شناسایی مارها | تعبیرستان
شناسایی مارهاعلم و فناوریدانستنیها
×
بستن

شناسایی مارها

الف) مارهای غیر سمی یا آگلیفا
توجه به شكل، وضع قرار گرفتن و تعداد پولكهای بدن مار، تشخیص را تا حدی آسان میكند. مارهای غیرسمی دارای دندانهائی ساده هستند
شناسایی مارها كه راهی به غده سمی ندارند. شكل پولكهای ناحیه سر با شكل پولكهای ناحیه بدن كاملا متفاوت است. به عبارت دیگر پولكهای ناحیه سر و تنه، مشخص و قرینههستند. در بعضی پولكهای ناحیه پشتی صاف است و برعكس در بعضی پولكهای ناحیه پشتی تیغدار است، یعنی در وسط این پولكها خطی برجسته مشاهده میشود. پولكهای سطح شكمی صاف و بزرگتر از پولكهای ناحیه پشتی است. مردمك چشم اغلب گرد و دم مار معمولا گرد و دراز است. پولكهای زیر ناحیه دم در یك ردیف قرار دارد و پولك آنال یا مخرج ممكن است یك عدد ویا دو عدد باشد. بطور كلی طرز قرار گرفتن این پولكها و شمارش آنها در تشخیص مارها حائز اهمیت است. مارهای غیر سمی اصولا در حركت خیلی سریع و چابك هستند.
ب) مارهای نیمه سمی یا اوپیستو گلیفا
این مارها كم و بیش شبیه مارهای غیر سمی هستند یكی از وجوه تمایز آنها داشتن فنگ Fang یا نیش دندان خلفی شیاردار است. فنگ كه از سایر داندانها بزرگترو دارای كانال باز یا شیار است در قسمت عقب دهان، در فك بالاییقرار دارد و به غده سمی متصل است. از نظر ظاهری مردمك چشم این مارها عمودی یا گرد است. تیرمار كه یكی از این مارها محسوب میشود با داشتن چهار خط سفید رنگ كه در سرتاسر بدنش امتداد دارد مشخص میشود.
ج) مارهای سمی
تمام انواع این مارها دارای فنگ یا نیش دندان لوله ایشكل یا توخالی هستند كه در قسمت قدامی دهان و در فك بالایی قرار دارد و به غده سمی متصل است. سر این مارها غالبا مثلثی شكل و ناحیه گردن كاملا مشخص است. اكثرا دمشان كوتاه و در حركت كمی تنبل هستند. در بعضی از انواع این مارها حفره ای بین چشم یا بینی وجود دارد كه به سادگی قابل تشخیص است. اكثرا پولكهای ناحیه سرشان ریز و قرینه نمی باشند. در برخی دیگر پولكهای ناحیه سر قرینه هستند مانند كفچه مار كه هنگام خشم چنبره زده و یك مرتبه به طرف دشمن حمله میكند. در این حال ناحیه گردن متسع میشود و به این ترتیب سطح بزرگی ایجاد میكند. این سطح بنام كفچه نامیده میشود.
در ایران چهار گروه مار سمی بشرح زیر وجود داردكه ممكن است گزش آنها عوارض نامطلوبی ببار بیاورد:
۱) گروه افعیها یا ویپریدهViperidae با ۱۰ گونه خطرناك.
۲) گروه مارهای كبرا یا الاپیده Elapidae با ۲ گونه خطرناك.
۳) گروه مارهای دریایی یا هیدروفیده Hydrophidae با ۵ گونه سمی.
۴) گروه ماهای نیمه سمی یا اوپیستوگلیفا Opisthoglypha با۸ گونه نیمه سمی.مارهای ایران : تالیف دکتر محمود لطیفی

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
خلوتگاهی به نام موبایل! (حجت الاسلام عابدینی)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند