گلبول های قرمز جهان منعقد شوید | تعبیرستان
گلبول های قرمز جهان منعقد شویدپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

گلبول های قرمز جهان منعقد شوید

دانه های آبی پودر لباسشویی را دیده اید؟ همان ها که ریزتر از دانه های اصلی پودر و نامتقارن ترند و وظیفه ای غیر از کف کردن و شست وشو
گلبول های قرمز جهان منعقد شوید دارند.
پلاکت های درون خون تقریباً وضعیت مشابهی دارند. سلول های سفیدرنگ ریز و نامنظمی که مانند تکه های شکسته شده یک سلول بزرگ تر در جریان خون وجود دارند و وظیفه کنترل انعقاد آن را برعهده دارند. پلاکت ها در جریان خونسازی در مغز استخوان تولید می شوند و در حالت طبیعی بعد از یک هفته تا ۱۰ روز در طحال و یا سلول های کبدی از بین می روند.در حالت نرمال روند تخریب پلاکت ها طوری با روند تولید آنها هماهنگ است که مشکلی در میزان کلی آنها در سطح خون به وجود نیاید. اما گاهی اوقات، بعضی شرایط خاص این تعادل را به هم می زند و در اغلب اوقات باعث کاهش پلاکت های خون می شود.
ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت های خون بیماری ای است که در آن تعداد پلاکت های خون پایین تر از مقدار حداقل لازم برای پروسه انعقاد خون باشند. به طور طبیعی در هر یک میلی لیتر مکعب از خون بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار پلاکت وجود دارد که فعالیت طبیعی خود را انجام می دهند و بعد از مدتی از بین می روند اما دوباره پلاکت های جدید در مغز استخوان به وجود می آیند. زمانی به هر علتی که تجدید پلاکت در بدن کمتر از میزان تخریب آن باشد، ترومبوسیتوپنی به وجود می آید.
گلبول های قرمز خون منعقد شوید!
رگ ها هم مثل همه اعضای بدن انسان از سلول های زنده تشکیل شده اند. با انشعاب رگ ها از شاخه اصلی این شاخه های حیاتی به تدریج نازک تر و ظریف تر می شوند، تا جایی که در شاخه های انتهایی یا مویرگ ها فقط از یک لایه سلول تشکیل می شوند. در هر جایی از این رگ ها که شکافی در بین سلول ها به وجود بیاید، گلبول های قرمز و بقیه اجزای خون از مسیر اصلی گردش خون خارج می شوند و اینجاست که وظیفه اصلی پلاکت ها شروع می شود.
در زمان خونریزی اول عضلات جدار رگ منقبض می شوند تا جریان خون کمتر شود. سپس پلاکت ها به یکدیگر و دیواره رگ می چسبند. چسبیدن تدریجی پلاکت به یکدیگر و به لبه های زخمی جدار رگ باعث به وجود آمدن یک شبکه تورمانند می شود که گلبول های قرمز در آن گیر می افتد. سپس از این پلاکت ها، فاکتورهای انعقادی خاصی ترشح می شود که خون سیال و روان را تبدیل به یک ماده چسبناک و سفت می کند. این پدیده هموستاز اولیه نام دارد و در واقع همان چیزی است که نتیجه اش به وجود آمدن یک لخته است و این لخته جلوی خونریزی بیشتر را می گیرد.
چرا چسب خونم کم شده است
ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکت خون می تواند به خاطر علت های مختلفی به وجود آمده باشد. کاهش تولید پلاکت یا افزایش تخریب آن در بدن و یا خارج شدن خون از بدن همه از علت های کلی کمبود پلاکت در خون هستند.
اتفاقات و بیماری های مختلفی می توانند به علت های فوق منجر شوند.
یکی از علت های کمبود پلاکت خون، بعضی بیماری ها و شرایط مادرزادی است. به طور کلی در یک فرد هم در زمان ها و شرایط مختلف مقدار پلاکت متفاوت است و ممکن است بدون هیچ بیماری زمینه ای خاصی در چند مقطع زمانی مختلف مقدار پلاکت ها در بدن او متفاوت باشد، اما به طور کلی نژاد و ژنتیک و شرایط فیزیکی کلی در میزان پلاکت نقش دارد.
کمبود ویتامین b۱۲ و اسید فولیک، بیماری ها و اختلالات کبدی، عفونت های حاد و مزمن و عفونت های ویروسی مثل hiv، سرطان خون، سمفوم، متاستاز سرطان های مختلف به مغز استخوان و هر مشکلی که باعث تخریب مغز استخوان شود از علت هایی است که با کاهش تولید پلاکت منجر به ترومبوسیتوپنی می شود. شیمی درمانی و داروهای آن، مشکلات کلیوی، نارسایی مغز استخوان، استئوپروز یا پوکی استخوان هم با روش مشابه باعث کمبود پلاکت خون می شوند.تخریب بیش از حد پلاکت یا خارج شدن بیش از اندازه آن هم از گردش خون در شرایط زیر پدید می آید. وجود آنتی بادی ها در خون ( به خصوص در زمان یک بیماری عفونی) مصرف داروهای ضد مالاریا، وجود بیماری های خود ایمنی خاصی مثل آرتریت روماتوئید، لوپوس و... که در آنها آنتی بادی های خاصی در خون وجود دارد، در بعضی سرطان های خاص مثل سرطان خون، شرایطی هستند که باعث تخریب پلاکت ها می شوند. گاهی در زمان حاملگی، یا یک عفونت شدید مثل مننژیت حالتی در بدن به وجود می آید که لخته شدن منتشر خون نام دارد. در این وضعیت هم به خاطر ایجاد لخته های زیاد در خون، عملا پلاکت های خون به سرعت مصرف می شوند و مقدار آن در خون کاهش می یابد. تزریق فرآورده های خونی بدون پلاکت هم می تواند به طور مقطعی باعث پایین آمدن پلاکت خون شود.
علائم این کمبود پلاکت چیست؟
همان طور که گفته شد باید به طور طبیعی بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار پلاکت در هر میلی لیتر خون وجود داشته باشد اما تا زمانی که مقدار پلاکت به زیر ۱۰۰ هزار نرسد هیچ علامتی در بدن به وجود نخواهد آمد. برای انجام عمل انعقاد به تعداد مناسبی از پلاکت طبیعی نیاز است که این مقدار با پلاکت حدود ۱۰۰ هزار هم تامین می شود، اما در صورت پایین تر آمدن میزان پلاکت از این مقدار علائم و عوارض ترومبوسیتوپنی هم شروع می شود اصلی ترین علامت هم خونریزی است. در محدوده پلاکت ۷۰ تا ۱۰۰ هزار با یک جراحت سخت یا اقدامی مثل جراحی، خونریزی طولانی مدت و اشکال در جلوگیری از خونریزی به وجود می آید.
این افراد در دندانپزشکی ها بیشتر دچار مشکل می شوند. بیماران با این قصد در پلاکت سابقه خونریزی های زیاد را بعد از یک کشیدن معمولی دندان ذکر می کنند، اما در شرایط عادی مشکلی ندارند. فقط ممکن است در معاینه بالینی آنها علائم خونمردگی یا تپشی (دانه های قرمز رنگ کوچکی که ناشی از خونریزی های جزئی است) دیده شود. در محدوده پلاکت ۳۰ تا ۵۰ هزار، اوضاع کمی بدتر می شود. به دنبال یک آسیب خفیف، مثلا برخورد پا با یکی از وسایل خانه، خونریزی یا خونمردگی شدیدی در زیر بافت به وجود می آید. فعالیت های ورزشی سنگین برای این افراد می تواند بسیار خطرناک باشد چون آسیب های جزئی هم ممکن است زمینه یک خونریزی شدید باشند.
پلاکت بین ۱۰ تا ۳۰ هزار حتی برخوردهای بسیار آرام هم می تواند سبب خونریزی شود مثلا کاری مثل مسواک زدن.اما خطرناک ترین مرحله بیماری در زمانی اتفاق می افتد که پلاکت به کمتر از ۱۰ هزار در میلی لیتر برسد.
خونریزی های خودبه خودی، وجود پورپورا (خونریزی های میلی متری در مویرگ ها) و خونمردگی وسیع و منتشر در بازو و ران و خون ریزی از بینی و لثه از علائم این مرحله از بیماری است. خطرناک ترین اتفاق در زمان خونریزی خودبه خودی در شبکیه چشم یا خونریزی فلزی و پاره شدن مویرگ ها در داخل جمجمه اتفاق می افتد که می تواند مرگبار باشد. در این مرحله خونریزی های خودبه خودی از زخم های جزئی دستگاه گوارش هم منجر به یک خونریزی گوارشی می شوند که می تواند بدون اینکه بیمار متوجه شود باعث از دست رفتن خون زیادی از بدن و مرگ بیمار شود.اما به طور کلی کمبود پلاکت در بیماران خود را به صورت بدن درد سراسری، خستگی، ضعف عمومی همراه با کم خونی، خونریزی های مخاطی و وجود خونمردگی نشان می دهد.
تشخیص و درمان
اولین اقدام برای تشخیص بیماری، مثل اغلب بیماری ها، گرفتن یک شرح حال دقیق از بیمار توسط پزشک است. سابقه خونریزی های مکرر و هر کدام از علائمی که ذکر شد می تواند نشان دهنده کمبود پلاکت باشد. سابقه یک بیماری اخیر و تزریق خون هم می تواند نشان دهنده علت این اتفاق باشد.
در معاینه هم باید به دنبال تمام علائم خونمردگی به خصوص در روی بازوها و ران و در سر آرنج ها گشت. معاینه طحال و بزرگ بودن آن هم می تواند به تشخیص کمک کند. بعد از انجام یک معاینه دقیق باید از اقدامات آزمایشگاهی کمک گرفت.
در این مواقع پزشک اغلب برای بیمار یک آزمایش کامل خون با شمارش سلول ها و مشاهده لام خون محیطی درخواست می کند تا پلاکت ها در زیر میکروسکوپ دیده شوند. آزمایش آنزیم های کبدی آزمایش فعالیت کلیوی، سطح ویتامین b۱۲ و اسید فولیک در خون، از دیگر اقدامات آزمایشگاهی است. اگر هیچ کدام از آزمایش های فوق نتواند پزشک را برای کشف علت بیماری راهنمایی کند پزشک مجبور می شود مغز استخوان بیمار را آزمایش کند. نمونه برداری از مغز استخوان یک آزمایش کمی دردناک است که با استفاده از نمونه برداری از استخوان لگن انجام می شود. این آزمایش با استفاده از بی حسی موضعی و در شرایط استریل باید انجام شود و اغلب پزشکان آن را در کلینیک خود انجام می دهند.آزمایش مغز استخوان و مشاهده سلول ها زیر میکروسکوب کاملا روند خون سازی و تولید پلاکت ها را به پزشک نشان می دهد و علت های اصلی بیماری را مشخص می کند.
درمان ترومبوسیتوپنی هم در مرحله اول پایدار کردن شرایط بیمار است. در بیماران با وضعیت اورژانسی باید به بیمار پلاکت تزریق کرد و بعد به دنبال درمان علت اولیه بود. مهم ترین مساله در درمان هم، درمان علت اولیه است. اگر علت مصرف داروی خاصی باشد باید آن را متوقف کرد. اگر به علت یک عفونت باکتریایی باشد باید آنتی بیوتیک مناسب را برای بیمار تجویز کرد.
در زمان عفونت های ویروسی هم چون درمان دقیقی وجود ندارد باید باید شرایط بیمار را کنترل کرد و او را به طور دقیق تحت نظر داشت.در صورت وجود انعقاد منتشر داخل عروقی، باید به بیمار پلاکت و بقیه فاکتورهای خونی لازم را تزریق کرد اگر ترومبوسیتوپنی به علت انجام شیمی درمانی اتفاق افتاده است باید مدتی درمان را متوقف کرد و به بیمار خون تزریق کرد تا شرایطش کنترل شود و بعد درمان را ادامه داد.
به طور کلی درمان بیماری کمبود پلاکت با توجه به شدت و علت این کاهش متفاوت است اما مهم ترین مرحله رساندن میزان پلاکت به بالاتر از محدوده خطر است.اقدامات درمانی حمایتی هم باید در این بیماران انجام شود. خارج کردن طحال از بدن یکی از این اقدامات است چون یک سوم پلاکت های خون در طحال از بین می روند، با خارج کردن آن می توان جلوی تخریب بیشتر پلاکت ها را گرفت. استفاده از کورتون به طور کنترل شده هم پلاکت خون را افزایش می دهد.ترومبوسیتوپنی می تواند یک بیماری اورژانس و تهدیدکننده جان بیمار باشد. به همین دلیل به کسانی که این بیماری را دارند، باید تمام توصیه های لازم را گوشزد کرد و اقدامات مراقبتی را به آنها یادآور شد.
اجتناب از فعالیت های شدید و سنگین و اطلاع دادن بیماری به اطرافیان و یا همراه داشتن کارتی که نشان دهنده بیماری باشد، برای مواقع اورژانس، توصیه هایی است که یک پزشک باید به بیمار خود بکند.روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شوهرداری خارق العاده (حجت الاسلام فرحزاد)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند