برعکس بسیاری از ورزش های ویژه دوران سالمندی وجود دارند که در بهبود و پیشگیری از پیشرفت بسیاری از بیماری ها نیز موثرند.
اگرچه ورزش برای بیشتر سالمندان بی ضرر است و حتی بیماران قلبی هم با رعایت برخی نکات می توانند ورزش کنند اما در صورتی که از بی خطر بودن ورزش مطمئن نیستند باید حتما در مورد نوع ورزش خود و کیفیت آن با پزشکشان مشورت کنند.
بسیاری از بیماران سالمند می خواهند بدانند که چگونه و از چه نوع ورزشی ، باید شروع کنند. در شروع آنچه که مهم است این است که در درجه اول باید لباس و کفش مناسب ورزش و راحت بر تن و پا داشته باشید. کفش باید انحنای خوبی برای نگهداری پا در موقعیت مناسب داشته باشد.
اگر تا به حال ورزش را آغاز نکرده اید بهتر است که آرام و آهسته ورزش را آغاز کنید و از ورزش های راحت تر شروع کنید.
این امر باعث می شود کمتر به خود آسیب بزنید و همین طور آرام ورزش کردن در ابتدای کار مانع بروز دردهای عضلانی ـ اسکلتی می شود. راه رفتن یکی از بهترین ورزش ها به ویژه در شروع آن است.کتایون ضیایی
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بی نماز و روزه کافر حساب میشه؟ (حجت الاسلام وحیدپور)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند