ناگفته های اصلاحات در فک و صورت | تعبیرستان
ناگفته های اصلاحات در فک و صورتپزشکی و بهداشتدانستنیها
×
بستن

ناگفته های اصلاحات در فک و صورت

جلوی آینه می ایستید و از نیم رخ به فک هایتان نگاه می کنید. از فک پایین تان گله دارید که از فک بالای تان جلو زده و چانه شما
ناگفته های اصلاحات در فک و صورت را برجسته کرده. یا شاید فک بالای تان تنبلی کرده و در رشد عقب مانده و ثلث میانی صورت تان تو رفته به نظر می رسد. خیلی از این مشکلات با جراحی های فک اصلاح می شوند. با دکتر حسین بهنیا، متخصص جراحی فک و دهان و صورت و رییس پنجمین کنگره بین المللی جراحی دهان و فک و صورت درباره عمل های جراحی فک ها و نکاتی که باید بدانید، به گفتگو نشسته ایم...
▪ آقای دکتر! آیا ناهنجاری های فک ها هم ممکن است در یک خانواده ارثی باشد و از پدر و مادر به بچه ها برسد؟
ـ این ناهنجاری ها هم می توانند مادرزادی یا توارثی باشند، هم اکتسابی(مثل مکیدن انگشت در دوران کودکی یا ضربه خوردن به فک در دوران کودکی و نوزادی که ممکن است باعث بروز ناهنجاری های شدیدی در فک ها شود.) کلا این ناهنجاری ها یا مربوط به عقب ماندگی رشد هستند یا مربوط به زیادی رشد. ممکن است فقط در یک فک دیده شود یا در هر دو فک. حتی امکان دارد یک فک بیش از حد طبیعی رشد کرده باشد و یک فک کمتر از حد.
▪ چگونه رشد یک فک از رشد فک دیگر عقب می ماند؟
ـ در عقب ماندگی رشد فک، یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد کننده، ضربه به فک و ضربه به مراکز رشدی فک در هنگام کودکی است. این حالت معمولا در فک پایین اتفاق می افتد و در نتیجه فک پایین عقب بوده و کوچک می ماند. قبلا اعتقاد بر این بود که برای درمان باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کرد ولی امروزه اصل بر این است که به محض کشف مشکل باید مداخله پزشکی انجام شود و نیازی نیست تا سنین بالا صبر کنیم. در درمان غیرجراحی، از پلاک های تحریک کننده رشد فک که توسط متخصص ارتودنسی تجویز می شود، استفاده می کنیم. در درمان جراحی هم در دوران کودکی می توان دستگاه های کشش دهنده استخوان را داخل فک کار گذاشت تا با ایجاد کشش به صورت تدریجی عقب ماندگی رشد فک جبران شود. گاهی اوقات مجبوریم نوزاد تازه متولدشده با عقب ماندگی شدید فک را بلافاصله جراحی کنیم چون در غیر این صورت نوزاد به دلیل عقب ماندن فک دچار خفگی می شود.
▪ زیادی رشد فک ها هم مساله ساز است؟
ـ بله، در این مورد برخلاف عقب ماندگی رشد فک باید تا سن ۱۸ سالگی برای آقایان و کمی زودتر از ۱۸ سالگی برای خانم ها صبر کنیم. اگر این ناهنجاری زودتر از ۱۸سالگی جراحی شود به دلیل باقی ماندن مقداری از رشد، فک مجددا به وضعیت اول خود برمی گردد.
▪ شما برای چه افرادی جراحی زیبایی فک ها را توصیه می کنید؟
ـ اول باید عامل ایجاد کننده ناهنجاری مشخص شود چون شاید اصلا مشکل از فک نباشد. سپس تناسب اجزای صورت و وضعیت ناهنجاری فکی در کل صورت مدنظر قرار می گیرد. در اینجا ما معمولا از روش هایی مثل رادیوگرافی، عکس از چهره یا تهیه مدل های گچی از فکین برای بررسی بهتر ناهنجاری استفاده می کنیم. به این ترتیب متوجه می شویم که اصلا ناهنجاری فکی وجود دارد یا خیر؛ و اگر وجود دارد، چه عاملی آن را ایجاد کرده و چه طور باید آن را با توجه به سایر اجزای صورت تصحیح کرد.
▪ و مبتلایان چند روز باید در بیمارستان بمانند؟
ـ بیمار بعد از عمل، یک شب در بیمارستان است و روز بعد مرخص می شود. ما معمولا بیشتر از یک شب، این قبیل بیماران را در بیمارستان نگه نمی داریم؛
مگر بیمار شرایط پزشکی ویژه ای داشته باشد. بیمار بلافاصله می تواند وارد زندگی اجتماعی شده و حتی سر کار برود. بعد از جراحی، مقداری تورم در صورت ایجاد می شود که کاملا طبیعی است و ۳ ـ ۴ روز تا یک هفته بعد از جراحی وجود دارد و به مرور برطرف می شود. خون مردگی و کبودی معمولا دیده نمی شود، مگر در افراد مسن تر.
▪ خیلی ها نگران خط برش روی صورت شان هستند؛ شما از کجا فک را برش می دهید؟
ـ یکی از سوالات رایج بیماران درباره محل جراحی و باقی ماندن رد جراحی روی صورت است. امروزه تمام جراحی های تصحیح ناهنجاری های فک از داخل دهان انجام می شود و بنابراین روی صورت هیچ گونه اثری به جا نمی ماند و نگرانی بیماران در این زمینه بی مورد است.
این جراحی هم عارضه دارد؟
بله، این جراحی هم می تواند عارضه داشته باشد و مهم ترین عارضه اش اختلال در حس لب هاست که می تواند بعد از عمل جراحی پیش بیاید و معمولا ظرف چند هفته به تدریج برطرف می شود. در شرایط نادری که آسیب جدی به عصب وارد شده باشد اختلال در حس برای مدت طولانی تری باقی می ماند. اگر عارضه خیلی شدید باشد، ممکن است حس لب ها اصلا برنگردد ولی این عارضه چندان مساله جدی نیست و جای نگرانی وجود ندارد. اگر هم حس لب ها برنگشت بیمار خیلی زود به آن عادت می کند.
گاهی چند جراحی لازم است
همان طور که اشاره شد در این قبیل جراحی ها باید تمام اجزای صورت را در نظر گرفت. گاهی اوقات یک بینی به ظاهر بزرگ است اما علت آن بزرگی بینی نیست بلکه کوچکی فک بالاست. گاهی اوقات بعد از جراحی فک دیگر بینی هم در صورت بیمار متناسب به نظر نمی رسد و بهتر است جراحی شود. یک اشتباه بسیار بزرگ عمل زیبایی بینی قبل از جراحی فک است. در خیلی از موارد وقتی فک (به خصوص فک بالا) بعد از بینی جراحی شود، بینی جراحی شده زیبایی و تناسب خود را از دست داده و حتی زشت و ناخوشایند به نظر می رسد.
بنابراین اگر قرار است بیمار هم تحت عمل جراحی فک قرار گیرد و هم بینی جراحی شود، به عنوان یک اصل اول فک باید جراحی شود و بعد از آن بینی. گاهی اوقات گونه های بیمار نیز نیاز به تصحیح دارند به خصوص بعد از جراحی فک. معمولا این مساله از قبل برنامه ریزی می شود و در صورت نیاز اغلب بیمار به صورت هم زمان و در یک جراحی گونه ها نیز به همراه فک ها تصحیح می شوند.
بعضی اوقات چانه بیمار نیز کوچک بوده و احتیاج به عمل دارد. ما دو نوع جراحی برای چانه داریم. یکی استفاده از پروتز و دیگری بریدن استخوان چانه و تغییر موفقیت آن است. روش دوم علمی تر و بهتری است چون پروتزهای ناحیه چانه بعد از مدتی به دلیل فشار شدید عضلات این ناحیه جابه جا می شوند و حتی ممکن است کاملا از آنجا خارج شوند. در بریدن استخوان چانه نتیجه زیباتر و قابل پیش بینی تر است.
گاهی ارتودنسی هم لازم است
بیمار بعد از اتمام جراحی باید تحت کنترل جراح و ارتودنسیت باقی بماند. یکی از مشکلات بعد از جراحی های تصحیحی فک، تمایل عضلات فک برای برگشت به حالت قبل از جراحی است. عضلات به خاطر عادت قصد دارند به وضعیت قبلی برگردند و طبعا کشش آنها می تواند فک را هم به وضعیت قبل از جراحی برگردانده و باعث شکست جراحی شود. باید با این کشش عضلانی مقابله شود که این کار از طریق استفاده از دستگاه های ارتودنسی صورت می گیرد. ارتودنسی بعد از جراحی در واقع مرحله نهایی درمان است که تغییرات جزیی در وضعیت دندان های اعمال می شود و بعد از دو تا سه ماه دستگاه های ثابت از داخل دهان برداشته شده و پلاک های متحرک برای تثبیت وضعیت دندان ها در مرحله نگه دارنده به بیمار داده می شود.
مراقبت های بعد از جراحی
بیماری که تحت عمل جراحی فک قرار گرفته باید مراقب باشد تا ضربه ای به فک او وارد نشود چون می تواند باعث جابه جایی استخوان ها شده یا ابزارهای نگه دارنده داخل فک را شل کند. بیماران بهتر است از مسافرت های طولانی پرهیز کنند و در خودرو باید حتما کمربند ایمنی را ببندند. بهتر است این بیماران تا مدتی از ورزش های سنگین خودداری کنند. این افراد از روز بعد از عمل باید مسواک بزنند و دهان خود را با دهان شویه شستشو بدهند. بیمارانی که دهانشان باید با سیم بسته بماند، قبلا باید تا شش هفته در این وضعیت می ماندند اما در حال حاضر تا سه هفته هم می توان این زمان را تقلیل داد. دو تا سه هفته دهان با سیم بسته می شود و بعد از این مدت سیم باز شده و به جای آن دهان با کش بسته می شود. در واقع در دو هفته اول دهان مطلقا باز نمی شود اما بعد از جایگزینی سیم با کش، دهان بیشتر از حالت قبل باز می شود. در مجموع حدود یک ماه و نیم طول می کشد تا بیمار از دست سیم و کش راحت شود. کسانی که فکشان با سیم بسته شده باید بیشتر مایعات و غذاهای صاف شده استفاده کنند. در واقع در مدت دو هفته ای که دهان اصلا نباید باز شود بیمار نباید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، استفاده کند. بعد از برداشتن سیم و گذاشتن کش بیمار می تواند رژیم غذایی خیلی نرمی داشته باشد مثل سوپی که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشد. بعد از یک ماه بیمار می تواند از غذاهای جویدنی استفاده کند. رژیم غذایی این بیماران باید حتما به گونه ای باشد که مواد غذایی مورد نیاز را دریافت کنند. کسانی که دهانشان باز می شود باید از غذاهای شل استفاده کنند یعنی غذاهایی که نیاز به جویدن شدید ندارند مثل سوپ، پوره، نان نرم، برنج و خورشت نرم که مواد سخت و سفت نداشته باشند اما بعد از سه تا چهار هفته می توانند رژیم غذایی عادی داشته باشند.دکتر شکوفه شجاعی
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

تاریخ ارسال: 1390/01/11


نظر شما چیست؟

کد امنیتی شکل بالا در کادر زیر درج شود

برای مشاهده و استفاده از فرم می بایست جاوااسکریپت بر روی مرورگر شما فعال باشد.

 
تعبیر خواب
تعبیر با تقویم
روایتی از قول امام جعفر صادق (علیه السلام) هست که می‌فرمایند مثلاً اگر در روز یا شب اول ماه قمری خوابی را ببینید تعبیر ندارد و صحیح نیست، یا اگر  در دوم و سوم ماه خوابی را ببینید تعبیرش برعکس می‌شود و به همین ترتیب تمام روزهای ماه را فرموده‌اند و این روایت تا حدودی هم شایع شده و گسترش پیدا کرده است.
دقت کنید که چیز کمی نیست!... یعنی شما که دیشب خوابی را دیده‌اید با دانستن تاریخ دیشب، می‌توانید ادامه مطلب...
تعبیرها و اشتباه‌ها
همۀ ما در طول شب یا روز خواب‌هایی می‌بینیم که ممکن است درست و صادق بوده و معنایی را در خود داشته باشند یا اینکه بی‌معنا باشند.
علت خواب‌های بی‌معنا چیزهایی مثل ضعف یا پرخوری قبل از خواب و یا صدای محیط زمان خواب و یا حتی می‌تواند نتیجه تلقین شیطان باشد و فقط پیامبران و معصومین (علیهم السلام) هستند که تمام خواب‌هایشان درست و صادق بوده و حسابشان جدا است. حضرت امام صادق (علیه السلام) به مفضل که از ادامه مطلب...
تعبیر با کتاب
در این مقاله می‌خواهم در مورد این بنویسم که هر کسی می‌تواند بعضی از خواب‌ها را با کتاب تعبیر خواب، تعبیر کند. بنابراین اجازه دهید ابتدا تعریفی کلی و خلاصه از نحوۀ تعبیر خواب ارائه کنم.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم یا می‌خواهند معنایی را به ما بفهمانند و یا خیر؛ حالا چرا بعضی از خواب‌ها می‌خواهند معنایی را بفهمانند ولی بعضی خیر؟... چون این سوال بحث دیگری است نمی‌خواهم دربارۀ آن صحبت کنم.
خود این خواب‌های بامعنا نیز اکثراً به صورت مثال ادامه مطلب...
مبارزه با فراموشی خواب
تحقیقات نشان داده است که همۀ افراد در طی خواب خودشان رویا می‌بینند (به جز در برخی بیماری‌های شدید روانی)، منتها خیلی‌ها آن‌ها را فراموش کرده و فکر می‌کنند که اصلاً رویایی ندیده‌اند. هر چند خیلی از این رویاها ممکن است جزء رویاهای بدون تعبیر باشند ولی به هر حال رویا بوده‌اند.
حال سوال این است که چطور خواب خود را فراموش نکنیم؟ چطور صحنه‌های خواب را خوب و روشن به یاد آوریم؟ برای رسیدن به این هدف راه‌های زیادی وجود ادامه مطلب...
دفع بلا با صدقه
احادیث و روایات و همچنین تجربیات بسیاری وجود دارد که خداوند متعال با صدقه قضا و قدر را تغییر می‌دهد. به عبارتی دیگر با صدقه می‌توان به خواست خدا از وقوع بلایا و حوادث جلوگیری کرد. زیرا خود خداوند قضا و قدر را معین کرده و فقط خود او می‌تواند آن را تغییر دهد (که یکی از عواملی که فرموده قضا و قدر را به خاطر آن تغییر می‌دهد همین صدقه دادن است). البته این یکی از آثار صدقه می‌باشد. ادامه مطلب...
رسیدن تعبیر به دیگری
این نکته را به خاطر داشته باشید که تعبیر خواب شما ممکن است به همان کسی که در خواب دیده‌اید نرسد و به شخص دیگری مربوط شود. در واقع تعبیر خواب شما کیلومترها با آن شخصی که در خواب دیده‌اید فاصله داشته باشد! تجربۀ خودم من از خواب‌هایم این بوده که در موارد خیلی خیلی خیلی کمی تعبیر خواب به همان افرادی رسیده که در خواب دیده‌ام (به طوریکه در اکثر موارد فقط یک درصد احتمال می دهم که تعبیر ادامه مطلب...
دفع بلا و گرفتاری
بعضی از خواب‌ها آینده را پیشگویی کرده و می‌گویند که بلا و مصیبت و گرفتاری در پیش است و یا اینکه عمل زشت یا گناهی را مرتکب خواهیم شد. اگر این خواب‌ها درست و اصطلاحاً صادقه باشند، در واقع از مقدرات الهی می‌گویند و چیزهایی که پیش‌بینی آن شده حتماً به وقوع می‌پیوندند.
ولی خداوند راه‌هایی را تعیین کرده که نگذارید آن بلایا به وقوع بپیوندند و در واقع مقدرات خدا تغییر کند. در اصل خود خدا مقدرات را بوجود آورده ادامه مطلب...
کلیپ و ویدیو
دانش توی زمان ولیعصر عج (استاد حسین انصاریان)
اشخاصی که در کلیپها مشاهده می کنید تعبیرگر خواب نیستند
  10 : 20  
  10 : 20