آنژیوسکوپی = آنژیوگرافی + آندوسکوپی | تعبیرستان
آنژیوسکوپی = آنژیوگرافی + آندوسکوپیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آنژیوسکوپی = آنژیوگرافی + آندوسکوپی

آنژیوسکوپی عروق کرونر قلب، امکان مشاهده مستقیم سطح داخلی یک رگ را فراهم می کند. این روش، اطلاعاتی شامل پاتولوژی ضایعات عروقی کرونر و بینشی نو نسبت به پاتوفیزیولوژی سندرم
آنژیوسکوپی = آنژیوگرافی + آندوسکوپی های کرونری حاد به دست می دهد تا تشخیص و درمان بیماران آسان تر صورت گیرد...
در مطالعات جراحی قلب باز اولیه که همراه با آن، آنژیوسکوپی را نیز بررسی کرده اند، از بالون های با جنس لاتکس یا پلاستیک شفاف که از سالین برای تمیز کردن خون از انتهای تحتانی کاردیوسکوپ ها بهره برده اند، استفاده شده است، اما دقت این گونه وسایل کمتر از حد ایده آل بود. ۳ دهه بعد، مشاهدات بالینی با استفاده از این وسایل، به طور چشمگیری بهتر شدند، زیرا وسایل پیشرفته تر در دسترس قرار گرفتند، به خصوص اینکه قطر وسیله چشمی و تعداد فایبرها افزایش یافته بود.
پیشرفت ادامه دارد
در سال ۱۹۸۳، آنژیوسکوپی عروق کرونر از راه پوست، اول بار طی کاتتریزاسیون قلب که از فیبراسکوپ های فوق باریک الیمپوس استفاده می شد، به کار گرفته شد و هر چند که انعطاف لازم را نداشت، مشاهده و تععین دقیق مکان انسداد عروق کرونر راست را امکان پذیر ساخت. در سال بعد، اولین آنژیوسکوپی عروق کرونر از راه جراحی انجام شد تا کمکی به بهبود نتا یج جراحی های بای پس کرونر باشد و کیفیت پیوند سیاهرگ ضامن را ارزیابی نماید. آخرین پیشرفت در این تکنیک به سال ۱۹۹۱ پیدا شد، همزمان با توسعه سیستم «Image Cath» که امروزه بهترین خصیصه فنی را دارد و با این آنژیوسکوپ که مرتب روند رو به جلوی کارآمدتر شدن را طی می کند، می توان به خوبی و با ایمنی کامل، تصاویر عروق کرونر را از راه پوست گرفت و جوابگوی توسعه همه جانبه آنژیوسکوپی کرونر بود.
روش انجام
آنژیوسکوپ Image Cath، یک کاتتر آنژیوسکوپی کرونر قابل عرضه است. این کاتتر پلی اتیلن، قطر خارجی معادل ۵/۱ میلی متر (۵/۴ فرنچ) دارد که داخل یک آنژیوپلاست عروق کرونر داخل رگی از راه پوست (PTCA) با اندازه ۸ French (به عنوان کاتتر راهنما) قرار می گیرد. یک مانع اساسی، محدودیت قابلیت تزریق ماده حاجب در قسمت پروگزیمال دستگاه است، زیرا بدنه (Shaft) آنژیوسکوپ، نسبتا بزرگ است.
معرفی دستگاه
کاتتر، از دو کاتتر هم محور (Coaxial) تشکیل شده که کاتتر داخلی، حاوی فیبرهای نوری است و یک کانال دوم کوچک هم وجود دارد که اجازه باد شدن (با فشار کم) بالون را برای رفع تنگی ها می دهد یا یک کاف که در سر کاتتر بیرونی قرار می گیرد. این کاف مخصوص برداشتن انسداد، از یک ماده بسیار نرم و سبک به نام «Kraton» ساخته شده که می تواند از مخلوط سالین / ماده حاجب به نسبت ۵۰ -۵۰ پر شود و حداکثر فشار باد شدن (یک اتمسفر) و بیشترین قطر (۵ میلی متر) را ایجاد کند.
در داخل کاتتر درونی که یک دسته نوری سه هزار پیکسلی از آن عبور می کند، لنزی با قطر ۲۵/۰ میلی متر جاسازی شده که میدان دیدی در حد ۵۵ درجه فراهم می نماید و بیش از نیم میلی متر، عمق دارد. زمانی که کاف رفع انسداد باد شده و در جای خود نگه داشته می شود، این کاتتر می تواند با یک محدوده ۵ سانتی متری، در طول سیم راهنما و داخل کاتتر خارجی، جلو و عقب برود. سیم راهنما به صورت یک لوله نوع دوم «مونوریل» (monorail) در بدنه کاتتر خارجی وارد می شود و طولی معادل ۲۳ سانتی متر دارد. این سیستم مونوریل به آنژیوسکوپ اجازه می دهد که درصورت لزوم، کاتتر آنژیوپلاستی با سرعت خارج یا تعویض شود. از لوله یا حفره اصلی کاتتر خارجی برای شستشو استفاده می شود که مایع تنها از انتهای دیستال کاف انسداد خارج می شود.
رادیومارکرها که به فرد انجام دهنده عمل آنژیوسکوپی اجازه می دهند تا با دقت محل انسداد رگ را تعیین و کنترل کند، در بدنه کاتتر اصلی و پروگزیمال به کاف انسداد، درون گروه لنزهای سر قرار گرفته اند. تا به امروز، نحوه اداره کاتتر پیشرفت زیادی داشته است. آخرین نوع آن که وارد بازار شده است، یک متصل کننده Y شکل دارد که با مواد خاصی پوشیده شده و مقاومت هموستاتیک آن را کم می کند. این تغییرات، پاکسازی هوا را از کاتتر آسان تر و سریع تر می کند.
از سویی، یک متصل کننده چشمی، دسته تصاویر پروگزیمال را به دوربین و منبع نوری متصل می کند. در آخرین مدل آن، یک آستین (Sleeve) استریل چین خورده به آنژیوسکوپ اضافه شده تا به راحتی و با سرعت به دوربین و منبع نورانی وصل شود. یک ضبط کننده نوار ویدیویی نیز به دوربین متصل است. سیستم Super VHS به دلیل آنکه تصاویری با کیفیت بهتر ارایه می دهد، برای استفاده ترجیح داده می شوند.
ترکیب خصیصه های مختلف مانند میدان دید، انعطاف پذیری اسکوپ و حرکت دسته نوری طی مشاهده درون رگ از راه آنژیوسکوپ، تصاویری با کیفیت بالا ایجاد می کنند و میزان اطلاعات دریافتی را از شریان های هدف بالا می برند. به هر حال، فقدان دستگاهی برای راهبری نوک لنزها، یک محدودیت اصلی و مهم، به خصوص در عروق با پیچیدگی های فراوان و زیاد است.
نحوه انجام آنژیوسکوپ
در ابتدا، یک سیم راهنمای PTCA ۱۴ هزارم اینچی، درون کاتتر راهنمای ۸ French دستگاه قرار می گیرد و به سمت شریان هدف به جلو رانده می شود. برای اینکه نوک لنزها به طور کامل و صحیح هدایت شوند و سیم ها در عروق پر پیچ وخم، به دام نیفتند، بهتر است از سیستم های قلبی- عروقی پیشرفته، به جای سیم های نرم (floppy) استفاده کرد. آنژیوسکوپ در زیر فلوروسکوپی به طرف عروق کرونر هدف هدایت می شود و کاف انسداد در محل تعیین شده قرار می گیرد.مهندس فریبا فرد
هفته نامه سپید ( www.salamatiran.com )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
هر ذکری برای یه جایی (مرحوم آیت الله بهجت)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20