آندوسکوپ ها هم پرواز می کنند | تعبیرستان
آندوسکوپ ها هم پرواز می کنندپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

آندوسکوپ ها هم پرواز می کنند

آندوسکوپی با دو بالون، یکی از روش های تشخیصی و درمانی جدیدی است که به تازگی وارد دنیای پرشتاب پزشکی، به خصوص حیطه بیماری های گوارش شده که در مقایسه
آندوسکوپ ها هم پرواز می کنند با دیگر روش ها مانند کپسول آندوسکوپی مزایای زیادی دارد؛ از جمله امکان مشاهده سراسر روده باریک و انجام مداخلات درمانی را امکان پذیر می سازد (هر چند موفقیت آن به تجربه و مهارت فرد انجام دهنده وابسته است). در ادامه، نکات دیگری از این ابزار تشخیصی توضیح داده می شود...
روش آندوسکوپی با دو بالون (DBE)، در بیمارانی که ناهنجاری های آناتومیکی در دستگاه گوارش خود دارند (که مانعی برای رویکردهای آندوسکوپی استاندارد به شمار می رود)، یکی از روش های انجام مداخلات درمانی است. این رویکرد می تواند شامل کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقب گرد (ERCP)، گرفتن نمونه، لیتوتریپسی، باز کردن تنگی های مجرای صفراوی و گذاشتن استنت در بیمارانی که Roux-en-Y دارند، باشد.
یک گزارش، حاکی از استفاده از آندوسکوپی دوبالونه برای تسهیل در برداشت زیرمخاطی تومور سطحی کولون به وسیله آندوسکوپی است که میان دو منطقه ایلئوم و سکوم قرار داشت و با کولونوسکوپی معمولی و رایج، غیرقابل دسترسی می نمود. تومور با موفقیت برداشته شد و هیچ گونه عوارض خاصی نیز مشاهده نگردید.
عوارض
بیشتر گزارش ها، حاکی از تحمل خوب این روش درمانی از سوی بیماران است. عوارض جانبی آن، مشابه دیگر روش های تشخیصی و درمانی انتروسکوپی است، هر چند یک استثنای مهم آن، بروز پانکراتیت است که نسبت به دیگر روش ها، شایع تر دیده می شود. به طور کلی مهم ترین عوارض، بیشتر در ارتباط با پارگی روده و پانکراتیت است.
در یک مطالعه بزرگ برای بررسی عوارض جانبی DBE که با حجم نمونه ای معادل ۲۳۶۲ نفر انجام شد، در کل ۸۵ حادثه جدی (۴ درصد) گزارش شد که در اعمال درمانی، بیشتر از تشخیصی بود (۳/۴ در مقایسه با ۸/۰ درصد). هیچ مورد مرگی دیده نشد. از سویی، میزان بروز پانکراتیت ۳/۰ درصد گزارش شد. در مطالعه دیگری، پارگی در ۴/۳ موارد دیده شد و خون ریزی شدید به دنبال برداشتن پولیپ، در ۶ بیمار (از ۳۸۹۴ بیمار) گزارش شد. همچنین یک مورد مرگ نیز اتفاق افتاد.
محققان تاکید می کنند که بیشترین عارضه دیده شده در کل، پانکراتیت بوده است. علت ایجاد و بروز پانکراتیت نامشخص است، هر چند می تواند به علت ترومای فیزیکی وارد آمده به پانکراس باشد. افزایش آمیلازسرم بدون علایم بالینی پانکراتیت به خصوص وقتی این روش به درازا بکشد، به طور شایعی مشاهده می شود.
از طرفی دیده شده علت بروز پارگی روده نیز چند عاملی است. به طور مثال در لنفوم روده که بیمار شیمی درمانی می شود و یا اگر بیماری مبتلا به کرون باشد، احتمال پارگی روده بیشتر است. بنابراین پیشنهاد می شود اگر ضایعات شکننده مانند زخم های فعال هنگام کارگذاری لوله آندوسکوپی در روده باریک وجود دارند، باید احتیاطات لازم را به عمل آورد و حتی الامکان آن را به آرامی گذراند تا خطر مرگ و میر بیماران به حداقل میزان ممکن خود برسد.
پیشنهادها
محققان به کارگیری آندوسکوپی دو بالونه را در موارد زیر توصیه می نمایند: بیمارانی که یافته های مثبتی در کپسول آندوسکوپی یا تصویربرداری های رادیوگرافیک روده کوچک دارند و نیاز به گرفتن بیوپسی یا انجام مداخلات درمانی کاملا حس می شود. البته در بیمارانی که ضایعات مشکوک در روده کوچک دارند، هر چند یافته های کپسول آندوسکوپی، هیچ مورد خاصی را گزارش نکند نیز بهتر است این مداخله انجام شود. دسته دیگر، کسانی هستند که به علت خون ریزی فعال گوارش، انجام آندوسکوپی های استاندارد، دور از دسترس است و در نهایت، کسانی که به علت وجود تنگی در روده کوچک، نمی توان از کپسول آندوسکوپی بهره جست.
مزایا و معایب
آندوسکوپی دو بالونه، نسبت به کپسول آندوسکوپی، به مهارت بالاتر فرد انجام دهنده و کار بیشتر برای فراگیری تکنیک های آن نیاز دارد. پزشکی مدرن، ممنون این نوع آندوسکوپی است، زیرا همانگونه که گفته شد، تمام روده باریک را بازبینی می کند، می تواند بیوپسی مستقیم بگیرد و درمان های آندوسکوپی را در انتهای تحتانی روده باریک، امکان پذیر ساخته است. از طرفی محدودیت های موجود در کپسول آندوسکوپی را به طور مناسبی، برطرف می کند.
مزایای آندوسکوپی دو بالونه نسبت به انتروسکوپی به جلو فشارنده (push)، می تواند شامل منطقه وسیع تر مورد بررسی شده باشد، به طوری که اگر لوله آن از راه دهان وارد شود، تا ۳۰۰ سانتی متر به جلو می رود. باید توجه داشت که انجام انتروسکوپی کامل و واضح، با DBE امکان پذیر نیست.
در حال حاضر، فوجی نون دو نوع از این دستگاه را وارد بازار کرده: نوع معمولی آن و نوع درمانی. این سیستم، ترکیبی از یک آندوسکوپ باریک با طولی معادل ۲۰۰ سانتی متر و یک لوله خارجی نرم که روی آن سوار می شود، با طولی معادل ۱۴۵ سانتی متر و یک بالون لاستیکی در سرش، همراه با یک پمپ مخصوص است. بالون دیگر، پیش از انجام روش، به سر آندوسکوپ متصل می شود. اثر حرکتی چین های روده بر لوله خارجی نرم، موجب می شود لوله آندوسکوپ در طول روده باریک، به جلو رانده شود. به این ترتیب بیش از طول واقعی خود می تواند روده باریک را بررسی کند.
خصوصیت این روش جدید در دنیای آندوسکوپی ها، ایمنی و اثربخشی بالای آن در تشخیص و درمان بیماری های روده باریک است. برای مثال دسترسی عالی به ضایعات کوچک و عمیق روده باریک را فراهم می نماید، به ویژه ضایعاتی که انتروسکوپی به جلو فشارنده به آنها دسترسی ندارد. همچنین فرد انجام دهنده، کنترل خوبی در مهار حرکات انتهای سر آندوسکوپ دارد، به طوری که حتی در قسمت های عمقی روده نیز این امر امکان پذیر است.
به تدریج می توان امید داشت که این روش، جایگزین انتروسکوپی به جلو فشارنده و انتروسکوپی حین عمل شود و در آینده، به عنوان روش استاندارد انتروسکوپی شناخته شود.



دکتر شادی کلاهدوزان
هفته نامه سپید

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
کشف اسرار عالم (استاد انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند