پایان طاسی | تعبیرستان
پایان طاسیپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

پایان طاسی

صفحه نیازمندی های روزنامه را ورق می زند، به یکی دو تا دوست و آشنا تلفن می کند و در دنیای مجازی اینترنت به دنبال راه حلی واقعی برای مشکلش
پایان طاسی می گردد و..
در اواسط دومین دهه زندگی اش کم کم موهایش شروع به ریختن کرد و آرام آرام فضایی بی مو در وسط سرش ایجاد شد. پدرش هم همین طور بود و طاس شدن و رسیدن این ارث از پدر به او کابوس نوجوانیش بود.
کاشت مو و متوسل شدن به روش های مختلف پوشاندن طاسی سر، در حیطه اقدامات زیبایی قرار دارد، اما تفاوت عمده آن با سایر روش های زیبایی تمایل بیشتر مردها نسبت به زنان به آن است. لازم به ذکر است امروزه کاشت مو تنها به سر محدود نمی شود و حتی می توان از تکنیک های خاصی برای کاشت ابروها و ریش هم استفاده کرد.
پیش به سوی موهای جدید
برای ترمیم کم مویی و طاسی سر راه های مختلفی وجود دارد که آسان ترین و شاید قدیمی ترن آنها استفاده از کلاه گیس ها باشد. کلاه گیس هایی که در حقیقت پروتز مصنوعی مو محسوب می شوند و با روش های گوناگونی روی سر نصب می شوند که شایع ترین آنها اتصال کلاه گیس با استفاده از چسب های مخصوص و کلیپس های ظریف است.
در روش بافت مو هم از الیاف مصنوعی برای بافت به موهای طبیعی فرد استفاده می شود. مهم ترین مشکل این روش این است که هر ۵ تا ۶ هفته یکبار کلاه گیس باید تنظیم شود چون بعد از مدتی با رشد موهای سر فرد کم کم کلاه گیس شل می شود، همچنین کشش مداوم موهای سر منجر به آسیب دیدن موهای طبیعی و ریزش دائمی آنها خواهدشد.
مشکل دیگر بوگرفتن و خراب شدن کیفیت کلاه گیس است که در نتیجه تعریق پوست سر ایجاد می شود و لازم است هر ۱ تا ۲ سال یکبار کلاه گیس عوض شده و هر ۶ ماه یکبار رنگ آمیزی شود. از دیگر روش های برطرف کردن کم مویی و طاسی سر درمان های دارویی و جراحی است. البته برای افراد زیادی نتیجه مطلوب با استفاده همزمان درمان های طبی و جراحی کاشت مو به دست می آید. امروزه به طور کلی می توان گفت تنها دو دارو (محلول های ماینوکسیدیل و داروی خوراکی فیناستراید) در این زمینه به تایید FDA آمریکا رسیده اند. فیناستراید، دارویی است خوراکی که فقط مردان مجاز به استفاده از آن هستند و این دارو در کمتر از دو درصد مردان مصرف کننده عوارض جانبی ایجاد خواهد کرد و حتما باید توسط پزشک تجویز شود.
محلول های ماینوکسیدیل هم که به صورت محلول های ۲ درصد و ۵ درصد به صورت موضعی استفاده می شوند. استفاده از این محلول ها هم باید تحت نظر پزشک باشد. این محلول با اتساع عروق روی رشد موها اثر گذاشته و تاثیری روی هورمون های مردانه ندارد.
استفاده از این محلول ها معمولا در شروع ریزش و ریزش کم وسعت موثرتر است، اما اثرات آن در افراد مختلف متفاوت است. ماینوکسیدیل روی نواحی مرکزی پوست سر بیشتر از قسمت جلو اثر دارد و روی موهایی که در فاز رشد (آناژن) هستند، بیش از فاز استراحت (تلوژن) موثر است. همچنین روی موهای نازک و کرکی و موهای خشن هردو موثر است. توجه داشته باشید که اگرچه ممکن است هنگام استفاده از ماینوکسیدیل، ریزش موها در فاز استراحت برای مدت کوتاهی بیشتر شود، اما این اثر موقتی بوده و موهای ریخته شده در هفته های بعد دوباره رشد خواهند کرد. در صورت استفاده از ماینوکسیدیل تا آخر عمر باید از آن استفاده کرد و با قطع آن ممکن است همه موهای رشد کرده دوباره بریزند.
در استفاده از این محلول احتمال رویش موهای زائد در صورت به دلیل تماس محلول با آن و یا علت نامشخص دیگری وجود دارد.
اما همانطور که در بالا اشاره کردیم تنها راه حل افراد کم مو استفاده از این روش ها نیست و سال هاست که با کمک جراحی می توان امیدوار به رویش موهای جدید بود. جراحی انواع زیادی دارد که ما در اینجا فقط به برخی از معروف ترین آنها اشاره می کنیم. گذاشتن flap (قراردادن یک قطعه پوست مودار در ناحیه طاس سر)، کاهش وسعت پوست طاس (با برش های جراحی قسمتی از پوست ناحیه طاس برداشته می شود تا از وسعت ناحیه بی مو کم شود)، گذاشتن الیاف مصنوعی شبیه مو داخل پوست ناحیه طاس و کم پشت و کاشت موی زنده و بازسازی محل کم مو و طاس.
سه روش نخست به دلیل ایجاد نمای نازیبا، غیرطبیعی و بر جا گذاشتن اثر زخم و عوارض زیاد معمولا جز در موارد خاص کمتر استفاده می شوند.
کاشت موی زنده و بازسازی طاسی و کم مویی هم خود به چندین روش انجام می شود. FUT یکی از این روش هاست. در این روش موهای خود فرد جایگزین موهای ریخته او می شود. این موها مانند موهای طبیعی رشد خواهد کرد، می توان آنها را شست،حالت داد و کوتاه کرد.
مویی که کاشته می شود
برای کاشت مو به روش FUT نیاز به بی حسی موضعی است. قبل از عمل موهای ناحیه کاشت کوتاه خواهند شد. سپس یک نوار باریک به طول و عرض ۳۰ و ۲/۱ سانتی متر از پوست مودار پشت و طرفین سر بیمار برداشته می شود و ناحیه ناحیه با بخیه و یا منگنه ترمیم می شود.
در مرحله بعدی نوار پوستی برداشته شده، به قطعات بسیار کوچکی تقسیم می شود که به هر قطعه گرافت (graft) می گویند. هر گرافت حاوی یک تا ۴ و یا ۳ تا۶ تار مو است. سپس با در نظر گرفتن سن بیمار و عکس های قدیمی او و با توافق بیمار خط موی جدیدی برایش طراحی می شود. ظریف ترین گرافت ها در محل خط مو کاشته می شود.
گرافت های تهیه شده با دقت در مناطق طاس و کم پشت پوست سر و به موازات موهای بیمار کاشته می شوند. محل کاشته شدن هر یک از گرافت ها در پوست سر بسیار کوچک و کم عمق است و می توان گفت فقط به اندازه یک سوراخ سطحی ناشی از فرو کردن یک سوزن در پوست است. گرافت ها به دقت و یکی یکی داخل این سوراخ ها کاشته می شوند و سپس سر پانسمان می شود.
این گرافت ها قبل از کاشته شدن شمارش شده و در ظروفی شیشه ای چیده می شوند. در گذشته اندازه گرافت ها بزرگ بود و موهای کاشته شده نمای عروسکی غیرطبیعی پیدا می کردند، ولی امروزه با استفاده از گرافت های کوچک موها طبیعی تر به نظر می رسند.
معمولا دو روز بعد از کاشت مو پانسمان آن باز می شود و باید محل کاشت را با شامپو شست. یک هفته بعد هم بخیه ها کشیده می شوند. در حدود ۲ تا ۶ ماه بعد هم موهای جدید شما شروع به رشد خواهند کرد.
دکتر نوری در مورد جلسات کاشت مو می گوید: «تعداد این جلسات به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا بسته به وسعت و شدت طاسی در منطقه گیرنده و تراکم موها در منطقه دهنده، ۱ تا ۳ جلسه کاشت مو لازم خواهد بود و فاصله جلسات کاشت مو هم از یک ماه تا یک سال متغیر است. حداکثر گرافت های کاشته شده در هر جلسه هم حدود ۲ هزار گرافت است که از این تعداد حدود ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تار مو رشد خواهد کرد».
در این روش گاهی بیمار یکی دو روز در پشت سر خود احساس کشیده شدن پوست می کند که با مصرف مسکن رفع خواهد شد. جوشگاه محل دهنده هم بسیار باریک است و به راحتی توسط موهای فرد پوشیده می شود.
بهترین گزینه ها
اگر دچار کم پشتی موی سر هستید، به حدی که در زیر نور معمولی، سفیدی پوست سر شما از لابه لای موهایتان به اندازه زیادی دیده می شود می توان گفت کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستید، البته به شرطی که حداقل ۲۰ ساله باشید.
▪ افراد مناسب برای کاشت مو چه کسانی هستند؟
- مردان با ریزش موی آندروژنتیک و یا موهای کم پشت
- زنان باموهای کم پشت و نازک
- افرادی که به دنبال بیماری های پوست سر و صدمات ناحیه سر و یا عمل جراحی قبلی در ناحیه سر و یا سوختگی دچار طاسی شده اند.
- افرادی که به طور مادرزادی دارای ابرو و مژه کم پشت و یا فاقد آن هستند.
- کسانی که به دنبال جراحی ناحیه صورت، عمل لب شکری، ریش یا سبیل آنها به صورت خطی یا منطقه ای دچار طاسی شده است.
- کسانی که به دنبال خالکوبی ابرو، چند سال بعد دچار کم پشتی و طاسی ابرو می شوند.
- افرادی که قبلاً برای بازسازی طاسی و کم پشتی از روش های Flap و یا Punch استفاده کرده اند و از نمای غیرطبیعی آن ناراضی هستند.شهرزاد عبدیه
روزنامه تهران امروز

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
آمیزش جنسی توی نامزدی (دکتر حمید حبشی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند