پوشیده از جرم، مثل سماور | تعبیرستان
پوشیده از جرم، مثل سماورپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پوشیده از جرم، مثل سماور

اگر مدت کوتاهی میان مسواک زدن دندان هاتان فاصله بیفتد لایه نازکی روی دندان های شما می نشیند که می توانید آن را با نوک ناخن بردارید. این لایه نازک
پوشیده از جرم، مثل سماور پلاک میکروبی نام دارد که حاصل تجمع باکتری های دهان، ذرات غذایی و ترکیبات رسوب کرده بزاق است.
اگر پلاک میکروبی هر روز و یا در مراحل اولیه از سطح دندان تمیز نشود، املاح موجود در بزاق و مواد غذایی برآن رسوب نموده و منجر به ایجاد جرم دندان می گردد. جرم دندان سخت است و با مسواک زدن پاک نمی شود. جرم دندان باعث بوی بد دهان، بدشکلی دندان ها و تحلیل لثه می شود. برای برداشتن جرم نیازمند عمل جرم گیری توسط دندانپزشک هستید.
دندان ها نیز مثل سماور جرم می گیرند
دندان پزشکان برای توضیح معنای جرم دندان به بیماران مثال آشنایی دارند: جرم داخل سماور!
جرمی که روی دندان ها تشکیل می شود چیزی شبیه این جرم های شیری رنگ جدار داخلی سماور یا کتری است؛ با این تفاوت که ترکیبات پیچیده تری داشته و روند تشکیل آن اندکی متفاوت است. در صورت عدم رعایت منظم بهداشت دهان در فاصله کوتاهی پس از مصرف مواد غذایی لایه ای نازک از مواد آلی روی دندان رسوب می کند و در صورت استمرار این لایه زمینه مناسبی برای رسوب املاح معدنی موجود در بزاق دهان فراهم می شود. در طی این روند تدریجاً به میزان چسبندگی، سختی و استحکام رسوبات که در این حال جرم نامیده می شوند افزوده می گردد.
پس جرم ترکیبی از مواد آلی، معدنی و مقادیر زیادی باکتری است که به سختی به سطح دندان چسبیده و با مسواک یا روش های خانگی برداشته نمی شود.
چیزی که مهم است این است که ما معمولا مقدار کمی از جرم تشکیل شده را می توانیم مشاهده کنیم و قسمت عمده این جرم با تخریب لثه، در زیر لثه تخریب شده جایگزین شده و از دید مستقیم ما پنهان می ماند و مساله مهم تر اینکه این جرم های تشکیل شده پر از میکروب های مختلف است و با مسواک زدن هم تمیز نمی گردد و این میکروب ها بین ۲۰ الی ۴۰ درصد جرم تشکیل شده را تشکیل می دهد و بافت چسبنده لثه که محکم به دندان چسبیده را به مرور تخریب و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب کرده و باعث سست شدن پایه های دندان می شود. با جرم گیری و تمیزکردن این جرم های تشکیل شده روی دندان از روند تخریب لثه جلوگیری کنیم.
هر گردی، گردو نیست!
تصور نکنید که هر تغییر رنگی در سطح دندان ها جرم است. برخی تغییر رنگ های قهوه ای تا سیاه در روی دندان ها پوسیدگی هستند نه جرم دندانی. یک راه تشخیص قطعی این تغییر رنگ ها این است که برخلاف جرم که معمولا روی دندان می نشیند و حجم اضافی را اشغال می کند، پوسیدگی ها روی دندان حفره ایجاد می کنند. پیشرفت پوسیدگی و عمیق تر شدن حفره در نهایت منجر به درد دندان می شود.
مصرف دارو در زمان رشد جوانه دندان، برخی نقص های تکاملی دندان ها و کمبود املاح مختلف در زمان تشکیل دندان و افزایش فلوراید آب مصرفی نیز می توانند منجر به تغییر رنگ دندان ها شوند. این رنگ ها در ساختمان خود دندان وجود دارند، معمولا دائمی بوده و با جرم گیری پاک نمی شوند.
نوع سوم تغییر رنگ ها ناشی از موادی است که به طور معمول مصرف می کنیم و رسوباتی که روی دندان تشکیل می شود. این رسوبات یا به صورت رنگدانه هستند و یا به صورت جرم که توسط جرم گیری و بروساژ دندان ها از بین می روند.
وقتی لثه تب می کند!
افزایش جرم دندانی به صورت تدریجی از بلندی لثه و استخوان نگهدارنده دندان می کاهد. لثه رنگ صورتی کمرنگ خود را، که نشانگر سلامت است، از دست می دهد و به رنگ قرمز آتشین در می آید. خونریزی لثه در هنگام برخاستن از خواب یا مسواک زدن نشانه دیگری مبنی بر بیماری لثه است. این خونریزی در صورت ادامه روند تخریب لثه ها به صورت خودبخود در می آید. از دست رفتن لثه موجب لق شدن تدریجی دندان ها، بروز مشکلات زیبایی و حساس شدن دندان به سرما و گرما به علت عریان ماندن سطح ریشه دندان می شود.
جرم گیری دشمن دندان نیست
متأسفانه تصور غلطی در میان مردم ایجاد شده است که فکر می کنند جرم گیری به دندان آسیب می رساند. این تصور را کسانی در ذهن دیگران ایجاد کرده اند که سال ها به دندانپزشک مراجعه نکرده اند و پس از مراجعه، دندانپزشک به عنوان اولین کار برای آنها جرم گیری انجام داده است. این گونه افراد پوسیدگی ها، بیماری های لثه و خلاصه هر آن چه از سهل انگاری خود به آن مبتلا شده اند را به جرم گیری منتسب می کنند. جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافت های نگهدارنده دندان مضر است، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب های پوسیدگی زا نیز هست. با عمل جرم گیری تعداد این میکروب ها در دهان به مراتب کمتر می شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندان هایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نیست. خونریزی حین جرم گیری فرآیندی طبیعی و کاملاً لازم است و دلالت بر وارد آمدن آسیب به لثه ندارد.
واجبات پس از جرم گیری
از دندانپزشک خود بخواهید روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها را به شما آموزش دهد. مطمئن باشید مسواک زدن صحیح سرعت تشکیل دوباره جرم را به حداقل خواهد رساند. بعد از انجام جرم گیری از تورم و قرمزی لثه ها کاسته می شود و در صورتی که پیش تر، دچار خونریزی و افزایش حجم لثه بوده اید، لثه شما فرو می نشیند و به مرور از خونریزی آن کاسته می شود. استفاده یک تا دو هفته ای از دهان شویه توصیه دیگر دندان پزشکان به شما خواهد بود تا سلامت لثه زودتر بازگردد.دکتر سیامک شایان امین
دندانپزشک
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
شکر ثروت (مرحوم آیت الله تهرانی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند