پزشکان باید بیشتر برای بیماران وقت بگذارند | تعبیرستان
پزشکان باید بیشتر برای بیماران وقت بگذارندپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پزشکان باید بیشتر برای بیماران وقت بگذارند

در ۲۲ تیرماه ۱۳۲۴ در شهر کاشان به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو دبیر بودند و بنابراین دوره دبستان و قسمت اعظم دوره دبیرستان را در آن شهر
پزشکان باید بیشتر برای بیماران وقت بگذارند گذراند. در سال آخر دبیرستان (۱۳۴۲) به تهران آمد و در دبیرستان هدف دوره آخر تحصیلات دبیرستان را گذراند. سال ۱۳۴۲ وارد دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی شد و در سال ۱۳۵۱ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت. در آمریکا تخصص بیماری های مغز و اعصاب را از دانشگاه پنسیلوانیا و هنری فورد گرفت. در تیرماه ۱۳۵۷ به ایران برگشت و به عنوان استادیار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استخدام شد. و اینک ادامه داستان از زبان دکتر حسین پاکدامن...
▪ پس از بازگشت به کشور و ورود به دانشگاه چه مسیری را طی کردید؟
ـ پس از آنکه در سال ۵۷ به عنوان استادیار استخدام شدم، در سال ۱۳۶۲ به سمت دانشیاری رسیدم و در سال ۱۳۶۷ استاد شدم. مسوولیت های علمی بنده شامل معاون آموزشی بیمارستان لقمان حکیم از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰، مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال ۱۳۵۸ تا کنون، دبیر آزمون های بورد تخصصی بیماری های مغز و اعصاب از سال ۵۸ تا کنون، رییس انجمن علوم اعصاب ایران از سال ۱۳۶۶ تاکنون و مشاور نظام پزشکی، پزشکی قانونی و شورای عالی پزشکی از سال ۵۸ تا حال حاضر است.
از کارهای علمی که انجام داده ام، ۱۳ کنگره بین المللی در ایران تشکیل داده ام که در آنها به عنوان رییس کنگره بوده ام. تعداد ۱۳۲ سخنرانی در کنگره های داخلی و ۱۱ سخنرانی در کنگره های خارجی و بین المللی داشته ام. ۶۳ مقاله در مجلات داخلی و ۲۸ مقاله نیز در مجلات خارجی چاپ کرده ام. در سال ۱۳۶۸ «مجله علوم اعصاب ایران» را تدوین کردم که این مجله جزو مجلاتی است که رتبه پژوهشی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دارد.
چند کار بزرگ علمی برای اولین دفعه در ایران انجام داده ام. در سال ۱۳۵۹ به کمک سازمان انتقال خون، پلاسمافرز را در درمان بیماری های مغز و اعصاب راه اندازی کردم. در سال ۱۳۷۹ برای اولین بار در ایران مداخله با عصب واگ را برای صرع های مقاوم به درمان برنامه ریزی کردم. در آن زمان ما یکی از ۲۶ مرکزی در دنیا بودیم که موفق شدیم این کار را انجام دهیم و الان هم کمک فراوانی به درمان صرع های مقاوم در سطح بین المللی کرده ایم.
▪ چرا به دنبال پزشکی رفتید؟
ـ در دوران ما علاقه و انگیزه جوانان برای رشته های ریاضی و مهندس شدن خیلی زیاد بود، ولی من از دوران دبیرستان که رشته ریاضی را انتخاب کرده بودم بیشتر توجه و علاقه و انگیزه ام به پزشک شدن معطوف بود. به خصوص اینکه مشوقم پدرم بود و خیلی من را تشویق می کرد که پزشک شوم و نظر ایشان و نظر من این بود که به خصوص با توجه به شرایط آن زمان و کمبود شدید پزشک در جامعه با تحصیل در رشته پزشکی می توانم کمک بیشتری به جامعه بکنم و این بود که رشته ام را تغییر دادم و وارد دانشگاه پزشکی شدم.
▪ چه شد که به رشته مغز و اعصاب علاقه مند شدید؟
ـ در سال های اول دانشکده پزشکی، با آنکه در آن زمان رشته مغز و اعصاب پیشرفت زیادی از نظر تشخیصی و درمانی نداشت، علاقه نسبت به این رشته ایجاد شد و با این هدف به آمریکا رفتم تا تخصص مغز و اعصاب را بگیرم.
▪ آیا پس از ورود به دانشگاه، پزشکی را همان طور یافتید که از پیش راجع به آن تصور داشتید؟
ـ بله. تقریبا پزشکی را همان طور یافتم که از پیش به آن فکر می کردم. هر چه از علوم پایه فاصله می گرفتیم، رشته پزشکی برایم جذاب تر می شد. ورود به پاتوفیزیولوژی و ارتباط مستقیم با بیماران و در نهایت تشخیص و درمان بیماران برای من مانند بیشتر پزشکان جالب بود. اینکه بتوانم مشکل جسمی یا روحی کسی را درمان کنم برای من بسیار رضایت بخش می نمود.
▪ خاطره آموزنده ای در دوران تحصیلات تان که شنیدن آن برای خوانندگان جوان ما جالب باشد؟
ـ از دو بعد باید پزشکی را در نظر گرفت. یکی از بعد علاقه است تا بتوانید پزشک شوید و بتوانید کمک کنید و از این کمک کردن لذت ببرید. بعد دیگر آن جایگاه اجتماعی و درآمد پزشکی است. در بعد دوم نه تنها در ایران، بلکه در تمام دنیا، دوره طلایی پزشکی و آن آرزوهای طلایی که دانشجویان پزشکی در مغزشان دارند تمام شده و بعد دوم (رسیدن به جایگاه و درآمد بسیار بالا) کم شده است. علت بزرگ آن هم افزایش پزشک در سطح دنیا بوده و در حال حاضر به واقع دنیا با افزایش پزشک مواجه است.
اگر از بعد اول در نظر بگیریم، زندگی یک پزشک هر روزش جالب و پر از خاطره است و به همین ترتیب هر روز هم ممکن است برای وی استرس ایجاد کند. چون پزشک با جان مردم سر و کار دارد و کار وی بسیار حساس است و چون با جان مریض سر و کار دارد، گناهانش قابل بخشودن نیست.
در عین حال اگر کار مثبتی انجام دهیم، خیلی می تواند از طرف افرادی که با آنها مواجه هستیم قابل تقدیر باشد و از طرفی ارضای شخص خودمان باشد.
بنده در این ۳۴ سالی که به عنوان متخصص کار می کنم و تمام کار پزشکی ام هم در این رشته بوده، مسایلی زیادی بوده که من را ارضا کند و مسایل زیادی نیز وجود داشته اند که من را ناراحت کرده اند. خاطرات بد خوب من زمانی بوده که مریضی که در شرایط بحرانی بوده را توانسته ام نجات دهم و خاطرات بد من هم زمانی بوده که نتوانسته ام دین خود را در برابر مریض ادا کنم. شاید علت این کوتاهی مشغله کاری من و کمبود وقت بوده، نه کمبود علم. متاسفانه این مساله در سطح جامعه پزشکی مساله بسیار شایعی است. ما واقعا باید در حد معقولی که لازم هست برای مریضان وقت بگذاریم و این حق را به مریض بدهیم که زمان باید به مریض اختصاص داده شود.
از آن بعد قضیه هم باید برنامه ریزی شود تا درآمد ها و هزینه های پزشکان به گونه ای متعادل تنظیم گردند.
پزشک باید بتواند به راحتی زندگی متوسطی مانند سایر افراد متوسط جامعه برای خود و خانواده اش فراهم کند. اما امروزه بیشتر پزشکان جوان برای تامین این قضیه مجبورند که بسیار بیش از حد استاندارد فعالیت خدماتی انجام دهند و این موجب دور شدن آنها از فضای علمی - پژوهشی می شود.
▪ طی دوران تحصیل واحدی بوده که در آن مردود شده باشید؟
ـ به هیچ وجه. من همه واحدهای درسی ام را طی دوران تحصیل پاس کرده ام.
سپید :پس همیشه شاگرد اول بوده اید؟
طی دوران تحصیل وضعیت تحصیلی من به گونه ای بود که همیشه در بین رتبه های اول تا پنجم دوره خودمان قرار داشتم.
▪ اگر دوباره به سال ۱۳۴۲ برمی گشتید باز هم همین راه را طی می کردید؟
ـ بله، باز هم دنبال پزشکی و مغز و اعصاب می رفتم. علتش هم آن است که به اهدافی که می خواستم رسیده ام و اگر دوباره به این راه پا می گذاشتم باز هم به اهدافم می رسیدم.
▪ آیا آرزویی داشته اید که به آن دست نیافته باشید؟
ـ من خیلی دوست داشتم که «مرکز سکته های مغزی» را در ایران راه اندازی کنم. این رشته جدید است و متخصصان ورزیده در این زمینه در کشور نداریم. به همین دلیل سعی کردم حتی قرار دادی با دانشگاه مینه سوتا که بزرگ ترین مرکز سکته های مغزی را دارد منعقد کنم، اما متاسفانه تا به حال به این آرزو دست پیدا نکرده ام، ولی امیدوارم بتوانم تا پیش از بازنشستگی این کار مثبت را به سرانجام برسانم؛ چرا که پیشرفت های زیادی در تشخیص و درمان بیشتر بیماری های مغز و اعصاب به خصوص این رشته ایجاد شده که به کم کردن مرگ و میر و درجه ناتوانی تا حدود ۵۰ درصد از ۱۷ تا ۱۸ سال پیش منجر است.
▪ آیا اهل موسیقی و هنر هم هستید؟
ـ نه متاسفانه.
▪ اهل ورزش چه طور؟
ـ درحد بسیار عادی کمی ورزش می کنم.
▪ و سخن پایانی...
ـ به نظر من پزشکان باید بیشتر برای بیماران وقت بگذارند؛ البته این منوط به تامین مالی مناسب آنان نیز هست. من وقتی در آمریکا طبابت می کردم، روزی ۸ بیمار ویزیت می کردم، در حالی که در ایران باید تعداد بسیار بیشتری بیمار ویزیت کنم تا تنها هزینه های جاری مطب را تامین کنم. مورد دیگر هم آن است که باید به طب دولتی بهای بیشتری داده شود. این هدف از ابتدای انقلاب وجود داشت، اما متاسفانه به جای آنکه اوضاع طب دولتی قوی تر شود، روز به روز ضعیف تر می شود.دکتر احمدرضا مرادی
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
بیخیال باش (استاد شجاعی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند